Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Rychlý fototest jediných kompaktů se supersvětelným objektivem

  11:44
Nikon, Samsung a Olympus. Zatím jen tři kompakty na trhu nabízí světelnost objektivu s hodnotou F1.8. Vyzkoušeli jsme, jak fotografují v noci, v šeru i jak pracují s hloubkou ostrosti.

Fotoaparáty s objektivy s výbornou světelností se hodí pro snímání za horších světelných podmínek. | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Nejvyváženějších obrazových výsledků dosáhl Olympus XZ-1. Nejvybavenější je Samsung EX1. Nejrychlejší a zároveň nejlevnější je Nikon P300.

Rozdíly mezi testovanými přístroji jsou jak v ceně, tak ve výbavě a dílenském provedení. My se zaměřili především na schopnosti těchto strojů v oblasti, kde by měl světelný objektiv přinést největší výhody. Vyzkoušeli jsme, jak fotí za horších světelných podmínek a jak kreslí při otevřené cloně (tedy 1,8), například při snímání detailů.

Porovnání rozměru testovaných fotoaparátlů Nikon P300, Olympus XZ-1 a Samsung

Testované fotoaparáty zleva Samsung EX1, Olympus XZ-1 a Nikon P300

Světelnost objektivu

Hodnota označovaná světelnost objektivu říká, kolik světla je objektiv schopen propustit ke snímacímu čipu. V případě, že by všechno světlo bez problémů prošlo, byla by propustnost rovna jedné (sto procent). Při průchodu objektivem se vždy určité množství světla pohltí.

Platí přitom, že čím nižší je toto číslo, tím více světla je objektiv schopen propustit a tím kratší časy potřebujete ke správné expozici snímku.

To se v praxi projeví v okamžiku, kdy je třeba fotit za zhoršených světelných podmínek. Přístroj tak umožní fotit z ruky i v okamžiku, kdy u fotoaparátů s horší světelností musíte využít stativ, nebo zvýšit citlivost, a tím pádem i pravděpodobnost přítomnosti šumu na fotografii.

Druhým kladem výborné světelnosti je možnost pracovat s tzv. hloubkou ostrosti. Tedy, velikostí oblasti, kde je obraz ostrý a kde už nikoliv. Platí, že čím je clonové číslo menší (např. 1,8) tím menší je hloubka ostrosti. Zjednodušeně řečeno, ostré jsou tedy jen ty předměty v rovině a těsně před a za ní, na kterou zaostříme.

Přístroje se představují

Výrobci digitálních fotoaparátů si již uvědomili, že se dají propagovat i jiné vlastnosti fotoaparátu, než je rozsah zoomu a vysoký počet pixelů. Mezi ty, které mají přímý vliv na kvalitu snímku, patří například právě světelnost objektivu.

OLYMPUS XZ-1

Porovnání rozměru testovaných fotoaparátlů Nikon P300, Olympus XZ-1 a Samsung

Nejdražší testovaný přístroj Olympus XZ-1 využívá 10Mpix snímač, který se může pochlubit velkou úhlopříčkou 1/1,63 palců (tedy 1,5 cm). Ve spolupráci se širokoúhlým objektivem (28 mm) se světelností 1:1.8 - 2.5 a čtyřnásobným zoomem slibuje kvalitní fotografie. Ty lze prohlížet na třípalcovém OLED displeji. Jediný Olympus vám dovolí využít nejnižší clonové číslo (tedy 1,8) i při mírném zazoomování až na ohnisko cca. 35. Ostatní foťáky v testu ihned při první pohnutí zoomovací páčkou přecloní na hodnotu 2,0 a postupně parametr zhoršují až na nejvyšší hodnotu.

Fotoaparát Olympus XZ-1

Foťák je vybaven víceúčelovou paticí, do které lze připojit, vedle externího blesku, například elektronický hledáček či mikrofon.

Citlivost přístroje je maximálně 3200 ISO, přičemž automatika se pohybuje v rozmezí 100 - 800 ISO .

Fotoaparát Olympus XZ-1 může využít patici blesku i pro elektronický hledáček

Fotoaparát Olympus XZ-1 může využít patici blesku i pro elektronický hledáček nebo stereomikrofon.

Šikovný je ovládací prstenec u objektivu, který pomůže s rychlým přesným nastavením.

Zájemci mohou ukládat snímky do bezztrátového formátu RAW a videa v HD rozlišení 1270 × 720. S rozměry 110,6 × 64,8 × 42,3 mm je Olympus druhý nejmenší/největší z testovaných. Jeho hmotnost je 275 gramů.

Konketory fotoaparátu Olympus XZ-1
Ovládací prvky fotoaparátu Olympus XZ-1
Fotoaparát Olympus XZ-1 nabízí vedle klasických ovládacích prvků i otočné
Fotoaparát Olympus XZ-1

Podrobnou specifikaci modelu Olympus XZ-1 najdete v našem katalogu digitálních fotoaparátů.

SAMSUNG EX1

Výklopný a otočný AMOLED displej  s rozlišením 614 000 pixelů zaujme na první pohled u Samsungu EX1. Objektiv s trojnásobným zoomem značky Schneider-KREUZNACH zvládne širokoúhlé záběry, a to díky rozsahu ohnisek od 24 do 72 milimetrů. Nabízí světelnost od 1:1,8 - 2,4. I Samsung EX1 využívá větší CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,7 palců (1,47 cm), který má také rozumných deset milionů obrazových buněk. Stejný jako u Olympusu je i rozsah citlivosti čipu, který se pohybuje od 80 ISO až do hodnoty 3 200 ISO, a to v plném rozlišení.

Fotoaparát Samsung EX1
Fotoaparát Samsung EX1 - zadní straně dominuje velký výklopný otočný displej

I Samsung umožní zájemcům vedle JPEG formátu využít bezztrátový RAW. Video je však jen v rozlišení VGA (tedy 640 × 480 bodů) s rychlostí 30 snímků za sekund.

Rozměry 61 × 94 × 19 mm a hmotnost 320 gramů ukazují, že je to největší a nejtěžší přístroj testu.

Fotoaparát Samsung EX1 - zadní straně dominuje velký výklopný otočný displej
Fotoaparát Samsung EX1
Fotoaparát Samsung EX1
Konektory a baterie fotoaparátu Samsung EX1

Podrobnou specifikaci modelu Samsung EX1 najdete v katalogu digitálních fotoaparátů.

Porovnání rozměru testovaných fotoaparátlů Nikon P300, Olympus XZ-1 a Samsung

Porovnání rozměru testovaných fotoaparátů Nikon P300, Olympus XZ-1 a Samsung EX1

NIKON P300

Nikon P300 je malý a jednoduchý na ovládání. Objektiv Nikkor s 4,2× optickým zoomem využívá širokoúhlé ohnisko 24 mm a zoomuje až do 100 mm. Světelnost objektivu 1:1,8 - 4,9.

Velký třípalcový LCD displej má rozlišení 921 000 pixelů.

Fotoaparát Nikon P300 má jednoduché, ale praktické ovládání.
Fotoaparát Nikon P300

Přístroj je rychlý, když zvládne pořídit až 7 snímků v plném rozlišení 12,2 Mpix rychlostí 8 snímků za sekundu. Snímací čip CMOS čip má rozměry 1/2,3 palců (tj. 1,1 cm).

Citlivost lze volit v rozmezí 160 - 3 200 ISO.

Řada uživatelů ocení možnost pořídit videosekvence ve Full HD 1080p se stereofonním zvukem.

Nikon P300 je nejmenším a nejlehčím přístrojem našeho testu: váží 190 gramů a má rozměry 103 × 58,3 × 32 mm.

Konektory a baterie fotoaparátu Nikon P300
Ovládací prvnky fotoaparátu Nikon P300
Integrovaý bles fotoaparátu Nikon P300 se otevírá tlačítkem na levé straně

Podrobnou specifikaci modelu Nikon P300 najdete v katalogu digitálních fotoaparátů.

Rychlý, rychlejší, nejrychlejší

Pokud bychom hodnotili všechny tři modely pouze podle jejich rychlosti, pak by to na celé čáře vyhrál Nikon. Ten po zapnutí stihne pořídit první snímek do dvou sekund, každý další pak za méně než jednu sekundu.

Na druhé straně je Olympus, kterému to z vypnutého stavu do první fotografie trvá zhruba 3,5 sekundy. Každý snímek pak ale pořídí za zhruba jednu sekundu.

Samsung sice stihne nastartovat a vyfotit první obrázek asi za 2,5 sekundy, ale druhý snímek pak pořídí až za 1,5 sekundy.

Hodnoty byly naměřeny při nastaveném automatickém režimu za dobrých světelných podmínek.

Porovnávání rychlosti zoomu pak dopadlo následovně: Olympus a Nikon se z nejkratšího do nejdelšího ohniska dostanou za dvě sekundy, Samsungu to trvá o půl sekundy více.

Jak přístroje umí fotit

Hlavním cílem našeho testu však bylo vyzkoušet, jaké snímky pořizují v horších světelných podmínkách a jak využívají vynikající světelnost objektivu při snímání detailů.

Makrosnímek  pořízený fotoaparátem Olympus XZ-1
Makrosnímek pořízený fotoaparátem Samsung EX1
Makrosnímek pořízený fotoaparátem Nikon P300

Makrosnímek. Zleva Olympus, Samsung, Nikon. U snímků focených s prioritou clony, využívajících nízké clonové číslo F1,8, si všimněte především detailů na zaostřeném objektu a přechodu na nezaostřený vzdálený objekt. Na první pohled je vidět horší prokreslení u snímku ze Samsungu.

Originální snímky naleznete zde, zde a zde.

V této disciplíně se nejvíce dařilo Olympusu, který si bravurně poradil s nočním i večerním focením. Ostrý obraz s kvalitní kresbou a minimálním šumem byl tím nejlepším, co jsme v testu viděli. Ani vyšší ISO nedělalo problémy. Výraznější šum se projevil až kolem ISO 1200. Kvalitní kresbu potvrdil i v případě testu hloubky ostrosti.

Noční snímek pořízený fotoaparátem Olympus XZ-1
Noční snímek pořízený fotoaparátem Samsung EX1
Noční snímek fotoaparátem Nikon P300

Noční snímek. Zleva Olympus, Samsung, Nikon. Nejtěžší disciplínou pro digitální fotoaparáty jsou noční snímky, v tomto případě focené s clonou nastavenou na F1,8. Různé barevné podání nevybočuje ze standardu. Všimněte si nejbližšího světla a jak jej fotoaparáty podávají. Nápis na mostu znovu ukazuje horší kresbu Samsungu, ale ani Nikon zde neexceluje. Po straně můžete porovnat množství šumu.

Originály snímků naleznete zde, zde a zde.

Velice slušné fotografie pořídil i Samsung. Jak však z přiložených snímků vyplývá, nejsou tak prokreslené. Vyšší úroveň šumu jsme zaznamenali již od ISO 800.

Noční snímek s bleskem pořízený fotoaparátem Olympus XZ-1
Noční snímek s bleskem pořízený fotoaparátem Samsung EX1
Noční snímek s bleskem pořízený fotoaparátem Nikon P300

Noční focení s bleskem ukazuje, že dosah toho integrovaného je u všech modelů zhruba stejný, i když ten z Nikonu je o chloupek výkonnější. Dobře si s barevností poradil Samsung. Zleva Olympus, Samsung, Nikon.

Originály snímků naleznete zde, zde a zde.

Nikon má pěkné fotografie i přes teoreticky nepříznivý poměr velikosti čipu a množství snímacích bodů. Šum je zřetelný již nad ISO 800. Na druhou stranu snímky Nikonu jsou narozdíl od Samsungu bohatší na detaily. 

Prohlédnout si také můžete desetisekundové videosekvence. Ke stažení jsou zde: Olympus, Samsung, Nikon. Všechny modely umějí při natáčení používat zoom a mají speciální tlačítko na natáčení videosekvencí.

Výsledky

Jednoduchý, a s cenou 7 500 korun z testovaných i nejlevnější, Nikon využívá čip s technologií CMOS. To mu umožňuje vytvářet pěkné snímky bez výraznějšího šumu. Pracuje velice rychle a díky jednoduchému ovládání je vhodný pro začátečníky. Někdo ocení i Full HD video. Fotografům zvyklým na ovládání režimů prostřednictvím kolečka na pravě straně může činit potíže, že je tam jen ovladač pro nastavení jednotlivých parametrů. Ocenili jsme šikovný plastový grip pro palec, který dává jistotu při uchopení přístroje. Jako jediný nemá Nikon patici na externí blesk. Během testu se mu také naneštěstí porouchala zdířka pro paměťové karty.

Druhý nejlevnější přístroj Samsung za 8 000 korun zaujme svou výbavou. Především výklopný a otočný AMOLED displej nezklame svého uživatele ani na přímém slunečním světle. Pozitivně hodnotíme také množství ovládacích prvků, které šetří čas především zkušenějším fotografům. Podání barev i kvalita snímků je slušná, až na kvalitu kresby. Přístroj byl pomalejší při zpracování snímků.  

Olympus stojí 11 000 korun a vytváří jednoznačně nejlepší snímky. Jsou detailní a nejméně "šumí". Také Olympus zabudoval do přístroje OLED displej, který obstojí na slunci lépe než klasické LCD. Líbil se nám ovládací kroužek kolem objektivu pro změnu clony i možnost rozšířit přístroj prostřednictvím víceúčelové patice, která zvládne připojit externí blesk, nebo elektronický hledáček, případně stereomikrofon.

Další snímky pro srovnání (po rozkliknutí se zobrazí originální foto):

Večerní snímek pořízený Olympusem XZ-1
Večerní snímek pořízený Samsungem XZ1 (clona F1,8 a ohnisko 24mm)
Večerní snímek pořízený Nikonem P300 (clona F1,8 a ohnisko 24mm)

Večerní snímky na nejkratší ohnisko a nejmenší clonu (Olympus, Samsung, Nikon)

Snímky s nejkratším ohniskem a nejmenší clonou

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F1,8 a ohnisko 24mm)

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F1,8 a ohnisko 24mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F1,8 a ohnisko 28mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F1,8 a ohnisko 28mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F1,8 a ohniskem 24mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F1,8 a ohniskem 24mm)

Snímky s nejkratším ohniskem a nejvyšší clonou

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F6,7 a ohnisko 24mm)

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F6,7 a ohnisko 24mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F8,0 a ohnisko 28mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F8,0 a ohnisko 28mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F8,0 a ohnisko 24mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F8,0 a ohnisko 24mm)

Snímky s nejdelším ohniskem a nejmenší clonou

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F2,4 a ohnisko 72mm)

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F2,4 a ohnisko 72mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F2,5 a ohnisko 112mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F2,5 a ohnisko 112mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F4,9 a ohnisko 100mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F4,9 a ohnisko 100mm)

Snímky s nejdelším ohniskem a nejvyšší clonou

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F6,9 a ohnisko 72mm)

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F6,9 a ohnisko 72mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F8,0 a ohnisko 112mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F8,0 a ohnisko 112mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F7,8 a ohnisko 100mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F7,8 a ohnisko 100mm)

Autor:
  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sopka Cumbre Vieja emisní povolenku nemá, ale ovlivňuje klima

Jako se žhavé magma vulkánu pod tlakem žene k povrchu, aby z jícnu sopky vyrazilo ven a stalo se lávou, dere se spolu s...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Atraktivní cena, povedený obraz a české omezení. Otestovali jsme TV Xiaomi

Xiaomi má svá želízka v ohni snad v každé kategorii spotřební elektroniky. Nová řada televizorů P1 byla nedávno...

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u bazénu. Neublíží mu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...