Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Všestranný foťák s rychlým ostřením a výborným videem: Panasonic TZ-20

TEST - Je opravdu rychlý, snadno vyfotíte i zvířata v pohybu. Má šikovnou automatiku, která málokdy střelí vedle. Ukládá GPS souřadnice ke každé fotce. Fotí i ve 3D a umí natočit výborné video. TZ-20 prošla recenzí se ctí.

Panasonic Lumix TZ-20

Od uvedení modelu G1 v roce 2008 vybavuje Panasonic své fotoaparáty funkcí inteligentní automatiky iA. Ta mimo jiné analyzuje charakter snímané scény a z paměti vyvolává optimální nastavení pro danou chvíli. Databáze vznikla analýzou obrovského množství reálných fotografií, díky čemuž je rozhodování chytré automatiky velmi přesné.

A stejně jako u ostatních foťáků od Panasonicu, i u TZ-20 je iA klíčovou funkcí. I při letmém focení se totiž málokdy stane, že by byl snímek neostrý nebo špatně exponovaný. V tomto ohledu tak pro "dovolenkové" focení předčí i většinu zrcadlovek - ty mají sice větší kvalitativní potenciál, ale vyžadují určité znalosti a dovednosti obsluhy.

Panasonic Lumix TZ-20

Nový čip a "starší" displej

Snímání obrazu má na starosti nový MOS čip s rozlišením 14,1 MPix. Ten umožňuje 1080i videozáznam při 60 snímcích za sekundu, na druhou stranu při vysokých hodnotách citlivosti obraz kazí docela vysokým šumem. Objektiv Leica nabízí 16x optický zoom, který lze díky vestavěnému optickému stabilizátoru obrazu skutečně použít.

Natáčení videa díky MOS snímacímu čipu prakticky dosahuje kvalit běžných videokamer. Během natáčení TZ-20 průběžně ostří a exponuje, dobře si poradí s protisvětlem i velkými kontrasty, jako třeba odrazy slunce o vodní hladinu. Mínusem oproti videokameře je samozřejmě tvar přístroje, který nelze uchopit tak pevně jako kameru a video tak bývá roztřesenější.

Na zadním panelu je třípalcový dotykový displej s rozlišením 460 tisíc pixelů. Nutno podotknout, že by aparátu lépe slušel displej s vyšším rozlišením, nebo ještě lépe OLED, který by byl navíc lépe čitelný na slunci. Dotyky můžete nejen ovládat kontextovou nabídku a menu, ale i fotografovat - přístroj pak ostří na místo dotyku. Je to příjemné, pokud si hrajete s kompozicí a hloubkou scény, při "rychlejším" focení pak dotykem drknete do aparátu, což může vést k rozmazání snímku.

Rychlý, hodně rychlý ... s pomalým GPS

TZ-20 startuje velmi rychle, od zapnutí jste pro focení připraveni zhruba během sekundy. Na kompakt/ultrazoom je rychlé i ostření a samotné focení, samozřejmě s drobnou prodlevou spouště (oproti zrcadlovkám) je potřeba počítat.

Ostření TZ-20 je velmi rychlé, psa přibíhajícího v ose objektivu ale optimálně zaostřit nestihne (miniaturní prodleva mezi zaostřením a expozicí). Na kompaktní ultrazoom ale výborný výsledek.

Velkým plusem je širokoúhlý objektiv s ohniskem od 24 do 384 mm. Nízká spodní hodnota například znamená, že se na fotku vejde více osob při focení z bližší vzdálenosti od fotoaparátu. Vysoká konečná hodnota pak značí maximální transfokaci, nebo-li zoom. 

Přístroj má v těle vestavěný GPS přijímač a databázi geografických pozic. Na displeji tak hlásí, kde se právě nacházíte a souřadnice zapisuje do EXIF metadat ke každému snímku. V patřičně vybaveném prohlížeči fotografií (vyzkoušeli jsme v Zoner Photo Studio) se tak můžete podívat, kde přesně byl snímek pořízen.

Vyhledávání GPS signálů z družic je však docela pomalé a foťák v tu chvíli snímky taguje poslední známou pozicí - na konci testu jsme tak měli poměrně dost špatně popsaných fotek. Problém totiž nastane, pokud dáte foťák do auta a někam přejedete. Naopak během pěší tůry je vše v pohodě, protože příjem GPS může probíhat i s jinak vypnutým aparátem - pozice je tak stále známa.

Aparát je dostatečně rychlý i pro zahycení létajícího hmyzu. Povšimněte si ostrých chloupků na nožičkách.

S tím však souvisí odvrácená stránka práce s GPS - poměrně značná energetická spotřeba. Zatímco s vypnutým tagováním je akumulátor během jednoho dne poměrně neufotitelný (po 200 snímcích s občasným bleskem stále zbývala "jedna čárka"), se zapnutým tagováním dofotíte během několika hodin.

Stereoskopie jedním tahem

Majitelé 3D televizorů ocení možnost stereoskopického fotografování, vzhledem k jednomu objektivu pouze virtuálnímu. Zaměříte cíl, stisknete spoušť a poté aparátem rovnoměrně pohnete 10 centimetrů směrem doprava. Pořídíte tak sekvenci snímků, ze kterých přístroj vybere dva vhodné a z nich vytvoří stereoskopický obrázek ve formátu MPO. 

Jak se snímek povede, záleží na mnoha faktorech. Nejbližší objekt by měl být v záběru dominantní, aby vynikla hloubka prostoru - co největší kladná či záporná paralaxa. A pak se taky to, co fotíte, nesmí hýbat. V opačném případě bude na snímku rozdvojený a zdeformovaný. Poněkud komplikovaně u 3D snímku zvolíte kompozici, protože výsledné snímky vybírá foťák - ústřední objekt tak může být na finální fotce jinde, než jste ho zamýšleli.

Jak fotí?

Při focení za dobrého denního světla jsou snímky čisté, výrazněji barevné a s nevelkým šumem. Automatika perfektně exponuje i v protisvětle, ostření je na kompaktní ultrazoom velmi rychlé. S klesajícím světlem a rostoucí citlivostí (ISO až 6400) však výrazně nabývá množství šumu. Vysoké hodnoty citlivosti těžko použijete. Pochvalu zaslouží i výborně fungující režim makro.

Díky účinné optické stabilizaci Power I.O.S. lze využít i maximální transfokační rozsah 16x, tedy maximální ohnisková vzdálenost 384 mm.

foto 1 - Panasonic Lumix TZ-20
foto 3 - Panasonic Lumix TZ-20

V režimu "makro" si v automatickém režimu dejte pozor na hloubku ostrosti, umí být velmi nízká - jeden z mála snímků hlemýždě, kde je ostrý větší prostor. Pohled do květu tulipánu - foceno z ruky.

Pro noční focení má aparát zajímavé řešení - místo jednoho snímku s dlouhým časem expozice pořídí více snímků sekvenčně po sobě s různým nastavením a pak je složí v jeden (se sečtenými hodnotami jasu). V některých případech je výsledek velmi dobrý, ale vyžaduje pevnou ruku a hodně klidný objekt focení. Dojem opět kazí vyšší obrazový šum.

Suma sumárum

TZ-20 se povedl. Největší devizou jsou výborně fungující automatické systémy, které minimalizují nebezpečí, že si z dovolené přivezete neostré, rozmazané nebo chybně exponované snímky. Hodit se může GPS tagování, noční fotografování z ruky a především výborné HD video.

Technická specifikace
názevPanasonic Lumix TZ-20
cena8 990 Kč
rozlišení14 Mpix
velikost čipu1/2.33
rozsah ohniskových vzdáleností24 - 384 mm (přepočet na kinofilm)
světelnost objektivu1: 3,3 - 5,9
minimální vzdálenost při ostření3 cm
citlivostISO 100 - 6400
vestavěná paměť/médium16 MB / SD, SDHC, SDXC
výstupymini HDMI, A/V - PAL, USB 2.0
rozměry104.9 x 57.6 x 33.4 mm
hmotnost219 g
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 127 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 127 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 29 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...