Panasonic útočí. Má dvě full frame bezzrcadlovky a spojenectví se Sigmou

  13:53aktualizováno  16:19
Kolín na Rýnem (Od zpravodaje Technet.cz) - Panasonic chce razantně vstoupit do souboje plnoformátových bezzrcadlovek. Modely LUMIX S1R a S1 umí, ve své kategorii jako první na světě, natáčet ve 4K se snímkovací frekvencí 60p/50p. Navíc mají duální stabilizaci obrazu. Podívejte se na první živé snímky přístroje.

Panasonic představil své prvni full frame bezzrcadlovky řady Lumix S. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Poprvé v historii vstoupí společnost Panasonic se modely Lumix na pole plnoformátových (fullframe) fotoaparátů, navíc rovnou bez zrcátka. Představila je na právě začínajícím veletrhu Photokina v Kolíně nad Rýnem vybraným novinářům z celého světa. 

Od příště už každý rok

Photokina je největší světový veletrh fotografického a obrazového průmyslu, koná se 26. – 29. září 2018 na Koelnmesse v Kolíně nad Rýnem.

Dosud se Photokina konala každé dva roky. Na roční frekvenci se pořadatelé chystají přejít příští rok, kdy se poprvé otevřou brány výstaviště už osmého května. 

Plnoformátové modely z nové řady Lumix S s označením S1R a S1 přijdou na trh začátkem roku 2019. Dražší novinka S1R bude mít rozlišení 47 megapixelů, model S1 24 Mpix. Obě budou mít ve třech osách otočný výklopný dotykový displej. Přesné ceny společnost neoznámila. Novináři zatím viděli pouze prototypy přístrojů.

Panasonic také oznámil partnerství s japonským výrobcem objektivů Sigma. Nově vzniklá Aliance L-Mount zahrnuje pochopitelně ještě třetího výrobce, kterým je samotná Leica Camera. 

Použitý bajonet Leica L Mount umožní zájemcům používat jak kompatibilní objektivy Leica, tak i nová skla od Sigmy. Pro Panasonic byla podobná spolupráce nutností, protože na rozdíl od Canonu nebo Nikonu firma nemá žádné portfolio vhodných objektivů pro plnoformátový snímač. Bajonet L Mount je kompatibilní jak s full frame i APS-C sensory.

Panasonic oznámil tři nejbližší chystané objektivy s bajonetem Leica L Mount....

Panasonic oznámil tři nejbližší chystané objektivy s bajonetem Leica L Mount. Pouze u jednoho je však známa i světelnost. Do prodeje přijdou zároveň s prvními fotoaparáty řady Lumix S.

Na začátku roku 2019 půjdou na trh dva modely S1R a S1.

Na začátku roku 2019 půjdou na trh dva modely S1R a S1.

Samotný Panasonic se bude snažit dohnat náskok konkurence a už pro rok 2020 slibuje pro řadu Lumix S více než 10 vlastních nových objektivů. První tři půjdou na trh společně s uvedením modelů S1 a S1R už začátkem roku 2019. 

Mělo by mezi nimi být pevné sklo 50 mm f1,4, standardní zoom 24 - 105 mm a teleobjektiv 70 - 200 mm. Bohužel, podrobné parametry na tiskové konferenci nezazněly a ani Sigma neohlásila žádné konkrétní novinky pro novou řadu fotoaparátů.

K dnešnímu dni jsou modely Lumix S1 a S1R první bezzrcadlovky na světě, které dovedou nahrávat video bez omezení v rozlišení 4K se snímkovací frekvencí 60p, respektive 50p. 

Fotogalerie

Oba modely budou vybaveny systémem duální stabilizace obrazu (tj. v těle i v objektivu), což výrazně usnadní fotografování za světelně neideálních podmínek. Pro srovnání, Canon EOS R stabilizaci v těle nemá vůbec, Nikony Z6 a Z7 sice ano, ale pokud je stabilizovaný i objektiv, systémy neumí spolupracovat.

Panasonic také, na rozdíl od konkurence, bude mít dva sloty na paměťové karty. Jeden pro nové SD karty typu XQD a druhý pro běžné SDXC. Opět pro porovnání uveďme, že nové Nikony mají pouze jeden slot na XQD a Canon podporuje jen stávající SDXC. 

Plnoformátová bezzrcadlovka Lumix S1R.

Plnoformátová bezzrcadlovka Lumix S1R.

Další podrobnosti vám přineseme, jakmile budou k dispozici. Do uvedení přístrojů na trh však evidentně zbývá ještě hodně času a ne vše je zcela hotové.

Panasonic i nadále bude podporovat svůj 4/3 systém, který v roce 2008 přivedl spolu s Olympusem na trh. I proto uvedl jako první na světě na stejné tiskové konferenci zoomovací objektiv 10-25 mm se světelností F1,7 pro stávající bezzrcadlovky Lumix se systémem M4/3 . 

Kužník Jan: Maketa Lumixu S1R.
Kužník Jan: Maketa Lumixu S1R.
Kužník Jan: Maketa Lumixu S1R.

Takzvané bezzrcadlovky se snímačem odpovídajícím velikosti 35mm filmového políčka (proto plnoformátové) jsou dnes v digitální fotografii hlavním trendem a výrobci věří, že díky nim dojde k dlouhodobému oživení trhu. Panasonic je po Sony, Nikonu (Z6 a Z7) a Canonu (EOS R), čtvrtým velkým hráčem, který se do nového segmentu pustil.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Najdete na iDNES.cz