Největší obchodní veletrh v Asii letos přinesl nemálo novinek, jen zlomek z nich se ovšem dá považovat za zásadní a ještě méně jich pak nalezneme v oblasti mobilních počítačů. Ze stovek položek jsme odfiltrovali koncovky konektorů, světélkující vázičky a čtečky karet 48 v 1 a přinášíme to nejlepší ze světa notebooků, tablet PC a příslušenství.
ASUS
Opravdovou senzací se stal levný notebook ASUS Eee, jehož představení jsme přinesli zde. Další novinkou je pak uvedení nové řady C90, která má plně nahradit stolní počítače - a nejedná se o žádné šidítko, jde totiž o desktopový hardware zabalený v mobilním šasi.
První zajímavost je u této řady modularita, která dovoluje měnit klíčové komponenty počítače (grafická karta, procesor, disk, paměť) při pouhém sejmutí spodního krytu, který si ASUS pojmenoval jako ACE Door (Accessible, Convenient, Effortless). Měnit lze grafické karty s rozhraním MXM, takže by se již nemělo stávat, že uživatel bude při uvedení nové grafické karty pozadu.
Druhou, a pro mobilní uživatele asi i zarážející vlastností, je osazení notebooku klasickým desktopovým procesorem Intel Core 2 Duo X6800 s taktem 2,93 GHz a 4 MB L2 cache. Vyšší spotřeba než při použití mobilního procesoru asi uživatele trápit nebude, zajímavé však bude počkat si na hlučnost chlazení. Pokusy s osazováním desktopových procesorů do notebooků zde již byly a příliš úspěchů neslavily. K technickým údajům se ještě připojuje informace o možnosti taktování procesoru přímo z OS pomocí utility ASUS Turbo Gear.
ASUS C90 |
|
VIA NanoBook UMD Reference Design
Takto složitý název nese jedno z největších překvapení veletrhu, ultramobilní zařízení (odtud zkratka UMD - Ultra Mobile Device) od známého výrobce chipsetů a dalších počítačových komponent VIA. Malý notebook s dotykovým 7" displejem a plnohodnotným operačním systémem (Windows XP popř. Vista, Linux) váží pouhých 850 gramů a příliš nezatíží ani peněženku případného majitele - odhadovaná cena činí jen $ 600.
Hardwarově je kompletně postavený na technologii VIA, nalezneme zde tedy chipset VIA VX700, nízkonapěťový procesor C7-M ULV tepající na frekvencích 1,0 až 1,5 GHz a grafiku VIA UniChrome Pro II IGP se 64 MB sdílené paměti. Nejenom sdílená grafická karta ukazuje na hlavní zbraň NanoBooku - dlouhou výdrž při běhu na baterie. Procesor má totiž maximální TDP jen 3,5 W, v době nečinnosti navíc snížený až na vynikajících 0,1 W. Celkově si pak v benchmarku BatteryMark 2004 testujícím výdrž na baterie vedl nadmíru dobře, výrobcem udávaná hodnota je 4,5 hodiny práce.
Datum uvedení do prodeje a některé bližší detaily doposud nejsou známé, zajímavým je pak především pevný disk - výrobcem uváděná hodnota 30 GB, případně 60 GB na použití SSD disku (Solid State Drive - velká paměť NAND flash) příliš neukazuje. Odhadovaná cena je bez operačního systému firmy Microsoft.
VIA NanoBook UMD Reference Design |
|
Agaphatek FTP-8281
Od uvedeného tabletu si firma Agapha slibuje opravdu hodně - hodlá jej dodávat pro rozličné instituce a konečně více dostat tablety do podvědomí jako plnou náhradu poznámkového bloku. Ve své webové prezentaci uvádí mnoho využití, například i v nemocnicích místo papírových karet pacientů a nutno poznamenat, že si FTP-8281 vysoké cíle opravdu zaslouží, neboť nabízí více než konkurenti.
První poznámka v technické specifikaci udává odolnost přední části proti vodě bez bližších informací, další parametry jsou však již více konkrétní a opět se tak můžeme setkat s komponenty značky VIA, které tvoří podstatnou hardwarovou část tabletu. Jedná se o procesor VIA V4 Eden taktovaný na 1 GHz a umístěný na základní desce s chipsetem CX700M, kterému sekunduje v základní verzi 256 MB paměti rozšiřitelných až na 1 GB. Nejdůležitějším prvkem je však samotný displej, jehož úhlopříčka činí 8,4" při rozlišení 800 x 600 pixelů, jas je až 220 nit. Výrobce udává životnost až 100 milionů dotyků. Bohužel, termín počátku prodeje, cena, popřípadě více fotografií nejsou stále k dispozici.
Agaphatek FTP-8281 |
|
Příslušenství
Poslední položkou přehledu je příslušenství, kterého bylo na veletrhu více než dost. Zajímavým doplňkem notebooku se však může stát první 3D myš na světě, která má usnadnit pohyb v aplikacích jako je Google Earth nebo Google SketchUp. Navigaci v prostoru má dopomoci speciální sada ovladačů umístěných v oblasti dotyku palce, prostředníčku a prsteníčku, jejichž konstrukce nejvíce připomíná joysticky. Ve hrách je pak pro různé směry možné využívat nadefinované pohyby (běhání, skákání, zalehnutí, přebíjení,...) bez nutnosti využívání klávesnice, zároveň také slouží jako funkční tlačítka s možností jejich předdefinování (až 16 funkčních tlačítek). Kromě vysokého rozlišení 2000 dpi je známa i doporučená cena, která činí $ 79,99. Výhradně kabelovou myš uvedla firma Sandio Technology Corporation Ltd. a nazvala ji 3D Game O´.
Perličkou nakonec je pak až 8GB flash disk velikosti kreditní karty. 4 mm silnou kartičku je možno personalizovat pomocí potisku libovolného tématu na přední stranu, ale hlavně se díky jejímu uschování v peněžence dá snížit riziko případné ztráty. Cena za jednotlivé velikosti paměti od výrobce MSC (My-Space Corporation) nebyla zveřejněna.
Zajímavé odkazy:
Všechny novinky z Computexu 2007
3D myš na stránkách Sandio Technology
Flash disk ve tvaru kreditní karty