S hudbou z internetu si většina MP3 přehrávačů nerozumí

aktualizováno 
Od listopadu lze i v Česku nakupovat hudbu přes internet. Má to však svá úskalí. Stažené písničky jsou ve formátu, s kterým si poradí pouze některé MP3 přehrávače. Přečtěte si, jaké to jsou.
Sluchátka, hudba

Sluchátka, hudba | foto: Profimedia.cz

V pátek jste si mohli přečíst článek, jak jednoduché je hudbu na internetu nakoupit. Dnes pro vás máme stručný přehled MP3 mašinek, které ji dokáží také přehrát. Formát WMA DRM totiž zdaleka neumí přelouskat všechny MP3 přehrávače.

WMA DRM není přítelem

Ten používají hudební vydavatelství, aby ochránila prodávaná alba před nelegálním kopírováním a šířením. V praxi to znamená, že pokud si stáhnete/koupíte takový soubor/písničku, nejste tak úplně jejím pánem. Navíc každá nahrávací společnost má podmínky pro užívání díla nastaveny jinak.
Počet přehrání v počítači není nijak omezen. Vždy si také můžete z nakoupených skladeb vypálit až deset klasických cédéček.

Problém může nastat při reinstalaci počítače. Systém DRM je obzvlášť citlivý na výměnu pevného disku a základní desky, a pokud tyto komponenty změníte, nenechá vás skladby používat. Obchod i-legalne.cz pamatuje i na tuto možnost a dovolí vám stáhnout si všechny nakoupené písničky znovu a zdarma. Celkem to můžete učinit až pětkrát.

Omezený může být bohužel i počet synchronizací mezi počítačem a MP3 přehrávačem. Většinu alb si do přehrávače můžete nakopírovat patnáctkrát, menší vydavatelství jako Indies však počet nijak neomezují.

Na iPod zapomeňte

Výběr MP3 přehrávačů, které umějí přečíst i soubory WMA DRM, je poměrně široký, ale zdaleka nezahrnuje všechny přístroje. Je to způsobeno i tím, že systém DRM dosud nehraje v oblasti digitálně šířené hudby tak důležitou roli. Posluchači totiž nepřináší žádný užitek (spíše naopak) a některé firmy jej proto zatím téměř bojkotují. Tím pádem je na trhu stále více mašinek, které WMA DRM prostě neumí. 

V praxi to znamená, že takový iPod vám z allmusic a i-legalne nepřehraje ani notu. Přehrávače od Sony si s "chráněnou" hudbou také zatím neporadí.

Tipy na spolehlivé přístroje, které si s hudbou nakoupenou nejen v českých e-shopech poradí bez problémů, jsou na fotografiích.

Oficiální seznam podporovaných přehrávačů naleznete na stránkách http://www.playsforsure.com/, není však vyčerpávající a v některých případech spíše zavádějící. Naleznete zde totiž i vykopávky, které se již dávno neprodávají.

 Přehrávače, které to umí

 Creative Zen V plus CREATIVE ZEN V PLUS - Přehrávač s barevným displejem, který kromě FM rádia, přehrávání videa a fotografií nabízí i kalendář, úkolovník a seznam kontaktů, které je možno synchronizovat s Outlookem ve Windows. Cena za 2GB je 3690 Kč, výdrž akumulátoru 15 hodin.
 iriver T10 IRIVER T10 -  Stylový a levný přehrávač bez nadstandardních funkcí (prodává se verze s FM tunerem). Kromě přehrávání hudby nabízí už jen diktafon. Konkurenci však válcuje vynikající výdrží baterie. Díky elegantní přezce jej lze připnout třeba na poutko u batohu. Cena za 1GB je 2990 Kč, výdrž AA baterie 53 hodin.
 Samsung Z5 SAMSUNG Z5 - Přehrávač, který od svého vzniku měl konkurovat iPodu nano od Apple. Vyniká perfektním barevným displejem se schopností zobrazovat fotografie, příjemně kapesními rozměry a vynikajícím zvukem. Cena za 2GB je 5990 Kč, výdrž akumulátoru 35 hodin.
 iAudio 6 IAUDIO 6 - Všeuměl s dotykovým ovládáním a hromadou užitečných funkcí. Nabízí mimo jiné diktafon, rádio a promítání fotografií i filmů. Poradí si s naprostou většinou i neobvyklých zvukových souborů. Navíc funguje i jako databanka. Přes USB Host k němu připojíte jakékoliv jiné USB zařízení (např. foťák). Cena za verzi s 4GB paměti je 7490 Kč, výdrž akumulátoru 20 hodin.

Další WMA DRM přehrávače

Největší nabídku kompatibilních přehrávačů nabízí:

  • Samsung ( YH-J70, YP-T7j, YP-F1z, YP-T8z, YP-T5v)
  • iAudio, Cowon (iAudio U3, iAudio F2, iAudio T2), 
  • Archos (AV 500, AV 700, GMINI 402, AV420 ...),
  • iriver (Clix, U10, T30, H10, H3xx
  • Creative (prakticky kompletní portofolio přehrávačů DRM zvládá - Zen Vision M, Zen Vision W, Zen Micro, ...)
  • Philips (HDD 6330, HDD 1630, PSA 242, SA 178) 

Následují: Toshiba, Sandisk, MPIO, Thomson.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

O2 odškodní diváky, kteří kvůli chybě serverů neviděli fotbalový zápas

Ne každý fanoušek mohl úterní zápas mezi Kluží a Slávií vidět.

Úvodní zápas závěrečného 4. předkola Ligy mistrů mezi Kluží a Slavií vyvolal na sociálních sítích a v diskusích na...

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

Mizející konektory mění trh sluchátek, vyzkoušeli jsme odpověď Samsungu

AKG N700NC

Příjemný vzhled, bezdrátový přenos zvuku, potlačení okolního hluku a možnost ovládat hlasové asistentky. To je recept...

Najdete na iDNES.cz