Mnohem levnější verzi tohoto zařízení mohli vidět u Googlu v podobě systému CardBoard, což je papírová krabice s čočkami, kterou při troše štěstí vyrobíte na koleně.
Samsung tento koncept převedl do profesionální podoby, když vyrobil Gear VR. Na systému spolupracovali lidé z Oculusu, což je firma, která svými brýlemi pro virtuální realitu zaujala například Facebook.
Gear VR je plastová náhlavní souprava, která je vybavena akcelerometrem a gyroskopem. Vedle toho má malý touchpad a tlačítko pro pohyb zpět v menu a programech (lze i na touchpadu) a ovládání hlasitosti, to vše využívá zatím jediný mobilní telefon Galaxy Note 4 (více o něm v tomto článku). Zvuk lze poslouchat přímo z telefonu, nebo přes externí sluchátka, které však nejsou integrována helmy.
Podle Samsungu je zorný úhel těchto brýlí asi 96 stupňů, což je limit, který je prostě dán vzdáleností mobilu od obličeje uživatele.
Nejdříve tápání, pak zábava
Od doby, kdy jsem měl na hlavě helmu VFX-1, už uplynulo mnoho vody, ale při zkoušení tohoto systému mi tyto vzpomínky zase vypluly na povrch. Tomu, kdo nikdy podobné zařízení neměl nikdy na hlavě, může ten pocit jiného prostoru vzdáleně připomenout pohled potápěče na dění nad vodní hladinou.
Zprovoznění překvapivě lehkých brýlí o velikosti 198 × 116 × 90 mm je jednoduché. Vezmete telefon (zatím pouze Note 4) odejmete přední kryt z Gear VR a mobil vložíte do určeného prostoru. Po připojení k USB konektoru se obě zařízení propojí a vy si můžete helmu nasadit.
Chvíli mi trvalo, než jsem si nastavil optickou část (čočky) tak, abych viděl obraz ostře, a pak se rovnou pustil do prvních krůčků s novým systémem.
Nejdříve jsem si trochu pletl ovládací tlačítka, ale ke konci mé první zkušenosti s tímto systémem jsem jej již ovládal bravurně. Lepší je však využít gamepad, abyste nemuseli mít ruce neustále u hlavy.
Je zajímavé, jak poměrně malý přístroj, kterým mobilní telefon je, dokáže bez viditelných záseků reagovat na pohyby a ovládání. I obraz je poměrně čistý a jasný, a tak Gear VR zprostředkovávají poměrně slušný vjem z virtuální reality. Chyběly mu pouze detaily.
Systém si prostě obrazovku telefonu rozdělí na dvě poloviny, kde pro každé oko vysílá mírně posunutý obraz, jak je u podobných stereoskopických zobrazeních zvykem. Problém dělalo mlžení čoček od vlhkosti odcházející z těla.
Obrovskou výhodou oproti jiným systémům pro virtuální realitu je skutečnost, že při pohybu nejste omezováni dráty, které v jiných případech vedou k počítači, či jinému zařízení generujímu obraz a zvuk.
Hry i video
V aktuální nabídce Gear VR jsou především hry, ale najdete v nich třeba i multimediální přehrávač, nebo různé virtuální procházky, ale například i výukové programy. Za všechny jmenujme laboratoř Tonyho Starka z Avengers nebo video z představení Cirque du Soleil.
Zajímavé bude tzv. využití rozšířené reality, kdy bude okolí uživatele snímáno pomocí kamerky telefonu a doplňovány o informace, hry atd.
Základní sada aplikací bude prý součástí prodejního balíčku, který bude patrně obsahovat i bezdrátový herní ovladač, který jsme také vyzkoušeli. Cena zatím nebyla zveřejněna a při dotazu na dostupnost jsme se dozvěděli, že patrně někdy v posledním čtvrtletí tohoto roku.