Americká internetová společnost Google představila nové funkce založené na umělé inteligenci, které uživatelům pomohou při vytváření textů v internetové poště Gmail a textovém editoru Docs. Hovoří se o nich jako o „kouzelné hůlce“ pro software, která dokáže navrhnout prakticky jakýkoli dokument. Firma v tiskové zprávě oznámila, že nové funkce budou moct v testovacím režimu vyzkoušet vybraní uživatelé.
„Ať už jste zaneprázdněný personalista, který potřebuje vytvořit popis pracovního místa, nebo rodič, připravující pozvánku na oslavu narozenin dítěte s pirátskou tematikou, Workspace vám ušetří čas a námahu tím, že napíše první verzi,“ uvedla Johanna Voolichová Wrightová ze společnosti Google. „Prostě vložíte téma, o kterém chcete psát, a okamžitě se vám vygeneruje návrh,“ dodala.
Google Workspace je balík kancelářských služeb, který kromě pošty Gmail a editoru Docs zahrnuje také například chatovací službu či kalendář. Využívají ho víc než tři miliardy jednotlivců a podniků. Jeho hlavním konkurentem je balík Microsoft 365. Ten také koketuje s integrací automatizovaných systémů generujících různé texty na základě požadavků, upozornil server CNBC. Tento měsíc navíc Microsoft postupně pouští nové uživatele Windows k vyhledávání pomocí umělé inteligence ve svém lokálním vyhledávači.
Windows právě dostávají 11 funkcí, s hledáním pomůže umělá inteligence![]() |
Umělá inteligence se v poslední době dostala do centra pozornosti právě díky chatovacímu systému ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI podporovaná Microsoftem.
Ten nyní oznámil uvedení pokročilejšího modelu umělé inteligence GPT-4, který má být schopen poskytovat „bezpečnější a užitečnější odpovědi“ a připravit půdu pro šíření technologií, které se mají ještě víc přiblížit lidskému uvažování. Firma uvádí, že GPT-4 překonává předchozí verzi především v pokročilých schopnostech rozpoznávat smysl informací.
Firma se soustředí také na to, aby systém zjednodušoval spolupráci, kdy lze generovat a upravovat obsah mezi uživateli při kreativních a technických úkolech, jako je skládání písní, psaní scénářů nebo učení se stylu psaní uživatele.
Společnost OpenAI v příspěvku na blogu napsala, že funkce zadávání textu z této technologie budou nejprve dostupné prostřednictvím ChatGPT a jako nástroj pro vývojáře softwaru s čekací listinou.
Už starší generace ChatGPT označovaná jako 3.5 dokázala na základě jednoduchých dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Na základě obrovského množství dat se podobně jako člověk učí, jak odpovídat na podněty uživatelů. Společnost OpenAI koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti. Systém si rychle získal popularitu.
„GPT-4 dokáže řešit obtížné problémy s větší přesností, je spolehlivější, kreativnější a dokáže zpracovat mnohem jemnější instrukce,“ píše OpenAI. Při běžné konverzaci se může jevit podobně jako starší model, rozdíl je patrný až při řešení náročnějších úkolů. „U GPT-4 je o 82 procent nižší pravděpodobnost, že odpoví na žádosti o nepovolený obsah, a o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že při našich interních hodnoceních poskytne věcné odpovědi než u GPT-3.5,“ dodává firma.