Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

High-tech perly od Cabasse ozdobí obývák a překvapí výkonem

Aktivní reprosoustavy Cabasse Pearl Akoya patří do kategorie luxusní elektroniky – vzhledem, materiály, technologiemi i cenou. A protože se jedná o velmi zajímavý exemplář, vyzkoušeli jsme, jak funguje v reálném provozu a především jak hraje.

Někomu se líbí, někomu ne. Ale rozhodně nevypadají všedně | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Lidově se jim říká „reprobedny“, ale už dávno neplatí, že musí jít konstrukčně o „bedny“. Jednou z tvarových možností, která má navíc oporu v akustice, je koule. Uvnitř ozvučnice nevzniká stojaté vlnění a kulatost vnější části zamezuje parazitním odrazům kolem membrán. Přísně kulatý tvar si navíc žádá koaxiální umístění reproduktorů – výškový je uprostřed středobasového, což zlepšuje jejich souhru a pozitivně se odráží na prostorové lokalizaci jednotlivých zvuků. A přesně podle těchto premis jsou vytvořeny i aktivní reprosoustavy Pearl Akoya od francouzské společnosti Cabasse.

Ačkoli by se tak z různých důvodů mohlo zdát, Cabasse není žádnou designovou značkou, ale technologickou firmou s docela zajímavým oddělením výzkumu a vývoje. Mezi výsledky můžeme zmínit například první dvoupásmové koaxiální reprosoustavy pro použití v kinosálech (1952), podvodní reprosoustavy pro francouzské námořnictvo (1965) nebo třeba ozvučení letadlové lodi Charles de Gaulle systémem vysoce citlivých – 117 dB – hornových reproduktorů (1998).

Nejvíce se ale vývoj točí kolem koaxiálního uspořádání měničů, materiálů a konstrukcí membrán a právě kulatými ozvučnicemi – ostatně těmi se pyšní i vrcholové modely aktivních reprosoustav La Sphere a L Oceán, kterých si cení na 4,5, respektive 2,5 milionu korun. Testovaná Pearl Akoya se tak řadí spíše mezi menší a levnější modely.

Skoro kilowatt na kanál

Cabasse Pearl Akoya jsou poměrně malé reprososustavy – průřez ozvučnicí je jen 22 centimetrů, přičemž středový reproduktor na čele soustavy má průměr 13 centimetrů, basový na zadní straně 17 centimetrů. Reprosoustavy jsou aktivní, což znamená, že v sobě ukrývají i zesilovače. V každé jsou tři – 300W pro výškový, 300W pro středový, 450W pro basový měnič (vše RMS, bez udání tolerance). Je to výkon, který samozřejmě v domácích podmínkách neuplatníte (maximální akustický tlak stereopáru je podle výrobce 121 dB a to je o zdraví), ale je dobře vědět, že se soustavy v dynamických pasážích nedostanou do úzkých.

Cabasse Perla Akoya
Cabasse Perla Akoya

Kvůli napájení zesilovačů musí být každá soustava zapojena do elektrické sítě, což je jediný kabel, který od nich nutně musí vést. Se všemi možnými digitálními zdroji se umí propojit pomocí wi-fi, ale pokud bych si je instaloval já, vedl bych vedle napájecích kabelu vždy ještě jeden ethernetový od routeru – reakce na ovládací povely jsou pak překvapivě o trochu svižnější.

Aplikace Stream Control

Ačkoli ke každé soustavě dostanete dálkový ovladač, ten hlavní nástroj je aplikace Cabasse Stream Control pro chytré telefony a tablety.

V té projdete i úvodní konfiguraci reprosoustav, včetně toho, zda v síti nalezené soustavy pracují v monofonním režimu (každá v jedné místnosti), nebo společně tvoří stereofonní pár – což pro poslech rozhodně doporučujeme, zvlášť v případě Perla Akoya. Blíže se k tomu vrátíme u poslechu. Součástí úvodní konfigurace je i automatická kalibrace v poslechovém prostoru – každá soustava si zahraje sekvenci testovacích signálů a pomocí vestavěných mikrofonů si poslechne, jak se na zvuku podepíše akustika místnosti a její neblahé vlivy se snaží kompenzovat. Pokud byste chtěli ovlivnit charakter reprodukce, vybírat lze jen z přednastavených ekvalizačních úprav high tone, neutral, low a very low – ty poslední dvě se podle výrobce hodí pro použití v exteriéru.

Aplikaci budete používat i pro přehrávání, čímž se dostáváme k první větší kritice. Reprosoustavy nepodporují streamovací technologie Apple AirPlay a Google Chromecast, což je škoda zejména na uživatelském komfortu. Jediný způsob, jak si něco pustit bez firemní aplikace, je Spotify – soustavy umí Spotify Connect, takže komunikují přímo se servery Spotify a aplikace Spotify pak slouží pro ovládání přehrávání. 

Cabasse Stream Control

Cabasse Stream Control

Všechny ostatní podporované služby – Deezer, Napster, Qobuz, Tidal – musíte přihlásit v prostředí aplikace Stream Control a v této aplikaci pak veškeré ovládání přehrávání probíhá. Které aplikace budete používat, si vyberete z menu, ostatní se schovají, aby v uživatelském rozhraní nepřekážely. Nejvíce jsme používali službu Tidal a vše fungovalo spolehlivě, jen si musíte zvyknout na jinou logiku ovládání, než má nativní aplikace dané služby. V aplikaci Stream Control je i sekce internetových rádií, která je bohatá a hezky tříděná.

Prostřednictvím aplikace se dostanete i k hudbě uložené na svém telefonu nebo třeba síťovém úložišti – my jsme vyzkoušeli s NASem QNAO TS-251 a fungovalo to výborně. Když se do zadního microUSB portu na reprosoustavách zapojí USB paměť, vidíte je v aplikaci a hrajete z nich podle chuti.

Fyzická přípojná místa

Na zadní stěně reprosoustav najdete i dva zvukové vstupy – optický digitální a analogový. Je jedno, do které reprosoustavy zdroje zvuku do vstupů připojíte, ale musíte ji v aplikaci vybrat jako hlavní (řídící) reprosoustavu – jinak ve volbě vstupů nevědomky vybíráte vstupy na druhé reprosoustavě a nehraje logicky nic. 

Cabasse Perla Akoya

Reprodukce z připojeného CD přehrávače fungovala dle očekávání, problematické až nemožné je ale připojení televizoru – v režimu hi-fi má signál volitelnou latenci od 1000ms výše, v režimu TV od 200ms výše. I u „nejrychlejšího“ nastavení však pohyb úst na obrazovce neodpovídal zvuku.

Reprosoustavy lze připojit i pomocí Bluetooth, ale to je v dané kategorii spíše nouzové řešení.

V provozu a při poslechu

Zvuk páru soustav je vždy dokonale časově sladěn, o to nikdo nemusí mít obavy. Reakce na povely se ale někdy o zlomek sekundy rozchází, což působí zvláštně. Některé povely jsou doprovázeny lupnutím, i to bychom v této kategorii nečekali. V některých situacích je odchylka reakcí reprosoustav i vteřina. Reakce se zkrátí a lupnutí prakticky zmizí při využití kabelového spojení s routerem. Je možné, že se tyto jevy budou individuálně měnit podle vzdálenosti od routeru – náš je o patro výše, nicméně síla signálu je bezproblémová a s jinými zařízeními nenastaly žádné komplikace.

Aktualizace: Podle dovozce kritizované „lupání“ odstranila nová aktualizace firmware, kterou výrobce vydal až po skončení testu.

Fotogalerie

Dálkovému Bluetooth ovladači někdy po delší nečinnosti chvíli trvá, než se se soustavami spojí, ale pak funguje podle představ. Většinu věcí uřídíte tlačítky,  hlasitost pak rotačním okružím. Napájen je knoflíkovou baterií, je lepší mít v šuplíku vždy náhradní. 

Každé reprosoustavy potřebují čas k rozehrání, Pearl Akoya prvních 15 hodin raději neposlouchejte - po vybalení hrají bídně a rozehrávání jim trvá déle. Vyplatí se.

Zvuk je velmi rychlý, dynamický, líbivý, hřejivý a teplý. Zřetelný je důraz na basy, jak je u Cabasse zvykem. Umí zahrát celkem hluboko, ale spíše kinově – basy jsou mohutné, ale nijak extra detailní. Vzhledem k velikosti soustav zní až neuvěřitelně. Výšky jsou v dobrém slova smyslu ostře řezané, což pomáhá i slušnému vykreslení prostoru. Vokál je plný, výrazný a medový, dostatečnou vervu mají i strunné a dechové nástroje, s detaily se ale ve středech spíše šetří. Celkově příjemné. 

Hlasitý poslech rocku není jejich doménou, kytary jsou sice správně ostré, bicí svižné, ale jak se říká, „objem nenahradíš“, a tak důraz kopáků a celková mohutnost tvrdé hudbě chybí. Mohutnost je kupodivu lepší u vážné hudby, energie varhan není vůbec špatná, i když – jak jsme již psali – basy zní víc subwooferově a důraz na mohutnost předčí detaily a původní charakter.

Nejsou to audiofilní bedny pro soustředěný poslech s vychutnáváním prostoru, atmosféry, detailů a nuancí. Jsou to designové malé reprosoustavy s frekvenčně bohatým, plným, hutným a medově příjemným projevem. Jen počítejte s tím, že výškové reproduktory zde mají užší směrovou charakteristiku a mimo poslechovou osu výšek rychle ubývá.

Sečteno a podtrženo

Jedna reprosoustava Pearl Akoya přijde na 42 990 Kč, stojan na 7 990 Kč, stereofonní pár tak přijde na 102 000 Kč. Pokud hledáte poslechový systém s co nejlepším poměrem kvalita zvuku / cena, najdete jej spíše u tradičněji koncipovaných a zpravidla rozměrnějších reprosystémů a poslechových sestav. Ale pokud chcete designově unikátní a neokoukané malé aktivní reprosoustavy s velmi působivým zvukovým projevem a přímým přístupem k řadě digitálních služeb a zdrojů, stojí Pearl Akoya minimálně za poslech a vyzkoušení.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Málo kompromisů a bohatá výbava za osm tisíc. Test Realme 7 Pro

Realme 7 Pro

Telefony značky Realme dávají v posledních měsících jasně najevo, že je čas zatopit konkurenci....

Krásný smartphone, který trochu podcenil výkon. Test TCL 10 Pro

TCL 10 Pro

Čínská značka TCL už se v Česku trochu etablovala. Její smartphony nahradily lepší modely Alcatelu...

Je to nejvýkonnější smartphone na trhu. Test Asus ROG Phone 3

Asus ROG Phone 3

Smartphony Asus ROG Phone míří již třetím rokem na náročné hráče mobilních her. Ale líbit se mohou...

Kandidát na nejlepší koupi roku. Test Poco X3 NFC

Poco X3 NFC

Smartphony značky Poco byly prakticky vždy trefou do černého a nejinak je tomu i v případě...

Levnější smartphone pro příznivce čistého designu. Test OnePlus Nord

OnePlus Nord

Značka OnePlus si už před nějakou dobou prorazila cestu do srdcí smartphonových nadšenců, kteří se...

Je to poslední opravdový zabiják. Test Xiaomi Poco F2 Pro

Poco F2 Pro od Xiaomi

Xiaomi Poco F2 Pro je smartphone vymírajícího rodu. Přístroje, které svou výbavou a výkonem...

Byl by to ideální kompaktní smartphone, jenže nemůže být. Test Huaweie P40

Huawei P40

Pro spoustu uživatelů, kteří touží po nadupaném, ale příjemně kompaktním smartphonu, by byl Huawei...

  • Nejčtenější

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Konečně. ÚZIS začal zveřejňovat očištěný podíl pozitivních testů

Po více než půl roce dostala veřejnost přístup k důležitému číslu, tedy kolik testů na covid-19 je opakovaných. Údaje...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na rudé oči, pilote. Jak pěšáci konečně dosáhli na letadla

Díky americkému zařízení FIM-43 Redeye dokázal poprvé v historii pěšák jediným výstřelem zničit letadlo. Vzniklo přitom...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Složitěji už to nejde. Nový zesilovač Technics je experimentem pro odvážné

Tradiční „puristické“ pravidlo špičkové poslechové techniky, čím méně se zvukovým signálem pracujete, tím lépe, nechali...

Televizory LG se mohou přehřívat, zkontrolujte, zda to není ten váš

U některých televizorů společnosti LG hrozí přetížení napájecího modulu, které může vést k jeho silnému přehřívání,...

Našli jsme zřejmě nejlepší in-ear sluchátka pro práci i studium na dálku

Zcela bezdrátových in-ear sluchátek nám prošlo rukama ohromné množství. U většiny z nich mělo smysl řešit zvuk, pohodlí...

Vyzkoušeli jsme otočný televizor. Je nejlepší pro sledování videí z mobilu

Premium Televizor The Sero konečně přichází i na český trh a my jej na pár dní adoptovali na praktický test. Tradiční televizní...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...