Google spouští čekací listinu pro testování své umělé inteligence Bard. Zatím jen ve Spojených státech a Spojeném království. | foto: Google

Google v závodu s Microsoftem spouští testování umělé inteligence Bard

  • 1
Nedávno představený Bard se v úterý dostává do veřejné testovací fáze. Google pro tento systém strojového učení s prvky umělé inteligence spustil čekací listinu, kam se mohou zatím hlásit lidé ze Spojených států a Spojeného království. Slibuje však brzké rozšiřování do dalších regionů.

Vypadá to jako závod o to, který systém umělé inteligence se rychleji dostane do všeobecného používání. Poté, co Microsoft zapojil svou umělou inteligenci do lokálního vyhledávání Bing a připravuje technologii umělé inteligence s názvem Copilot, pouští vlastník společnosti Google Alphabet nedávno představený systém Bard v omezeném režimu mezi běžné uživatele. Již před týdnem přitom Alphabet představil „kouzelnou hůlku“ pro kancelářský software – ta dokáže navrhnout prakticky jakýkoli dokument.

Bard má pomoci Googlu při vyhledávání. Již při uvedení říkal šéf Alphabetu Sundar Pichai, že systém pomůže uživateli získat odpověď na složité dotazy jako například, zda je snazší naučit se hrát na kytaru, nebo na klavír.

Za Bardem stojí technologie LaMDA, respektive její odlehčená verze LLM. Tento název je zkratkové slovo pro Language Model for Dialogue Applications (jazykový model pro dialogové aplikace). Firma se k němu postupně propracovala přes jeho předchůdce, jako byl BERT, který byl podle Googlu revoluční v pochopení složitostí lidského jazyka. Před dvěma lety firma představila MUM, který je tisíckrát výkonnější než BERT. Ten podle Googlu přidává vícejazyčné porozumění informacím, navíc dokáže vybrat klíčové momenty ve videích a poskytnout důležité informace, včetně krizové podpory, ve více jazycích.

„Můžete Barda požádat, aby vám poradil, jak dosáhnout toho, abyste letos přečetli více knih, aby vám vysvětlil jednoduše kvantovou fyziku nebo podnítil vaši kreativitu tím, že vám načrtne příspěvek na blog. Testováním Barda jsme se toho zatím hodně naučili a dalším zásadním krokem k jeho vylepšení je získat zpětnou vazbu od více lidí,“ píší odborníci Alphabetu, proč bylo spuštěno omezené veřejné testování.

Jak budou ale odpovědi relevantní a správné, to zatím u generativní umělé inteligence není jisté. Samotný Bard se dostal do kontroverze, když se ukázalo, že v propagačním videu nesprávně zodpověděl jednu z položených otázek. Experti totiž poukázali na chybu v odpovědi na otázku: „O jakých nových objevech je možné vyprávět devítiletému dítěti v kontextu vesmírného teleskopu Jamese Webba?“

Bardova odpověď naznačovala, že tento teleskop sloužil i k pořízení úplně prvních snímků exoplanet nebo těch planet, jež se nacházejí mimo sluneční soustavu. A to nebyla pravda. Údajně se za „uspěchaný a zpackaný“ start Barda dostalo kritiky samotnému šéfovi od jeho zaměstnanců.

Lze tak očekávat, že se ani vypuštění Brada mezi běžné uživatele neobejde bez podobných perliček. Na druhou stranu právě za pomoci zpětné vazby se stroj učí, jak správně reagovat.

Systém LLM si podle firmy lze totiž představit jako predikční stroj. Po zadání požadavku generuje odpověď tak, že vybírá jedno slovo po druhém ze slov, která budou pravděpodobně následovat. Výběr nejpravděpodobnější možnosti by pokaždé nevedl k příliš kreativním odpovědím, takže je zde zohledněna určitá flexibilita.

„Stále pozorujeme, že čím více lidí je používá, tím lépe se LLM daří předvídat, jaké odpovědi by mohly být užitečné,“ potvrzuje společnost v příspěvku na blogu.