Jak je to s tou FATkou?

aktualizováno 
Tabulka FAT je jednou z nejdůležitějších součástí pevného disku i diskety. Pokud funguje, slouží neviditelně a ani o ní nevíte. Ale běda, když se zblázní, pak je dobrá rada drahá. Má-li však člověk v hlavě pár nutných vědomostí a v ruce správný nástroj, d

FATální záležitost

Patří k největším mysteriím světa osobních počítačů. V některých jedincích už pouhá zmínka o ní vyvolá hrůzu, obzvláště citlivým povahám vyvstane na čele studený pot a chytnou je žaludeční křeče. Snad jde o moderní variantu Medúzy či o novou Pandořinu skříňku. Noční můra pécéčkových poddaných má jménoFAT.

Tabulka FAT Jakmile v jejich rozhovoru dojde na tato tři písmena nebo jejich delší variantu "File Allocation Table" (alokační tabulka souborů), většinou to neznačí nic dobrého. Stesky jako "rozsypala se mi FAT" nebo "mám zavirovanou fatku" vyvolávají u publika nelíčenou soustrast a špatně tajené zděšení.

Co se tedy skrývá za onou strašidelnou FAT? Co to vůbec je a jak to funguje? Abychom pochopili činnost FAT, musíme si nejdříve ujasnit organizaci dat na disketách a pevných discích. 

Struktura diskových médií

Aby mohly operační systémy (DOS, Windows atd.) pracovat s disketou nebo pevným diskem, musí být příslušný nosič dat předem opatřen jednotnou záznamovou strukturou. To se dějepříkazem format. Při formátování se dané médium rozdělí na mnoho stejně velkých elementárních oblastí, sektorů. Každý z těchto sektorů pojme u formátu DOS 512 bajtů a představuje nejmenší fyzicky adresovatelnou jednotku disku.

Tabulka FAT Protože však DOS má (z historických důvodů) pro adresaci jednotlivých datových elementů k dispozici pouze 16 bitů, je jejich počet omezen na 65 536 (216). Pokud by tedy chtěl DOS používat jako nejmenší jednotku sektory a přímo je spravovat, zvládl by tak celkem jenom 32 MB (65 536 x 512 B) což je při dnešních množstvích dat nemyslitelné.

Řešení tohoto problému se jmenuje cluster; v běžné angličtině to znamená obecně "shluk" (chomáč, trs, hrozen ap.) a do oficiální počítačové češtiny bývá překládán jako "přiřazovací jednotka". Cluster - nejmenší "správní" jednotka na diskovém médiu - zpravidla představuje skupinu několika sektorů. Disketové clustery zahrnují jeden nebo dva sektory; z kolika sektorů se skládá cluster na pevném disku, závisí na jeho velikosti, případně - je-li disk rozdělen na tzv. oddíly (partitions) -na velikosti jeho oddílu (viz připojenou tabulku). O velikosti a počtu clusterů na disketách a pevných discích vászpraví mj. také příkaz chkdsk.

Takovéto sdružení několika sektorů do jednoho celku má však jednu podstatnou nevýhodu: čím větší cluster, tím nehospodárnější je ukládání dat. I na maličký soubor se totiž spotřebuje celý jeden cluster, jehož kapacita pak zůstává z velké části nevyužita. Nepatrný soubor o několika bajtech obsadí v např. 900MB oddílu celých 16 KB, v 500MB oddílu stále ještě 8 KB. Informace o konkrétně "proplýtvaném" místě na disketě, pevném disku nebo CD- -ROM (i ty jsou organizovány podobně) podává sharewarová utilita Waste. Informuje také o tom, kolik místa by se promarnilo u stejného souboru při odlišné velikosti diskového oddílu, a tím také jiné velikosticlusteru.

Jelikož toto plýtvání je tím menší, čím menší je cluster, nabízí se na první pohled logický závěr - pracovat zásadně s co nejmenšími oddíly. To však zase není dobré z důvodů organizace a přehlednosti.I z tohoto důvodu byly zavedeny systémy jako FAT32 nebo NTFS. K těm se samozřejmětaké postupně dostaneme. Ale až někdy příště.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Najdete na iDNES.cz