Výrobci elektroniky odmítli copyrightový diktát Hollywoodu

aktualizováno 
Počítače a zařízení spotřební elektroniky se stále častěji prolínají. Digitální přehrávač či videorekordér jsou však noční můrou zábavního průmyslu, který se je vehementně snaží zabezpečit proti zneužití. Výrobci elektroniky ale chtějí sobě i uživatelům zachovat nezávislost.

Represivní copyrightové zákony a nákladné soudní procesy iniciované Hollywoodem by mohly zasadit smrtící úder americkému technologickému odvětví, či dokonce zmrzačit internet. Na tom se shodli účastníci konference Digital Rights Summit, konané v sídle společnosti Intel.

Bouřlivá čtyřhodinová diskuse byla často přerušována pískotem, potleskem a výkřiky: "Amen!" Stohlavý dav vývojářů spotřební elektroniky a vědců tak dával jasně najevo, jak propastný rozdíl je mezi Hollywoodem a americkým technologickým centrem Silicon Valley v pohledu na tzv. digitální správu autorských práv (Digital Rights Management - DRM). Joe Kraus, spoluzakladatel organizace DigitalConsumer.org bránící zájmy a práva uživatelů elektroniky, k tématu poznamenává: "Úzkostlivě aplikovaný copyright je hrozbou pro celé Silicon Valley a týká se každého z nás."

Podnikatelé tvrdí, že neustálé lpění Hollywoodu na implementaci ochran proti kopírování do nových zařízení může zbrzdit vývoj vlajkového technologického sektoru. Představitelé začínajících inovativních firem prohlašují, že kvůli hrozícím žalobám ze strany televizních a filmových studií a dalších činovníků zábavního průmyslu přicházejí o smlouvy na výrobu a možnosti financování, neboď jejich podnikání je označeno za rizikové.

Silicon Valley - srdce technologického pokroku

Greg Ballard, generální ředitel známé společnosti SONICblue vyrábějící digitální audio přehrávače a videorekordéry, tvrdí, že firma vynakládá na soudní poplatky 20 procent všech výdajů. Každý čtvrtrok tak jen na odrážení žalob osmadvaceti hollywoodských studií padnou tři miliony dolarů. "Společnosti jako naše budou muset zastavit vývoj, protože na konci inovace číhá žaloba," dodává. "Takové riziko si nemůžeme dovolit."

Jediným obhájcem Hollywoodu v palbě argumentů byl kongresman Howard Berman. Ten nechvalně proslul zejména návrhem zákona, jenž by zábavnímu průmyslu umožnil používat proti P2P sítím jinak ilegální hackerské praktiky. Berman zpochybnil stížnosti vývojářů elektroniky a výtky Silicon Valley označil za ubohou sebelítost. Dále uvedl, že problematika DRM slouží jen jako záminka pro vysvětlení poklesu technologického odvětví. Represivní zákony chránící duševní vlastnictví prý inovaci rozhodně nebrzdí tak jako slábnoucí ekonomika a strach z válečných konfliktů.

Berman a další nohsledi jihokalifornského zábavního průmyslu obviňují výrobce elektroniky, že produkují přístroje a programové vybavení za účelem zjednodušení kopírování a šíření autorských děl na internetu. Uvádějí, že pokud nebudou umělcům garantovány tantiémy za používání jejich tvorby, žádných dalších děl už se třeba ani nemusíme dočkat.

Profesor práv na Stanfordské univerzitě Lawrence Lessig varuje, že není možné současnou legislativu stavět na aktuálním stavu internetu. Oficiální zdroje online zábavy podle něj skomírají proto, že jsou založeny na streamování, tedy plynulém toku dat (hudby, filmu) ze zdrojového serveru k zákazníkovi. Většina potenciálních uživatelů však stále využívá pomalý dial-up, a proto je pro ně schůdnější stáhnout si multimediální soubor na harddisk odjinud.

Během pár let ale budou podle profesora Lessiga všechny debaty o šifrování obsahu a ochraně copyrightu irelevantní. V budoucnu totiž bude díky rozšíření rychlého internetu mnohem snazší využívat oficiální filmovou nebo hudební službu a nevyplatí se strávit mnoho času v pirátských systémech a hledat skutečně kvalitní kopii nějakého díla. "Připravujeme legislativu proti současnému stavu distribuce obsahu po internetu, a to je podstatná chyba," uzavřel konferenci Lessig.

Zdroj: TechNews.com

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Mizející konektory mění trh sluchátek, vyzkoušeli jsme odpověď Samsungu

AKG N700NC

Příjemný vzhled, bezdrátový přenos zvuku, potlačení okolního hluku a možnost ovládat hlasové asistentky. To je recept...

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Ikea Symfonisk - lampa a polička

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz