Jak stahovat hudbu z internetu

aktualizováno 
Stahování hudby z internetu bylo v Česku ještě před čtrnácti dny doménou převážně hudebních pirátů. Neexistoval žádný e-shop, který by tuzemský fanoušek mohl použít k naplnění svého MP3 přehrávače. Od listopadu si však může oblíbené album stáhnout ze sítě každý. Za peníze a zcela legálně. Začít lze ve dvou startujících obchodech i-legalne.cz a allmusic.cz.
Nákup hudby z webu není vůbec složitý, a i když vlastně stahujete pouze „počítačové“ soubory, velmi jednoduše si z nich můžete vypálit cédéčko. To se bude chovat naprosto stejně jako to zakoupené v kamenném obchodu a přehraje jej téměř každá hi-fi věž.

Jako základ budete potřebovat počítač a připojení k internetu. Nutností je také nainstalovaný program Windows Media Player ve verzi 10 a vyšší (WMP). Ten je zdarma lehce dostupný na stránkách Microsoftu a navíc jej máte velmi pravděpodobně již v počítači.
 • Registrace - Velmi jednoduchým procesem registrace vás provede on-line nápověda, která vás nenechá udělat chybu. Stačí vyplnit přezdívku, heslo, e-mail a opsat ověřovací kód. Za několik okamžiků vám do schránky přijde potvrzovací e-mail. V něm kliknete na odkaz, a tím je celý postup registrace u konce. Můžete začít nakupovat.

i-legalne.cz - registrace

 • Vyhledávání - Na i-legalne.cz je momentálně 200 tisíc skladeb roztříděných podle žánru, názvu alba a jména interpreta. Pomocí vyhledávání můžete pátrat ve všech zmíněných položkách dohromady i zvlášť. Stačí napsat například „Leningrad“ a systém vám najde všechny písničky od finské kapely Leningrad Cowboys i stejnojmennou symfonii od Šostakoviče. Procházet je možné i abecedně řazený katalog tříděný pouze podle žánrů. Abecední seznam všech interpretů bez ohledu na žánr zatím chybí.

i-legalne.cz - vyhledávání skladby

 • Nákup a platba - U každé skladby potažmo alba naleznete vždy informaci o tom, kolikrát je možné ji vypálit na audio CD a nakopírovat do MP3 přehrávače. Na výběr máte několik možností platby. Nejjednodušší cestou je platba kartou. Do políčka zadáte číslo své platební karty a přes zašifrované a bezpečné připojení odešlete příkaz do banky. Potvrzení transakce může trvat až několik minut, v závislosti na pružnosti vaší banky. V našem případě však bylo dílem okamžiku. Zákazníci eBanky zaplatí tak, jak jsou u své banky zvyklí, prostřednictvím jejích stránek. Platbu bankovním převodem využijí ti, kdo nechtějí číslo své karty svěřit internetu. Tato cesta je však časově nejnáročnější. Poslední možností je využití účtu i-legalne.cz, na který je třeba nejprve vložit peníze, například drahou SMS zprávou.

i-legalne.cz - nákup

 • Stažení - Než si stáhnete první písničku, nainstalujte si DVC Downloader, který naleznete na i-legalne.cz v sekci nápovědy. Instalace je jednoduchá a rychlá. Program vám navíc umožní stahovat najednou celá alba nebo více písniček. Pohodlně si vyberete adresář, kam se mají skladby ukládat, a pak vše již probíhá automaticky.

i-legalne.cz - stahování skladeb

 • Licence - Písničku máme staženou, což však ještě neznamená, že si ji můžeme přehrát. Nejprve je potřeba získat k ní licenci. Není to složité. Windows Media Player, případně DVC Downloader se vás před prvním spuštěním/kopírováním sám zeptá, zda ji chcete stáhnout. Samotný proces trvá pouze několik sekund, samozřejmě v závislosti na rychlosti vašeho připojení k internetu.
 • CD, přehrávač - Skladby lze pomocí Windows Media Playeru nebo jakéhokoliv jiného lepšího programu vypálit na cédéčko tak, aby je přehrála obyčejná hi-fivěž. Do MP3 přehrávače lze skladby naládovat synchronizací s Windows Media Playerem. Tento program dokáže automaticky rozpoznat a zkopírovat písničky, které vám ještě v přístroji chybějí a které naopak nemáte na pevném disku.
  Jednodušší je však adresář s hudbou do přehrávače prostě nakopírovat Průzkumníkem ve Windows. Tento způsob umožňují pouze některé přehrávače a samozřejmě pouze Windows XP.
 • Pozor na mouchy - Nakupování hudby z internetu je u nás teprve v plenkách. Jak provozovatel obchodu, tak zejména hudební vydavatelství teprve testují, co to vlastně s trhem udělá. Při stahování se tedy pravděpodobně setkáte i s některými dětskými nemocemi celého systému.
  Zatím například nejsou u všech skladeb vyplněny údaje s názvem alba a jménem interpreta. Najít pak takovou skladbu mezi tisíci dalšími na disku nebo v MP3 přehrávači je takřka nemožné.


 Jak si koupit píseň

 1. Registrace - celým procesem vás provede on-line nápověda
 2. Musíte vyplnit - uživatelské jméno,
  může to být například i vaše přezdívka
 3. E-mail - na něj pak bude poslán potvrzovací mail
 4. Heslo - aby vaše přístupové údaje nemohly být zneužity
 5. Kontrolní otázka - libovolná otázka, na kterou budete odpovídat, když budete chtít zjistit zapomenuté heslo
 6. Ověřovací kód - přepíšete kód, který se automaticky generuje – toto opatření zvyšuje bezpečnost
 7. Potvrzení registrace - na vámi zadaný e-mail obdržíte potvrzovací mail, ve kterém najdete odkaz, který vás rovnou zavede do dalších sekcí.
 8. Vyhledávání - můžete vybírat z nabídky 200 000 skladeb
 9. Jak hledat - podle kategorií
  V abecedně řazeném katalogu podle žánrů
 10. Fulltextové hledání - zadáte například část názvu skladby
 11. Nákup a platba - platba kartou
  Tento způsob je asi nejvýhodnější
 12. Platba SMS zprávou - za skladbu zaplatíte mnohem více
 13. Převod z účtu - transakce může trvat déle
 14. Přečtěte si podmínky - u každého alba najdete informace, kolikrát si skladby můžete vypálit na CD, nebo nakopírovat do MP3 přehrávače
 15. Získání licence - před prvním přehráním je nutné stáhnout si z internetu licenci – její stáhnutí vás zdrží tím déle, čím je pomalejší vaše připojení k internetu
 16. Vypálení, přehrávání - za pomoci jakéhokoli vypalovacího programu si můžete skladbu (album) vypálit na CD pro běžné použití. Do MP3 přehrávače si ji nahrajete tak, jak jste zvyklí. Nejdříve si však zjistěte, zda váš přehrávač vůbec umí přehrávat soubory WMA.
 17. Obrňte se trpělivostí - stahování hudby přes internet je v České republice novinka. Může se stát, že nebude všechno fungovat tak, jak očekáváte...

Hudba z webu je levnější než CD v obchodech

Cena, výběr a možnost stáhnout si jednotlivou skladbu. To jsou tři hlavní výhody obchodů s digitální hudbou. Ceny celých alb jsou v počítačové verzi o desetinu až polovinu nižší než v případě klasických CD. Záleží hodně na interpretovi a především gramofonové firmě. Oželet je nutné originální balení, které se však dá na webu najít také. Největší výhodou internetu je možnost skladbu vyzkoušet a koupit si i jednotlivě.
 
 Digitální hudba (stahování)
Klasická CD v obchodech 

Kryštof – Rubikon
Cena za album celkem 269 Kč
(11 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 29,9 Kč

Radůza – Při mně stůj
Cena celkem 149 Kč
(16 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 14,9 Kč

Robbie Williams – Rudebox
Cena celkem 299 Kč
(16 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 34,9 Kč

Bedřich Smetana – Má vlast
Cena celkem 149 Kč
(6 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 14,9 Kč

www.allmusic.cz

Radůza – Při mně stůj
Cena celkem 179 Kč
(16 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 14 Kč

www.itunes.com
 
(pouze pro iPod; nelze využít s
českou platební kartou)
Cena za písničku cca 22 Kč
Cena za album $ 9,99, cca 218 Kč
Bontonland

Kryštof – Rubikon
Cena celkem 325 Kč

Radůza – Při mně stůj
Cena celkem 325 Kč

Robbie Williams – Rudebox /CZ
Cena celkem 334 Kč

Bedřich Smetana – Má vlast
Cena celkem 213 Kč


www.kasa.cz

Kryštof – Rubikon
Cena celkem 323 Kč

Radůza – Při mně stůj
Cena celkem 323 Kč

Robbie Williams – Rudebox /CZ
Cena celkem 333 Kč

Bedřich Smetana – Má vlast
Cena celkem 258 Kč

www.amazon.com

Robbie Williams – Rudebox
cena celkem $ 13,97, cca 305 Kč

www.amazon.co.uk

Robbie Williams – Rudebox
cena celkem L 6,99, cca 289 Kč

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Na trh míří nový „walkman“. Dostane Bluetooth a bude strašlivě špatný

Nová osobní kazetový přehrávač „It’s OK“ s Bluetooth 5.0

Technokraty opovrhované módní trendy se evidentně rozšířily i do spotřební elektroniky. Jen tak si lze vysvětlit, že na...

Lidé chtějí vertikální televizi, myslí si Samsung. Představil Sero

Televizor Sero lze otočit na výšku

Velká obrazovka na výšku byla dosud spíše doménou digitálních reklamních poutačů. Samsung si myslí, že je to vhodný...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz