Lehounký kompaktní notebook s Turionem 64: Lifebook bojuje proti Intelu

S 1,64 kilogramy patří k lehkým váhám, s 13,3palcovým displejem zabírá jen nezbytně nutný prostor, aby se na něm dalo rozumně pracovat. Nabízí i přepisování DVD včetně RAM, téměř kompletní škálu rozhraní - a 4 hodiny provozu. Co více vlastně chtít?

AMD a Fujitsu Siemens bodují: lehounký notebook S2110 se vším všudy

Lifebook S2110 jako by popíral všechna dogmata: že lehký notebook nemůže nabízet dostatek rozhraní, že není ergonomický, že nevydrží dlouho běžet na akumulátory, že má nízký výkon atd. A že nemá intelovský úsporný procesor a nehodí se pro profesionální uživatele...

To vše však Fujitsu Siemens velice úspěšně vyvrací. Především na firemní klientelu zaměřený stroj nabízí veškerý komfort, který by uživatel očekával od stroje dvakrát tak objemného a těžkého. S hmotností 1,64 kg a zabranou plochou téměř přesně formátu A4 (3,1 x 29,3 x 23,6 cm) je ideální pro časté mobilní použití - aniž by tím trpěla jeho použitelnost. Displej s rozlišením 1024 x 768 (jas 280 candela) je brilantně ostrý a přesto ještě dostatečně velký pro běžnou práci. Zobrazování řídí grafické jádro integrované v čipové sadě Radeon Xpress 200M - sice se tak nejedná o samostatný grafický čip, na druhé straně mezi integrovanými sadami je toto jedno z těch nejrychlejších řešení. Grafické jádro si dokáže nasdílet až 128 MB z maximálně 2 GB celkové operační paměti. Čipová sada Xpress je ideálním partnerem pro čipy AMD Turion64 v provedení buď MT-34 nebo MT-37. (Pro větší fotografie klikněte na doprovodné ilustrace - otevře se nové okno.)

Interní disky jsou k dostání v kapacitách 40, 60 a 100 GB - zajímavé je, že menší disky jsou v pomalejším provedení se 4200 otáčkami za minutu, zatímco nejvyšších 100 GB je 5400 otáčkových. Multiformátová přepisovačka žádné podobné rychlostní hádanky nechystá - je pouze v jednom provedení a to kompletně pokrývá všechny formáty, včetně DVD-RAM. Komu se nechce na cestách vypalovat disky, ale ocení delší výdrž, může optickou mechaniku nahradit druhým, přídavným akumulátorem.

Co do rozhraní se notebook nemá za co stydět - od slotu PC Card přes čtečku paměťových karet (SD/MS) až k obvyklým rozhraním 3x USB 2.0, infra, VGA, faxmodemu, Firewire a S-videa. Těm ještě vydatně pomáhá třístandardový bezdrátový adaptér a/b/g.

S jediným akumulátorem dosáhne notebook dobu provozu 3 hodiny 50 minut, s druhým akumulátorem se dá posunout vypnutí až za hranici 7 hodin. Kdo by postrádal starší rozhraní, tomu vyhoví volitelný port replikátor se sériovým, paralelním a PS/2 rozhraním.

Škoda, že na CeBITu Fujitsu Siemens zatím neoznámil, kolik vlastně bude tento krásný kousek - a živoucí důkaz konkurenceschopnosti AMD i v ultralehké business třídě - stát. Se svým vybavením může bez váhání zamířit do střední třídy - srovnávajíc s ostatními zástupci podobných parametrů, cena se může pohybovat od 35 tisíc Kč výše.

Ať se brzy dostane i do Čech

Držme tomuto modelu palce, ať se brzy propracuje i na český trh - a ať jej nestihne kletba "přílišné" konkurenceschopnosti jako některé z jeho předchůdců, kteří byli příliš dobří na to, aby je Fujitsu Siemens prodávalo v ČR. Tamtamy z branže pak říkaly cosi o tlaku Intelu na jeho nedovážení do ČR. Byla by škoda, kdyby tento notebook stihla stejná kletba - i když by to byl svým způsobem důkaz jeho výborných kvalit.