Zemřel communicator! Ať žije commicator!

Jak by mohl vypadat kříženec produktu firmy Psion a mobilních telefonů značky Nokia? Naši redaktoři objevili na Internetu studie, které Vám ukáží smartphone, jak by mohl jednou vibrovat i ve Vaší kapse. Ztělesněná elegance a funkčnost.

Dnes Vám přinášíme jednu z převratných novinek, resp. myšlenek, které jsme objevili na internetu. Jestli Vás název mate a vzbudil Váš zájem, dosáhl jsem přesně toho kam jsem mířil. Jistě nikomu z Vás nemusím představovat proslavený výrobek firmy NOKIA, který se i přes své "stáří" stále objevuje v reklamách na těch nejznámnějších světových televizních vysílačích. NOKIA Communicator 9000 a 9110 v sobě spojuje několik výrobků naráz a nasadil tak standart, ke kterému míří vývoj většiny výrobců dnešní doby. Spojení telefonu, databanky, počítače, E-mailového terminálu, browseru a vlastně i faxu vyvolává otázku: "co ještě na cestách můžeme potřebovat?" Možná ještě televizi a rádio, ale i tento nedostatek se již řeší.

Psion-1.jpg (4214 bytes)Snad ještě jednu vzpomínku: ta se týká prohlášení, které proběhla tiskem a našimi stránkami; v tom firmy NOKIA a PSION hovoří o možné spolupráci. Vzpomínáte si? Stejně tak však PSION hovořil o podobných krocích i u firmy MOTOROLA apod.; kdo konkrétně spolupracoval na těchto modelech se však dovíte až na konci článku. Tady je možná jeden z prvních výsledků této spolupráce. Říkám možná, protože uveřejněné informace se nám nepodařilu z norštiny plně přeložit a na internetových stránkách ani jedné z obou firem žádná bližší informace zatím není.

  Psion-2.jpg (14108 bytes)Tak to je ta nová hračka. Na první pohled nese známky PSIONU a ten druhý naznačuje vliv NOKIA. Celkově však výrobek nabízí mnoho nových "features", o kterých dosavadní uživatelé Communicatorů jen mohli jen snít. Jak vidíte, klávesnice je uživatelsky velmi příjemná (klávesy mají stejný tvar jako standartní - jsou jen nepatrně menší), VGA displej je barevný a dle prvního pohledu se dá očekávat podpora min. 256 barev.

Co se týče operačního systému, tím je - jak jinak - EPOC. EPOC podporující moderní aplikace incl. WAP, HTML, zpracování textu, Fax, plný PIM (kalendář, adresář, plánovač, atd.).

Psion-3.jpg (12883 bytes)S přístrojem lze díky vybavení přijímat i odesílat E-maily a plnohodnotně brouzdat na síti internetu. Plnohodnotnost brouzdání je podpořena podporou GPRS přenosů a pro ty, pro něž by bylo mobilní brouzdání příliš drahé, je umožněno i připojení přes běžné telefonní linky. 

Synchronizace s PC je řešena běžným způsobem přes kabel (?), a pro přenos je možno využít i IrDA port. Přístroj, který lze samozřejmě používat v zavřeném stavu jako běžný mobilní telefon je navíc vybaven druhým, malým displejem, na kterém je i při zavřeném stavu možno zjistit aktuální čas, identifikace volaného, ale případně i sledovat SMS (lze i na velkém displeji). Vedle displeje se zároveň nachází tlačítko pro příjem a odmítnutí hovoru. Rozměry, hmotnost, předpokládaný termín prodeje a ani cena nám nejsou dosud známy.

Psion-4.jpg (8699 bytes)A jako by to nestačilo, objevil se s výše uvedeným "VELKÝM" comunicatorem i menší bratříček - to pro ty uživatele,  jejichž kapsa nesnese takovou zátěž. Je to menší, zaklapávací telefonek, který využívá jednoho displeje - jak pro telefonování, tak i pro surfování. Rozdílné využití je dobře viditelné na obrázcích níže. Ty říkají jasně, že kdo chce surfovat, musí odklopit kryt (na němž se nacházejí tlačítka) a k dispozici je mu Psion-5.jpg (8176 bytes)rázem 1/4 VGA barevný displej. Tento přístroj, pojmenovaný PDAphone, opět nabízí veškerý výše uvedený software, běžící - jak jinak - pod EPOCem.

Závěr však patří informaci, kterou jsem již výše avizoval - informaci o tom, kdo s PSIONem vlastně spolupracoval. Ač to tak vypadá, nebyla to firma NOKIA (že by zaspala?), ale byla to již letmo zmíněná MOTOROLA.

Co Vy na to? Taky ho chcete? Eurotel přece už GPRS nabízí, nebo ne?  :-)