Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Začínáme s digitálním fotoaparátem 7. díl - automatika přístroje

Přednastavené expoziční režimy nabízí každý digitální fotoaparát. Co vlastně ovlivňují? Musím na režim sport fotografovat opravdu pouze sportovní události? V dnešním díle našeho seriálu o digitální fotografii si řekneme, jak jim porozumět a jak je vhodně použít.

Každý digitální fotoaparát, i ten nejlevnější, nabízí svým uživatelům přednastavené expoziční režimy. Vy si pouze jednoduše vyberete ten, který se hodí pro právě fotografovanou scénu. Při západu slunce použijete režim západ slunce, při focení u moře pravděpodobně zvolíte režim pláž. Výrobci se tímto způsobem snaží zjednodušit nám uživatelům život, tak abychom nemuseli přemýšlet nad složitostmi zákonů expozice (viz minulé díly zde a zde) a pouze mačkali tlačítko spouště. Samozřejmě není nic špatného, na tom, využít automatiku a soustředit se pouze na motiv snímku. Je, ale dobré vědět co se vlastně stane, když navolíte daný režim. Pochopíte-li základní principy a zákonitosti, bude vám automatika přístroje dobře sloužit a nikoliv naopak. Například pokud je režim označen jako beach, čili pláž, neznamená to že by stejně dobře nešel použít při zimních radovánkách. Proč je tomu tak? Čtěte dále.

Využijte automatiku fotoaparátu, ale pozor...

Některé přístroje nabízejí takové množství přednastavených režimů, že bývá až složité se v nich vyznat. Pokud bychom u každé fotky měli přemýšlet jakou ikonku režimu navolit, sluníčko by zapadlo a včely by ulétly. Je dobré vědět jak je fotoaparát při daném režimu nastaven a uvědomit si, že není nutné mezi jednotlivými režimy stále přepínat..

Přednastavený režim není nic jiného než určité nastavení clony, času a citlivosti (Přečtěte si  díl o expozici a tento díl o citlivosti (ISO) )  tak, aby jejich kombinace odpovídala potřebám a specifikám fotografovaného motivu. Fotoaparát se snaží udělat takový snímek, jaký si myslí, že chcete vidět. A v tom bývá často ukrytý problém. Nikdo kromě výrobce samozřejmě neví, jaký algoritmus fotoaparát při daném režimu zvolí. Výsledky pak mohou být nevalné, i když jste zvolili správný režim.

Navíc ikonky s desítkami režimů pro každou příležitost bývají často pouze obchodním trikem výrobce. Ačkoliv přístroj obsahuje režim pro noční focení, nebo pro makrofotografii, bohužel to neznamená, že výsledné noční obrázky nebudou zašuměné a šedivé a z broučka na makrofotografii nezbude pouze neostrý flek.

Výsledky určují technické parametry aparátu, které se barevnými ikonkami a tisíci jinými funkcemi dohnat prostě nedají. Ovšem nejduležitějším arbitrem kvality samozřejmě zůstává sám fotograf.

 

Přednastavené režimy - pochopit a využívat

  • Zcela automatický režim

Takzvanou „zelenou louku“ má opravdu každý automat. Prostě jenom mačkáte spoušť a přístroj fotí a fotí. Automaticky rozhoduje o použití blesku, pokud se mu zdá, že je příliš tma tak jej zapne. Mění clonu i čas a podle potřeby i citlivost (ISO) jak uzná za vhodné. Zásah fotografa je většinou nemožný.


Tento režim je vhodný pokud zrovna vidíte odlétat mimozemšťany a není čas na přemýšlení jakou zvolit expozici. Důležité je zachytit okamžik a na kvalitě výsledného obrazu nesejde, prioritou je tady informace a exkluzivita snímku. (Pokud mimozemšťané teprve přistávají doporučujeme navolit režim portrét nebo krajina a počkat až přijdou blíž).

  • Makro

Snad každý digitální automat nabízí v menu obligátní růžičku (květinku) symbolizující makrofotografii. Bohužel velká část takto označených přístrojů makrofotografii ve skutečnosti udělat vůbec neumí.

expozicni_rezimy

O makrofotografii hovoříme teprve tehdy, pokud fotografovaný objekt je na filmovém políčku (resp na snímacím čipu) zaznamenán v poměru 1:2 až 20:1. Znamená to že skutečnost je 2x větší resp 20x menší než vyfotografovaný obraz. Při měřítku horším než 1:2 hovoříme spíše o fotografování detailů než o makru. Výrobci přitom klidně označí ikonkou růžičky i fotoaparát, jehož minimální zaostřovací vzdálenost je 20 cm, což v kombinaci s krátkým ohniskem pořízení makrosnímku prakticky vylučuje.

Při nastavení přístroje na režim makro fotoaparát  předpokládá ostření na blízko. Někdy také nastaví ohnisko (zoom) objektivu do, pro něj, ideální polohy, při které je schopen ostřit na minimální vzdálenost. Většinou je také aktivován blesk, protože světla při tomto druhu fotografie není nikdy dost.

Lepší přístroje umožňují blesk vypnout a zoom plynule měnit v celém rozsahu. Změna ohniska směrem nahoru (zazoomování pro dosažení zvětšení) však samozřejmě vede i k prodloužení vzdálenosti na kterou je přístroj schopen zaostřit. Pokud je možné použít i kompenzaci expozice a případně i nastavení ostření na pevně danou vzdálenost, je šance na dobrý výsledek značná.

  • Portrét

Při klasickém portrétu většinou požadujeme aby vše kromě zvěčňované osoby bylo rozmazané a nerušilo divákův pohled. Pokud jste četli náš předchozí díl o hloubce ostrosti, (zde) , je vám asi jasné jaké hodnoty přístroj při tomto režimu nastaví.

expozicni_rezimy expozicni_rezimy

Malou hloubku ostrosti, tedy to aby vše před a za fotografovaným objektem bylo rozmazané, se snaží fotoaparát dosáhnout nastavením malého clonového čísla (velký otvor clony) k němuž přizpůsobuje čas závěrky. Pokud je šero, nebo tma, nastaví režim blesku na redukci červených očí. Jak jsme již psali minule (zde) hloubka ostrosti se zmenšuje i s prodlužujícím se ohniskem. Za ideální ohniskovou vzdálenost pro portrétování, je u kinofilmu považována hodnota 80 a 100 mm. Při nastavení zoomu na tyto ohniskové vzdálenosti (pozor údaje platí pro kinofilm a je nutno je přepočíst pro daný digitální přístroj) vypadá portrétovaná osoba nejpřirozeněji. Postava není nijak opticky deformována, jako by tomu bylo například při fotografování s širokoúhlým objektivem.

Při použití dlouhého skla (zoomu) bývají fotografie často rozmazané. Důvod je je jednoduchý. Ačkoliv přístroj nastavuje minimální clonové číslo, čas závěrky je dostatečně dlouhý (nehrozí při slunečném počasí) na to, aby i nepatrně třesoucí se ruka, byla na výsledku znát.  Mějte to na paměti a používejte stativ nebo alespoň přístroj pevně uchopte. (viz první díl našeho seriálu - nevýhody kompaktních digitálních přístrojů)

Program portét lze samozřejmě využít i jinde, než při fotografování osob. V kombinaci se zazoomovaným objektivem jej využijete všude tam, kde je potřeba vypíchnout nějaký detail a požadujete aby jeho okolí bylo rozmazané.

  • Krajina

Někdy se také používá symbol hor. Tento program je pravým opakem „portrétu“. Zatímco při portrétování může, nebo dokonce musí být některé části obrazu rozmazané, u krajiny se předpokládá, že ostré má být vše. Přístroj nastavuje velká clonová čísla (malý otvor clony) tak, aby hloubka ostrosti byla co největší. Většinou je u tohoto režimu automaticky vypnut blesk.

expozicni_rezimy expozicni_rezimy

Opět platí, že i tento režim lze využít universálněji než pouze v případě krajinářských obrázků. Je vhodný všude tam kde v popředí snímku jsou objekty, které mají být ostré stejně tak, jako objekty v dálce.

  • Sport

Sport je dalším velmi často užívaným režimem. Obecně, focení sportu nebo jakéhokoliv jiného rychlého pohybu věcí či osob vyžaduje krátký čas závěrky. V opačném případě je pohybující se objekt ve výsledku rozmazán. Z logiky věci tedy vyplývá, že fotoaparát zde preferuje krátký čas závěrky.

Využítí nalezne režim „sport“ všude tam, kde se něco hýbe, točí, kutálí, utíká, běhá jezdí... a nemá to být rozmazané.
Dobrým trikem, jak zmrazit rychlý pohyb, je také použití blesku (například v režimu fill-in).

Další články ze seriálu "Začínáme s digitálním fotoaparátem"


V příštím díle se podíváme na prioritu clony a času a další přednastavené expoziční režimy.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie...

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Prostorový zvuk z jedné reprosoustavy. Novinka Sonosu mile překvapila

Premium S nástupem kompaktních bezdrátových reprosoustav jsme si docela zvykli na monofonní reprodukci – pro stereo nebylo ani...

Tip na víkend: Dokonalost, kterou si dovolí málokdo, ale ohromí každého

První dva dny jsou jen pro novináře a specialisty v oboru, o víkendu však může přijít každý. Na čtyřicátém ročníku...

Nad hlavami jim létají ruské rakety, s výrobou skvělých sluchátek nepřestali

Premium Otestovali jsme skvělá magnetoplanární sluchátka Verum 1 mk2, která vyrábí tým nadšenců v ruskými agresory devastovaném...

Vyzkoušeli jsme pět funkcí televizorů Samsung, o kterých možná ani nevíte

Premium Možná i vy máte v televizoru funkce, které umí věci, kvůli kterým byste museli koupit samostatné zařízení. A nemáme tím...

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...