Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co může ukázat snímek Slunce, odhaluje v Rozstřelu matematik a fotograf

Rozstřel
Český matematik a známý fotograf vesmíru Miloslav Druckmüller zabodoval svými snímky různých vesmírných obkjektů nejen u nás, ale i ve světě. Asi nejznámější je v tomto ohledu snímek sluneční korony pořízený při jednom zatmění. Jaké tajemství ještě Slunce skrývá a jak se fotí? To autor vysvětluje v Rozstřelu.

Miloslav Druckmüller se zabývá fotografováním Slunce již pěknou řádku let a neváhá kvůli zatmění vyrazit i do vzdáleného zahraničí. Co ho na Slunci fascinuje? A existuje podle něj něco, co o Slunci nevíme a on by to chtěl zjistit?

„Nyní toho o Slunci víme spíše méně než více. Slunce je pro nás stále v mnoha věcech záhadné,“ odpovídá na první část dotazu moderátora Vladimíra Vokála fotograf. 

Miloslav Druckmüller

(*1954)

je český matematik, vedoucí Odboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Věnuje se matematickému zpracování digitálních fotografií a proslul zejména fotografiemi sluneční koróny při úplných zatměních Slunce, které sám pořizuje speciální technikou během astrofotografických expedicí.

Zdroj: Wikipedia

Právě ke zkoumání této oblasti se hodí snímek Slunce při zatmění. Problém však je, že to není zase až tak častý úkaz. „Je jich asi šedesát za století, vyskytují se na velmi malém území na Zeměkouli a navíc trvají krátce,“ připomíná matematik.

„Chceme zkoumat hranici mezi tzv. kolizním a bezkolizním plazmatem. To je místo, kde je prostor tak prázdný, že už se tam částice nesrážejí. Nějakou představu již máme, ale vyžaduje to ještě spoustu práce, než ji budeme mít přesnější,“ říká Druckmüller.

Přesto se i tak daří vytvořit snímky, které nám mohou ukázat zajímavé vlastnosti Slunce. „Podařilo se ukázat složitost vnitřní části sluneční korony, která není mimo úplné zatmění vůbec pozorovatelná ve viditelné části spektra,“ říká fotograf o tom, jak jeho snímky posunuly dřívější vědomosti o Slunci.

Právě zatmění umožňuje získat snímky, které nemohou pořídit ani kosmické sondy, které Slunce sledují 24 hodin denně. Zatmění umožňuje sledovat i nejvnitřnější část sluneční korony. „Měsíc nám vytvoří clonu, která zacloňuje intenzivně svítící Slunce čili sluneční fotosféru, a tato clona je dokonalá, protože je veliká a je hodně daleko,“ popisuje odborník výhody pozorování zatmění ze Země.

Podle něj tak nedochází k ohybu světla, který by ničil vnitřek pořizovaného obrazu. Právě proto nemohou kosmické sondy nikdy pozorovat vnitřní část Sluneční korony. Výsledné snímky pak umožní srovnat teoretické matematické modely s reálnou situací na Slunci. 

„To, co my děláme, je jakési skládání kamínků do mozaiky, která nám má říci něco o tom, jak vypadá Slunce, jak vypadá sluneční korona a co se tam děje,“ odpovídá matematik a fotograf na otázku o dopadu jeho snímků na zkoumání naší hvězdy. 

Druckmüller je skeptický k tomu, že by měl být učiněn v dohledné době nějaký větší objev při sledování Slunce ze Země. Jsme nyní podle něj na hranici toho, co se dá ze Země zjistit, což souvisí i s tím, že zatmění trvá jen několik minut, během nichž můžeme získat jen omezené množství dat. I když bude postupně vyvíjena lepší technika, posun z hlediska výsledku bude velice malý.

Cestování za zatměním

I když se z laického hlediska může zdát, že příprava cesty za zatměním není nic složitého, opak je pravdou. Přípravy cesty týmu totiž trvají asi dva roky a náklady se mohou vyšplhat ke stovkám tisíc dolarů. I proto již zkušený fotograf a matematik chce spíše pracovat se snímky na počítači, než je sám lovit v někde v zahraničí.

„Nevylučuji, že bych ještě na nějaké to zatmění jel, ale vylučuji to, že bych byl v tom hlavním týmu, který máme společně s Hawajskou univerzitou,“ říká Druckmüller. „Expedice jsou nepředstavitelný stres. Někam na zeměkouli se musí dopravit dvě tuny materiálu a všechno tam smontovat  a na to, aby se pak vše podařilo, jsou například jen dvě minuty a sebemenší chyba to zničí,“ popisuje náročnost celé akce fotograf.

„Jednou kamarád z Německa prohlásil, že by raději pracoval v továrně na dynamit, že mu to přijde bezpečnější a takové harmoničtější zaměstnání v porovnání s tím, jet na takovou expedici,“ uzavírá odborník.

V Rozstřelu se dále dozvíte, jak to je s předpovídáním slunečního počasí a jeho dopadu na Zemi. Nebo také to, jaké náhody vedou k tomu, že člověk  může spolupracovat s Hawajskou univerzitou a výrobcem teleskopů. Také můžete slyšet, jak je složité připravit numerické metody a analýzy obrazu, které mají přinést ten správný výsledek. A dozvíte se, jak vznikl snímek, který se objevil třeba na plakátu jednoho pěveckého sboru ve Walesu.

Neuvěřitelný příběh původně amatérského fotografa slunečního zatmění Miloslava Druckmüllera uvede Česká televize v dokumentu Helios v úterý 23. února od 20:55 na ČT2.

Autor:
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi jsou 4 příspěvky

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 22 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

v diskusi je 16 příspěvků

19. června 2024

U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi jsou 4 příspěvky

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

v diskusi je 34 příspěvků

18. června 2024  16:51

Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 22 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...