Proč jsou lepší tříčipové digitální videokamery?

aktualizováno 
Až dosud se 3CCD systémy objevovaly pouze v dražších poloprofesionálních videokamerách. Společnost Panasonic se však rozhodla vsadit na tuto technologii a uvede na trh 3CCD videokameru za méně než dvacet tisíc. Chcete vědět, jak 3CCD funguje a zda je opravdu o tolik lepší než 1CCD systém?

O nových 3CCD digitálních videokamerách Panasonic jste si mohli přečíst v článku Panasonic sází na 3CCD technologii. Panasonic se tak stal prvním výrobcem, v jehož produktové řadě převážily tříčipové kamery nad jednočipovými. Je na čase, abych si osvětlili princip fotografování těchto kamer a jejich výhody proti jednočipovým kamerám.

Snímač je součástí oka videokamery, který převádí světlo na elektrické impulsy stejně jako nervy v oku. Nejčastěji se můžete setkat ve videokamerách s CCD snímači, ale u některých se objevují i CMOS. Ty však pro tentokrát pomineme a budeme se věnovat pouze CCD.

Největší rozdíl mezi 3CCD a 1CCD systémy spočívá v tom, jak pracují se světlem. Tříčipový systém používá samostatné CCD snímače pro každou základní barvu (červená, zelená, modrá). Světlo, které vstupuje do objektivu, je diachronickými zrcadly (optickými hranoly) rozděleno na jednotlivé základní barevné složky a dopadá na samostatné hranoly.

Největší výhodou tohoto systému je vysoká citlivost, protože světlo je zpracováno v původní podobě s jeho jednoznačnými charakteristikami. Díky minimálním světelným ztrátám disponuje výsledný záznam vyšším jasem, jemnou gradací a dokonalejší hloubkou. Celkově je mnohem přirozenější než u jednočipového systému.

Naproti tomu 1CCD systém pracuje s mozaikově uspořádanými filtry. Tento systém si můžeme dále rozdělit podle toho, jaké používá filtry. V systému doplňkových barev obsahuje kamera žlutý, azurový, purpurový a zelený filtr. Doplňkové barvy jsou vždy tvořeny kombinací dvou základních barev.

Systém základních barev pracuje se základními barvami přímo bez předchozího zpracování a obsahuje červený, modrý a dva zelené filtry, což je dáno tím, že normální světlo obsahuje 30 % červené složky, 60 % zelené a 10 % modré. Mozaiková struktura má tu nevýhodu, že kvůli rozložení jednotlivých barev musí systém obraz dopočítávat, což má za následek nižší citlivost a rozlišení a horší barvy a prokreslení detailů.

Když porovnáme záznam z 3CCD videokamer a 1CCD videokamer, zjistíme, že 3CCD nabízejí o 30 % nižší barevný šum. Rozlišení barev je proti jednočipovým kamerám vyšší 1,5násobné, což je dáno právě tím, že 3CCD nemá barevné filtry na CCD snímačích. Rovněž dynamický rozsah je u 3CCD o 30 % širší. Proto jsou také 3CCD kamery vhodnější pro reprodukci všech částí obrazu od světlých až po tmavé. Systém 3CCD je to nejlepší, co v současnosti pro videokamery existuje, proto jej používají profesionálové i technici.

Autor:
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Disney koupil 21st Century Fox, jednu streamovací službu věnuje dětem

Aktuální homepage Hulu.com.

Společnost Disney dokončila nákup mediálního giganta 21st Century Fox a s ním i další části streamovací služby Hulu....

I v Česku se vyrábí skvělé hi-fi. To nejlepší se sjede do Prahy

Výstava té absolutně nejlepší poslechové techniky, Audio Video Show Praha 2019,...

Výstava nejlepší poslechové techniky Audio Video Show Praha 2019 proběhne v pátek 1. a v sobotu 2. března v prostorách...

Samsung končí s Blu-ray přehrávači, v televizích však uvede nové služby

Nývlt Václav: online #6281

Loňské modely Blu-ray a UltraHD Blu-ray přehrávačů Samsung byly podle informací společnosti poslední. Místo toho chce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz