Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

  10:49aktualizováno  15:06
Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách. Jak to bude vypadat v praxi, záleží na implementaci v jednotlivých službách.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O tom, že na kanálech FTV Prima nebude možné přetáčet a přeskakovat reklamu, jsme psali v únoru (PŘEHLEDNĚ: Kde a jak se znepříjemní sledování televize přes internet), podle původního plánu totiž mělo omezení platit od 1. března. Později televizní společnost tento krok o čtvrt roku odložila, platit má tedy od 1. června. A podle nejnovější tiskové zprávy FTV Prima tomu tak opravdu bude.

„Jsme první na trhu, kdo přišel za IPTV operátory s požadavkem omezení přetáčení reklamy, přestože toto téma leží na stole již mnoho let. Situace s přetáčením reklamy se pro nás jako komerční televizi stala postupně neúnosnou. Velkou roli v našem rozhodnutí hraje i skutečnost, že zpětné přehrávání pořadů, a s tím spojené přeskakování reklamy, se těší čím dál větší popularitě. Kvůli tomu ročně přicházíme až o 300 milionů korun, které bychom mohli zpětně investovat do výroby dalšího programu. Uvědomujeme si, že celý proces implementace je pro všechny strany náročný, snažili jsme se operátorům naslouchat a umožnit jejich zákazníkům nabídnout varianty s výrazně menším množstvím reklamy,“ říká Lukáš Kubát, ředitel pro strategii skupiny Prima.

Jednou tak, podruhé jinak

Jak to bude ve výsledku vypadat pro diváka, záleží na implementaci konkrétního poskytovatele IPTV/OTT služby. Někdy se bude v rámci jedné služby lišit i podle možností konkrétního koncového zařízení a softwarové platformy.

„Přestože z povinnosti nasadit omezení přetáčení reklam nejsme nadšení a víme, že se jedná o zásah do diváckého komfortu, snažili jsme se funkci navrhnout tak, aby uživatelé stále měli možnost zpětné přehrávání plnohodnotně používat. Uživatelé si budou moci koupit doplňkový balíček Prima bez reklam za 69 Kč, který přeskakování reklam umožní automaticky,“ vysvětluje Marie Indráková ze služby SledovaniTV.

A přidává podrobnosti. „Rozlišujeme dvě skupiny našich zařízení, novější a starší. Na novějších bude zpětné přehrávání fungovat stejně jako nyní, jen ve chvíli, když se přehrává reklama, nebude možné se posunout dopředu. Stále však bude možné přepnout na jiný kanál, jít do menu aplikace apod. V televizních aplikacích bude reklama zkrácená na cca 3 minuty, na mobilním zařízení a webu bude reklama vkládaná (podobně jako na YouTube) v délce cca 3 minuty,“ doplňuje Indráková.

„Na starších zařízeních (např. starší aplikace pro Samsung a LG, I., II., III. generace SledovaniTV Android boxu, streamování přes Chromecast) nelze omezení přetáčení reklam implementovat, proto na těchto zařízeních nebude dostupná možnost zpětného přehrávání na kanálech Primy. Koupí balíčku Prima bez reklam se funkce zpětného přehrávání navrátí,“ uzavírá vysvětlení chystané změny brand manažerka služby SledovaniTV.

Na základě diskuze pod článkem nám paní Indráková poslala doplňující informaci: „Po zapnutí přehrávání existuje možnost 60 sekund volně přetáčet. Toho lze využít v momentě, když pokračujete ve sledování již rozdívaného pořadu – v takovém případě je možné se přesunout do jakéhokoliv bodu přehrávání a přeskočit všechny reklamy od začátku pořadu.“ Takže pokud večer usnete ke konci filmu, druhý den si ve zpetném přehrání nebudete muset dát nutné repete prvních tří čtvrtin.

U O2TV a VodafoneTV se přetáčet nebude

Svým způsobem jednodušší to bude u služby O2TV. „S ohledem na striktní požadavky FTV Prima jsme neměli jinou možnost než funkci posunu vpřed ve zpětném zhlédnutí na jejích kanálech zcela odebrat,“ vysvětluje Anna Lenerová, šéfka obsahu O2TV. Jinými slovy, rychlé přetáčení dopředu nebude v O2TV možné u žádného z kanálů TV Prima a v celém rozsahu vysílání.

V rámci nových smluv mezi FTV Prima a O2TV dochází také ke změně pořadí televizních stanic v elektronickém programovém průvodci. Na prémiových pozicích budou nově místo Primy kanály TV Nova. Přesněji, na pozicích 6–10 budou kanály Nova Cinema HD, Nova Fun HD, Nova Gold HD, Nova Action HD, Nova Lady HD a kanály Prima Cool HD, Prima MAX HD, Prima LOVE HD a Prima Krimi HD nově najdete na pozicích 26–29.

Bez dopředného rychloposuvu se budou muset obejít i zákazníci služby Vodafone TV. „Od 1. června 2022 FTV Prima znemožňuje možnost rychlého přetáčení vpřed ve funkci Zpětné zhlédnutí. Změna se týká všech programů skupiny Prima a povinnost platí pro všechny operátory v České republice. U set-top boxů a v aplikaci Vodafone TV tak nepůjde programy zrychleně přetáčet vpřed. Ostatní funkce jako zastavení pořadu, přetočení vzad nebo zhlédnutí pořadu z minulosti zůstávají,“ odpověděl nám vedoucí externí komunikace Vodafone Ondřej Luštinec.

„K datu spuštění si zákazníci za přeskakování reklam nebudou moci připlatit. Připravujeme však řešení, které by většině zákazníků mělo zhoršenou zkušenost ze sledování televize, vzniklou tímto novým nastavením, minimalizovat,“ uvedl k situaci před týdnem Zdeněk Spurný, manažer televizních služeb společnosti T-Mobile.

„S nedostatkem času a hlavně nejednoznačností a komplexností zadání se potýkáme po celou dobu přípravy. Narážíme na dílčí scénáře nebo i obecnější podmínky, které nejsou transparentně popsány a vysvětleny. K jejich upřesnění dochází v podstatě neustále i v poslední době. Věříme ale, že budeme schopni systém k 1.6. zprovoznit,“ doplňuje Spurný.

Kratší blok, případné přeskočení za poplatek

Trochu jiné řešení dostanou zákazníci služby Lepší.TV.

„Od června, pokud bude divák sledovat pořad zpětně (třeba nahrávku nebo zpětné zhlédnutí pořadu), tak nebude moci přetáčet reklamy. Reklamní blok ovšem bude kratší než u živého vysílání. Pokud bude chtít, aby neviděl žádné reklamy na stanicích Primy, tak si bude muset za tuto funkci připlatit 59 Kč na měsíc. Nemožnost přetáčet reklamy nás mrzí, ale museli jsme zákaz přetáčení reklam implementovat, jinak bychom nemohli stanice skupiny Prima vysílat,“ odpověděl nám Pavel Górecki, ředitel společnosti goNET, která Lepší.TV provozuje.

Komplexnější vyjádření nám pak dorazilo od šéfa televizní služby Telly.

„Od Primy jsme nedostali technické zadání v námi požadované kvalitě. Je totiž velice obtížné nastavit správné parametry, protože jsou závislé na využité platformě konkrétního diváka. Krok Primy chápeme jako protizákaznický, diváky nelze ke sledování reklamy přinutit,“ vysvětluje Vladimír Rusnák a pokračuje: „Zadání technického řešení od skupiny Prima se v průběhu posledních měsíců nespočetněkrát měnilo. Aktuální řešení, které připravujeme, označí na časové ose reklamní bloky a dává zákazníkovi určitou míru svobody při přehrávání obsahu. Doba konzumace reklamy se při něm omezí na 180 vteřin. Přidání speciálního příplatkového balíčku přeskakování reklam v současné době nezvažujeme. Za aktuálních podmínek nabízených Primou by pro koncového zákazníka znamenal významné zdražení koncových cen.“

Ještě ne úplně jasná je situace u služby Kuki.

„Požadavky na omezení přetáčení reklam ze strany FTV Prima jsme se snažili v maximální možné míře implementovat do Kuki tak, aby co nejméně snížily divácký zážitek ze sledování televize. Naše finální řešení je momentálně schvalováno skupinou FTV Prima. Pokud dojde ke schválení, od 1. 6. dojde na základě požadavků FTV Prima k omezení přetáčení reklam na jejich TV programech. Přeskočení reklam bude vždy podmíněno odsledováním určitého času reklamního bloku. Výjimkou bude 60 sekundová „ochranná doba“, která po spuštění pořadu v minulosti umožní svobodně si vybrat bod, kde chce zákazník pořad začít sledovat. Tato omezení stále vnímáme z pohledu našich zákazníků negativně. Bohužel kdybychom jej nerespektovali, byli bychom nuceni zcela vypnout nelineární služby na TV programech FTV Prima,“ odpověděl nám Lukáš Pazourek, marketingový ředitel společnosti Netbox, která službu Kuki provozuje.

Připlatili byste si, abyste nemuseli sledovat televizní reklamy?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 2. června 2022. Anketa je uzavřena.

Aktualizace 11:11 - doplněno vyjádření k T-Mobile TV
Aktualizace 11:50 - doplněno vyjádření k Lepší.TV
Aktualizace 13:49 - doplněna část vyjádření Sledovani.TV
Aktualizace 14:00 - doplněno vyjádření k Telly
Aktualizace 15:06 - doplněno vyjádření ke službě Kuki

  • Nejčtenější

Při soukromé misi Axiom-3 do vesmíru poletí dosud nejevropštější posádka

v diskusi nejsou příspěvky

2. prosince 2023

Americká společnost Axiom Space zajišťuje pro soukromé zákazníky návštěvu Mezinárodní kosmické...

OBRAZEM: První proudový dopravní letoun s motory nad křídlem měl smůlu

v diskusi je 13 příspěvků

1. prosince 2023

Typu VFW-Fokker 614 můžeme udělit velké plus za konstrukční nevšednost, ale zároveň i nemenší minus...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Saturnu v roce 2025 zmizí prstence, pak se však zase vrátí

v diskusi je 14 příspěvků

1. prosince 2023

Šestá planeta Sluneční soustavy přitahuje lidstvo i proto, že její prstence jsou zajímavé na...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 34 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Při soukromé misi Axiom-3 do vesmíru poletí dosud nejevropštější posádka

v diskusi nejsou příspěvky

2. prosince 2023

Americká společnost Axiom Space zajišťuje pro soukromé zákazníky návštěvu Mezinárodní kosmické...

Saturnu v roce 2025 zmizí prstence, pak se však zase vrátí

v diskusi je 14 příspěvků

1. prosince 2023

Šestá planeta Sluneční soustavy přitahuje lidstvo i proto, že její prstence jsou zajímavé na...

OBRAZEM: První proudový dopravní letoun s motory nad křídlem měl smůlu

v diskusi je 13 příspěvků

1. prosince 2023

Typu VFW-Fokker 614 můžeme udělit velké plus za konstrukční nevšednost, ale zároveň i nemenší minus...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 34 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...