Test: šest výkonných notebooků nejen pro hráče. AMD výkonově vede

aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme šestici notebooků určených zejména pro náročné hráče. Dva z nich neudělají ostudu ani v kanceláři nebo grafickém studiu. Jeden z nich má procesor ze stolního počítače a jiný ukázal, že je AMD znovu ve formě - většině soupeřů ukázal záda.

Test herních notebooků | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hraní her je stále populárnější zábavou, hráči jsou navíc zvyklí za vybavení utrácet mnohem větší částky, než je dnes za počítače běžné. Není tak s podivem, že většina výrobců počítačů vytvořila speciální značku, která nabízí produkty výhradně pro hráče. 

Fotogalerie

V testu se nám tak sešly notebooky značek Alienware (Dell), Omen (HP), Predator (Acer), Republic of Gamers (Asus) a stroje firem MSI a Eurocom. Z velkých značek nám v testu chybí jen Legion (Lenovo), který však nyní v nabídce nemá vhodně konfigurované modely. Řada 920 nedostala nástupce, vzorky řady 730 nebyly k dispozici a řada 530 je pro mnohem méně náročné hráče.

Do testu jsme vybrali konfigurace pro náročnější hráče. Nejsou to sice extrémní sestavy, ale ani žádná ořezávátka. Dnes ni na nich zahrajete ve velmi dobré kvalitě cokoli, výkonem zvládnou i aplikace pro virtuální realitu a lze předpokládat, že s nimi zásadní výkonový deficit nepocítíte ani v několika dalších letech.

V testu se sešly dva 17" a čtyři 15,6" modely. V konfiguraci se nám pětkrát opakovala mobilní grafická karta GTX 1070, třikrát i procesor Intel i7-8750H. Výjimkou byl Alienware se starším i7-7700HQ a Eurocomu s desktopovým čipem i7-9700K. Úplnou výjimkou byl Predator vyzbrojený procesorem i grafikou od AMD. 

Notebook versus desktop

Ač to vypadá jako nesmyslná otázka, v komentářích čtenářů v kategorii herních strojů se s ní setkáváme poměrně často: „Hodí se vůbec notebooky na hraní, nebo si mám pořídit desktop?“

Odpověď je jednoduchá: ano, pokud využijete výhody notebooku a můžete si jej dovolit.

Zdroje k herním notebookům jsou zpravidla veliké.

Zdroje k herním notebookům jsou zpravidla veliké a relativně težké, musí totiž dokázat uspokojit vysoké energetické nároky výkonných komponent notebooků.

Desktop, tedy stolní počítač, má výhodu v možnosti postupného skládání a vylepšování, což jednak sníží úvodní náklady na pořízení, jednak prodlouží jeho životnost - výměnnou grafické karty, doplněním operační paměti a dalšími investicemi můžete po několika letech provozu počítač občerstvit tak, aby opět výkonově opět zvládal vše. Výhodou je i tišší provoz, protože ve velké skříni můžete mít kapalinový odvod tepla do rozměrných chladičů s pomalými a tichými ventilátory.

Herní notebook oproti tomu nabízí snadnou přenosnost celého systému například na společné herní párty nebo soutěže, můžete si jej s sebou vzít na prázdniny, na chalupu, hrát na služebních cestách. Ačkoli v absolutních číslech mají desktopy výkonově na vrch, výkon notebooků je dnes dostatečný pro špičkové hraní s vysokými detaily i velmi náročnou práci.

Alienware 17 R4

Herní notebook z produkce Dellu dorazil v 17" variantně a díky širokým rámečkům kolem displeje a pokračováním ventilace až za panty displeje je nutné říci, že je to opravdu velký stroj a poměrně těžký - váží 4,4 kg. Vzhledově je zcela čistý, zajímavé je podbarvení nápisu Alienware pod displejem a linií na bocích šasi i displeje. Zapínací tlačítko má tvar lebky mimozemšťana. Jak jinak.

Alienware

V AW Command Center nastavíte barvy podsvětlení klávesnice v pěti segmentech, netradičně i podsvětlení touchpadu, světelných linií na bocích, podbarvení znaku na víku displeje, zapínacího tlačítka i nápisu Alienware. Prostě vše, co svítí, lze barevně nastavit, včetně barevných přechodů, případně blikacích efektů. V kontrolním centru můžete i monitorovat parametry, ale možnosti upravovat nastavení chlazení atp. zde nejsou.

Pochválit musíme na dotek velmi jemný a na omak příjemný plastový povrch šasi kolem touchpadu a klávesnice. Klávesnice má samostatný numerický blok a na levé straně pět programovatelných makro kláves TactX. 

U Alienware si s barvami osvětlení pohrajete nejvíce.

U Alienware si s barvami osvětlení pohrajete nejvíce.

Z výbavy příjemně překvapí systém pro sledování očních zorniček Tobii EyeX, umístěný pod displejem, díky kterému můžete v některých hrách bleskurychle mířit na cíl - prostě se na něj jen podíváte a systém o tom ví. Vše si vyzkoušíte během konfigurace systému a jedné jednoduché tréninkové hře.

Alienware
Alienware

Při běžném použití je notebook prakticky bezhlučný, tichý je i při chlazení ve větší zátěži, hlučnější je až při „ždímání“ na maximum - zdaleka není tak hlučný jako Eurocom, ale je podstatně více slyšet než Predator. Palmresty zůstávají i v zátěži příjemně chladné, ohřívá se až oblast klávesnice a dál. 

Pozorného čtenáře zarazila předchozí generace procesoru i7-7700HQ, tu najdete v modelu R4. Nový je u R5, který je ale podstatně dražší a do našeho rozmezí by se nevešel, oba modely se prodávají souběžně.

IPS displej má plné HD rozlišení, umí zobrazit 60 Hz, využívá GSync. Není dotykový, je hodně matný - což je dobře.

Alienware

Kamera má velmi příjemný obraz, skvěle přehledný i v horších světelných podmínkách, roste jen mírný šum. Mikrofon má slušnou citlivost, ale zvuk je plastový a nepříliš příjemný. Reproduktory však hrají velmi slušně, vokál je výrazný, snaží se i o prostor a náznaky hloubek. Velmi slušné. 

Na plnou baterii vydrží 2,5 hodiny běžného provozu. Pod kapotou najdete 16 GB RAM, grafiku GTX 1070, pevný disk Seagate 1TB HDD 5400rpm, SSD úložiště 250 GB NVME od Toshby a akumulátor s vysokou kapacitou 100 Wh. Přípojná místa rozložená do všech tří stran čítají 2x USB-C, 2x USB 3.0, konektory pro sluchátka a mikrofon, HDMI port, Display Port a speciální dokovací port pro externí grafickou stanici.

3D Mark Time Spy5 313bodů
3D Mark Time Spy Extreme2 444 bodů
3D Mark Fire Strike13 441 bodů
3D Mark Fire Strike Extreme7 456 bodů
PC Mark 104 802 bodů
PC Mark 10 Extended6 067 bodů
VR Mark Orange Room7 576 bodů
VR Mark Cyan Room5 127 bodů
VR Mark Blue Room1 732 bodů
Cinebench R15 OGL/CPU94 fps / 694 bodů
GeekBench 4 single/multi core4 489 / 14 407 bodů
GeekBench 4 OCL163 525 bodů

Ve výkonových testech je cítit mírný deficit staršího čtyřjádrového procesoru, ale zdaleka ne takový, jako bychom čekali. V grafických testech pak notebook mnohé souputníky předehnal. Při dlouhodobém plném vytížení jsme naměřili 83 °C na procesoru a 65 °C na grafické kartě, přičemž spotřeba činila 38 respektive 127 W. 

Pořídíte jej za 54 990 Kč.  

Eurocom Sky X4C

Eurocom z nabídky herních strojů poněkud vybočuje, jak už je od této značky zvykem. V tomto případě je totiž osazen desktopovým procesorem, který je navíc delid, tedy bez víčka a proto lépe chlazen. Vše si navíc můžete nakonfigurovat sami, stroj vám vyrobí na zakázku a pokud se v budoucnosti rozhodnete k upgradu některé komponenty, máte možnost - vše je v paticích, podobně jako u desktopu. Počítat ale musíte s trochu větší velikostí stroje a hmotností 5,5 kg, což už není legrace.

Ani zde nechybí aplikace pro správu počítače, nazvaná Control Centre. Podsvětlení klávesnice můžete měnit ve třech segmentech, na výběr je široká paleta barev. Nechybí možnost naprogramování funkčních kláves „flexi keys“ a nastavení maker. Pokud se povypíná osvětlení, vypadá spartánsky.

Eurocom

Zajímavé „retro“ řešení je panel se symboly, kde vidíte například provoz HDD, to už se dnes často nevidí.

Notebook se na povrchu příliš nezahřívá, protože jím jeho ventilátory dokážou prohnat udivující množství vzduchu. Což se samozřejmě neobejde bez hluku, velkého hluku. Eurocom je v plné zátěži rozhodně nejhlučnější v testu a někdy si na chvíli hlasitě ufoukne i při běžné práci. Uvnitř je ale docela horko, desktopový procesor se dokázal vyšplhat až na 99 °C (zpravidla se ale uchladil spíše k 90 °C), je ale třeba říci, že přitom spotřeboval 146 W, což je mnohem více než u souputníků. U grafické karty nám HW Info hlásilo špičkovou spotřebu 105 W (a teplotu 86 °C).  

Zvuk mikrofonu mírně šumí a je v něm slyšet bručení motorků ventilátoru, což je nepříjemné. Hlas je trochu zahuhlaný, ale srozumitelný. Kamera produkuje hodně zašumělý obraz, nepříliš ostrý. Zvuk reproduktorů není špatný, je ostrý a výrazný, srozumitelný, hloubky jsou spíše v náznaku, ale na chybějící subwoofer je to slušné. Ve zvukovém software SoundBaster XPerience Pro se se zvukem dají dělat docela divy.

Eurocom
Eurocom

V notebooku je desktopový procesor Core i7-9700K, 16 GB operační paměti, grafika GTX 1070 od NVidie, Full HD LG Philips display s frekvencí 60 Hz a podporou GSync, SSD úložiště ADATA 512 GB a 1 TB HDD od HGST s rychlostí 7200 ot./min. Akumulátor má kapacitu 83 Wh. Notebook je osazen solidní baterií přípojných míst, najdete zde 3x USB 3.0, 1x USB 2.0, 2x USB-C, ethernet, 2x DisplayPort, HDMI, kompletní sadu zvukové karty (linkový vstup i výstup, mikrofon, sluchátka).

3D Mark Time Spy6 107 bodů
3D Mark Time Spy Extreme2 892 bodů
3D Mark Fire Strike16 009 bodů
3D Mark Fire Strike Extreme8 156 bodů
PC Mark 105 688 bodů
PC Mark 10 Extended6 830 bodů
VR Mark Orange Room10 610 bodů
VR Mark Cyan Room5 493 bodů
VR Mark Blue Room1 869 bodů
Cinebench R15 OGL/CPU142 fps / 1461 bodů
GeekBench 4 single/multi core5 724 fps / 23 769 bodů
GeekBench 4 OCL174 963 bodů

Výkon je perfektní, jak lze od nového osmijádrového desktopového procesoru čekat. V naprosté většině testů poskytl Sky X4C nejlepší výkon, ale za cenu horší přenosnosti a vyšší hlučnosti.

Na akumulátor vydrží při běžné práci 2 hodiny 20 minut, i desktopový procesor umí být evidentně docela hospodárný.

Pořídíte jej za 62 920 Kč s DPH.

MSI P65 Creator

MSI P65 Creator stojí na pomezí herních a pracovních notebooků - herní je konfigurací a pracovní provedením. Na první i druhý pohled nevypadá jako herní notebook, jeho 1,8 kg snadno unesete a na pracovních schůzkách a prezentacích vás určitě nikdo nebude podezřívat, že po večerech střílíte na virtuálních bojištích. Velký podíl na tom má takzvaný Max-Q design společnosti Nvidia, který snaží kombinovat co nejvýkonnější komponenty do co nejtenčího těla, přičemž tyto vlastnosti nechává v rovnováze: notebook s Max-Q designem bude o trochu méně výkonný o hodně méně „tlustý“ a o poznání tišší než notebook klasičtější koncepce. 

MSI

Vzhled je decentní, bílé provedení elegantní, ale nevíme, jak dlouho mu při běžném provozu čistá bílá vydrží. Při úchopu za roh mírně povrzává.

Čtečka prstů je ukrytá v touchpadu, podsvětlení klávesnice má jen jednu barvu, bílou. MSI nabízí řadu herních strojů s plnobarevným podsvětlením, ale P65 považujeme za velmi zajímavý kompromis mezi pracovním a herním strojem, a tak nemožnost zvolit jinou barvu neřešíme.

Z hlediska zvuku se notebook moc nepovedl, projev je nepříjemně ostrý, chybí hloubky, takže na vokál je to ok, ale na hudbu vždy sluchátka. V testovaném kusu zlobila kamera, takže jsme nezkusili, předpokládáme, ale že to bude běžný standard (s ohledem na kvalitu mikrofonu). Kvalita mikrofonu totiž není příliš velká, záznam je slabý, hlas zní plastově. Ale displej je výborný, matný, s vysokým jasem a podle údajů výrobce téměř 100% pokrytím RGB barevného prostoru.

MSI
MSI

Výdrž na baterii je 5 hodiny 30 minut, což je skvělé. Osazen je procesorem Core i7-8750H, 16 GB operační paměti, grafikou GTX1070 Max-Q od Nvidie, antireflexním IPS FHD displejem AU Optronics s frekvencí 144 Hz a možností G-Sync, SSD úložiště s kapacitou 512 GB od Kingstonu, akumulátor má kapacitu 80 Wh. Pevný disk zde nebyl osazen. Displej má skvělé pozorovací úhly a tenoučký rámeček.

3D Mark Time Spy4 712 bodů
3D Mark Time Spy Extreme2 168 bodů
3D Mark Fire Strike12 371 bodů
3D Mark Fire Strike Extreme6 399 bodů
PC Mark 104 955 bodů
PC Mark 10 Extended5 819 bodů
VR Mark Orange Room5 970 bodů
VR Mark Cyan RoomN/A
VR Mark Blue Room1 436 bodů
Cinebench R15 OGL/CPU89 fps / 1084 bodů
GeekBench 4 single/multi core4 823 / 18 547
GeekBench 4 OCL134 741

Výkon je tedy o trochu nižší než u některých souputníků, ale je to více než vyváženo tenkým tělem stroje a zároveň přiměřeně tichým chlazením. Procesor v dlouhém plném zatížení dosáhl teploty 91 °C, grafická karta 79 °C, přičemž procesor dosáhl spotřeby 66 W, u grafické karty jsme tento údaj v HW Infu nenalezli. Mezi výsledky chybí prostředí obtížnost u VR Marku, zde dosáhl nekonzistentně o řád nižšího výsledku (shodně s ROG) a proto jej považujeme za chybu.

Na notebooku najdete 2x USB 3.0, 1x USB-C (s Thunderboltem - velká pochvala), DisplayPoirt, HDMI, sluchátka, mikrofon.

Pořídíte jej za 59 990 Kč, přičemž v rámci balení „Limited Edition“ naleznete i elegantní transportní pouzdro a bíle lakovanou dřevěnou truhlu, kam jej můžete ukládat. 

OMEN 15

HP se podařilo muskulární vzhled dostat i do 15" modelu velmi nenásilným a až elegantním způsobem, pokud bychom volili fešáka testu, pak by byl vítězem OMEN. Ostře geometricky řezané rysy a linie, decentní červené doplňky a logo. Naprostá většina konektorů je soustředěna mezi výdechy chlazení na zadní straně, takže pohybu myši nebude nic překážet, ať bude hráč pravák nebo levák.

OMEN

Stejně jako MSI je i OMEN „uvařen“ podle pravidel Max-Q od Nvidie, přičemž v tomto případě nebyl tlak na nízký profil notebooku, ale na poměrně tiché chlazení. Hmotnost notebooku je 2,6 kg.

Klávesnice je barevně podsvětlená ve třech segmentech, barvy hezky prosvítají i popisky kláves a barevně lze vyčlenit i klávesy WASD - tohle je skvělé. Příjemným bonusem je služba GameStream pro hraní na vzdáleném, ale v domácí síti připojeném počítači nebo tabletu.

IPS Full HD displej má obnovovací frekvenci 144 Hz a samozřejmě může využívat GSync z grafické karty. Má antireflexní úpravu.

OMEN
OMEN

Kamera má spíše základní kvalitu, s horším světlem masivně roste šum a klesá ostrost, na streamování gameplayů to chce lepší kameru. Mikrofon je příliš citlivý a při hlasitějším projevu rychle chraptí, ale hlas je výrazný a je mu výborně rozumět. Zvuk reproduktorů byl ladění společností Bang Olufsen a není špatný, ale od herního stroje bychom čekali víc. Maximální hlasitost je střední, zvuk není zkreslený, vokál je slušně vykreslený, ale hloubky úplně chybí - zde byla spolupráce s B&O spíše papírová.

3D Mark Time Spy4 843 bodů
3D Mark Time Spy Extreme2 246 bodů
3D Mark Fire Strike12 593 bodů
3D Mark Fire Strike Extreme6 655 bodů
PC Mark 105 613 bodů
PC Mark 10 Extended6 619 bodů
VR Mark Orange Room7 479 bodů
VR Mark Cyan Room4 337 bodů
VR Mark Blue Room1 488 bodů
Cinebench R15 OGL/CPU117 fps / 1154 bodů
GeekBench 4 single/multi core4 893 / 19 216 bodů
GeekBench 4 OCL142 991 bodů

Kombinace Max-Q a vyššího těla se odrazila ve velmi dobrém výkonu, zejména procesoru, v grafickém výkonu patří výsledky spíše k průměrným. Při dlouhodobé plné zátěži jsme naměřili maximální teplotu procesoru 94 °C a teplotu grafické karty 81 °C. Odběr procesoru dosáhl 71 W, u grafiky pouhých 86 W. Chlazení bylo tiché, ale v prostoru nad klávesnicí (pod displejem) pak bylo šasi až nepříjemně horké.

OMEN

Notebook je osazen procesorem Core i7-8750H, 16 GB operační paměti od Hynixu, grafikou GTX 1070 Max-Q od Nvidie, antireflexním 15,6" IPS displejem z produkce LG Philips s frekvencí 144 Hz a samozřejmě G-Sync, 256 GB SSD Samsung, 1 TB 7200 rpm HDD od HGST, 68 Wh baterie. Cca 2 hodiny na akumulátor.

Nastavení barev klávesnice u OMEN

Nastavení barev klávesnice u OMEN.

Informace o systému u OMEN

Informace o systému u OMEN.

OMEN je k dostání za překvapivě přátelskou cenu 45 990 Kč.

Predator Helios 500

Notebook Aceru je v testu jediný, který dorazil osazený čipy z produkce AMD, přesněji osmijádrovým procesorem Ryzen 7 2700 Pinnacle Ridge a grafickou kartou Radeon RX Vega 56. A jak se v průběhu testu ukázalo, je to rozhodně dobrá volba - ve výkonových testech jej předstihl pouze notebook Eurocom s desktopovým procesorem a to ještě ne ve všech.

Po zapnutí notebooku se trochu leknete, součástí startu je i dramatický „predátorský“ zvuk z džungle, což je dobré vypnout. 

Predator

Helios 500 patří spolu s Alienware mezi jediné 17" a zároveň (spolu s OMENem) nejvíce muskulárně vypadající stroje v testu. Šasi Heliosu 500 ale končí zároveň s displejem, není proto ve srovnání se strojem od Dellu tolik hluboký. Váží rovné 4 kilogramy. Predator má prvky laděné do modré barvy, zejména okruží kolem touchpadu a osvětlení zapínacího tlačítka. Barvy podsvětlení klávesnice lze ve čtyřech oddílech nastavit v aplikaci Predator Sense, stejně jako klávesové zkratky (pět tlačítek ve třech skupinách), jedno tlačítko může aktivovat i makro.

Ovládání zvuku do sluchátek u Predatoru

Ovládání zvuku do sluchátek u Predatoru.

Ve stejné aplikaci lze nastavovat i rychlost ventilátorů, my testovali v režimu auto, kdy je chlazení příjemně tiché i v zátěži (podíl na tom má nová generace kovových lopatek AeroBlade ve ventilátorech), pokud ale ventilaci přepnete na „max“, sviští poměrně hlasitě. Ale to využijete jen v extrémních případech. 

Z netradičních technologií zde najdeme software Waves MaxxAudio, přičemž zajímavý je zejména Waves NX, který kamerou sleduje pohyby vaší hlavy a podle toho upravuje zvuk tak, že i když hýbete hlavou, zvuk vždycky přichází ze stejného směru. U hudby to nedává příliš smysl, ale při hraní her neztratíte ponětí o prostoru, ani když se ohlédnete za plechovkou energetického nápoje.

Predator
Predator

Acer je vybaven 144 Hz Full HD IPS displejem a protože jsme u AMD, nevyužívá G-Sync, ale Free Sync. Displej je matný, to chválíme, a nedotykový. 

Kamera je trochu zklamání, obraz není příliš ostrý ani detailní, i ve slabším světle je sice zřetelný, ale hodně šumí. Zvuk reproduktorů je velmi slušný, hlas je plný a výrazný, je patrné, že nechybí subwoofer a že mají reproduktorky prostor na práci. S rostoucí hlasitostí se ale zvuk zplošťuje a chytá plastový přízvuk. Zvuk mikrofonu je srozumitelný, ale zní plastově, mikrofony jsou hodně směrové, takže jakmile nemluvíte přímo na monitor, srozumitelnost klesá. 

3D Mark Time Spy5 900 bodů
3D Mark Time Spy Extreme2 766 bodů
3D Mark Fire Strike13 616 bodů
3D Mark Fire Strike Extreme7 651 bodů
PC Mark 105 444 bodů
PC Mark 10 Extended6 761 bodů
VR Mark Orange Room7 889 bodů
VR Mark Cyan Room6 189 bodů
VR Mark Blue Room1 712 bodů
Cinebench R15 OGL/CPU102 fps / 1526 bodů
GeekBench 4 single/multi core4 389 / 24 172 bodů
GeekBench 4 OCL165 866 bodů

Výkon je skvělý, jak výpočetní procesoru, tak grafický. Procesoru samozřejmě oproti většině ostatních pomáhá vyšší počet jader, Ryzen je „octacore“, tedy osmijádrový. Core i7-7700HQ u Alienware je čtyřjádro, Core i7-8750H u MSI, OMEN, ROG je šestijádro a jen desktopový Core i7-9700K v Eurocomu je osmijádro.

Nastavení podsvětlení klávesnice u Predatoru

Nastavení podsvětlení klávesnice u Predatoru.

Ovládání ventilace u Predatoru

Ovládání ventilace u Predatoru.

Chlazení není překvapivě nijak výrazně hlučné, teplota dosáhla 88 °C u procesoru a 71 °C u grafické karty. Procesor měl odběr až 65 W, grafika 122 W. Palmresty jsou poměrně chladné, ale již kousek pod klávesnicí při větším zatížení teplota mírně roste, nahoře pod displejem je pak notebook poměrně horký.

Predator

Predator však při běžné práci na akumulátor vydrží jen zhruba hodinu a 20 minut. To není u velkého herního stroje zásadní problém, ale je s tím třeba počítat. Systém má k dispozici 16 GB operační paměti, 512GB SSD úložiště Lite-On, 1 TB HDD s 5400 ot. od Toshiby a akumulátor s kapacitou 74 Wh.

Na bocích notebooku najdete 3x USB 3.0, 2x USB-C, HDMI, Display Port, sluchátka, mikrofon.

Pořídíte jej za 54 990 Kč.

ROG Zephyrus M

Stroj od Asusu patří mezi herní notebooky, u kterých když vypnete podsvětlení, působí jako běžný kancelářský notebook. Což může být výhoda. Zároveň v sobě ukrývá konfiguraci, se kterou snadno v případě potřeby sestříháte video, nebo odprezentujete projekt ve virtuální realitě. Pak spustíte barevné podbarvení klávesnice a začnete hrát. Při hmotnosti 2,2 kilogramu lze snadno přenášet.

ROG

Zajímavým prvkem je podstavec notebooku, který se vyklopí současně s odklopením displeje - tenký stroj tak získá příjemnější sklon klávesnice a chladiče větší výdechy vzduchu. Zephyrus M nevyužívá Max-Q návrh ani upravenou grafickou kartu, což se odráží zejména na vysoké hlučnost při vysoké zátěži.

V ROG Gaming Centre můžete sledovat i nastavit spoustu parametrů, v ROG Aura Core pak barvy podsvětlení klávesnice ve čtyřech zónách.

Nastavení podsvětlení klávesnice u ROG. Na výběr je i spousta efektů.

Nastaven podsvětlení klávesnice u ROG. Na výběr je i spousta efektů.

V ROG Gaming Centre se bude geekům líbit.

V ROG Gaming Centre se bude geekům líbit.

Mikrofon má mírně zahuhlaný, ale čistý, výrazný a srozumitelný zvuk. Kamera je průměrná, hodně šumí, ostrost nic moc. Zvuk reproduktorů je překvapivě příjemný, nechybí náznaky hloubek, plný vokál - to je na notebook dobré.

3D Mark Time Spy5 377 bodů
3D Mark Time Spy Extreme2 524 bodů
3D Mark Fire Strike13 941 bodů
3D Mark Fire Strike Extreme7 578 bodů
PC Mark 104 814 bodů
PC Mark 10 Extended5 900 bodů
VR Mark Orange Room5 612 bodů
VR Mark Cyan RoomN/A
VR Mark Blue Room1 686 bodů
Cinebench R15 OGL/CPU87 fps / 1022
GeekBench 4 single/multi core4 600 / 18 271 bodů
GeekBench 4 OCL154 536 bodů

Výkon je solidní, zpravidla o trochu vyšší než u rozměrově podobně pojatého MSI, ale jak jsme již psali, je to vykoupeno vyšším hlukem chlazení. U procesoru jsme naměřili maximální teplotu 96 °C a spotřebu 70 W, u grafické karty teplotu 74 °C a příkon 112 W.

ROG
ROG

Notebook je osazen procesorem Core i7-8750H od Intelu, 16 GB operační pamětní Hynix, 256GB SSD od Samsungu, má pevný 1TB disk Seagate s 5400 ot./m. a 55 Wh akumulátorem. Výdrž akumulátoru je zhruba 2 hodiny 30 minut při běžné práci. IPS displej má obnovovací frekvenci 144 Hz a antireflexní povrch.

Na notebooku najdete 4x USB 3.0, jedno USB-C, HDMI a kombinovaný konektor sluchátek a mikrofonu.

Pořídíte jej za 59 990 Kč.

Závěr

Pokud chcete výkonný herní notebook a vždy budete v dosahu elektrické sítě, pak je skvělou volbou Predator Helios 500. Pokud byste chtěli střídavě hrát a pracovat na stejném stroji a nosit jej často s sebou, pak si doporučení zaslouží MSI P65 Creator, pokud nevadí agresivní vzhled, tak i OMEN 15.

Grafické karty pro náročné

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha testech kraluje novinka, starší „Ti“ ještě zdaleka nepatří do křemíkového nebe. Někdy i novince ukáže záda.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech...

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z...

Mimořádně atraktivní smartphone za lákavou cenu. Test Honoru 8X

Honor 8X

Aktuální vývoj na poli smartphonů přeje milovníkům velkých displejů. Dosud platilo, že levnější...

Výborná nokia s čistým Androidem se povedla, až na cenu. Test Nokie 7.1

Nokia 7.1 na premiéře v Londýně

Nokia si pro konec letošního roku připravila model, který spadá do vyšší střední třídy a následuje...

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Chytrá trouba nahradí ledničku. Jídlo uchová čtrnáct dní a není to drahé

Místo ledničky trouba. Novinka, kterou letos představí Haier.

Společnost Haier letos uvede na trh troubu, která svým způsobem funguje jako lednička. Místo toho, abyste hotové jídlo...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz