Gericom OverDose III recenze

Gericom má tendenci pojmenovávat notebooky podle jejich zaměření - WebBoy míří jasně do nižšího segmentu, Commander si koupí spíše manažer... Kam tedy míří Overdose? Předávkován je výkonem i vlastnostmi - alespoň papírově je to sestava přímo snů: Pentium
Gericom OverDose III recenze

Předávkovánv třetí generaci

Gericom má tendenci pojmenovávat notebooky podle jejich zaměření -WebBoy míří jasně do nižšího segmentu, Commander si koupí spíše manažer...Kam tedy míří Overdose? Předávkován je výkonem i vlastnostmi - alespoňpapírově je to sestava přímo snů: Pentium III na 1 GHz, s paměťovou sběrnicípracující v taktu 133 MHz, 256 MB operační paměti, 20 GB pevný disk, 14,1palcový displej, modem, síť, DVD, FireWire rozhraní, TV výstup - a to všeza přijatelnou cenu?

Řekněme si na rovinu - takovéhle nabídky nejsou běžné. A docela nászajímalo, kde Gericom tlačí na cenu, aby se dostal na cenovou úroveň, kterápodbízí velkou pětku o desítky procent. Za pohled zblízka tedy OverDose určitěstojí.

Balení a vzhled

V klasickém dvojitém balení Gericomu - jeden převozní kartón, druhýatraktivnější pro vystavení na prodejně - dorazil i OverDose III. Oprotinejlevnějším modelům v nabídce má tento model i vlastní brašnu - neochráníjej před pádem z jednoho metru, spolehlivě však poslouží jako ochranaproti běžným škrábancům při nošení, plus pojme ještě pár složekdokumentů - a příslušenství do vnější kapsy.

Vkrabici tak najdete jen notebook a brašnu - v brašně zabalený poněkud většízdroj, s napájecím tříkolíkovým - uzemněným - kabelem, CD s ovladači,manuálem a licencí Windows 98 Druhé vydání.

Notebook na první pohled

Béžově stříbrný - odstín bílé kávy - povrch je s výjimkou klávesnicespolečný vrchní polovině notebooku. Polovina základny a dno jsou vyvedeny vtmavším odstínu stříbrné šedi. Celkově barva, která neurazí ani nijaknevyniká - méně nenápadná než klasická černá, ne však příliš.

Dvězápadky víka jsou sympatický detail - rozhodně zvládají tlaky působícína poměrně velké víko lépe než pouze jediná (žel u většiny notebookustandard). Posunem západky víko lehce vyskočí a můžete je otevřít. Ačkolivdisplej příliš nevyužitého prostoru v tenkém víku nenechal, je navrženodostatečně odolně - poměrně tuhé, odolné proti ohnutí a tahu, méněproti prohnutí - při provozu se tlak na víko zvenčí okamžitě projeví naartefaktech v obrazu (tj. nenosit jej v příliš napěchované aktovce, víkoje jen plast, ne titan:-).

Za stran - periferní vizitka notebooku

Mínus si u nás Gericom udělal nevyjímatelným akumulátorem - možná jejlze vyjmout, nicméně nijak snadno - je jištěný vlastním šroubem, cožvylučuje jeho okamžitou záměnu za rezervní! Naopak, také na levém boku,tento špatný dojemsmazává DVD mechanika - opět ovšem napevno zabudovaná, nemodulární. Mimoní zde naleznete již jen masivní otvor s průhledem na žebra chlazení.

Pravá strana doplňuje to, co notebooku chybí k označení all-in-one:disketová mechanika. K ní vysokorychlostní infra, vstup na mikrofon a výstupdo sluchátek (vstup pro line in chybí) a jeden PCMCIA slot typu II (karty typuIII nepoužijete). Další milá drobnost - kolečko ovládání hlasitosti -nicméně bez označení stupně zesílení.

Zadnístrana nabízí nejčlenitější výběr konektorů: jeden nezvyklý kombikonektor modemu a sítě (tváří se jako široký RJ45 konektor sítě, nicméněpojme i menší RJ11 konektor telefonního kabelu). Vedle něj další neobvyklázásuvka: 6ti pinový konektor IEEE1394 alias FireWire - u notebooků je běžnějšídrobnější 4vývodová varianta SONY. Vedle něj - takřka jako ideálnídoplněk k eventuálněpřipojené FireWire videokameře - analogový S-video TV výstup. A zbýváklasika: USB rozhraní dvakrát, paralelní, VGA výstup a 1x PS/2. Osobně bychobětoval jedno USB a místo něj zde radši integroval obyčejné sériovéRS232.

Béžovošedý uvnitř - a s tygrem pod kapotou

Poměrně dobrý dojem zanechává i po otevření - klávesnice v kombinacitmavé šedé pro alfanumerické pole a světlé černé pro funkční a ovládacíklávesy ladí k plastu krytu. Jako méně promyšleně zvolené bych hodnotilmodrý tisk některých speciálních Fn+kombinací a jako sice viditelné, aleponěkud neladící česká písmena v barvě svítivě zelené - ačkoliv tojsou jen detaily (a česká písmena tak vidíte lépe než původní západní).

Startujeme! Nejdříve rychlé se rozhlédnutí po BIOSu: infračervenérozhraní aktivované pouze v pomalejším IR režimu, stačí přepnout naFastIR (rozdíl 115 kbit vs. 4 Mbit/s za jeden obsazený DMA kanál stojí).Podobně i paralelní rozhraní je standardně nastavené pouze v nejpomalejším,neinteligentním módu - opět lze snadno přenastavit na vhodnější ECP mód.Zajímavou kolonkou je volba velikosti grafické paměti - jak je rychle zřejmé,notebook používá jako videopaměť část operační paměti: volitelnávelikost je 8, 16, 32 a 64 MB - kterákoliv volba se při celkových 256 MBprojeví na výkonu jen minimálně - pro práci pouze na displeji notebooku Vámstačí i jen 4 MB. (Když už však je paměti dostatek - aspoň 16 MBgrafice!:-)

UžBIOS naznačuje, co tiká uvnitř - 1 GHz Pentium III, to je více než solidní.Zajímavější to však začíná být ve Windows - ty nabíhají svižně, ačkolivnijak překvapivě - rozdíl mezi stovkami megahertz a gigahertzem zase nenítak citelný. Čisté Windows začínáme prznit dalšími aplikacemi - kompletnísadou Office 2000 a také pár utilit.