Kapesní videokamera Panasonic s vysokým rozlišením míří na trh

aktualizováno 
Společnost Panasonic představila zajímavou miniaturní videokameru SDR-S100, která je vybavená objektivem Leica DICOMAR s 10x optickým zoomem a optickou stabilizací obrazu MEGA O.I.S., 3 CCD snímači. Videokamera ukládá videozáznam ve formátu MPEG2 na paměťovou kartu SD.
Panasonic SDR-S100

Panasonic SDR-S100 | foto: Panasonic

SDR-S100 má na rozdíl od DV kamer mnohem méně mechanických součástek, díky čemuž se podařilo zmenšit celkové rozměry na 49,9 x 96,7 x 80,4 mm a snížit hmotnost na 243 gramů. Proti MiniDV videokameře NV-GS250, kterou ocenila organizace EISA jako Nejlepší evropskou digitální videokameru roku 2005/2006, je menší o zhruba 51%. Stejně jako NV-GS250 nabízí optiku Leica DICOMAR s 10x optickým zoomem, optickou stabilizací obrazu MEGA O.I.S., 3CCD systém.

Panasonic dokáže zhotovovat i statické obrázky s rozlišením 3,1 megapixelů. Videokamera nahrává v širokoúhlém formátu 16:9. Pro reprodukci na televizorech se standardním poměrem stran je samozřejmě možné zvolit i režim 4:3.

Miniaturní rozměry kamery nemají žádný vliv na pohodlnost obsluhy. Hlavní ovládací prvky jsou umístěny symetricky - kamera padne do ruky pravákům i levákům. Většinu operací kameraman zvládne jediným prstem. Při nahrávaní se na na širokoúhlém 2,8“ LCD panelu zobrazují ikony pro volbu jednotlivých funkcí, takže lze snadno změnit nastavení kamery, aniž byste museli přerušit natáčení.

Proč je 3CCD lepší než 1CCD

Technologie 3CCD byla dlouho doménou pouze profesionálních kamer. Dnes nalezneme 3CCD modely pro běžné uživatele v nabídce řady výrobců. V nabídce Panasonicu od letošní modelové řady již převažují 3CCD modely nad jednočipovými. Kamera SDR-S100 je tak  první 3CCD přístroj nahrávající ve formátu MPEG2.

Proti 1CCD nabízí 3CCD výrazně vyšší kvalitu obrazu s věrnou reprodukcí barev, přesným zobrazením detailů a zachycením velmi jemných přechodů. Zatímco u 1CCD systému zachycuje všechny základní barvy RGB (R- červená, G – zelená, B – modrá) jeden čip, v případě 3CCD je dopadající světlo rozděleno pomocí optického hranolu na jednotlivé barevné složky a pro každou z nich je vyhrazen jediný čip. Ve srovnání s 1CCD snižuje 3CCD systém hladinu šumu o 30 %.

 

Technologie 3CCD má jasně navrch i v barvách a gradaci. Horizontální rozlišení v barvách je o 150 % vyšší než u běžných jednočipových videokamer. Vyšší hustota barevných obrazových bodů umožňuje přesné a zřetelné zobrazení jemných barevných nuancí a dále ve srovnání s 1CCD videokamerami je dynamický rozsah větší o 130 %, takže bezchybně zachytí i sotva patrné světelné přechody s rozsáhlou škálou barev. Pro 3CCD videokamery byla speciálně vyvinuta i nová technologie zpracování obrazu Crystal Engine.

Optická stabilizace je účinnější než elektronická

Dalším parametrem, který stojí za povšimnutí je optický stabilizátor obrazu, který poskytuje výrazně lepší výsledky než elektronická stabilizace. Ty jsou však vykoupeny vyšší cenou přístroje. Videokamera SDR-S100 pracuje s optickým stabilizátorem O.I.S., který využívá polohová čidla, tzv. Gyroskopy. Ta indikují pohyb kamery v horizontálním a vertikálním směru, a protipohybem čočky kompenzují nežádoucí chvění obrazu v reálném čase. Dokáží to dělat 500x za sekundu ještě před dopadem obrazu na CCD snímače. Naproti tomu elektronické stabilizátory upravují obraz odebíraný ze snímače.

 

Při fotografování je efektivita optické stabilizace ještě vyšší a umožňuje korigovat větší obrazovou plochu. Účinnost korekce je ve srovnání se stabilizací videozáznamu téměř dvojnásobná. Optický stabilizátor MEGA O.I.S. minimalizuje neostrosti, které vznikají při velkých zvětšeních, kdy je obtížné udržet kameru v klidu bez opory. SD-S100 umožňuje fotit snímky v rozlišení 3,1 megapixelů (2 048 x 1 512).

Na 2 GB SD kartu uložíte až 100 minut záznamu

Pro SD videokameru vyvinula společnost Panasonic nový MPEG2 Engine, který poskytuje obraz s 50 snímky za sekundu ve všech záznamových režimech. V nejkvalitnějším režimu XP lze na paměťovou kartu SD s kapacitou 2 GB (je součástí standardní výbavy) uložit 25 minut záznamu, v standardním režimu SP je to 50 minut a v dlouhohrajícím režimu LP 100 minut. SD videokamera pracuje s proměnlivým datovým tokem (VBR), takže stupeň komprese odpovídá náročnosti snímaných scén. Přesto však kvalita obrazu u formátu MPEG2 obecně nedosahuje kvalit MiniDV.

Použití SD karet sebou přineslo také jednodušší proces načítání dat, který zkrátil zahřívací dobu, takže můžete začít točit už za 0,7 sekundy po zapnutí videokamery. Naproti tomu klasické MiniDV kamery potřebují 4 sekundy, DVD kamery naběhnou zhruba za 9 sekund a harddiskové videokamery „bootují“ přes 11 sekund. V režimu Quick Start je zahájen záznam již za 1,5 sekundy od odklopení displeje.

 

 

Díky tomu, že máte svůj záznam nebo fotografie na SD kartě velice snadno si je přenesete přes čtečku do počítače, kde si můžete svůj film pohodlně sestříhat na dodávaném softwaru MotionSD Studio. Pokud nemáte čtečku je vám k dispozici rozhraní USB 2.0 high speed. Slot na SD karty však obsahují i řada jiných výrobků společnosti Panasonic mezi které mimo jiné patří plazmové televizory VIERA nebo DVD rekordéry DIGA.

Na českém trhu se SD videokamera Panasonic SDR-S100 objeví v průběhu září. Její cena nebyla dosud stanovena. Podle předběžných informací od Panasonicu by neměla přesáhnout 40 000 Kč. 

Vlastnosti

 • Snímač: 3x 1/6" CCD (3x 800k)
 • Rozlišení (video/fotografie): 3x 540k pixelů (16:9), 3x 630k (4:3) / 3x 540k pixelů (16:9), 3x 710k pixelů (4:3)
 • Optika: Leica Dicomar, 10x optický zoom
 • Světelnost objektivu: F1.8 - 2.8
 • Ohnisková vzdálenost: 3,0 – 30,0 mm; v přepočtu na 35 mm kinofilm: videosnímky: 46,1 - 461 mm a 47,1 – 471 (16:9), statické snímky: 43,4 - 434 mm (4:3) a 47,0 – 470 (16:9)
 • Závěrka (kazeta/karta): 1/50 - 1/8000 s / 1/25 - 1/2000 s
 • Formát (video/fotografie): MPEG2/JPEG
 • Rozlišení statických snímků: 2 048 x 1 512
 • LCD displej: širokoúhlý 2,8“
 • Mikrofon: stereo 2ECM
 • Paměťové karty: SD
 • Rozhraní: AV vstup, S-Video výstup, sluchátka, USB 2.0 high speed
 • Rozměry: 49,9 x 96,7 x 80,4 mm
 • Hmotnost: 243 g
 • Autor:

  Nejčtenější

  Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

  Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

  Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

  Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

  Zadržení Slobodana Miloševiče

  Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

  Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

  Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

  Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

  První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

  Sennheiser Ambeo

  Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

  Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

  Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

  Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

  Další z rubriky

  Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

  Huawei FreeLace

  Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

  O2 odškodní diváky, kteří kvůli chybě serverů neviděli fotbalový zápas

  Ne každý fanoušek mohl úterní zápas mezi Kluží a Slávií vidět.

  Úvodní zápas závěrečného 4. předkola Ligy mistrů mezi Kluží a Slavií vyvolal na sociálních sítích a v diskusích na...

  Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

  Sony WF-1000XM3

  Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz