Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

aktualizováno 
Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali v předvýrobním vzorku notebooku Acer Predator Triton 500. Navzdory tenkému tělu a tichému provozu ve většině testů předvedl vyšší výkon než ti nejlepší v prosincovém testu.

Predator Triton 500 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Predator Triton 500 je úplnou novinkou, na český trh teprve míří a na test nám tak dorazil předprodukční vzorek. Nutno podotknout, že jsme tentokrát nenašli skoro žádné nedodělky, které předprodukční vzorky někdy provází. Jediný rozdíl jsme zjistili až při prakticky dokončeném testu - testovaná konfigurace na českém trhu nebude, nejvíc se jí tak přiblíží jinak zcela shodný stroj s dvojnásobným úložným prostorem (2x 512 GB SSD oproti testovaným 2x 265 GB SSD). Což nevadí. 

Nejvíce jsme byli zvědaví, jak si v notebooku povede nové grafické kartě Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q. Novou generaci grafiky jsme zatím testovali jen v desktopovém provedení, která se na trh dostalo již koncem loňského roku. Začneme tedy přímo výsledky výkonových testů.

V následující tabulce si můžete prohlédnout srovnání výsledků benchmarkových testů u Predator Triton 500 a vždy toho nejvyššího skóre z prosincového testu herních notebooků. Pokud je uvedeno ještě číslo za lomítkem, je to hodnota modelu Eurocom Sky X4C, což je koncepcí, hmotnostní a rozměry ne zcela souměřitelný stroj. Pokud číslo za lomítkem chybí, lepšího výsledku dosáhl jiný stroj. 


Triton 500nejlepší hodnota v
 prosincovém testu
3DM Time Spy
7 2385 900 / 6 107
3DM Fire Strike16 14413 941 / 16 009
3DM Fire Strike Extreme8 8477 651 / 8 156
3DM Port Royal4 187netestováno
PC Mark 105 7395 613 / 5 688
PC Mark 10 Extended7 3246 761 / 6 830
VR Mark - Orange Room8 1817 889 / 10 610
VR Mark - Cyan Room6 7406 189
VR Mark - Blue Room2 4951 732 / 1 869
GeekBench 3.4 - single core4 123netestováno
GeekBench 3.4 - multi core20 658netestováno
GeekBench 4.1 - single core5 0304 893 / 5 724
GeekBench 4.1 - multi core20 31224 172
GeekBench 4.1 - OpenCL238 880165 866 / 174 963
Cinebench R15 - OpenGL112 fps117 fps / 142 fps
Cinebench R15 - CPU1 0291 526

Jak je vidět, v naprosté většině výkonových testů, do kterých se zapojuje grafická karta, převálcovala novinka s RTX2080 své předchůdce, a to včetně strojovny od Eurocomu. V některých případech dokonce výrazně. V testech zaměřených na výkon procesoru, výsledky nijak nevybočily z loňského standardu. Což není divu, Intel Core i7-8750H byl nejčastěji osazeným procesorem i v onom prosincovém testu.

Zajímaly nás i teploty v plném zatížení. Po zhruba sedmi minutách plného vytížení grafické karty (a zároveň všech šesti jader procesoru) se teplota grafického čipu ustálila na 74 až 75 °C, přičemž tato hodnota se nemělnila ani po další půl hodině plného vytížení. Teplota hlavního procesoru se přitom pohyboval okolo 88 °C. Potěšitelné bylo, že i v této situaci nebyla hlasitost chlazení nijak zásadně obtěžující - hluk byl rozhodně menší, než jsme na základě zkušeností s herními notebooky čekali. V „idle“ provozu je notebook prakticky bezhlučný, a když už při běžné práci chladí, tak příjemně tiše.

Fotogalerie

Vše platí, jen dokud nad klávesnicí nestisknete tlačítko „turbo“. To pustí všechny ventilátory na plné otáčky a notebook tak zvukově začne připomínat dron.

V dalším testu jsme procesor plně vytížili na zhruba 36 hodin (výpočty ve World Community Grid) a potěšitelné bylo, že se jeho teplota držela kolem 78°C, palmresty byly jen příjemně vlažné a horko bylo zejména nad klávesnicí (a částečně v její hodní polovině).

Bez větších slabin

Matný 15,6" displej chválíme. Chybí mu však dotyková vrstva, což sice u herního notebooku nepovažujeme za větší nedostatek, ale je třeba s tím počítat. IPS panel od AU Optronics má rozlišení 1920 x 1080 pixelů  a obnovovací frekvenci 144 Hz, což ve spojení s G-Syncem zlepšuje plynulost pohybu ve hrách.

Reproduktory v notebooku nabízí povedenou reprodukci zejména středů, vokál je plný a srozumitelný. Počítat musíte s tím, že membrány míří ze zkosených rohů spodní strany notebooku na podložku, takže pokud jej ze stolu přemístíte například na gauč nebo na klín, hodně to reprodukci uškodí - například zmizí výšky.

Mikrofon zachytává hlas výrazně a příjemně srozumitelně, zní ale trochu jako v „prázdné místnosti“ ..., ale na komunikaci plně dostatečné. Kamera patří k lepšímu průměru, má nízký šum, slušně snímá i v protisvětle, ale trochu žehlí kresbu a detaily. Nepodporuje Windows Hello, ale využívá jí systém Wave NX, který podle pohybu hlavy mění prostorové rozložení zvuku ve sluchátkách, aby hráč slyšel střelbu vždy ze správného směru bez ohledu na to, kam se otočí.

Vyjma chybějící čtečky paměťových karet je nabídka přípojných míst solidní: jeden USB-C port s rozhraním ThunderBolt, 3x USB 3.0, jeden mini DisplayPort, HDMI, gigabitový ethernet, mikrofon a sluchátka.

Klávesnice je barevně podsvětlená, buď staticky ve třech sektorech, nebo dynamicky v celé ploše (dynamický režim u předvzorku nefungoval). V utilitě PredatorSense nastavujete i intenzitu podsvětlení, rychlost ventilátorů a další parametry.

O většině součástí výbavy jsme již hovořili, doplňme tedy, že operační paměť má kapacitu 2x16 GB a je od společnosti Hynix, SSD úložiště má 2x256 GB (v systému se díky RAID 0 jeví jako jeden 512GB disk) a je od Western Digital, baterie má kapacitu 84 Wh. Při běžné nenáročné práci s wi-fi a s využitím integrované grafiky HD630 vydrží notebook zhruba pět hodin provozu, což není špatné.

Závěr

Acer Predator Triton 500 se povedl, během testu jsme nenašli závažnější nedostatky - snad jen netradičně osazený poslední sloupec tlačítek na klávesnici (s vypínacím tlačítkem vedle klávesy DEL) nás někdy mátl a je potřeba si na ně zvyknout. 

Cena testované konfigurace nebyla pro český trh stanovena, ale ona blízká konfigurace s dvojnásobným diskem bude stát 79 990 Kč.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jeden z nejnadupanějších smartphonů pořád trochu ladí. Test Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro

VIDEO Huawei Mate 20 Pro je bez pochyby jedním z nejnadupanějších chytrých telefonů současnosti. Čínská...

Nejlepší duální fotomobily. Apple iPhone XS Max proti HTC U12+

Apple iPhone XS Max a HTC U12+

VIDEO V žebříčku DxO Mark je dělí pouhé dva body. Apple iPhone XS Max a HTC U12+ jsou v něm nejlepšími...

Mimořádně atraktivní smartphone za lákavou cenu. Test Honoru 8X

Honor 8X

Aktuální vývoj na poli smartphonů přeje milovníkům velkých displejů. Dosud platilo, že levnější...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný...

Sony se vydalo módní cestou. Recenze Xperie XZ3

Sony Xperia XZ3

Nový špičkový model značky Sony, který firma představila na berlínském veletrhu IFA, se od...

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Najdete na iDNES.cz