První dojmy: nový iPad uchvátí displejem, trošku zrychlil a přibral

  14:59aktualizováno  14:59
Zářivý displej se obrovským rozlišením je hlavní devizou nového iPadu. Nejenže vypadá skvěle, ale usnadňuje také čtení a dělá z tabletu ještě příjemnější nástroj pro zábavu. Majitelé předchozího modelu ale nemají moc důvodů závidět. Softwarová vylepšení se k nim dostanou také a hardwarová povětšinou padla na nový displej.

iPad (třetí generace) - "hands-on review" | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Stejně jako miliony nadšenců po celém světě, i my jsme s vámi 7. března sledovali představení nového iPadu v San Franciscu. V pátek se nový iPad začal prodávat a jako tradičně způsobil mumraj nadšených časných osvojitelů před obchody Apple v USA, Evropě, Austrálii i Asii.

V Česku se nová generace iPadu začne prodávat o týden později. My jsme si jeden exemplář obstarali s předstihem. A tady jsou moje první dojmy.

Nový iPad - rozbalování
Nový iPad - rozbalování
Nový iPad - rozbalování
Nový iPad - rozbalování

Rozbalení nového iPadu: v tradičně krásném a čistě navrženém obale najdete kromě iPadu nabíječku, kabel USB a návod. Testujeme iPad třetí generace, černý, 16 GB s podporou mobilních sítí, zakoupený ve Francii.

Displej - jako když si nasadíte brýle

Už několikrát jsme psali o ohromném rozlišení nového iPadu: 2048 × 1536 pixelů, tedy čtyřikrát více pixelů na stejné ploše. Apple displejům s takto jemným rozlišením přezdívá "Retina displej", neboť z rozumné vzdálenosti nelze na displeji rozpoznat jednotlivé pixely pouhým okem. Možná to nezní nijak zvlášť úchvatně, ale displej nového iPadu skutečně stojí za podívání.

Domovská obrazovka nového iPadu s do detailu propracovanými ikonkami

Domovská obrazovka nového iPadu s do detailu propracovanými ikonkami. Obraz má rozměry 2048×1536, tedy celé tři megapixely.

Je velmi pravděpodobné, že nový iPad má větší počet pixelů než vaše HD televize a chytrý mobil dohromady. To vše na ploše menší než A4. K čemu se to hodí? Fotky jsou detailnější, písmo jemnější a vůbec je velmi snadné zapomenout, že jde o obraz složený z malých obdélníčků. Jak podotýká MG Siegler z magazínu Techcrunch: "Je to, jako když si člověk se zkaženým zrakem poprvé nasadí předepsané brýle." Dokud nevidíte, jak ostrý a jasný může obraz být, připadá vám vše normální. Ale jakmile máte srovnání...

Kindle patří k aplikacím, které zvládají vysoké rozlišení (ovšem pouze u textu)

Kindle patří k aplikacím, které zvládají vysoké rozlišení (ovšem pouze u textu).

Titulní obrazovka aplikace Flipboard. Obsah z jednotlivých serverů je...

Flipboard nově podporuje vysoké rozlišení.

Displej ale pořád trpí neduhy, které trápí všechny lesklé dotykáče: otisky prstů, odrazy světel a praktická nepoužitelnost na slunci. Takže i když má nový iPad papírově všechny předpoklady pro to, aby se stal skvělou čtečkou knih, v reálu je na delší čtení skutečná čtečka s e-inkem stále lepší. Kdyby bylo dnes venku pošmourno, možná by byl první dojem lepší, ale se sluníčkem nad hlavou si na iPadu moc nepočtete.

Hardware - klasický design, mírná nadváha

Když je displej vypnutý, není jednoduché nový iPad rozeznat od jeho předchůdce. Klasický elegantní vzhled, perfektní zpracování, poctivý kus kovu v ruce a jedno tlačítko "Domů".

iPad (třetí generace)

iPad (třetí generace)

Tlačítko Home nezmizelo ani ve třetí generaci

Tlačítko Home nezmizelo ani ve třetí generaci.

Nový iPad - výborné zpracování, tradiční design, výrazný černý pruh na horní

Nový iPad - výborné zpracování, tradiční design, výrazný černý pruh na horní straně

Ti, kteří doufali v zabudovaný konektor USB, HDMI nebo alespoň slot na SD kartu, budou zklamáni. Stejně jako dříve si musí zakoupit přídavnou konverzi.

Srovnání iPadu 2 a nového iPadu
iPad 2nový iPad
Displej1024 × 758 pixelů2048 × 1536 pixelů
Hmotnost601 gramů (613 g u 3G)650 gramů (660 g u 4G)
Rychlost1GHz Apple A5dvoujádrový A5X
Výdrž baterie (udávaná)10 hodin10 hodin
Fotoaparát0,7 Mpix5 Mpix
Cena (apple.com)od 399 dolarůod 499 dolarů

Fotogalerie

Nový iPad bohužel přibral přibližně padesát gramů na váze. I když se může zdát, že je to malá daň za čtyřnásobné množství pixelů, v praxi toto rozhodnutí bude muset udělat každý za sebe. Nová generace téměř dosáhla váhy původního iPadu z roku 2010, a stejně jako tehdy byly ztracené gramy dobrým argumentem pro iPad 2, i tentokrát je po pár minutách s iPadem v ruce cítit, že by mohl být lehčí.

Apple asi usoudil, že vyšší výkon (rychlejší procesor a vyšší paměť) musí kompenzovat i lepší baterií. A tak stále platí udávaných deset hodin výdrže. Při testování sice baterka ubývala trochu rychleji, ale zase jsem iPad docela namáhal a prakticky neustále něco instaloval.

Multitasking nedělá novému iPadu žádné problémy, subjektivně je možná ještě o trochu lepší než u druhé verze.

Parametry nového tabletu Apple iPad

  • Rozměry: 241,2 × 185,7 × 9,4 mm
  • Hmotnost: 652 (Wi-Fi) a 662 gramů (Wi-Fi + 4G)
  • Kapacita: 16 GB, 32 GB, 64 GB
  • Displej: 9,7" IPS s LED podsvícením a multitouch ovládáním
  • Rozlišení: 2048 × 1536 pixelů
  • Procesor: dvoujádrový Apple A5X
  • Fotoaparát: 5Mpix kamera, možnost 1080p HD nahrávání 30 fps
  • Kamerka: VGA rozlišení a 30 fps
  • Baterie: lithium-polymerová baterie s výdrží až 10 hodin

Další maličkosti a hledání aplikací

Přestože asi nikdo nekupuje iPad jako náhradu foťáku, je potěšující, že když s ním občas něco vyfotíte, je rozlišení čipu vyšší než rozlišení displeje. Pětimegapixelový fotoaparát je rozhodně použitelný pro občasný snímek. Samotné focení je ale nepraktické, protože musíte stisknout malé tlačítko na displeji. U iPhonu to tolik nevadí, protože tam můžete použít tlačítko pro ovládání hlasitosti jako hardwarovou spoušť. U tabletu je ale ovládání hlasitosti příliš blízkou objektivu a držení je pak dost nejisté.

Perfektní rozlišení usnadňuje i tak běžné činnosti, jako je čtení e-mailů a

Perfektní rozlišení usnadňuje i tak běžné činnosti, jako je čtení e-mailů a odpovídání na ně. Klávesnici rozdělíte jednoduchým gestem (umí od iOS 5.0).

Apple také konečně přidal diktování na klávesnici (jako to má Android od Googlu už dávno). Jde rovněž o rozpoznávání řeči v cloudu, takže je potřeba připojení k internetu. Na ikonku mikrofonu klepnete prstem, nadiktujete text a klepnete znovu pro konec diktátu. Rozpoznávání funguje velmi dobře a celkem rychle, dokážu si představit, že za určitých okolností může nahradit psaní e-mailů datlováním.

Diktování

Diktování vykazovalo velmi vysokou míru úspěšnosti. Když je iPad na rozpacích, dá vám podtržením najevo, že dané slovíčko možná špatně pochopil, a můžete jej opravit. Nedává ale na výběr z více možností.

Trochu překvapivé pro mě bylo, že diktování není zpřístupněno na základě jazyka, ale na základě regionu. Když jsem jako region zvolil Českou republiku, diktování jsem nemohl aktivovat, a to ani když jsem vše ostatní přepnul na angličtinu. Vyřešil to až reset do továrního nastavení, možná existuje jednodušší způsob. Diktování si zatím poradí s angličtinou, němčinou, francouzštinou a japonštinou.

Softwarová vylepšení obecně se týkají spíše přechodu na iOS 5.1 a budou k dispozici i majitelům starších iPadů.

AppStore samozřejmě podporuje vysoké rozlišení a dokonce i sekci aplikací,

AppStore samozřejmě podporuje vysoké rozlišení a dokonce i sekci aplikací, které jsou určeny přímo pro nový iPad s Retina displejem. Právě aplikace využívající vysoké rozlišení mají šanci udělat z nového iPadu obrovský hit - musíme si na ně ale ještě chvíli počkat.

Hlavní výhodu nového iPadu je skutečně nutno spatřovat ve vyšším rozlišení. Recenzenti se obecně shodují, že hardwarová vylepšení jsou zde právě proto, aby se zachovala plynulost ovládání, a to se povedlo na jedničku.

Pokud máte první iPad, nebo iPad 2, asi nemá smysl na nový iPad upgradovat. Zvlášť když druhá verze zlevnila až pod hranici čtyř set dolarů. Pokud ale chcete koupit svůj první tablet a je vám sympatický svět Apple, tak je nový iPad velmi dobrou volbou. Androidí tablet s podobně vysokým rozlišením chystá Samsung (který ostatně dodává i ty úchvatné Retina displeje pro nový iPad).

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Huawei má problémy i v počítačích. Omezuje výrobu a ruší nový notebook

Trojice notebooků Huawei pro rok 2019. Zprava MateBook 13, 14 a X Pro.

Omezení, které řada amerických firem uplatnila na společnost Huawei, se vedle mobilních zařízení a infrastruktury...

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Pevný disk

Výrobci klasických pevných disků s pohyblivými magnetickými plotnami se letos budou muset uskrovnit. Podle odhadů by...

Počítač od Applu má držátka. Stojánek k displeji stojí přes 23 tisíc

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek....

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek. Mezi ty nejzajímavější patří zcela nový...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz