Starý ruský Zenit si mohl koupit každý. Nový vyjde na tisíce eur

  10:02aktualizováno  10:02
Kolín na Rýnem (Od zpravodaje Technet.cz) - Fotoaparátů Zenit se prodaly desítky milionů kusů. Nyní se značka pod novým majitele vrací na trh jako luxusní zboží za tisíce eur. Na veletrhu Photokina 2018 představila plnoformátovou bezzrcadlovku Zenit M.

Zenit M, první plnoformátová bezzrcadlovka z Ruska | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Některé modely rozhodně nepatřily k nejspolehlivějším, ale v Československu na nich vyrostla řada fotografů. Nějaký fotoaparát z Krasnogorského závodu, ať už Zorki nebo Zenit, měl doma každý. Opticko-strojní závod kromě fotoaparátů vyráběl a stále vyrábí i objektivy (například značky Zenitar). Právě s takovým sklem přijde ještě letos na trh nový Zenit M, který značka vlastněná společností Shvabe vyvinula ve spolupráci s německou Leicou.

Fotogalerie

Zenit M bude první plnoformátovou bezzrcadlovkou a prvním digitálním foťákem této značky vůbec. Zenit ukončil výrobu v roce 2004 analogovým modelem Zenit KM Plus. Ale ani po čtrnácti letech se v Krasnogorsku, 25 kilometrů od Moskvy, výrobní linky znovu nerozběhnou.

Fotoaparát sice nadesignovali ruští inženýři, vyroben však byl v závodech Leicy. Ruská dálkoměrná novinka vychází z Leicy M (typ 240). Podle zástupců Zenitu však nejde o prostou kopii. Vzhled přístroje i jeho software byly kompletně přepracovány. Celkový design pak vychází spíše z odkazu přístrojů Zorki a Zenit.

Přesná specifikace nebyla zatím oznámena, ale jistá je velikost a rozlišení snímače. Zenit M bude mít plnoformátový CMOS snímač s rozlišením 24 Mpix (stejně jako Leica M) a vzadu třípalcový LCD displej s rozlišením 920 000 bodů. Nechybí samozřejmě optický hledáček. Maximální citlivost snímače půjde nastavit na ISO 6 400. 

Zenit zvládne natáčet video s rozlišením full HD (1080p), kontinuální snímání zvládne tři snímky za sekundu. 

Na trh by mělo „emko“ přijít už v prosinci. V setu s papírově velmi zajímavým objektivem Zenitar 35 mm, F/1 bude stát 5 000 eur (128 000 Kč). Pokud se fotoaparát skutečně začne prodávat ještě letos, bude Zenit celosvětově čtvrtým výrobcem, který uvede plnoformátovou bezzrcadlovku na trh. První bylo Sony, následované Nikonem a Canonen. Na příští rok se chystá do souboje Panasonic a ve své kategorii středoformátových přístrojů Sigma. 

Fotoaparát AFA-E1. Tímto typem přístroje byla pořízena první fotografie...

Fotoaparát AFA-E1. Tímto typem přístroje byla pořízena první fotografie odvrácené strany Měsíce. Přístroj na snímku je jeden ze čtyř dochovaných stále funkčních kusů.

Zájemci si budou moci Zenit M objednat nejprve v Evropě a pak v Rusku. Zástupce firmy nám neupřesnil, zda se fotoaparát vydá i za oceán.

Špioni i vědci

Krasnogorský opticko-strojní závod v minulosti vyráběl vědecké a špionážní fotoaparáty pro družice. Optici závodu například připravovali obří metrovou čočku pro fotoaparát s krycím názvem Ftor (více v článku Špioni míří do vesmíru).

Díky odborníkům z tohoto závodu se svět dočkal první fotografie odvrácené strany Měsíce. Pořídila ho ruská sonda Luna 3 vybavená fotoaparátem právě z Krasnogorského závodu (viz. snímek vpravo).

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Lidé chtějí vertikální televizi, myslí si Samsung. Představil Sero

Televizor Sero lze otočit na výšku

Velká obrazovka na výšku byla dosud spíše doménou digitálních reklamních poutačů. Samsung si myslí, že je to vhodný...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si...

Najdete na iDNES.cz