Nikon má bezzrcadlovku s plnoformátovým čipem. Necvaká a neklepe se

  13:01aktualizováno  13:01
Nikon ve čtvrtek představil dvě nové bezzrcadlovky Z6 a Z7. Jsou vybaveny plnoformátovým čipem a patří k nim vysoce světelné objektivy s novým bajonetem typu Z. Díky nové konstrukci mohou být přístroje relativně malé a přitom konkurovat klasickým velkým fotoaparátům s výklopným zrcátkem.

Novou vlajkovou lodí bezzrcadlovek Nikonu je plnoformátový model Z7. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Nikon představil své první systémové fotoaparáty, většinou označované jako bezzrcadlovky, které jsou vybaveny plnoformátovým snímacím čipem FX (36 × 24 mm). Nesou označení Nikon Z6 a Z7. Oba mají hořčíkové tělo.

Nikon je tak po Sony teprve druhou firmou, které se rozhodla spojit výhody velkého čipu a bezzrcadlovcky, kde se eliminuje chvění a hluk způsobený překlapnutím zrcátka.

Sony se i díky tomu stala firmou, která prodává nejvíce plnoformátových fotoaparátů na světě, a tak se není co divit, že se nyní s tímto konceptem snaží přijít i další výrobci. Nyní je to Nikon, ale spekuluje se, že dva takto vybavené systémové fotoaparáty chystá i Canon.

Hlavní výhodu tohoto konceptu jsme již zmínili, ale nesmíme zapomínat ani na hlavní nevýhodu. Ta je spojena také se zrcátkem. Zatímco u klasické zrcadlovky vidíte v hledáčku obraz bez jakékoliv úpravy, u bezzrcadlovky jste omezeni schopnostmi elektronického hledáčku. Obě aktuální novinky od Nikonu nicméně nabízejí vskutku špičkový elektronický hledáček s rozlišením 3 686 000 pixelů. Při pohledu do něj sice poznáte, že se díváte na displej a nikoliv do zrcátka, ale je více než dostatečně jemný i pro ruční ostření a odhalení detailů při snímání.

Fotogalerie

Jak jsme psali již dříve, nové fotoaparáty si vyžádaly jiné objektivy a jejich uchycení. Přichází tak bajonet Z, který má k plnoformátovému čipu díky většímu průměru dostane i více světla.

Nová konstrukce typu Z, kdy je bajonet vzdálen pouhých 16 milimetrů od snímacího čipu a má průměr 55 milimetrů (F bajonet má 44 mm) umožní Nikonu přijít i s velmi světelnými objektivy. Čistě teoreticky je doknce možná clona až f0,6. Běžně pak budou k dostnání skla s clonou f0,95 a f1,2. Nikon slibuje u Z objektivů ještě rychlejší ostření. 

K dispozici je i adaptér bajonetu FTZ, který bude možné používat bez omezení s objektivy NIKKOR vybavenými bajonetem Nikon F a G. Připojit půjde i objektivy s bajonetem D, ale některé informace z nich již do těla neprojdou. Ostření a další funkce tak bude nutné provádět ručně.

Ideální samozřejmě bude používat nové objektivy. Firma představila tři: 

  • Základní objektiv se zoomem NIKKOR Z 24–70 mm f/4 S. Zajímavostí tohoto objektivu je kratší délka v takzvané parkovací poloze, kdy je objektiv transportován. Do pracovní polohy se dostane pootočením (a tím i prodloužením) do základní polohy 24 mm, 
  • širokoúhlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S,
  • základní objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S.
  • Ve vývoji je „obří“ objektiv NIKKOR Z 58 mm se špičkovou světelností f/0,95 S obnovené řady Noct, který se „zaměřuje na dokonalý optický výkon“. 

Dva nové nikony

Přístroje Z7 a Z6 jsou vybaveny novým obrazovým snímačem CMOS s technologií přímého osvětlení fotodiod ve formátu FX a vestavěným automatickým zaostřováním s fázovou detekcí v obrazové rovině a nejnovějším systémem zpracování obrazu EXPEED 6.  

Čip je tak stejný jako v modelu D850, ale využívá nový obrazový Expeed 6. Kvůli tomu Nikon tvrdí, že ve srovnání s fotoaparátem D850 nabízí Z7 ještě lepší prediktivní autofokus za použití 493 bodů zaostření, které pokrývají přibližně 90 procent senzoru. Hybridní systém automatického zaostřování využívá algoritmus, který automaticky přepíná mezi automatickým zaostřováním s fázovou detekcí v obrazové rovině a automatickým zaostřováním s detekcí kontrastu. Citlivost automatického ostření je stejná jako u stávajících zrcadlovek Nikonu od - 4EV.

Není jasné, zda tak nebude novinka kanibalizovat prodeje právě modelu D850. Ostatně s příchodem takto vybavených systémových fotoaparátů se začíná uvažovat o tom, zda to není začátek konce opravdových zrcadlovek.

Fotoaparát Z7 má 45,7 milionu efektivních pixelů a standardní rozsah citlivostí ISO 64–25 600, rozšířené je ISO 102 400. Firma slibuje, že přístroj v kombinaci s objektivy NIKKOR Z dosáhne ostrosti a detailů obrazu až do krajů obrazového pole.

Přístroj zvládne záznam videosekvencí s obrazovým polem ve formátu kinofilmu v rozlišení (3840 x 2160), ale jen rychlostí 30 snímků za sekundu. Jinak umí pořizovat snímky rychlostí devět fotografií za sekundu (fps) do plného 14bitového hrubého formátu RAW.

Z6 využívá plnoformátu FX s rozlišením 24,5 milionu efektivních pixelů. Standardní rozsah citlivostí ISO 100–51 200 (snížené ISO 50, rozšířené ISO 204 800). Systém využívá 273 zaostřovacích polí. Má také pomalejší snímaní 12 fps, ale na druhou stranu disponuje na rozdíl od modelu Z7 low-pass filtrem, který se hodí třeba při snímání nočního nebe.

Oba modely se chlubí vestavěnou redukcí vibrací (VR). Systém stabilizace zajišťuje korekci pohybu v pěti osách. Účinnost redukce vibrací je podle firmy srovnatelná se zkrácením času závěrky až o přibližně 5 EV.

Fotogalerie

Elektronický hledáček fotoaparátů Z7 a Z6 využívá OLED displej se zhruba  3,69 miliony pixelů. Obrazové pole elektronického hledáčku zahrnuje cca 100 % obrazu, má zvětšení 0,8× a příčný zorný úhel přibližně 37°.  Jinak může zájemce využít dotykový 3,2˝ (8cm) LCD panel s rozlišením 2,1 milionů pixelů a naklápěcím mechanismem.

Oba přístroje mají shodné ovládací prvky a jsou vybaveny odolným magnesiovým tělem, kterému by neměly vadit náročnější povětrnostní podmínky.

Uživatel může počítat se vstupem a výstupem na mikrofon, HDMI výstupem, USB-C pro nabíjení i přenos dat a miniDisplay portem. Ke komunikaci lze využít i wi-fi. K dispozici je jeden slot pro karty s podporou vysokorychlostních SD karet standardu XQD.

Jak to bude s dostupností a cenami zjistíte v následující tabulce:

- PřístrojZahájení prodejeCena
Z7 Konec září 2018 88 490 Kč
Z6 Konec listopadu2018 54 990 Kč-
- Kit Z7
Z7 + 24-70mm f/4 S kit Konec září 2018 103 990 Kč
Z7 + FTZ adaptér kit Bude upřesněno 92,490 Kč
Z7 + 24-70mm f/4 S + FTZ adapter kit Bude upřesněno 108,490 Kč
- Kit Z6
Z6 + 24-70mm f/4 S kit Bude upřesněno 69,990 Kč
Z6 + FTZ adaptér kit Bude upřesněno 58,990 Kč
Z6 + 24-70mm f/4 S + FTZ adapter kit Bude upřesněno 74,990 Kč
- Objektivy
NIKKOR Z 24-70 f/4 S Konec září 2018 26,990 Kč
NIKKOR Z 35mm f/1.8 S Konec září 2018 22,990 Kč
NIKKOR Z 50mm f/1.8 S Konec října 2018 15,990 Kč
Mount Adapter FTZ Konec září 2018 7,490 Kč
Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Havarovali v Čechách, těla se našla v Německu. Nehoda migů na Šumavě

MiG-15T. Pod kabinou je vidět součást vlečného zařízení.

Nehoda dvou vojenských MiGů-15 na šumavském hřebeni v roce 1963 stála dva piloty život. Byla důsledkem šlendriánu a...

Další z rubriky

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz