Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pětiletka společnosti Google: tvoříme nové platformy pro miliardy lidí

  10:00
Na jedné z nejdůležitějších konferencí roku Google potvrdil svoji strategii na další pětiletku. Novinek bylo samozřejmě hodně, takže okomentujeme pouze ty významné.
Vývojářská konference Google I/O 2014 přinesla několik zásadních odhalení.

Vývojářská konference Google I/O 2014 přinesla několik zásadních odhalení. | foto: Ivan Kutil

Centrum Moscone v San Francisku se minulý týden proměnilo v dočasné útočiště pro bezmála šest tisíc vývojářů, designerů a technologických nadšenců. Nutno zmínit, že jednu pětinu účastníků konference I/O letos tvořily ženy, což je na technicky orientované akci malý zázrak. V loňském roce to bylo jen sedm procent.

Vývojářská konference I/O v prostorách Moscone Center.

Celkově se město neproměnilo tolik, jako když během listopadu loňského roku probíhala konference Salesforce, poskytovatele největšího CRM v cloudu. Jeho reklamy byly na každém kroku, od banneru na letišti až po obří nápisy na budovách nebo citlighty na autobusových zastávkách. O tom, že probíhá konference Google, se tak mohli místní dozvědět podle velkého potisku I/O na budově Moscone Center nebo zvýšené koncentrace lidí s brýlemi Glass na nose.

Úspěšné platformy a expanze na další obrazovky

Google I/O 2014

Podívejte se na naše postřehy z úvodní přednášky on-line.

Po Vicu Gundotrovi (bývalý Senior Vice President, Social, Google) převzal uvádění keynote Sundar Pichai (Senior Vice President of Android, Chrome a Apps). Už na popisu funkce je vidět, že Google vidí tyto platformy úzce propojené. Úvodní řeč měla tradiční začátek v podobě představení růstu podílu na trhu formou statistik. Vývojáře mají tato čísla ubezpečit, že si vybrali správnou a perspektivní platformu. Měsíčně používá platformu Android miliarda lidí (v loňském roce to byla polovina) a v tabletech má Android už nadpoloviční podíl (62 %). Poté začalo představení novinek, které se pěkně dají shrnout do jedné věty: "Chceme být na všech vašich vstupních zařízeních. A ta budou pravděpodobně dotyková."

Google totiž v posledních dvou letech zajímají zejména trhy, kde mohou získat více jak miliardu uživatelů. To se jim povedlo v počtu vyhledávání (Search), sledování videa (YouTube), s mobilní platformou (Android) a blíží se tomu i s platformou webovou (Chrome). Stále však existují trhy s potenciálem pro růst, a ty byly představeny.

Telefon pro chudé v Indii, auta pro každého

Android One je speciální telefon, který je určen pro lidi z rozvíjejících se trhů, kteří nikdy neměli přístup k informačním technologiím a právě mobilní platforma jim dává možnost být v kontaktu s ostatními a využívat "znalosti světa". Dostupný by měl být v Indii už letos na podzim s cenou pod 100 dolarů (zhruba dva tisíce korun).

Dalším zajímavým rozšířením Android platformy je Android Auto, zasahující opět velký trh s automobily. Připojením vašeho stávajícího zařízení získáte další možnost jak zadávat příkazy hlasem nebo informovat o stavu jízdy. Fakticky to řeší již stávající chování uživatelů, kteří připojí telefon kabelem, aby se jim nevybíjela baterie, a navigování z místa na místo sledují na malém displeji telefonu. Iniciativa jménem Open Automotive Alliance by měla toto chování vylepšit. Do aliance je zapojeno 28 automobilek včetně české Škody.

Automobilky, které se přidaly do aliance spolu se společností Google.

Po starším projektu Google TV přichází novinka v podobě Android TV, která se oproti staršímu konceptu chytrého obývacího pokoje zaměřuje více na aplikace a hry než na sledování obsahu. Jeden uživatel tak např. může hrát hru pomocí handheldu na televizi a druhý bude připojen přes internet z tabletu.

Kompatibilní televize budou dostupné příští rok od Sony nebo Sharpu. Malého updatu se dočkal také Chromecast, což je zařízení malé jako USB a s HDMI výstupem. Nově může klonovat veškerý obsah z tabletu nebo mobilu na připojené zařízení. Můžete si tak za cenu Chromecastu z každé televize udělat ještě chytřejší zařízení.

Nositelná elektronika od Googlu

Poslední velkou novinkou bylo uvedení Android Wear, což je speciální operační systém pro nositelnou elektroniku, např. pro hodinky. Uvedeny byly dva modely hodinek, konkrétně Samsung Gear Live a LG G Watch. Ty mají vyřešit problém notifikací, aby uživatel nemusel vytahovat mobil z kapsy, ale mohl se přímo z hodinek podívat na aktuální změnu - např. notifikaci nové SMS, příchozího hovoru nebo navigaci při chůzi městem.

Představení platformy Android Wear

Hodinky by v budoucnosti možná mohly úplně nahradit chytré náramky, protože hodinky máme stále na ruce a jsou schopny měřit naši aktivitu. Tato data jsou pak dostupná v další novince jménem Google Fit. Data z této služby by mohli vývojáři mobilních aplikaci využít pro potřeby své aplikace.

Hodinky Google

Motorola Moto 360

Samsung Gear Live

LG G Watch

LG G Watch

Více o hodinkách Google.

Hlavním podsloganem letošní konference bylo Design, Develope, Distribute. V tomto duchu se i nesla i další část keynote, během které Mattias Duarte (vice prezident Googlu pro design) představil nový koncept designování aplikací, tzv. material design. Ten má být pro uživatele čitelnější, jasnější a uživatelsky příjemnější. Vzhledem trochu připomíná kombinaci telefonu od Applu a Microsoftu. A mimo jiné byla představena nová verze Androidu s označením "L".

Firemní uživatele potěšily hlavně následující funkce. První firemní novinka Android for Work umožní na jednom zařízení odlišit soukromé aplikace od firemních, a to nejen vizuálně ikonkou, ale i datově uvnitř zařízení. Další novinkou je Google Drive for Team se šifrováním dat, pokročilým API a neomezenou kapacitou.

Úpravy v dokumentech na Google Drive můžete nyní jen navrhovat a pak počkat na jejich schválení.

Jediným limitem služby je velikost jednoho souboru 5 TB, ale jinak tam můžete nahrát tolik dat, kolik potřebujete. Cena za tuto službu je 10 dolarů měsíčně za uživatele.

Další novinkou je přímá editace kancelářských formátů Microsoft Office přímo z telefonu, čímž došlo k plné integraci služby QuickOffice. Poslední viditelnou změnou je režim navrhovaných úprav, které jsou známé z Microsoft Wordu. Uživatel s přístupem na psaní komentářů může dokument editovat, ale v konečné verzi se změny projeví až po schválení editorem.

Během dvou dnů probíhaly v osmi sálech paralelní přednášky, jejichž záznamy si můžete prohlédnout na internetu. Za doporučení stojí např. přednáška vědce Raye Kurzweila Biologically inspired models of intelligence nebo přednáška lidí z Google ATAP týmu, kteří stojí např. za projektem Tango.

Doprovodný program nebyl řešen technologicky, ale spíš produktově. Vlastní stánek měly YouTube, Android TV, Android One, Project Tango či Android Auto, Jako produkty jsou vnímány i Android, Dart, Chrome nebo třeba cloudový programovací jazyk GO. Jako kdyby týmy soutěžily o pozornost vývojářů. Dále zde byly prezentace řešení spřátelených firem, jako např. nové aplikace Runtastic na měření aktivity pomocí Google Glass.

Vývojáři na konferenci Google I/O
Vývojáři na konferenci Google I/O

Vývojáři na konferenci Google I/O

Hodinky a hračky pro vývojáře

Každý rok dostanou vývojáři od Googlu nějaké zařízení, aby na něm mohli vyvíjet a testovat své aplikace. Letošek není výjimkou a byl ve znamení chytrých hodinek. Každý vývojář si mohl vybrat, zda chce hodinky LG G Watch nebo Samsung Gear Live. V průběhu léta by pak vývojáři měli dodatečně dostat model Motorola 360.

Samsung Gear Live

Dárek pro vývojáře

Dále ještě po keynote dostali geek hračku jménem Cardboard VR, což je lepenková verze brýlí pro virtuální realitu až okázale podobných Oculus Rift. Po složení se vloží do přední části mobil,který zobrazuje obsah a ten je uživateli zkreslen.

Cardboard VR, hračička pro hračičky

Závěrem je nutno říci, že se potvrdila slova Googlu, že letos to bude jiné. Místo konkrétních oddělených technologii se mluvilo o tématech v celku. Například při demonstraci vlastní aplikace pro vývoj se dotklo tématu navrhování uživatelského rozhraní pomocí Polymeru, využití jazyka Dart v logice aplikace a nasazení jako Chrome aplikace. Sice nepadlo nic o velkých projektech z iniciativy GoogleX (Glass, samojezdící auta, chytré kontaktní čočky), ale na ně naše společnost asi ještě nedozrála.

V úvodní keynote bylo představeno mnoho nových věcí, které ovlivní nás a naše životy v dalších pěti letech. Vize je jasná a stručná. K uskutečnění jsou potřeba vývojáři, kteří mají minimálně na další rok vystaráno, co budou zkoušet a testovat.

Autor je spoluzakladatelem firmy AppSatori a Google Developer Expertem na technologii Google Apps Script.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...