Představujeme deset nejlepších MP3 přehrávačů pod vánoční stromek

aktualizováno 
Vybrali jsme deset nejlepších MP3 přehrávačů, které by pod stromečkem udělaly radost i nám.

Vybrat deset nejlepších MP3 přehrávačů nebyl letos až takový problém. Ačkoliv nabídka je poměrně široká, těch opravdu dobrých se dováží jen pár. Značná část zejména PMP (Portable Media Player) jukeboxů se v ČR zatím neprodává, nebo je jejich dostupnost menší (například vynikající mašinky značky Archos, Viliv, nové přehrávače istation apod).

Co do počtu, trhu jednoznačně vládnou flashové MP3many s kapacitou do dvou, maximálně čtyř gigabytů. Stále populárnější jsou takzvané PMP jukeboxy, které dokáží přehrát jak hudbu, tak i video a fotografie. Kouzlo opravdového PMP spočívá v tom, že filmy ve formátech DivX a Xvid nemusíte nijak upravovat a konvertovat a přístroj je přehraje.

V současné době se však kromě pravých PMP jukeboxů s kapacitním harddiskem (klidně až 100 GB např. u Archosu) vyrábí i přehrávače s polovodičovou (flashovou) pamětí. Těm se také někdy říká mini PMP. Takové mašinky pochopitelně nepřehrají film bez toho, aniž byste jej předtím nezkonvertovali do požadované podoby.

Příslušný software je vždy přibalen a celá operace nebývá složitá. Vždy je však časově náročnější (několik desítek minut na jeden film) a u méně výkonných strojků s menší pamětí (zpravidla 1 až 4 GB) nastává i problém s místem. Navíc některé konverzní programy datovou velikost filmu zvyšují (kvůli malému výpočetnímu výkonu přehrávače), což znamená, že po konverzi má film místo 712 MB klidně i 1 GB a více.

Pro opravdové znalce a hudební fanoušky je stále nejlepším řešením obyčejný HDD jukebox s  obvyklou kapacitou 20 až 30 GB pro uložení valné části hudební knihovny. Bohužel, letos se takových strojků příliš neurodilo a v našem přehledu tak naleznete starší, ale stále nepřekonaný jukebox iAudio X5L.

Nejlepší přehrávače roku 2006

Každý ze strojků v tomto vánočním přehledu je něčím jedinečný a zaslouží si místo na vašem nákupním seznamu. Příznivou cenou v kombinaci s nadstandardní výbavou boduje Sansa e260. Zcela výjimečné řešení konstrukce nás zaujalo u Samsungu K5. Neobvyklým množstvím zajímavých funkcí, včetně prudce hratelných her, nás dostal Doonio gamster. Miniaturními rozměry a kvalitním zpracováním se nám zalíbil iriver S10. Nestárnoucí a stále nedostižný HDD jukebox iAudio X5L a PMP jukebox Cowon A2 zabodovaly na Technetu již loni.

Zde jsou naše tipy na nejlepší kapesní audio/video přehrávače roku 2006.

  Nejlepší MP3 přehrávače roku 2006
 

iAudio x5

iAudio X5L – legenda s vynikající výdrží a skvělým výkonem

Loni jsme, stejně jako mnoho našich zahraničních kolegů, vyhlásili iAudio X5L nejlepším přehrávačem roku a letos to budeme muset v kategorii HDD jukeboxů zopakovat. Lepší přehrávač se totiž zatím neobjevil. Vše podstatné již bylo o X5 řečeno (viz. tato recenze), takže jen telegraficky: bezkonkurenční výdrž akumulátoru až 35 hodin (verze L), spolehlivý! USB Host pro stahování (i uploadování) fotek a dalších dat  z digitálu, čtečky paměťových karet nebo jiných USB zařízení bez nutnosti použít počítač, vynikající zvuk, skvělý a spolehlivý diktafon, přehrávání videa, fotografií i textů (včetně háčků a čárek), velmi kvalitní hliníkové tělo, pohodlné a intuitivní ovládání, možnost stáhnout alternativní firmware Rockbox (ke stažení zde), který do X5 přidá hry, kalendář, stopky, vědecký kalkulátor, metronom, širokopásmový ekvalizer, gapless playback (přehrávání bez pomlk mezi písničkami) a desítky dalších funkcí.

 • Podrobnou recenzi naleznete na Technet.cz zde.
 • Přehraje: MP3, WMA, ASF, OGG, FLAC, WAV, MPEG-4 po konverzi, JPEG, BMP, TXT
 • Cena za 30 GB: 11590 Kč
 

cowon a2

Cowon A2 – nepřekonaný kapesní videorekordér s výdrží slona

Tento výrobek je na trhu již pěkně dlouho a stejně jako iAudio X5L zatím nenašel přemožitele. Ačkoliv A2 patří již mezi staříky, funkčně nijak nezaostává za současnou konkurencí, právě naopak. Firma stále vydává nové verze firmware, díky čemuž A2 umí i české titulky (SRT, SMI) u DivX a Xvid filmů (bez jakékoliv nutné konverze). Dokáže také zobrazovat zkonvertované PDF dokumenty a lze si k němu dokoupit i DMB přijímač digitální televize ( u nás zatím nevysílá). Cowon má vynikající širokoúhlý displej (úhlopříčka 10 cm), skvělou výdrž akumulátoru (10 hodin pro videoplayback a 18 hodin pro hudbu), špičkový zvuk a integrované stereo reproduktory. Nechybí USB Host a možnost propojení s televizí (kabel přiložen). Televizní vysílání je možné i nahrávat přímo do formátu MPEG4. Záznam lze časově naprogramovat. Samozřejmostí je diktafon, FM tuner s nahráváním, hodiny, budík, zobrazování textů a fotografií (JPEG, BMP).

 • Přehraje: MP3, WMA, ASF, OGG, FLAC, WAV, DivX, Xvid, MPEG-4 - bez nutné konverze, JPEG, BMP, GIF, TXT, (PDF, DOC po konverzi)
 • Cena za 30 GB: 13790 Kč
 

iPod video

iPod video – bílá klasika s brilantním displejem

Tenhle přehrávač zná asi každý. Ipod video je zatím nejpovedenějším HDD jukeboxem od Applu. Na výborném a jemném displeji (úhlopříčka 6,3 cm) se vyjímají především fotografie. Bohužel iPod přehrává pouze filmy ve formátu H264 a tak je nutné všechny videa nejprve prohnat přes iTunes. To se týká i fotografií a samozřejmě hudby. Až se jednou budou u nás prodávat epizody ze seriálu Lost a Prison Break upravené přímo pro iPod, jako je tomu na západě, bude tento bílý stroj možná králem. Na iPod video existuje také alternativní firmware od Rockboxu, díky kterému si na přehrávači můžete zahrát třeba i legendární střílečku Doom. Stáhnout Rocbox si můžete zde. Výdrž pro video se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi hodinami.

 • Podrobnou recenzi naleznete na Technet.cz zde.
 • Přehraje: MP3, AAC, WAV, AIFF, H264, JPEG, BMP, TIFF, hry 
 • Cena za 30 GB: 9350 Kč
 

Samsung K5

Samsung K5 – černý obelisk s vysouvacími reproduktory

Mašinka, která nevyniká ani tak svojí výbavou, nabízí pouze prohlížení fotek a FM tuner, ale především dílenským provedením. Vysouvací reproduktory hrají jak o život a svým projevem nás velmi mile překvapily. U Samsungu vás nepřekvapí vynikající zvuk ani velmi slušná výdrž baterie (30 hodin). Firma je také známá tím, že podobně jako Cowon o své výrobky stále pečuje a vydává nové verze firmware (viz například nový firmware pro Z5, který dokonce vylepšil výdrž akumulátoru).

 • Podrobnou recenzi naleznete na Technet.cz zde.
 • Přehraje: MP3, WMA, JPEG
 • Cena za 2 GB: 6290 Kč
 

Doonio Gamster

Doonio Gamster – herní konzole skřížená s kamerou, foťákem a MP3 přehrávačem

Tenhle přehrávač patří v redakci momentálně k nejoblíbenějším. Tolik funkcí v jedné placaté krabičce velikosti herní karty jsme ještě neviděli. Doonio fotí (1,3 Mpix), natáčí video (320 x 240 obr. bodů), přehrává filmy (nutná konverze) i fotografie (BMP, JPG, GIF). Jdou na něm hrát hry, kterých v paměti přehrávače naleznete několik desítek. Kdo by neznal pecky typu Super Mario  nebo Street fighter. Další gamesy je možné zdarma stahovat z internetu. Rozložení kláves je podobné jako u Sony PSP a hraní je tak velmi pohodlné až návykové. Vnitřní paměť lze rozšířit vložením paměťové MMC/SD karty s kapacitou až 1 GB (ve speciální nabídce na www.mp3store.cz dostanete 512 MB kartu zdarma. Doonio je vybaveno i dvěma integrovanými reproduktory. Velmi jemný displej (úhlopříčka 7,6 cm, rozlišení 960 x 240 obr bodů) poskytuje výborný zážitek z hraní her, sledování filmů (včetně titulků) i prohlížení obrázků. Kvalitu zhotovených fotografií a videí je pochopitelně nutné brát s rezervou, nicméně jako obrazový záznamník Doonio poslouží dobře. Nechybí FM tuner, diktafon a televizní AV výstup. Výdrž akumulátoru až 24 hodin.

 • Přehraje: MP3, WMA, FLAC, WAV, AVI (nutná konverze), JPEG, BMP, GIF, TXT, hry
 • Cena za 2 GB + 512 MB SD kartu: 6490 Kč
 

iriver S10

iriver S10 – menší než krabička od sirek

Miniaturní verze ( 42 x 30 x 10 mm, 17 g) povedeného modelu U10 (více zde...) nabízí všechno, co od kvalitního MP3 přehrávače lze očekávat. Ve výbavě nechybí rádio s časovým nahráváním, diktafon, hodiny ani prohlížení obrázků (pouze BMP). Iriver S10 je však zajímavý především svými miniaturními rozměry a netradičním ovládáním. Na povrchu přehrávače naleznete pouhá tři tlačítka – pro regulaci hlasitosti a On/Off. Vše ostatní se ovládá přes klikací displej. Ten není dotykový, ale funguje jako čtyřsměrné tlačítko (naklápí se do čtyř stran). Uživatelské rozhraní je doslova přítulné a přehledné. Přehrávač je uzpůsoben k nošení na krku. Za tímto účelem naleznete v krabici speciálně upravená sluchátka s polstrovaným popruhem. Pokud iriver strčíte do kapsy od košile, nikdo ani nepozná, že jej tam máte. Zvuk je vynikající. Výdrž baterie (8 hodin) vzhledem k rozměrům přehrávače také není špatná.

 • Přehraje: MP3, WMA,  ASF, OGG, BMP
 • Cena za 2 GB: 4390 Kč
 

Creative Zen V plus

Creative Zen V plus – styl, elegance, barvy a hudba

Creative si vás získá na první pohled. Design tohoto přehrávače se opravdu povedl. Hlavním ovládacím prvkem je joystick doplněný o šikovně skrytou kontextovou klávesu a tlačítko Play. Kolébka pro regulaci hlasitosti umístěná na boku přístroje vám umožní zesílení zvuku i v okamžiku, kdy třeba listujete nabídkou Menu. Zen umí přehrávat filmy a fotografie. Obojí zvládá poměrně dobře, i když vzhledem k horšímu rozlišení displeje je nutné tyto funkce brát spíše jako doplňkové. Překonvertované video navíc značně nabývá na objemu, takže příliš filmů se vám do Creativu nevejde. Zen neumožňuje listovat stromovou strukturou adresářů a nepodporuje Mass storage. K vytvoření hudební  knihovny (třídění podle jména interpreta, názvu alba, žánru) je potřeba Windows Media Player nebo Průzkumník ve Windows XP. Stejně jako u iPodu lze dokoupit celou řadu příslušenství včetně obalů, dokovacích kolébek a reproduktorů. Výdrž akumulátoru dosahuje 15 hodin.

 • Přehraje: MP3, WMA, WMA DRM, WAV, JPEG, video po konverzi
 • Cena za 4 GB: 5490 Kč

Emgeton M6 Cult

 

Emgeton M6 Cult – Kvalita na dotyk, na pohled i na poslech

Flashový přehrávač roku 2006 a kdyby se na trhu neobjevil Doonio Gamster, tak i vítěz v kategorii mini PMP. Čerstvou a podrobnou recenzi si můžete přečíst zde. Přehrává konvertované video i s titulky, fotografie, texty a nabízí i FM tuner s nahráváním, diktafon, jednoduchou hru, kalkulačku, stopky, budík a hodiny. Dotykové ovládání je pohodlné a přesné. Emgeton umí zobrazit stromovou strukturu adresářů i třídit podle jména interpreta, názvu alba, žánru atd. Hudební knihovnu si navíc vybuduje zcela sám bez pomoci Windows Media Playeru. Přehrávač lze samozřejmě použít i jako externí disk, protože podporuje Mass storage. Konkurenci pohřbívá i bohatou výbavou –  kvalitní náhlavní skládací sluchátka, silikonové pouzdro, semišový pytlík. Přehraje všechny důležité hudební formáty a má vynikající výdrž 20 hodin.

 • Podrobnou recenzi naleznete na Technetu zde.
 • Přehraje: MP3, WMA, ASF, OGG, FLAC, WAV, video po konverzi, JPEG, BMP, GIF, TXT, hra
 • Cena za 2 GB: 5490 Kč 
 

Sansa e260

Sansa e260 – Překvapení roku za překvapivou cenu

Překvapivě levný, funkcemi nadupaný a kvalitně zhotovený přehrávač (má kovová záda) se jmenuje Sansa e260. Nabízí rozměrný displej (úhlopříčka 4,5 cm), podporu videoplaybacku (nutná konverze) i prohlížení fotografií a slot na micro SD karty pro rozšíření integrované paměti. Přehrávač podporuje Mass storage i systém MTP a synchronizaci přes Windows Media Player 10. Adresářovou strukturu však v Sanse nehledejte. Hudební knihovna nabízí tradiční třídění podle interpreta, názvu alba/písně a žánru. Jednotlivé songy lze ohodnotit hvězdičkami. Nechybí diktafon (nahrává pouze do WAV). Postrádat naopak budete rádio. O kvalitách přehrávače svědčí i fakt, že vývojáři z Rockboxu již pro něj vytváří alternativní firmware. Informovat se o aktuálním stavu programu můžete zde. Velmi slušná je výdrž baterie čítající až 20 hodin.

 • Přehraje: MP3, WMA, WMA DRM video a foto po konverzi
 • Cena za 4 GB: 4490 Kč
 
 

Sony sport

Sony NW-S203F – MP3  s krokoměrem nejen pro sportovce

Nový MP3 počin od Sony v sobě ukrývá takzvaný G Sensor, který reaguje na pohyb. Díky němu funguje přehrávač i jako krokoměr. Aby Sony sloužilo i jako počítadlo kroků a měřič spálených kalorií, nemusíte si nic dokupovat a vkládat nějaké součástky do bot, stačí jej pouze vložit do přiloženého pouzdra na pásku a celou sestavu upevnit na paži (vše potřebné je v základním balení). Nastavíte hmotnost, výšku, délku kroku při chůzi a při běhu a přístroj sám naměří, kolik jste ušli kroků, naběhali kilometrů a spálili kalorií. Všechny zjištěné údaje jsou pochopitelně pouze orientační. Záleží i na charakteru chůze. Pokud se budete večer trmácet z hospody, přesné výsledky nečekejte. Hliníkové tělo kombinované s průhledným plastem je odolné proti vlhkosti a nevadí mu ani horká sprcha. Možnou nevýhodou je nutná instalace obslužného programu SonicStage, který v přehrávači vytvoří hudební knihovnu. Mass storage není podporován. Jednořádkový OLED displej nezobrazuje nic jiného než text a číslice. Tradičně dobrá je výdrž akumulátoru dosahující až 18 hodin.

 • Přehraje: MP3, WMA, ATRAC, krokoměr, počítá spálené kalorie
 • Cena za 2 GB: 4690 Kč
 

Placená hudba ve formátu WMA DRM

Pokud chcete nakupovat hudbu v některém z tuzemských (ilegalne.cz, allmusic.cz), ale i zahraničních eshopů, můžete si vybrat jeden z následujících přehrávačů:

iAudio 6 iriver T10 Samsung Z5

Další WMA DRM  přehrávače naleznete zde.


Autor:

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

DAB rádio Pure Oasis Flow

Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz