Na adrese www.starcon.net.kp se před několika dny objevila okopírovaná, funkční, ale nedodělaná verze Facebooku. Stránka, která je podle DNS hostovaná v Severní Koreji, fungovala jen několik desítek hodin a nyní je nedostupná. Hned v prvních hodinách existence ji hacknul osmnáctiletý student ze Skotska, který jednoduše uhodl heslo pro admina stránky.
Vzhledem k diktátorskému režimu, který v zemi vládne, není jisté, zda sociální síť někdy znovu poběží, kdo ji vyrobil, ani jaký byl její záměr. Dá se však předpokládat, že to byl testovací pokus, který mohl sloužit vývojářům.
„Záhad“ kolem webu je hned několik. Jak píše server Motherboard, který s informací přišel mezi prvními, není obvyklé, aby severokorejská stránka byla hostována přímo v domovské zemi. Většina běží v Číně, ale tato podle všeho funguje přímo z Koreje (.kp je severokorejská doména prvního řádu). I to by nasvědčovalo testovacímu provozu.
Síť byla vytvořena v běžně dostupném nástroji phpDolphin (proto je/byla v angličtině), který slouží právě k jednoduchému vytvoření sociální sítě například pro firemní účely. Na tom není nic neobvyklého, pokud si uvědomíme, že oficiální operační systém Red Star tohoto komunistického státu vychází z otevřeného Linuxu a působí velmi neobratně.
Zajímavé bylo, že každý příspěvek, který se na síti objevil, byl okamžitě označen jako 30 minut starý. To bylo způsobeno pravděpodobně tím, že Severní Korea si v roce 2015 vytvořila vlastní nové časové pásmo, které je o 30 minut zpět oproti okolnímu normálnímu světu. Dolphin pak toto pásmo nedokáže rozpoznat.
K nejasnému původu stránky (v souvislosti se Severní Koreou nelze s jistotou tvrdit nic.) přispívá také název stránky. Starcon je totiž také jihokorejský technologický akcelerátor pro startupy.
Heslo? Heslo
Krátce poté, co se stránka objevila i na Západě, pokusil se ji jeden student ze Skotska hacknout. Úspěšně. Na první dobrou odhadl, že uživatelské jméno bude „admin“ a heslo „password“.
Fakt, že se mu skutečně podařilo stránku nabourat, stvrdil tím, že do ní vložil reklamy s nápisem: „Uh, i didn’t create this site just found the login. @mckeany_“ (Tuhle stránku jsem nevytvořil, jen jsem našel login. @mckeany_ ). Jako admin samozřejmě mohl mazat příspěvky uživatelů, banovat je, cenzurovat vybraná slova a mohl dokonce stránku přejmenovat. Některé zdroje uvádí jako název sociální sítě „Best Korea’s Social Network“. Na stránce se také prakticky ihned objevil například i falešný profil Kim Čong-una.
Je skutečně možné, že Severní Korea pracuje na vlastní sociální síti. Kimův režim totiž všechny existující sociální sítě jako Twitter, Facebook nebo třeba YouTube zakázal (a kromě nich samozřejmě zablokoval i řadu dalších webů).