Vychytávky, bez nichž se váš počítač občas neobejde. Je tenký, ale nedokonalý

aktualizováno 
Ultrabooky sice bodují nízkou hmotností a často i vysokým výkonem, ale ergonomií, konektivitou a funkcemi zaostávají za mohutnějšími předchůdci. Díky USB 3.0 rozhraní však lze mnohé nedostatky docela efektivně odstranit. Přinášíme prvních šest tipů.

Tento snímek je tak trochu upoutávkou i na další díl. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Ultramobilní počítače původně vznikly jako doplňkový pracovní nástroj pro ty, kteří tráví hodně času na služebních cestách. Zmenšování elektronických součástí a zvyšování efektivity procesorů vedlo ke vzniku kategorie ultrabooků, které sice výkonem dokážou splnit většinu požadavků uživatelů, ale velikostně a koncepčně spíše odpovídají těm „strojům na cesty“.

První díl

V tomto dílu najdete tipy, jak vyřešit:

  • složité přepojování všech periferií
  • nedostatek USB portů
  • chybějící optickou mechaniku
  • nedostatek úložného prostoru
  • chybějící 3G modem

Pro většinu majitelů jsou ultrabooky jejich jediným počítačem, ačkoli je v mnoha ohledech jejich používání otázkou kompromisů a ústupků. Dobrou zprávou je, že díky vysokorychlostnímu rozhraní USB 3.0 lze mnoho nedostatků úspěšně eliminovat.

Tou horší je, že to většinou znamená připojit k maličkému počítači další zařízení, které snižuje jeho mobilitu. Vycházíme však z toho, že tyto rozšiřující prostředky budete potřebovat jen doma či v kanceláři a nebudete je s sebou běžně nosit.

Prvních šest zajímavých doplňků a periferií řeší podle nás nejpalčivější problémy. Mechaniku pro 3,5" diskety jsme přidali spíše pro zajímavost, v ojedinělých případech se může hodit.

Dokovací stanicei-Tec USB 3.0 Dual Video Docking Station

I malý počítač dnes může mít přebytek výkonu, ale ergonomicky není vhodný na celodenní práci. Pro pohodlnější práci (a méně časté návštěvy ortopeda) je vhodné připojit externí monitor a především klávesnici standardních rozměrů a samozřejmě myš. Do většiny počítačů je můžete „nastrkat“ přímo, ale jednak tím zpravidla vyčerpáte dostupný počet USB portů (a na USB paměť nezbude místo)a jednak váš elegantní ultrabook zmizí v „hadím klubku“ kabeláže.

Dokovací stanice iTec

Ideálním řešením je podle nás dokovací stanice s USB 3.0 rozhraním. K ultrabooku tak povede jeden USB kabel a napájení od zdroje, vše ostatní bude zapojeno do dokovací stanice. Vyzkoušeli jsme cenově dostupnou i-Tec USB 3.0 Dual Video Docking Station a při běžné práci nám zcela vyhovovala.

Na zadním panelu stanice naleznete pět USB 2.0 portů a dva USB 3.0 porty pro připojení periferií, DVI a HDMI porty pro grafický výstup do zobrazovačů a ethernetový port s propustností 100 Mbit/s. Na boku jsou připraveny dva konektory pro připojení mikrofonu a sluchátek, na čelním panelu pak jedna nesmyslná dioda, která přes den ničemu nevadí, ale ve tmě otravně modře svítí.

Dokovací stanice iTec

Srdcem i svaly dokovací stanice je čip od společnosti DisplayLink. Grafický výstup plně stačí pro běžnou práci (zvládne rozlišení až 2 048 × 1 152 pixelů), ale na hraní 3D her se pochopitelně nehodí.

Současně tak můžete připojit dva monitory (třetí je displej notebooku) a používat je. Pokud na všech třech pustíte HD video z YouTube, tak to procesor nestíhá odbavovat a obraz se trhá. Ale pro něco takového není důvod. Video na dvou monitorech jede plynule. Pokud na jednom externím displeji běželo HD video z YouTube, byli jsme připojení přes síť a zároveň jsme kopírovali z USB 3.0 externího disku data na SSD notebooku, dosahovali jsme rychlosti 38 - 51 MB/s. To je pochopitelně méně než při přímém připojení (část přenosového pásma je využita pro grafiku, síť a další připojené periferie), ale i tak jsou to rychlosti pro běžnou práci více než dostatečné.

U slabších počítačů budou limity níže, ale pro běžnou práci nepředstavuje dokovací stanice větší rychlostní omezení.

Cena: 2 360 Kč

USB rozbočovači-Tec USB 3.0 7-port HUB

Jeden či dva USB porty ultrabooku často nemusí stačit a pokud nepotřebujete ostatní funkce, nemusíte hned sahat po nákladnější dokovací stanici. Rozmnožení USB portů zvládne i takzvaný USB rozbočovač neboli USB HUB. Kupovat dnes verzi standardu 2.0 má smysl jen ke starému počítači, jinak vždy vybírejte rychlejší 3.0 variantu.

USB HUB  iTec

Levnější varianty nemají vlastní napájecí adaptér a připojená zařízení jsou tak napájena z USB vstupu notebooku. Zejména při připojení 2,5" disků nebo USB reproduktorů bez vlastního napájení můžeme rychle překročit možnosti počítače a komponenty se budou odpojovat, nebo nebudou fungovat správně. Proto je lepší si koupit rozbočovač s vlastním napájením. Ten čerpá energii z elektrické sítě a napájení periferií tak není spojeno s počítačem. Rozbočovač tak můžete kdykoli použít i jako USB nabíječku pro mobilní elektroniku.

USB HUB  iTec

Vyzkoušeli jsme velký USB 3.0 rozbočovač i-Tec USB 3.0 7-port HUB, který je vyroben tak, že jím můžete podložit zadní část notebooku, a tím více naklopit klávesnici a zvednout displej. Má sedm USB 3.0 portů a 4A napájecí adaptér. Pokud jej nepřipojíte, rozbočovač funguje také, ale odběr je limitován možnostmi notebooku.

Co se rychlostí týče, dokovací stanice rychlost nijak nezdržuje, z pevného disku WD jsme kopírovali kolem 100 MB/s bez ohledu na to, zda byl zapojen přímo do ultrabooku, nebo přes dokovací stanici. Samozřejmě, pokud připojíte více periferií, musí se o přenosové pásmo podělit, a přenos se tak zpomalí. Běžné periferie jako myš, klávesnice, tiskárna atp. však přenášejí jen malá množství, a tak to přenos příliš neovlivní.

Cena: 894 Kč

CD/DVD/BD optická mechanikaSamsung SE-506CB

Někomu chybí, někomu ne. Ale někdy se hodí, třeba pokud chcete nainstalovat starší verzi Office ze zakoupeného média (k on-line stažení na serverech Microsoftu je pouze verze poslední), a tak se bez mechaniky neobejdete. Málokdo z nás doma ještě nemá nějakou tu krabici disků s muzikou/filmy/fotkami/hrami z dřívějších let. V ultraboocích byste optickou mechaniku hledali zbytečně, na řadu přichází její externí verze.

Externí BD mechanika Samsung

Samotnou CD mechaniku dnes již nekoupíte, vždy bude kombinovaná i se čtením a záznamem na DVD média. Pokud nebudete mít speciální požadavky, pořídíte ji do tisíce korun. My jsme sáhli do dražších sfér a vyzkoušeli mechaniku TSST SE-506CB, která si mimo dříve zmíněných poradí i se čtením a vypalováním Blu-ray disků. Na ultrabooku si tak nejen přehrajete filmy z Blu-ray disků, ale můžete na ně vypalovat i datové zálohy, což při kapacitách disků 25 a 50 GB není úplně nezajímavé.

Mechanice stačí napájení z USB sběrnice, k ultrabooku ji tak připojíte jen jedním kabelem. Při čtení BD disků je tichá, u DVD a CD hlučnější. V rychlostech rekordy neláme, při čtení BD disků se přenos pohyboval kolem 9,7 MB/s, u DVD průměrně 7,8 MB/s (maximum 11,1 MB/s) a u CD průměrně 2,2 MB/s (maximum 4,2 MB/s). Přečte všechny běžné varianty CD/DVD/BD médií, včetně DVD-RAM. To platí i pro případný zápis.

Cena: 1 990 Kč

FDD mechanikaGembird USB 3,5" Floppy Disc Drive

Pořídit si dnes disketovou mechaniku má samozřejmě smysl jen v případě, že jste na půdě našli krabici disket a žádný funkční počítač s dříve naprosto samozřejmou mechanikou doma nemáte. Na starých disketách můžete nalézt spoustu vzácných věcí. Já jsem například našel asi 17 let staré (a dávno zapomenuté) fotografie z aparátu Sony Mavica, který jako úložiště používal právě 3,5" diskety.

Externí FDD mechanika Gamebird

Pokud mohu ze vzorku asi padesáti disket usuzovat, je šance na přečtení dat docela veliká i po mnoha letech. Záleží především na tom, jak byly diskety uskladněny. Data jsem z nich kopíroval rychlostí kolem 35 kB/s, jednu naplněnou disketu tak stihnete pod minutu. Spíše pro zajímavost, zapisování je o něco pomalejší: téměř plnou disketu, tedy 1,31 MB dat, jsem kopíroval minutu a dvacet sekund.

Mechanika funguje okamžitě po připojení do USB portu a vydává dříve všední, dnes nezvyklé charakteristické pazvuky.

Cena: 358 Kč

Externí pevný diskWD MyPassport Ultra 1 TB

Ultrabooky jsou zpravidla osazeny SSD úložišti, které mají oproti klasickým pevným diskům spoustu výhod vyjma menší kapacity. I 256 GB elektronické paměti lze dnes považovat za luxus, a ve většině dostupnějších modelů se tak setkáte spíše s poloviční kapacitou. To stačí pro operační systém aplikace a aktuálně používané dokumenty. Fotografiemi, hudbou, nebo videi však tuto kapacitu zaplníte velmi rychle.

1G pevný disk WD My Passport Ultra

Kapacitu tak můžete rozšířit externím diskem. Pokud jej budete využívat jen doma, můžete si pořídit 3,5" model, za rozumné peníze lze pořídit i 3TB verzi. Pokud má disk běhat s vámi, pak je vhodnější volbou menší 2,5" varianta, která je napájena přímo z USB portu, takže k připojení stačí jeden kabel. Vyzkoušeli jsme WD MyPassport Ultra s kapacitou 1 TB.

Ten nabízí velmi tichý chod a vysoké přenosové rychlosti. Při čtení běžně dosahoval až 102 MB/s, při zápisu ještě o 3 MB/s více.

Při testech v HD Tune 2.5.5 dosáhl maximální přenosové rychlosti 110 MB/s, minimální 49 MB/s a průměrné 80,7 MB/s. Přístupová doba byla 16,7 ms. Test CrystalDisk Mark naměřil při sekvenčním čtení i zápisu 101 MB/s. U 512kB segmentů pak 42 MB/s, respektive 55 MB/s.

Pokud budete na disk nahrávat citlivá data, potěší možnost hardwarového šifrování a zabezpečení přístupu heslem. Slouží k tomu samostatná aplikace, která je stejně jako ostatní softwarová výbava uložena v adresáři přímo na pevném disku. Před aktivací funkce však výrobce varuje. Zapomenuté heslo nejde obnovit, a při jeho zapomenutí se tak z disku stane těžítko.

Bonusem je software, který se postará o zálohy jednotlivých adresářů v počítači. Zálohovat umí jak na tento externí disk, tak na síťová uložiště MyBook Live a do cloudu na váš účet na úložišti Dropbox.

Cena: 2 030 Kč

V dnešní mobilní době je to těžko pochopitelné, ale naprostá většina ultrabooků není vybavena datovým modemem a slotem na SIM kartu. Na cestách se tak musíte spoléhat jen na dostupnost použitelných wi-fi sítí.

3G wi-fi modem TP-Link

Notebook můžete k mobilní síti připojit buď USB modemem, nebo sdíleným datovým připojením vašeho chytrého telefonu, takzvaným tetheringem. A nebo použijete samostatný 3G wi-fi modem. Neplýtváte tak akumulátor telefonu, můžete jej libovolně využívat a pro datové přenosy mít SIM kartu s nejvýhodnějším datovým tarifem. Vyzkoušeli jsme modem TP-LINK M5350.

Zprovoznění modemu je dílem chvilky. Pod akumulátor vložíte SIM kartu (klasickou velkou, nikoli nano či mikro), modem zapnete a v počítači nebo tabletu se připojíte k nově vzniklé síti. SSID i heslo je napsáno na vnitřní straně krytu akumulátoru. Poté ve webovém prohlížeči vyťukáte předepsanou IP adresu a ve webovém menu zadáte PIN vložené SIM karty.

3G wi-fi modem TP-Link

Tento krok nemusíte vícekrát opakovat, modem stačí zapnout a během několika sekund máte mobilní data nasdílena po wi-fi (802.11 b/g/n) a může je najednou využívat až deset uživatelů. Na displeji vidíte provozní informace včetně přenosových rychlostí a především kompletní součet přenesených dat. Akumulátor vydrží kolem pěti hodin, samozřejmě závisí na intenzitě datových přenosů a síle signálu.

Modem pracuje ve 3G síti a umí HSPA+, což představuje maximální teoretickou rychlost uploadu 21,6 Mbit/s a downloadu 5,76 Mbit/s. Záleží na lokalitě a operátorovi, v pražských Bohnicích jsme s Vodafonem stahovali rychlostí 5,58 MBit/s a odesílali 3,25 Mbit/s s rychlostí odezvy 60ms.

Šikovný je slot pro paměťovou microSD kartu, jejíž obsah můžete nasdílet mezi připojené účastníky.

Cena: 1 999 Kč

Příště

V příštím dílu se podíváme na další periferie, jako jsou reproduktory, sluchátka nebo klávesnice. A také blíže na ultrabook Lenovo ThinkPad Carbon X1, se kterým všechny periferie zkoušíme.

Produkty firem iTec, Gembird a TP-Link zapůjčil internetový obchod CZC.cz.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Čtvrtá generace minipočítače Raspberry Pi

Na světě je čtvrtá generace jednoduchého počítačového systému Raspberry Pi. Systém nyní pohání výkonnější procesor a...

Počítač od Applu má držátka. Stojánek k displeji stojí přes 23 tisíc

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek....

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek. Mezi ty nejzajímavější patří zcela nový...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz