Předprodukční vzorek notebooku Asus ROG Zephyrus Duo 15 SE

Předprodukční vzorek notebooku Asus ROG Zephyrus Duo 15 SE | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Je na co se těšit. Vyzkoušeli jsme notebook Asus s novinkami AMD a Nvidia

  • 2
AMD tento týden představilo nové mobilní procesory, Nvidia nové mobilní grafické čipy. Nám se dostal do rukou předprodukční vzorek ROG Zephyrus Duo 15 SE, který byl osazen nejvyššími verzemi novinek obou společností. A setkání to bylo poměrně působivé.

ROG Zephyrus Duo 15 SE je nová vlajková loď herní značky společnosti Asus, určená je logicky pro náročné hráče na cestách a profesionály, kteří potřebují mohutný výkon ve snadno přenosném balení. Notebook je zajímavý kombinací hlavního 15" displeje a výklopného displeje o stejné šířce, ale poloviční výšce umístěného nad klávesnicí.

Koncepčně vychází ze ZenBook Pro Duo, který jsme testovali v listopadu 2019 - Notebook, který mi bude chybět. Dva displeje nad sebou jsou návykové, kde si můžete připomenout možnosti využití sekundárního displeje - například si na něm můžete zobrazit aplikace, které sice potřebujete, ale nemusí zaclánět na hlavní obrazovce - takže třeba komunikátor s týmem, ovládání hudebního přehrávače nebo cokoli jiného. Pro některé aplikace, například videostřižny a grafické editory, jsou navíc vytvořena rozšíření, při kterých se část ovládacích panelů přemístí na sekundární displej, a tím se velmi efektivně rozšíří pracovní plocha pro pohodlnou práci. Při hraní na něm můžete mít například ovládání gameplay streamu.

Oproti zmíněnému ZenBook Pro Duo ale nemá druhý displej (ScreenPad Pro) pevně zabudovaný v šasi, avšak při otevření víka se vyklopí, aby na něj uživatel lépe viděl. Do vzniklého prostoru tak Asus tak mohl umístit další ventilační otvory chladicího systému, což umožní průtok většího množství vzduchu při nižší rychlosti a tedy i hlučnosti.

Pro odvod tepla od čipů výrobce využil tekutého kovu od Thermal Grizzly a přepracované heatpipes, kterých je méně, ale jsou širší, a mají tak větší souvislou kontaktní plochu. Za zmínku stojí nové ventilátory s větším počtem lopatek a upraveným tvarem okruží, které jemně cyklicky mění směr proudu vzduchu, což podle výrobce pomáhá k jeho rychlejšímu odvodu.

Čímž se dostáváme k tomu, co je vlastně v námi zkoušeném notebooku chlazeno.

Horké, ale dobře chlazené novinky AMD a Nvidia

Srdcem systému byl procesor AMD Ryzen9 5800 HX, grafický výkon zastal čip Nvidia RTX 3080 Mobile - tedy modely představené ve třetím lednovém týdnu na veletrhu CES. Jak tomu u předprodukčních vzorků bývá, máme zakázáno publikovat jakékoli výsledky výkonových testů, už jen proto, že zkoušený vzorek ještě nemusí být finálně odladěn a výsledky by tak nebyly relevantní. Zde se navíc přidává fakt, že jsme jej měli v konfiguraci, která možná ani nebude na českém trhu - se 4K displejem, 48 GB RAM a dvojicí 1TB NVMe SSD.

Můžeme tak snad jen naznačit, že kupříkladu v prosinci testované high-endové notebooky - Co je lepší na náročnou práci? Herní klasika versus notebook na steroidech - s předchozí generací čipů mohou výkonu novinky docela závidět, v některých disciplínách velice závidět.

Více o ...

Zároveň je patrná jejich efektivita, tedy relativně nižší produkce odpadního tepla. Ta spolu s dobře vymyšleným chlazení ústí v poměrně tichý chod notebooku. Při běžné kancelářské práci se lopatky ventilátoru často dokonce zastaví a notebook je tak zcela bezhlučný. Při výkonově náročnějších úkonech sice ventilaci slyšíte, ale není nijak zásadně rušivá. Při dlouhodobější plné zátěži se hlučnost zvýší, ale stále je výrazně pod hladinou, která štíhlé výkonné notebooky běžně provázela.

Do redakce již míří ostrý produkční kus v konfiguraci, ve které bude na českém trhu dostupný, takže si oba čipy a další detaily o notebooku brzy představíme podrobněji.

Aktualizace: Opravili jsme zavídějící informaci o chladícím systému.


Test - recenze