Investice do budoucnosti, dušují se politici. Česko má vlastní kryptoměnu

  10:00
Místo eura chceme internetovou měnu CzechCoin, shodli se čeští politici. Obtížné však bylo vyjednávání o konkrétní podobě této virtuální kryptoměny, která má fungovat paralelně s korunou. Pro Čechy jde o příležitost, jak pohádkově zbohatnout. Pokud správně vyberou. Poslanci totiž spustili hned několik měn zároveň.
Fotogalerie2

Koláž ukazující návrh loga nové české kryptomince | foto: CZcoin kolážProfimedia.cz

Co je to vlastně kryptoměna a k čemu může sloužit? Takovými otázkami se nezabývají jen technologičtí nadšenci a ekonomové, ale nově i čeští poslanci. Ve sněmovně během února a března 2018 vznikl „zvláštní výbor pro vytvoření české kryptoměny“, do jehož zatím neveřejných materiálů měl redaktor Technet.cz možnost nahlédnout.

Sofistikované kryptografické algoritmy ve spojení s originálními regulačními opatřeními mají zajistit virtuální platidlo, které je dokonale anonymní, naprosto transparentní, stabilní a hlavně od základů české, stojí v dokumentech.

Česko se tak zřejmě zařadí mezi světové průkopníky na poli státních kryptoměn hned vedle Ruska, Estonska nebo Venezuely. „Příliš dlouho se čeští zákonodárci zbytečně omezovali na otázku, zda a kdy přijmout euro,“ sdělila mluvčí české vlády v demisi. „Nyní je na čase nabídnout občanům skutečnou alternativu.“ Tou má být podle ní právě česká národní kryptoměna. Respektive kryptoměny, nezůstalo totiž u jediné.

Od opovržení k realizaci

O kryptoměně se v kuloárech Poslanecké sněmovny diskutovalo už od prosince 2017. „Někteří kolegové byli v té době doslova nesnesitelní,“ postěžoval si poslanec, který souhlasil s rozhovorem jen pod podmínkou, že redakce nezveřejní jeho jméno. „Neustále mluvili o tom, za kolik koupili bitcoin a kolik na tom už vydělali. Během jednání prakticky neustále sledovali stoupající kurzy těch svých kryptoměn. Bylo to šílené,“ dodal.

Česká pirátská strana nakonec pro poslance vytvořila stručnou brožuru, ve které vysvětluje základní pojmy jako kryptoměna (“nástroj pro bezpečné a nevystopovatelné transakce“), fiat (“označení pro tradiční měny jako koruna nebo dolar“) nebo obskurní zkratku HODL (“odhodlání držet kryptoměnu za každou cenu“).

Ivan Bartoš (Piráti) ukazuje výukovou brožuru vysvětlující kryptoměny poslancům

Možná právě tato brožura změnila názor některých poslanců na celou problematiku. Původně se přitom mělo hlasovat o zákazu kryptoměn i jakýchkoli zmínek o nich na poli Poslanecké sněmovny. V kuloárech se však díky výukovému materiály začalo mluvit o prospěšnosti kryptoměn.

Shodou okolností v té době hodnota bitcoinu a stovky dalších kryptoměn strmě klesala. „Občané ČR si zaslouží stabilní, státem podporovanou kryptoměnu, na kterou se mohou spolehnout, a která bude nabízet všem, kdo to z nějakého důvodu potřebují, nástroj pro příjem anonymních plateb,“ shodli se poslanci. S překvapivou rychlostí ustanovili neformální meziklubovou komisi přezdívanou Česká alternativní peněžní infrastruktura, aby připravila technický návrh dokonalé české kryptoměny CzechCoin.

Anonymita je dobrá věc, ale ne pro každého

Brzy se začal rýsovat seznam funkcí, které nová kryptoměna bude splňovat. Nejdůležitější byla pro poslance možnost přijímat anonymní platby a nevystopovatelnost transakcí. Naopak decentralizace, kterou odborníci považují za důležitou charakteristiku kryptoměn, se příliš neřešila. Někteří poslanci prosazovali, aby česká kryptomince spadala pod ČNB. Naopak strana ANO zdůrazňovala, že jedině ministerstvo financí může takto náročnou operaci zvládnout díky svým zkušenostem s EET.

Vysoce postavený představitel ANO, který zpočátku prosazoval anonymní transakce, později přišel se zásadní změnou. „Aby byl systém kompatibilní s EET, musíme být samozřejmě schopni sledovat jednotlivé platby. Kdo nemá co skrývat, tomu transparentní účty vadit nebudou,“ sdělil. Dodal, že pravidlo se bude týkat všech transakcí až do výše 49 milionů korun.

Na tuto podmínku ostatní kluby nechtěly přistoupit, a tak došlo k prvnímu rozštěpení mladé české kryptoměny. ANO od té chvíle na ministerstvu financí vyvíjí svou kryptoměnu LeapCoin. Podle mluvčí ministerstva je jeho velkou výhodou nízká náročnost pro zákazníky „Každý, kdo dnes vydává doklady EET, se automaticky zapojil do těžby této kryptoměny. Prozatím probíhá v neveřejném režimu. Až bude vytěžen první milion LeapCoinů, dostane veřejnost možnost o některé tyto mince losovat. Těžba mincí záleží nikoli na grafické kartě, jako je tomu u jiných kryptoměn, ale na opisování čísel z účtenek, což tuto českou měnu zpřístupní zcela každému,“ uvedla. Aplikace je zatím neveřejná, takže redakce nemohla ověřit, jak rychle transakce probíhají.

Nebude jen LeapCoin, poslanci rozjeli celkem devět měn

Po představení LeapCoinu bylo jasné, že nedojde ke shodě napříč poslaneckými kluby. Původní CzechCoin se tak rozpadl na další odnože.

„Každá tato kryptoměna nabízí něco jiného. Některé jsou velmi inovativní, jiné naopak dost zvláštní,“ komentuje takový vývoj Martin Hrůza, odborník ze serveru KryptoFetišista. „Zatímco se některé tyto měny drží osvědčených postupů, jiné se na sebe snaží upozornit všemi prostředky.“

„Hodnota všech těchto měn je zatím prakticky nulová. Takže je to ideální příležitost nakoupit je za nízkou cenu,“ připomíná Hrůza. „Tedy byla by, kdyby bylo možné je nakoupit.“ V současné době totiž žádná z měn není v Česku legálně k dispozici a ani jejich oficiální weby v době uzávěrky tohoto článku nefungovaly.

Na základě platných předpisů o blokování hazardu na internetu - a obchodování s kryptoměnami podle některých výkladů hazardováním je - jsou v současnosti všechny oficiální české kryptoměny blokované. Ministerstvo financí tedy zakázalo přístup na weby, které tyto nové české kryptoměny nabízí. 

Paradoxní je, že zákaz postihl i LeapCoin, oficiální projekt Ministerstva financí. Na náš dotaz ohledně dostupnosti LeapCoinu mluvčí ministerstva problém potvrdila: „Leap určitě bude, ale kdy, to říct neumíme.“

Přehled nových českých kryptoměn

  • Platforma CzechSTANdard vyžaduje velmi důkladné lokální ověřování vytěžených mincí, které pak ovšem nelze automaticky použít na celostátní úrovni
  • Poslanci SPD postavili svůj Tomion na tzv. lokálních tokenech. Držitel musí prokázat, že je české národnosti. K těžbě nových mincí je proto použito opisování písničky zatím neupřesněné české kapely. Kdo při opisování udělá chybu, dostává doživotní zákaz těžby.
  • Již zmíněný LeapCoin poslanců ANO se vyznačuje svým přímým navázáním na Elektronickou evidenci tržeb a má tak teoreticky šanci na přijetí po celé České republice. Zákazníky by však mohlo odradit, že všechny transakce jsou veřejné a pro ověření je nutné uvést své rodné číslo. Výjimkou jsou převody částek nad 49 milionů korun (tzv. HODLING transakce) které této kontrole nepodléhají a jsou anonymní a nevystopovatelné.
  • Lidovci představili minci CrossCoin, která jako jediná z měn slibuje, že bude kryta něčím reálným, konktrétně církevními restitucemi.
  • Piráti vytvořili vlastní tokeny, založené na populární platformě Ethereum. V rámci interní ankety vybrali jméno PivCoin. Ostatní kluby takový název označily na klukovský a znevažující snažení celé Sněmovny.
  • Komunisté původně plánovali počkat na Putinovu oficiální ruskou kryptoměnu, později však přišli s vlastní centralizovanou měnou Prubl. Poslanci zdůraznili, že tato měna je navržená jako stabilní, její uživatelé se tak nemusí bát nějaké reformy.
  • ODS prosazuje podporu malých živnostníků. Proto svůj PraviCoin navrhla tak, aby jej mohli těžit jen malí těžaři. Protože počítače živnostníků by platformu neutáhly, plánují poslanci propustit pětinu státních úředníků, aby se mohl PraviCoin těžit na jejich uvolněných počítačích.
  • Sociálnědemokratičtí poslanci představili svůj odvážný plán na decentralizovanou měnu Růže, která měla být srozumitelná, transparentní a decentralizovaná. Později se však domluvili na podpoře LeapCoinu.
  • Vlastní kryptoměnu uvede i TOP 09. Původní název TopCoin ustoupil novému FairyCoin, který má k této jinak celkem konzervativní kryptoměně nalákat mladé uživatele.
  • Děkujeme za přečtení našeho aprílového článku, snad jste se pobavili :-)

    Které kryptoměně byste důvěřovali nejvíce?

    celkem hlasů: 5389
    Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 sobota 7. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

    Nejčtenější

    ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

    Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

    Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

    Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

    Apple uvedl „tekuté sklo“, zcela mění design systému pro všechna zařízení

    Technologický gigant Apple se rozhodl zcela přepracovat vizáž operačního systému pro všechna svá zařízení. Je to největší změna designu od roku 2013, kdy byl představen systém iOS 7. Soustředí se na...

    Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

    Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

    Slavná letadlová loď Enterprise jde do šrotu. Bude to náročná operace

    Osud nejstarší americké letadlové lodě s jaderným pohonem je definitivně zpečetěn. Námořnictvo podepsalo kontrakt na její demontáž. Část recyklované ocele skončí v novém plavidle stejného jména.

    Plyn už nebude zbraní. Před 100 lety svět zakázal chemické a biologické útoky

    Dne 17. června 1925 podepsalo v Ženevě 38 států zásadní dokument – protokol o zákazu použití dusivých plynů a bakteriologických metod vedení války. Šlo o první vážný mezinárodní krok ke kontrole...

    17. června 2025

    Ruš, nebo budeš zrušen. Na Ukrajině probíhá revoluce elektronického boje

    Od našich zpravodajů na Ukrajině Je to neviditelná součást války, ale možná nejdůležitější. S masivním nasazením dronů na Ukrajině se pojí i revoluce v elektronickém boji, obě strany se neustále snaží překonat protivníkovy rušičky a...

    17. června 2025

    Příběh mého modelu: Dokončit model „Turbíka“ trvalo čtvrt století

    Soutěž

    Než něco vyhodíte, dobře si to rozmyslete. To platí i v modelařině. Tento příběh odloženého a znovu nalezeného modelu nám poslal Lukáš Ondák. Po 26 letech se vrátil ke stavbě modelu stroje Let L-410...

    17. června 2025

    Kdy sopka vybuchne znovu? Červnová erupce Etny ukázala, že stromy napovědí

    Premium

    Pozoruhodný objev: krátce před erupcí vulkánu bývá listí na okolních stromech zelenější než obvykle. Vegetace v okolí sopek se proto bude hlídat z vesmíru. Sopky jsou fascinující. Nespoutané a...

    16. června 2025

    Před sto lety vznikl tábor Artěk, pionýrská legenda na Krymu

    16. června 1925 se na Krymu otevřel první sovětský pionýrský tábor Artěk. Zdravotní zařízení pro děti nemocné tuberkulózou se postupně proměnilo v prestižní rekreační centrum mládeže, kam jezdily...

    16. června 2025

    Videochat dostává novou, ale drahou dimenzi. „Přenese“ vás do místnosti

    Nepotřebujete žádné brýle s virtuální nebo rozšířenou realitou ani sluchátka, abyste měli pocit, že člověk s nímž komunikujete, opravdu sedí na druhém konci stolu. Zařízení HP Dimension s Google Beam...

    16. června 2025

    Firma shání legendární stíhačky Phantom. Chce je používat k vypouštění družic

    Potřebujete dostat nějaký drobný náklad na nízkou oběžnou dráhu Země? Brzo se budete moci obrátit na americkou společnost Starfighters International. Chce nakoupit flotilu legendárních námořních...

    16. června 2025

    Když kus Slunce spadne na zem. Vševěd ví o kráterech po dopadu meteoritů

    Premium

    Bylo pozdní jaro, tak roku 66 500 000 př. n. l. plus minus milion let. Z ničeho nic se nad místy, kterým dnes říkáme Severní Amerika, objevila obří ohnivá koule. Dinosauři se nestačili ani ohlédnout,...

    15. června 2025

    ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

    Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

    15. června 2025  9:20

    Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

    Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

    15. června 2025

    Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic
    Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic

    Nepohodlí v intimní oblasti dokáže pořádně znepříjemnit každodenní život. Her Biotic je přírodní doplněk stravy, který pečuje o ženské zdraví...

    Móda mezi šrapnely. Pro materiál na zákopový prsten někdy riskovali i život

    Z hlediska vojenských dějin lze o prstenech říci, že se jedná o ozdobu historicky pevně spojenou s prostředím armády. Podle řecké mytologie byl prvním nositelem prstenu bájný Prométheus a...

    14. června 2025

    Příběh mého modelu: Svítily mu oči. MiG-21 byl pro pilota překvapením

    Soutěž

    Přinášíme vám první příběh z naší letní modelářské soutěže. Modelář Aleš Růženec se s námi podělil o okolnosti vzniku svého modelu letounu MiG-21. Brzy se můžete těšit na další příspěvky čtenářů do...

    14. června 2025
    Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.