Western Digital nafoukl disky heliem, aby měly kapacitu 6 TB

aktualizováno 
Místo vzduchu helium. To je recept společnosti Hitachi GST, kterou vlastní Western Digital, jak zvýšit kapacitu jednoho pevného disku. Do klasického 3,5" modelu se tak vejde místo pěti ploten sedm, a tím pádem i více dat.

Rozdíl mezi klasickým a heliem naplněným diskem od Hitachi GST | foto: HGST.com

Firma v tiskové zprávě oznámila, že začíná prvním zákazníkům dodávat nové disky Ultrastar He6, pevné disky plněné heliem. Zařízení, o jejichž plánované výrobě jsme poprvé slyšeli loni na podzim, mají kapacitu 6 terabajtů. Pevné disky s vyšší kapacitou neexistují.  

Odběrateli jsou zatím jen velká datová centra, maloodběratelům je firma nenabízí. Western Digital této výrobně poměrně složité technologii zřejmě věří a slibuje pětiletou záruku.

Proč helium?

Pevné disky využívají k zápisu dat rychle se otáčející magnetické kotouče, tzv. "plotny". V běžném disku je uvnitř vzduch, tedy čistý vzduch bez prachu. Obal disku je pak konstruován tak, aby se dovnitř nedostaly pevné částečky zvenčí. U nových disků He6 je disk neprodyšně uzavřený (tj. hermetický), a uvnitř je místo vzduchu helium o nízkém tlaku.

Už od počátku si Google zakládal na tom, že namísto specializovaných serverů...

Likvidace starých disků. Některé firmy, především Google, od začátku namísto specializovaných serverů kupují běžně dostupné pevné disky. Díky systémům zálohování a ukládání dat pak mohou technici vyměňovat poškozené disky přímo za chodu bez obav o ztrátu dat. Disky jsou obvykle likvidovány přímo v datacentrech, aby nedošlo k nechtěnému úniku informací.

Rychle se pohybující plotny mají v řídkém plynu menší aerodynamický odpor. Díky tomu by měla být nižší spotřeba energie i provozní teplotou, která zase odlehčí chlazení a vede k dalším úsporám. Firma tvrdí, že v klidovém režimu disk spotřebuje o 23 procent méně energie než klasický plněný vzduchem. Jeho teplota za provozu je v tomto porovnání až o čtyři stupně Celsia nižší.

Zvýšení kapacity je zase možné díky tomu, že v řídkém plynu vznikají menší turbulence. Plotny (a hlavičky) mohou být blíže u sebe. Do klasického 3,5" šasi se jich místo pěti vejde hned sedm. Kapacita se tedy mohla zvýšit z běžných čtyř terabajtů na šest.

Do rukou se disky zatím dostaly jen možným zákazníkům, například firmě Hewlett-Packard (HP). "Ve srovnání s dnešními 4TB disky jsme naměřili při náhodných zátěžích zhruba o 2 watty nižší spotřebou. To je pokles o asi 20 procent," uvedl pro server ComputerWorld Jimmy Daley, ředitel Smart Storage společnosti Hewlett-Packard.

Podle informací serveru AllThingsDigital disky zkouší také nejen HP, ale například také Netflix pro své streamovací služby, čínská firma Huawei pro svou síťovou architekturu či evropské výzkumné středisko CERN, které musí ukládat ohromná množství dat z vědeckých experimentů, například z urychlovače LHC.

Drobné vady na kráse

O ceně disků se Western Digital nezmiňuje, dá se však předpokládat, že budou dražší než jejich starší bratříčci. Nejde přitom jen o kapacitu: vyrobit hermeticky uzavřený disk je náročnější. Do výrobního procesu musely přibýt zcela nové kroky, na kterých výrobce pracoval zřejmě několik let. K zvýšené ceně malinkým dílem přispěje asi i samotné použité helium, které není na rozdíl od vzduchu zadarmo. Ale používá se ho tak málo, že jde o zanedbatelnou položku.

Současná datacentra jsou ohromně rozlehlá. Ocelové nosníky kromě podpůrné...

Nejlepší zákazníci pro výrobce disků. Datové centrum firmy Google v Severní Karolíně.

Pro datová centra se díky novým diskům otevírají zajímavé nové možnosti. Hermeticky uzavřený disk by mělo jít poměrně jednoduše umístit do nádoby kapalinou, která se pak postará o levné a účinné chlazení. Podobné "ponorné" systémy na ukládání dat už se používají, nové disky by mohly přispět k jejich dalšímu rozšíření.

Pozn.: Po upozornění čtenářů a konzultaci jsme odstranili pasáž, která zmiňovala hypotetické snížení životnosti kvůli difúzu hélia z disků. Zdá se, že by to nemusel být veliký problém. K únikům samozřejmě může docházet, ale jak veliký problém to bude, závisí na použitém technologickém řešení, jehož detaily neznáme. (mla)

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nvidia představí zcela nový streamovací váleček. Uniklo to prodejci

Známý výrobce grafických čipů a karet již nějakou dobu vyrábí i spotřební elektroniku. V tomto týdnu hned dvěma...

Toto jsou počítače pro ty nejnáročnější. Mamutí výkon ale není zadarmo

Společnosti Asus a Acer se na veletrhu IFA trumfují i novými přírůstky řad pro náročné profesionální zákazníky....

Google má mluvící wifi, levný Chromebook, a nová sluchátka do uší

Google se v úterý pochlubil celou řadou nových nebo inovovaných produktů. Vedle již dříve uniklého nového a Pixelbooku...

Google a Levi’s začínají prodávat první kolekci chytrých bund

Zcela nový přístup k oblékání slibují výrobci tzv. chytrých či inteligentních textilií. Vývoj chytrého oblečení...

Najdete na iDNES.cz