Ve spojitosti s 3D mánií úspěšně rozpoutanou filmem Avatar je u všech firem zabývajících se příslušnou spotřební elektronikou na pořadu jediná otázka: kdy? U Panasonicu zní odpověď optimisticky: už na jaře.
Už v dubnu se dočkáme prvního modelu 3D plazmy řady VT20 s úhlopříčkou 50 palců (127 cm). Ponese označení TX-P50VT20B. Podle dostupných informací bude v ČR dostupný za 61 995 Kč. V ceně je zahrnut i pár aktivních 3D brýlí. Samostatně je půjde koupit asi za 2 600 Kč. Běžná knoflíková baterie (dobíjet nelze) by měla vydržet 100 hodin provozu. Pokud brýle položíte na více než pět minut mimo dosah synchronizace, automaticky se vypnou.
Vyšší verze (TX-P65VT20B) s úhlopříčkou 65 palců (165 cm) se začne prodávat v červnu. Cena ještě nebyla stanovena.
Na jaře se na trh dostane i první 3D Blu-ray přehrávač DMP-BDT300. Bude se prodávat za 15 995 Kč. Na jeho zadním panelu najdete nezvykle dva HDMI výstupy. Hlavní, se specifikací 1.4 pro přenos 3D obrazu, a druhý například pro připojení starších AV receiverů, kde je nutné vést zvuk separátně.
První 3D Blu-ray přehrávač DMP-BDT300. Přehraje 3D filmy a dokáže i bezdrátově streamovat média v domácí síti.
Kromě toho, že samozřejmě přehraje 3D filmy uložené na Blu-ray discích, dokáže i bezdrátově streamovat média (filmy, fotografie, hudbu) po celém bytě. Pochopitelně ve spolupráci s počítačem nebo jinými Panasonic výrobky podporujícími systém DLNA a vybavenými wi-fi technologií.
Bezdrátovou síť řeší Panasonic samostatným USB donglíkem, který je k některým přístrojům přibalen v ceně (např. 3D plazmy, přenosný Blu-ray přehrávač DMP-B500). Samostatně bude v prodeji asi za 80 eur. Přístroje, které umějí posílat a přijímat data v domácí sítí označuje výrobce jako wi-fi ready.
Pro sdílení jsou podporovány všechny typy médií, které nativně podporují Windows 7. Po síti si tak přehrajete například AVCHD, WMV, DivX, MP3, DivXHD a JPEG. MKV u Panasonicu zatím nečekejte.
Teoreticky by 3D video zvládly zobrazit všechny neoPDP plazmy. Jejich zobrazovací frekvence 600 Hz je pro tento účel více než dostačující. Chybí jim však jedna malá, nicméně zásadní, věc. Nejsou vybaveny výstupem pro synchronizaci s aktivními 3D brýlemi.
LED a VieraCast
Úplnou novinkou v portfóliu firmy jsou LCD televize s LED podsvětlením. Panasonic je bude prodávat v úhlopříčkách 42, 37 a 32 palců. Nejvyšší model řady V20 bude v ČR dostupný za cenu zhruba 39 000 Kč.
Jejich výhodou je nejen štíhlost (místo objemných trubic jsou k podsvětlení použity LED diody umístěné po okrajích), ale zejména široký pozorovací úhel. Podle technické specifikace by měl být 178 stupňů.
Panasonic vylepšil i službu VieraCast, kterou najdete ve vyšších řadách televizí a v Blu-ray přehrávačích. Podrobné informace v článku Panasonic představil internet pro televizi.
VieraCast nabízí kromě přístupu na Flickr, YouTube, Euronews a Dailymotion také video archiv televize Nova. Nově přibyl i Twitter a Skype. Ten však bude možné využít pouze po doplnění televize o panel s kamerou a mikrofonem. Ve skutečnosti budou uvnitř mikrofony dokonce čtyři, aby bylo dobře rozumět, pokud bude najednou mluvit víc lidí. Hovor uskutečníte jednoduše pomocí dálkového ovládání a přímo ze sedačky.
Přenosný Blu-ray přehrávač DMP-B100. Panasonic je první a zatím jediná firma, která přenosné Blu-ray přehrávače vyrábí.
Rychlý start...
Není bez zajímavosti, že nejprodávanějším Blu-ray přehrávačem loňského roku byl v Evropě právě Panasonic s označením DMP-BD60.
Letos přehrávačům do výbavy kromě možnosti streamování v síti přibyl ještě on-line přístup do hudební databáze Gracenote, která celkem spolehlivě otaguje (pojmenuje a opatří přebalem) všechna vložená hudební CD.
Přenosný Blu-ray přehrávač Panasonic DMP-B500 umožňuje i bezdrátové streamování médií v domácí síti.
Radikálně se u všech modelů zvýšila rychlost načtení disku a to i proti konkurenci. Zatímco u loňských přehrávačů musíte na první pohyblivé obrázky z Blu-raye čekat přes půl minuty i déle, letošní vše načtou během několika málo vteřin.
Panasonic dokonce uvádí, že celá procedura netrvá déle než půl vteřiny. Tak rychle však žádný přehrávač podle našich zkušeností reálně nenastartoval. Přesněji řečeno, první obrazové políčko z filmu se objeví až za několik vteřin.
Oceníte i sníženou spotřebu nových přehrávačů, která je ve stand-by režimu pouhých 0,2 W.
Blu-ray přehrávač Panasonic DMP-BD85. Stejně jako ostatní podporuje nové karty SDXC. Panasonic již letos uvede karty s kapacitami 48 a 64 GB. Následovat by mělo 128 GB a kapacita bude narůstat až do 2 TB.
Z televize přímo na USB disk
Mezi praktické novinky patří i schopnost nových televizí (např. řady G20) nahrávat sledovaný program na připojený USB disk. Přes jednoduché a intuitivní rozhraní lze nahrávání i dopředu naprogramovat.
Modely řady G20 jsou vybaveny dokonce třemi tunery DVB-T, S i C. Zaznamenat lze kterýkoliv z nich. Z prezentace však nebylo zřejmé, zda lze zároveň i sledovat jiný program nebo třeba film z Blu-ray.
Panasonic nabízí i řadu Blu-ray rekordérů s 250 nebo 500GB diskem. Model BS850 umí nahrávat i dva HD programy naráz. V Česku si však tuto vymoženost zatím neužijeme.. S uvedením se počítá pro Velkou Británii, Německo a Francii. Další země EU budou následovat, ale Česko mezi nimi není.