Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I amatéři si nyní mohou dopřát tříčipovou kvalitu

Tříčipové digitální videokamery byly až do nedávna výsadou profesionálních a poloprofesionálních přístrojů. Společnost Panasonic toto tabu prolomila a představila skutečně kompaktní tříčipovou kameru pro náročnější amatéry, která nemá ve své cenové třídě konkurenci.

Ve včerejším článku Toužíte po nové videokameře? Poradíme vám, jak ji vybrat jsme se zaměřili na to, jaké existují typy videokamer, jejich charakteristikami, jak se mezi sebou liší, jejich přednostmi a nedostatky a jaká kamera se hodí právě pro vás. Dnes vám přinášíme test jedné žhavé novinky společnosti Panasonic. Jedná se o nejnižší model její nové tříčipové řady s označením NV-GS75, který nemá ve své cenové kategorii konkurenci a zaujme i nejednoho amatéra.

Vzhled a výbava

První, co vás na této novince od Panasonicu upoutá, jsou její skutečně miniaturní rozměry. Videokamera Panasonic NV-GS75 má rozměry 76 x 77 x 120 mm a váží přibližně 420 g. Díky své kompaktnosti padne do dlaně jako ulitá a nebude vám činit potíže ani delší natáčení. Je až s podivem, že se do tak malé kamery podařilo vměstnat takový výkon.

Kamera má klasický design v kombinaci stříbrné a tmavě šedé. Přední straně kamery vévodí výrazné oko objektivu, který nám nabízí desetinásobný optický zoom a 20x/500x digitální zoom, dále ohniskovou vzdálenost 2,45 – 24,5 mm (v přepočtu na 35 mm kinofilm 42.0 - 420 mm) a clonou F 1.8-2.8. Samozřejmostí je přitom automatické ostření v celém rozsahu. Můžete si však také zvolit manuální ostření.

Světlo procházející objektivem dopadá na tři CCD snímače. Každý z nich má úhlopříčku 1/6" a rozlišení 540 000 pixelů. Reálné rozlišení pro foto i video je pak 3x 340 000 pixelů. Pod objektivem naleznete výrazný senzor dálkového ovládaní vedle nějž je v tmavošedé kazetové části umístěný stereo zoom mikrofon s potlačením šumu. Při nahrávání máte na výběr ze dvou režimů záznamu zvuku. Buď si můžete vybrat 16 bitový (48 kHz/2 kanály) nebo 12 bitový (32 kHz/4 kanály) zvuk, který je v digitálním formátu PCM.

Levé straně kamery vyvedené v kombinaci lesklého a matného stříbrného plastu dominuje pokračující tubus objektivu nesoucí gravírovaný nápis 3 CCD. Tubus objektivu ze spodní strany opticky ohraničuje výrazný prolis na LCD. Pokud LCD odklopíme objevíme především 2.5" inteligentní polykrystalický POWER LCD s rozlišením 113 000 pixelů, který je možné otočit dopředu až o 180° nebo o 90° dozadu. Protože videokamera nedisponuje žádným vestavěným přídavným světlem, využijete otočený LCD displej i pro přisvícení scény při nočním natáčením. Co nás však na první pohled zarazí, je absence téměř jakýchkoli ovládacích prvků, tak jak jsme na to zvyklí z jiných videokamer. Ke zde pouze tlačítko Power LCD, jímž si můžete zvýšit jas displeje při jasném počasí. Dále je zde tlačítko Reset, přepínač volby režimu (Auto/Manul/Focus), zdířka DV výstupu a kryt slotu pro SD karty, které se vkládají zespodu.

Na horní straně přístroje nalezneme jednak vlevo na hlavní části přístroje aktivní patici pro připojení příslušenství a vpravo na tmavě šedé kazetové části pokrytou výrazným žebrováním, které přispívá k jistému, pevnému a pohodlnému úchopu, je umístěn jednak vypínač, dále kulatá stříbrná foto spoušť, ovladač zoomu, který v režimu přehrávání slouží jako regulátor hlasitosti a úplně vepředu je tlačítko Open/Eject, který otevírá kazetovou část. Mini DV kazeta se vkládá vrchem.

Nezajímavější je zadní strana kamery. Nalezneme zde kromě elektronického vysunovatelného barevného hledáčku s úhlopříčkou 0.33", rozlišením 113 000 pixelů a s dioptrickou korekcí. Pod nim je umístěn Li-ion battery back a vedle něj jsou umístěna tlačítka Quick Start, Menu a spoušť. Dominantním prvkem zadní strany kamery je výrazné kolečko s jednotlivými režimy s joystickem s modrou diodou ve špičce uprostřed. Joystickem se přes menu v hledáčku nebo na LCD displeji ovládají jednotlivé funkce videokamery. Celý systém ne navržen tak, aby se dal ovládat jednou rukou, ale o tom se podrobněji zmíníme v ovládání. Pod kolečkem je gumová krytka, která skrývá výstup S-Video. Další gumová krytka je na pravém boku kamery a nalezneme pod ní AV výstup, zdířku pro Free Style ovladač, který je součástí balení, nebo externí mikrofon a pod ním USB 2.0 Video Class.

Ovládání

Jak už jsme zmínili ve Vzhledu a výbavě, Panasonic si zaslouží velkou jedničku za zdařilou ergonomii. Kamera je nejen maličká a lehká, ale také se velice dobře drží, k čemuž přispívá i výrazné žebrování na kazetové části. Všechny ovládací prvky jsou v dosahu prstů pravé ruky. Prostředníček přiléhá k ovladači zoomu, ukazováček na fotospoušť a palcem můžete ovládat spoušť nebo se pohybovat v menu prostřednictvím již zmiňovaného joysticku. Levou ruku si můžete strčit třeba do kapsy, protože jí vůbec nebudete potřebovat. Je přitom jedno, jestli máte vyklopený nebo zaklaplý LCD displej, protože menu se může objevit i v hledáčků.

Do nastavení jednotlivých parametrů kamery se dostanete tak, že stisknete tlačítko Menu a pak už se v nabídce pohybujete pomocí joysticku. Přitom záleží do jakého režimu máte přepnutý kruhový volič. Joystick ovšem využijete i při normální práci s kamerou. V režimu záznamu si s jeho pomocí můžete v automatickém režimu aktivovat Tele-macro, které vtiskne záběru větší účinek tím, že zaostří pouze objekt při současném rozmazaném pozadí, Soft Skin pro měkčí podání pleťových barev, postupné zatmívání a roztmívání, kompenzaci protisvětla, režim Nigt view/0 lux night view (používá k přisvícení obrácený LCD displej) a kontrolu záznamu. V manuálním režimu navíc přibude vyvážení bílé barvy, nastavení rychlosti závěrky, hodnoty clony nebo zisku (gain). Při fotografování na paměťovou kartu máte k dispozici podobné možnosti jako při natáčení na kazetu jen s tím rozdílem, že chybí noční režim a kontrola záznamu. Při přehrávání máte k dispozici všechny všechny obvyklé funkce a u fotografií navíc ještě mazání.

Obraz

Otestovali jsme kameru ve všech možných situacích a nejvíc kameře svědčí spíše standardní světelné podmínky. S ubývajícím světlem se sice kvalita záznamu, ale pokud nejde o vyloženou tmu, kde ani přisvícení LCD displejem nepomáhá. Jinak je obraz při standardních podmínkách velice kvalitní s jasnými a živými barvami. Je zde jasně patrný posun v kvalitě proti cenově srovnatelným jednočipovým videokamerám. Kvalita fotografií je vzhledem k tomu, že že se jedná o videokameru, dobrá a v nejvyšším rozlišení 1520 x 1152 si můžete bez problémů nechat udělat papírové fotografie 9x13 nebo 10x15 do vašeho rodinného alba.

Hodnocení

Co říci k hodnocení. Jedná se o vynikající kompaktní videokameru s velice příznivým poměrem výkon:cena. Ve své cenové kategorii nemá konkurenci. Za cenu jednočipové videokamery dostanete tříčipový přístroj, který vám umožní natáčet v takřka profesionální kvalitě za mnohem nižší cenu, než kolik byste zaplatili za některou z pokročilých poloprofesionálních kamer. Špičková kvalita záznamu se tímto posouvá i do ryze amatérské sféry.

Vlastnosti  
Snímač

3x 1/6" CCD (3x 540k) 

Rozlišení (video/fotografie)

3x 340k pixelů

Optika

Panasonic Video Lens,  10x optický zoom, 20x/500x digitální zoom   

Světelnost objektivu

F1.8 - 2.8  

Ohnisková vzdálenost

2,45 – 24,5 mm (v přepočtu na 35 mm kinofilm 42.0 - 420 mm)

Závěrka (kazeta/karta)

1/50 - 1/8000 s /  1/25 - 1/500 s

Formát

Mini DV 

LCD displej (úhlopříčka/rozlišení)

2.5" / 113 000 pixelů

EVF (úhlopříčka/rozlišení)

0.33" / 113k  pixelů  

Mikrofon

stereo zoom mikrofon s potlačením šumu  

Formát zvuku

PCM 12bit 4 kanály / 16bit 2 kanály  

Paměťové karty

SD/MMC  

Statický obraz

640x480, 1520x1152 pixelů  

Funkce webové kamery

motion JPEG 320x240, 6 snímků/s  

Rozhraní

S-Video výstup, AV výstup, DV výstup, USB 2.0 Video Class

Rozměry

76 x 77 x 120 mm 

Hmotnost

420 g (přibližná bez akumulátoru a kazety)

Cena

22 995 Kč

Autor:
Témata: Zisk
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 91 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 91 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi je 5 příspěvků

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...