8K QNED TV od LG | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

LG mění nabídku televizorů: vyhání NANO, nasazuje QNED a vylepšuje OLED

  • 11
Společnost LG pro letošní rok představila zajímavě aktualizovaný line-up televizorů, v nejvyšších třídách zaujmou nové OLED Evo panely, ve vyšších a středních pak loni představená QNED technologie. Dosavadní „mainstream“ nanoobrazovek se tak stává doménou pouze nejnižších řad.

Nejdůležitější změnou pro nejširší okruh zákazníků je rozšíření loni představené technologie QNED do široké nabídky střední třídy televizorů s úhlopříčkami 50"–86", přičemž původní NanoCell televizory s názvem NANO v produktovém názvu, které v posledních letech tvořily páteř firemní nabídky, již budou nově pouze u dvou základních řad.

Pod zkratkou QNED se skrývá označení „quantum nano-emitting diodes“. Takto označený displej má podsvětlení z takzvaných miniLED, což jsou diody 40× menší než standardní LED v podsvětlení používané. Nad ním je nově umístěna vrstva s quantum dot částicemi a filtrační vrstvou NanoCell. A teprve nad nimi (tj. blíže k očím diváka) je klasický LCD displej.

Diody v podsvětlení vyzařují modrou barvu, přičemž zelená a červená barva je tvořena úpravou vlnové délky ve zmíněné nanočásticové vrstvě. Díky tomu je barevné spektrum méně kontaminováno nechtěnými vlnovými délkami a lze z nich smíchat přesnější a sytější barevné odstíny – výrobce udává více než 90 % barevného prostoru DCI-P3.

MiniLED diody jsou řiditelné v rámci lokálního stmívání, systém umí vytvořit vysoké stovky až nízké tisíce samostatně řízených světelných zón (jejich počet zástupci LG upřesnili jen u nejvyššího 86QNED99, kde svítí 30 000 diod ve 2 500 řízených zónách), čímž účinně zvyšují kontrast LCD obrazovky – tam kde je tmavý obraz svítí s nižším výkonem, tam kde světlý s vyšším. V případě QNED obrazovek se jedná o takzvaný Precision Dimming, kde se do „mixu“ přidává výkonný obrazový procesor, který obrazový signál analyzuje a dokáže rozpoznat podstatné objekty v popředí. Pro tyto objekty lokálně zvýší výkon podsvětlení, čímž v obraze působí kontrastněji.

LG QNED TV

Technologii QNED letos najdete v celkem pěti modelových řadách, přičemž pozor na nejnižší řadu QNED81, kterou lze spíše považovat za přechod k základním řadám NanoCell – na rozdíl od vyšších řad QNED86, QNED91, QNED96 a QNED99 totiž nemá miniLED podsvětlení a s tím související vylepšený kontrast. Všechny televizory mají 4K rozlišení, v případě dvou nejvyšších řad pak je rozlišení 8K.

A nové OLED panely

Nejvyšší řady televizorů LG již tradičně patří technologii OLED, není se čemu divit, LG Display je stále jediný výrobce velkoplošných OLED panelů, které tak používá i široká konkurence mateřského LG Electronics.

Řady G2 a C2 letos dostaly úplně nové panely OLED Evo, která mají přepracovanou konstrukci tak, že nabízí vyšší maximální jas (G2 o 30%, C2 o 20 % – údaj platí o jasovém výkonu při zobrazení bílé v celé ploše), což se hodí jak při sledování obsahu s vysokým dynamickým rozsahem (HDR), tak při sledování v nezatemněné místnosti. OLED panely zatím vynikaly podáním černé barvy (pixel nesvítí = perfektní tma), ale v plném jasu na svoji LCD konkurenci nestíhaly. To se panely Evo snaží dohnat i pomocí nového řešení odvodu tepla od diod, které mají snížit jejich teplotní namáhání při vysokých výkonech.

Senzory okolního osvětlení jsou umístěny kolem obrazovky a neměří jen intenzitu osvitu, ale i jeho barvu a obraz tak kompenzuje i barevně. V případe Dolby Vision s dynamickými metadaty umí v režimu IQ korigovat i jednotlivé části obrazu.

U modelových řad Z2 a G2 výrobce nabídne „pětiletou záruku na panel“, která však má dva háčky. Uživatel při instalaci akceptuje podmínky správného provozu, který bude skýtat nespecifikovaná omezení a zároveň zatím výrobce nezveřejnil, co vše se bude počítat jako pro reklamaci uznatelné opotřebení/vada. Nicméně je to zajímavý krok a jsme zvědavi na podrobnosti.

42" OLED TV LG

Letos se poprvé objeví OLED ve velikostech 97", 83" a 42". Nejzajímavější je vlastně ten nejmenší, který má podle výrobce ambice sloužit i jako špičkový počítačový monitor nejen pro hráče. 8K rozlišení bude u 77" a 97" modelů řady Z2.

Pro hráče

Na televizorech je stále častěji zobrazován herní obsah a LG na něj nové modely náležitě připravilo. Jejich HDMI 2.1 vstupy a signálová elektronika jsou připraveny na G-Sync a FreeSync signál (je nutné si potvrdit u vybraného modelu, systém Nvidie je zastoupen méně), zvládnou proměnnou obnovovací frekvenci (VVR), a jsou připravené na cloudové hraní na službách Stadia (Google), GeForce Now (Nvidia) a v dohledné době i Project xCloud (od Microsoftu).

Televizory mají speciální „game dashboard“, kde jednak máte veškeré s hraním související nastavení obrazu a zvuku na jednom místě a navíc si můžete zkontrolovat, zda hrajete v optimálním nastavení. Nechybí ani „game optimizer“ s rozpoznáváním herního žánru a automatickým souvisejícím nastavením obrazu a zvuku.

Ostatně, automatické režimy pro detekci využívající vytrénovaný systém umělé inteligence vás provází v televizoru na každém kroku, ať už jde o detekci žánru a scény, nebo detekce a vylepšení objektů v popředí (včetně obličejů a postav). Jak mi potvrdili zástupci výrobce, tyto volby jsou nastaveny směrem k divácké líbivosti, nikoli nutně vysoké věrnosti obrazu. A můžete je vypnout.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit