Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Čermák: To byla slova Boží. A taky Paroubka, Vlka nebo Steva Jobse. Vítejte na falešném Twitteru

  12:00
Kardinál řekl: "To vám dnes byla legrace! Bavili jsme se historkami ze křtů a zpovědí. Duka se holedbal, že v jeden den zvládl pokřtít starce, dítě i psa." Toť slova kardinála Miloslava Vlka, bývalého primase českého a arcibiskupa pražského. Zaznamenáno na Twitteru 23. září v podvečer.

A o týden dřív: "Nebýt kardinálem, tak chci být Johnny Cash. Ta píseň mi připomíná mládí: tramping, Sázavu, rum, Marsky a život bez Boha." Možná trochu více odlehčený styl, než by od bývalé hlavy české církve člověk čekal, že?

Ono to má ostatně také háček: zápisky na Twitter nepíše skutečný Miloslav Vlk, byť na stránce je jeho fotografie a odkaz na oficiální webové stránky. Jde o typický falešný účet (falešný účet Miloslava Vlka). Na Twitteru rozhodně není ojedinělý.

Jeho tvůrce je neznámý. Minimálně autorovi tohoto textu, ale pokud je dobře informován, tak tápe i většina obyvatel české twitterosféry. Existují sice určitá silná podezření vůči jednomu uživateli, ale ten je už několikrát vehementně popřel; a to i v e-mailu autorovi těchto řádků.

Od začátku září, kdy falešný Vlkův účet existuje, získal přes 800 followerů.

Možná je to jen vrozená skromnost. Tweety údajného kardinála jsou totiž vtipné, uchovávají si formu i styl a tím pádem si také rychle získávají příznivce. Od začátku září, kdy falešný Vlkův účet existuje, získal přes 800 followerů. A to je na české poměry slušné číslo a skvělé tempo.

První tweet zněl: "Dnes na mši v Budějicích. Z toho nevycváleného stáda se mi udělalo špatně. Tentokrát to nespravilo ani cigáro. Školy do kostela nebrat .. ZLO!"

Falešný šéf firmy Apple

Falešné twitterovské účty nejsou ničím novým. A určitě nejsou českým vynálezem. Což je škoda, protože jsou na Twitteru příjemným kořením. Myšleno teď aspoň ty účty, které jsou zjevně parodické a pro pobavení.

Pionýrem "falešných" identit je Fake Steve Jobs, tedy falešný Steve Jobs, který existoval už před Twitterem.

Tajný deník Steva Jobse se jmenoval blog, který nejprve anonymně vedl novinář Daniel Lyons (dříve časopis Forbes, dnes Newsweek).

Publikoval ho od roku 2006 a stal se senzací, minimálně v technologické a internetové branži. Do šéfa firmy Apple se trefoval vtipem, který byl však vždy aspoň částečně založen na realitě a tedy obsahoval i řadu užitečných postřehů.

Dá se říct, že Lyons založil žánr chytré internetové parodie. Celý rok se po jeho identitě pátralo a podezřelých byla celá řada. Zejména mezi novináři.

Dokonce se objevily hypotézy, že by falešným Jobsem mohl být někdo z Jobsova okolí, případně i on sám.

Šéf Microsoftu Bill Gates při jedné veřejné příležitosti žertoval, že on to není. V srpnu 2007 nakonec deník New York Times usvědčil tehdejšího reportéra časopisu Forbes. Lyonse jeho nápad proslavil a paradoxně mu udělal jméno. Jako Fake Steve Jobs dokonce vydal úspěšnou knihu.

Když Steve Jobs onemocněl, tak Lyons s publikováním blogu přestal, ale po jeho uzdravení zase pokračuje. Už i na Twitteru (více zde). A ta pravá legrace je, že na Twitteru můžete najít už několik falešných "falešných Stevů Jobsů". Tomu se říká parodie na druhou, případně na třetí.

Další falešné účty na Twiteru:

Vladimir Putin (zde), životopis: KGB a pár dalších věcí

Richar Branson (zde), spolumajitel a šéf společnosti Virgin, která mimo jiné provozuje aerolinie, vyrábí kolu či chce vyslat turisty do vesmíru.

Charles Darwin (zde), zápisky z cesty na palubě lodi Beagl, a to v "reálném čase" (pouze o 176 let později)

Homer Simpson (zde), životopis: Ano, pravý Homer! Pracuji v jaderné elektrárně. Ženatý, se dvěma dětmi a nemluvnětem.

Chuck Norris (zde), legenda internetových parodií a jeden z jejích twitterovských účtů. V lékařských kruzích se o smrti mluví jako o Nemoci Chucka Norrise, případně Chuck Norris nepoužívá spell checker. A když udělá chybu, tak se podle toho upraví gramatika. Atd.

Ježíš (zde), příklad tweetu: Srpen je nuda, životopis: Tesař, Léčitel, Bůh.

Bůh (zde), napsal například: "Promiňte, že jsem v poslední době moc nepsal. Myslel jsem, že mám střevní chřipku, ale ve skutečnosti jsem zvracel pokaždé, když jsem slyšel hlas Sarah Palinové.

Po úspěchu "kardinála Vlka" se objevily i v Česku další falešné účty. Samozřejmě Jiřího Paroubka (více zde), který si pomalu (ale jistě) začíná na českém webu získávat pozici výše zmíněného Chucka Norrise.

Jeho první tweet zněl: "Vsadili jsme se s přáteli z českobratrské církve, že tu budu mít větší úspěch, než ten katolický šmok @kardinalvlk. Proto jsem tady."

Falešný Paroubek zatím získal něco přes 200 followerů, tweetuje však doslova několik dní.

Falešný Paroubek zatím získal něco přes 200 followerů, tweetuje však doslova několik dní.

I kvůli zmínce o kardinálu Vlkovi se objevily dohady, že by oba účty mohla spravovat jedna a táž osoba. Ovšem kdo to je, není známo. Falešné účty mají i brněnský primátor Onderka či Policie ČR.

Jak rozlišit pravé a falešné účty? V červenci 2009 zavedl Twitter institut ověřeného účtu (verified account), o který mohou požádat známé či významné osobnosti. Informace jsou na webu Twitter po kliknutí zde. V Česku má "verified account" například internetový egomaniak Radek Hulán.

Falešné účty nejsou jediní twitteroví anonymové, o cosi jako satiru či vtip se pokoušejí i další. Například na účtě nazvaném sentimentálně Chvilka poesie (více zde) komentuje anonymní autor či autorka více či méně vtipně aktuální dění v rýmech.

Například: "Pan prezident ve sněmovně / vyjádřil se k světu slovně. / Je to chlapík jako buk! / Škromach ho dal na Facebook." Případně: "Hlava klimbá, padá níže / ve Strakovce sedí kníže. / "Mám tě v merku, / Schwarzenbergu!", / Nečas pevným hlasem dí. / Jenže Karla nevzbudí."

Pokud máte tipy na další falešné či parodické účty, pište je na cermak@nextbig.cz

  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní vesmírná stanice se rozšířila o ruskou laboratoř Nauka

Víceúčelový laboratorní modul nazvaný Nauka byl úspěšně připojen k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Z kosmodromu...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Nevydržely ani rok. Twitter pro nezájem uživatelů ruší „Fleets“

Příspěvky, které samy zmizí 24 hodin po zveřejnění se na Twitteru neujaly a proto ve službě končí. Na jiných funkcích...

Facebooková „rada moudrých“ může nově rozhodovat i o mazání příspěvků

Před necelým rokem zřídil Facebook speciální nezávislý poradní orgán, který se doposud zabýval obsahem, který smazali...

Březnový projekt WikiGap chce, aby se na Wikipedii objevilo víc žen

Wikipedie je pátou nejnavštěvovanější stránkou na světě a prvním místem, kam se většina z nás obrátí, když něco neví....

Online služby umí převést i upravit PDF soubory. Nově i Adobe

Převádět, měnit pořadí stránek, vyplňovat a dělat další úpravy nebylo s PDF soubory nikdy úplně snadné. Existuje přitom...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...