Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Čermák: Pro noviny si chodím do iPadu. Nejlepší letní aplikace

  11:00
Zachrání iPad noviny a časopisy? Ne, nebojte se, teď nebude následovat stopadesátá úvaha na téma budoucnosti žurnalistiky, nýbrž nesoustavné poznámky letního čtenáře tisku. Tentokrát poprvé ve formě aplikací pro iPad.

Obálky jednotlivých "magazínů" na Flipboardu.

Než se dostanu ke konkrétním kouskům, nejprve celkový pocit. Je nad očekávání dobrý! Výhody jsou zřejmé. Tou hlavní je snadná dostupnost a rychlost. Díky iPadu jsem měl celé prázdniny tisk k dispozici v momentě, kdy ho nejvíc potřebuju (lépe řečeno jsou ty momenty dva, první na záchodě a druhý u snídaně), a to aniž bych se předtím musel vypravit na nepohodlnou cestu do trafiky. Nehledě na to, že když jste v rozvojových zemích jako Itálie, pak je trafika s použitelným čtením opravdu velmi daleko (pokud se tedy nespokojíte s Corriere dello Sport).

Stahování přes 3G nepřipadá v zahraničí v úvahu ...

Samozřejmě předešlá výhoda je relevantní pouze v případě, že - v zahraničí - pobýváte v hotelu nebo penzionu s dobrým internetovým připojením, nejlíp wi-fi. Stahování přes 3G nepřipadá v cizině v úvahu, zejména vzhledem k roamingovým cenám a poměrně velkým datovým objemům. Zde tedy máme další důvod, proč nabídku wi-fi posunout vzhůru na seznamu požadavků, které zvažujeme při výběru dovolené.

Tisk je v zásadě k dispozici za přijatelné ceny, což například u amerických časopisů znamená jejich americkou pultovou cenu. A ta je výrazně nižší, než za jakou se prodávají v Evropě. Nezanedbatelná část novinového obsahu je k mání také zadarmo.

Na iPadu se čte skvěle, ale ne na slunci ...

Čtenářský komfort je slušný. Díky rozlišení ipadovského displeje jsou barvy jásavé a fotografie ostré. Vypadají líp než na papíře. Ne vždycky se čte dobře. Například na slunci háže rozdivočelý displej prasátka. Musíte si sakra dobře hledat úhel, pod jakým si budete číst. Zato ve stínu nebo v podvečerním šeru je prožitek výjimečný.

Ano, ke snídani jsou pořád lepší papírové noviny, protože si je můžete poskládat tak, aby podložily talířek s džemem, nebo aby pochytaly drobky z připáleného toastu. Nevadí, když je umastíte od másla, ba naopak takové noviny na mě působí příjemněji a přátelštěji. Ale i s iPadem se dá - po malém tréninku - pohodová snídaně absolvovat.

Pohodová snídaně s iPadem. Nemůžete jeho části půjčovat ostatním jako noviny ...

V něčem je iPad lepší. Nemusíte žádným členům rodiny půjčovat ty části novin, které zrovna nečtete (nevím, jak vy, ale já to z principu nesnáším ... moje žena říká, že je to proto, že jsem jedináček), následně se ani žádné části novin záhadně neztratí, a když jdete na pláž, tak místo náruče papíru nesete úhlednou stříbročernou destičku. Ovšem máte pravdu, na dece tu věc necháte s mnohem těžším srdcem než pár ohmataných časopisů.

Pro mě osobně jsou aplikace lepší než ten samý obsah na webu. Přesně z těch důvodů, proč je mnoho jiných kritizuje. Jsou "uzavřené", nedostanete se z nich snadno na web, nemůžete psát pod články komentáře a ani je sdílet třeba na Facebooku. Ale to je paráda, věřte tomu! Dojde vám to až po chvíli, kdy se začtete do nějakého článku ... a najednou s údivem zjistíte, že ho opravdu ČTETE! A že unuděně nepřeskakujete na další z dvaceti otevřených webových oken, nekontrolujete Facebook ani nečtete maily.

Ne že by nešlo "vyhupnout" z aplikace a například dychtivě zapnout Twitter (v tom je nevýhoda iPadu vůči čtečkám jako Kindle, kde máte fakt jen to čtení), ale protože je to komplikace, tak to uděláte opravdu až ve chvíli, kdy se roztřesete abstinenčními příznaky. Na čtení pak zbyde o trochu víc času.

A teď k tomu, co jsem konkrétně četl a jak se mi to líbilo.

Wired

První číslo stálo 3,99 Euro, nyní 2,99 Euro za číslo. Zatím vyšly čtyři, poslední je záříjové (s blogery často citovaným článkem "Web je mrtvý"). Měsíčník. Asi nejpromyšlenější a "nejnadupanější" aplikace v kategorii médií. Jedno číslo má kapacitu cca 500 MB, takže kromě textů článků a fotografií obsahuje spousty bonusů: galerie dalších fotografií, infografiky reagující na dotek, videa. Srpnové číslo obsahovalo videa, která speciálně pro iPad natočil herec Will Ferrell. Zalomení stránek se mění podle toho, zda čtete s iPadem "na výšku", nebo "na šířku". Spousty reklam.

Aplikace pro iPad - Wired

Time

Číslo stojí 3,99 Euro. Týdeník, pro iPad vychází od 12. dubna. Rovněž speciální edice pro iPad (například se mění zlomení při otočení iPadu), v porovnání s Wiredem však velmi skromná. Ve srovnání cena/výkon tedy vychází lépe Wired. Na druhou stranu se u Time více zachovává pocit jako při čtení papírového časopisu.

Newsweek

Číslo stojí 2,39 Euro. Týdeník, pro iPad k dispozici od konce dubna. Teď už se dostáváme do "šedé zóny", protože Newsweek nenabízí nic víc než PDF. Při čtení iPadu "na výšku" lze číst jednu stránku (to je nejpříjemnější), "na šířku" se pak otevřou dvě. Zážitek je však kupodivu dobrý a čtení příjemné.

Businessweek

Číslo stojí 4,99 USD. Týdeník. Nemá vlastní aplikaci, ale je v PDF ke stažení v aplikaci Zinio. Stejné řešení jako Newsweek, pouze jiný časopis. Zinio je takovou digitální trafikou s několika desítkami amerických magazínů. Někdy jsou výhodné nabídky předplatného: například nyní roční předplatné Maxima či Esquiru za pouhých 8 USD. Milovníci seriózního čtení najdou v Ziniu britský týdeník The Economist, číslo za 6,99 USD.

The New York Times

Zadarmo. Aplikace se jmenuje Editor´s Choice. Obsahuje každý den výběr článků z aktuálního vydání známého amerického deníku (odhadem asi třicet textů s fotografiemi). Články nelze ukládat, takže pokud je promeškáte nebo rozečtete, tak do dalšího dne pravděpodobně zmizí v propadlišti času. Před pár měsíci se v médiích objevily informace, že Steve Jobs tuto aplikaci "nenávidí", protože neobsahuje kompletní vydání (na rozdíl od aplikace pro iPhone). Údajně je to proto, aby bezplatná aplikace pro iPad nekonkurovala elektronické verzi New York Times pro čtečku Kindle.

Aplikace pro iPad - NY Times Editors Choice

USA Today

Zadarmo. Uživatelsky příjemná aplikace, která podobně jako na papíře dělí obsah do čtyř sekcí: hlavní (s výběrem všech zpráv), dále Money (ekonomika a finanční informace), Sports a Life (v podstatě chytrý bulvár). Články podobně jako u New York Times nelze ukládat. Každá sekce má sympatickou galerii fotografií plus pro každý den speciální infografiku (News Snapshots). Není bez zajímavosti, že USA Today právě v těchto dnech oznámily, že se budou napříště věnovat více digitálnímu obsahu než tomu na papíře. Lze tedy čekat další podporu právě pro telefonní a tabletové aplikace.

Aplikace pro iPad - USA Today

Wall Street Journal

Částečně zdarma, kompletní obsah za 3,99 USD týdně. Sympatická grafická úprava (připomínající víc než NYT a USA Today papírové noviny), k dispozici jsou všechny články vycházející daný den plus aktualizace během dne. Zadarmo je asi pětina obsahu, na zajímavé texty se dá narazit i bez předplatného. K dispozici jsou videa, natáčená pro web. Jednotlivé články lze ukládat.

BBC News

Zadarmo. Výběr článků z webu plus videa. Vlevo nahoře v hlavní liště je knoflík "Live Radio", který umožní poslech rozhlasového vysílání (pochopitelně pouze pokud je iPad připojený k Internetu). V zásadě je však tato aplikace zbytečná, stejný obsah lze najít na webových stránkách. To samé platí pro americké ABC News. Jejich aplikaci si však vyplatí stáhnout kvůli novátorské (byť uživatelsky ne zcela dokonalé) navigační "kouli".

Flipboard

Zadarmo. Bonbónek na závěr. Před pár týdny velmi mediálně ceněná aplikace, která umožňuje vytvořit si vlastní magazín pro iPad. Obsah lze nakombinovat ze sociálních médií (je třeba zadat přístupová hesla na facebook, Twitter atd.), blogů či webů časopisů. Vzniká graficky zajímavý útvar, který například statusy z facebooku zalamuje do překvapivé a novátorské podoby. Ne vždy ovšem "funguje" čeština. Určitě se to vyplatí vidět, možná je v téhle aplikaci skutečně zárodek nějakých budoucích magazínů pouze pro iPad. V této podobě však Flipboard rychle omrzí a stane se po čase spíše "zbytečnou" aplikací.

Aplikace pro iPad - Flipboard

Všechny zmíněné aplikace lze i v Česku stáhnout z Appstoru, stačí do vyhledávání zadat jejich jména. Prima čtení!

  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Březnový projekt WikiGap chce, aby se na Wikipedii objevilo víc žen

Wikipedie je pátou nejnavštěvovanější stránkou na světě a prvním místem, kam se většina z nás obrátí, když něco neví....

Nevydržely ani rok. Twitter pro nezájem uživatelů ruší „Fleets“

Příspěvky, které samy zmizí 24 hodin po zveřejnění se na Twitteru neujaly a proto ve službě končí. Na jiných funkcích...

OBRAZEM: Virtuálně navštivte opravdu tajemná i působivá místa za Zemi

Některá z nejznámějších, nejoblíbenějších či nezajímavějších míst na Zemi jsou od vás vzdálena na jeden klik. Navštivte...

Google slibuje, že uživatele už nebude sledovat jednotlivě

Google příští rok v prohlížeči Chrome zakáže sledovací cookies, tedy soubory třetích stran, které umožňují mapovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...