Přehled okenních manažerů pro X Window System - GNOME, Fvwm95

Minule jsme uvedli zástupce dvou okenních manažerů pro X Window System. Dnes představíme další dva poměrně rozšířené.
Jak jsem se zmínil minule, X dělá skoro totéž pro zobrazení grafických informací jako MS Windows či jiné podobné grafické systémy. O X Window System se stará tzv. X consorcium. Implementací X je několik, jednou z nich je XFree86, patří do skupiny open-source, s nimiž se volně šíří i zdrojové texty. Díky tomuto je součástí snad všech distribucí Linuxu, existuje pro něj velké množství aplikací, několik desítek okenních manažerů. Zřejmé jsou i jisté negativní jevy, každá X aplikace má vlastní způsob ovládání, ne všechny programy pro X jsou na tak dobré úrovni jako je tomu u komerčních programů. Možná i proto vznikají projekty, které poskytují krom okenního prostředí i sadu aplikací, které mají společnou filozofii ovládání. Mezi ně patří minule zmíněné prostředí KDE, dnes se zastavíme u GNOME.

GNOME

GNOMEPodobně jako KDE má i GNOME nástrojovou lištu s tlačítky, menu atd. Narozdíl od KDE však není vše tak přátelské k uživateli. Nelze jednoduše nastavit vlastnosti některých oken. Různá nastavení, která lze provést přes konfigurační soubory, jsou ale dost obsáhlá. GNOME je o něco rychlejší a méně náročnější než KDE. K balíku s GNOME je volně k dispozici i kancelářský balík, tzv. GNOME Office, který integruje do prostředí několik už existujících samostatných aplikací, textovým editorem je AbiWord, vyvíjen nezávisle firmou Abisource. Další součást tvoří tabulkový procesor GNumeric, který je vyvíjen v rámci projektu GNOME. Za zmínku také stojí přítomnost grafických aplikací, poštovního klienta a také samostatného webového prohlížeče. Prostředí GNOME i KDE obsahují vlastní vzájemnou podporu, tzn. že většina aplikací využívající funkcí jednoho okenního manažeru se vám podaří spustit a provozovat i v tom druhém. Více informací naleznete na stránce www.gnome.org.

Fvvm95

FVWM95Je zástupcem jednoduchých okenních manažerů, kteří poskytují prostředí a ostatní aplikace pracující s X si musíte sehnat, stáhnout a doinstalovat sami. Na první pohled vypadá tento okenní manažer jako prostředí Windows 95. Na obrázku je vidět lišta s puštěnými aplikacemi i s nabídkou Start. Poměrně jednoduše se instaluje a konfiguruje. Prostředí je sice poněkud strohé ale plní svou funkci. Je založen na starším okenním manažeru fvwm2. Paměťové nároky má oproti GNOME a KDE malé. Svou strohostí a nenáročností se hodí na starší méně výkonné stroje. Více informací naleznete na stránce ftp://mitac11.uia.ac.be/html-test/fvwm95.html .


Témata: Linux, Notebook, Trendy