Itanium ve výrobě

aktualizováno 
Výrobci dodají první systémy v červnu; podle očekávání společnosti Intel dodá servery a pracovní stanice v průběhu roku 25 společností.
SANTA CLARA, Kalifornie, 29. května 2001 - Společnost Intel Corporation dnes oznámila, že první pracovní stanice a servery založené na procesorech Intel(R) ItaniumTM představí výrobci počítačů v červnu. Společnost očekává, že v tomto roce přibližně 25 výrobců výpočetní techniky uvede na trh více než 35 modelů, neboť výrobky, které podporují systémy založené na procesorech Itanium, začnou poskytovat stovky prodejců softwaru, hardwaru a aplikací.

Procesor Itanium je prvním procesorem z rodiny 64bitových produktů společnosti Intel a zaměřuje se na nejnáročnější podnikové a vysoce výkonné výpočetní systémy. Technologie EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing - programování pomocí explicitně paralelních instrukcí), kterou procesor Itanium podporuje, nabídne průlomové funkce umožňující zpracování dat v objemech terabajtů, urychlení zabezpečených nákupů a transakcí on-line i zpracovávání složitých výpočetních úkonů.

Tyto funkce reagují na rostoucí nároky v datové komunikaci, v ukládání, analýze a zabezpečení dat a zároveň poskytují výhody co se týče výkonnosti, škálovatelnosti a spolehlivosti za nižší náklady než stávající nabídky. Procesor se uplatní v oblastech jako jsou rozsáhlé databáze, data-mining (vytěžování dat), zabezpečené transakce v elektronickém obchodování a automatizované strojírenství, ale i ve vědeckých výpočetních aplikacích a ve výpočetních systémech náročných na výkonnost.

Systémy založené na procesorech Itanium budou podporovat čtyři operační systémy, mimo jiné i platforma Windows* od společnosti Microsoft (64-bit Edition* pro pracovní stanice a 64-bit Windows Advanced Server Limited Edition 2002* pro servery), HP-UX 11i v1.5* od společnosti Hewlett Packard, AIX-5L* od společnosti IBM a Linux. 64bitové verze operačního systému Linux nabídnou společnosti Caldera International, Red Hat, SuSE Linux a Turbolinux.

Množství výrobních inovací a vylepšení v architektuře umožňuje systémům založeným na procesorech Itanium nabízet výkonnost a spolehlivost na světové úrovni. Aplikace databází a data mining, které používají velké společnosti a obchody působící na síti, mohou využít rychlou vyrovnávací pamět s vysokou kapacitou, funkci 64bitové adresovatelnosti a schopnost technologie EPIC provádět vyšší počet simultánních operací k urychlení procesu vyžadování dat a datových transakcí v objemu až 16 terabajtů. Procesor Itanium díky své jednotce pro výpočty v plovoucí řádové čárce nabízí při složitých výpočetních operacích aplikací data-mining a u vědeckých a technických výpočetních systémů nejlepší výkon v odvětví.

Podle výsledků nezávislých testů mohou systémy založené na procesorech Itanium poskytnout u zabezpečených on-line transakcí oproti stávajícím systémům RISC** až dvanáctinásobné zvýšení výkonu. Architektura Itanium také díky své posílené architektuře automatické kontroly (Enhanced Machine Check Architecture) nabízí jedinečnou spolehlivost, jež umožňuje identifikaci, opravy a protokolování chyb v datech a zajišťuje funkce samoopravného kódu (Error-Correcting Code) a kontroly paritou. Procesory Itanium budou vybaveny rychlou vyrovnávací pamětí třetí úrovně (L3) s kapacitami 2 a 4 MB a budou k dispozici s taktovacími frekvencemi 800 a 733 MHz. Cena procesoru se bude pohybovat mezi 1177 až 4227 USD.

Společnost Intel je největší světový výrobce mikroprocesorů a přední výrobce počítačových, síťových a komunikačních produktů. Další informace o společnosti naleznete na www.intel.com/pressroom.


* Všechny ochranné známky a značky jsou majetkem jejich příslušných vlastníků.
** Vydala společnost Coradiant v dubnu 2001. Další informace k dispozici na adrese

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz