DVD přehrávač je hned po televizním vysílání nejčastějším domácím zdrojem audiovizuální zábavy. Dříve drahá technologie se dá nyní koupit za pár korun. Přesto jsou i v nejnižších kategoriích velké rozdíly - jak funkční, tak kvalitativní. Při výběru přehrávače je nutné klást si především tyto tři otázky: Co všechno přehraje? Jak kvalitně to přehraje? Jaký komfort mi při tom nabídne?
Co dovedou všechny
Nikoho nepřekvapí fakt, že všechny DVD přehrávače přehrají DVD-Video, tedy filmové DVD disky. A to v plné šíři jejich možností - zobrazí grafické animované menu, umožní výběr jazyka zvukové stopy a titulků, listování kapitolami filmu a možnost kteroukoli hned spustit. Během přehrávání lze reprodukci zastavit, zrychlit, zpomalit nebo přeskočit na další kapitolu. U patřičně vybavených disků je možné měnit úhly pohledu kamery na scénu - což je spíše hypotetická možnost, tyto disky lze spočítat na prstech jedné, maximálně dvou rukou.
Prakticky všechny přehrávače, mimo některých tržištních značek, si dnes již poradí s vypálenými DVD-Video disky, přičemž na formát média se již moc nehraje - je jedno, zda máte film na DVD-R/RW nebo DVD+R/RW discích - hrát budou oba.
Totéž platí i pro hudební CD (CDDA), respektive jejich CD-R/RW varianty.
Přehráváme videosoubory: ošemetný DivX
Fenomén internetové distribuce filmů, ať již legální či nelegální, je formát MPEG4, nejčastěji kodeky DivX a XviD. Pomocí účinné komprese dokáží celovečerní film smrsknout z kupříkladu 6 GB na 700 MB. Takový film se jednak vejde na CD (při současné ceně DVD vypalovaček a prázdných médií to již postrádá smysl), ale především lze snadno a rychle stáhnout z internetové sítě.
Velkým plusem je, když lze přehrávač ovládat přímo tlačítky na čelním panelu. Nesmyslnou módou je minimalizace ovladačů na čelním panelu - pokud vám dojdou baterie v dálkovém ovladači, tak si pak nic nepustíte.
DTS versus DTS Out... Pozor na drobný rozdíl |
Trojice velkých písmen DTS na čelním panelu je doplněno o malinké slůvko Out - tato kombinace značí, že přehrávač nemá vlastní dekodéry DTS (do analogových výstupů dekódovaný DTS zvuk nepustí), ale pouze jeho nezpracovaný signál posílá na digitální výstupy. |
Většina současných DVD přehrávačů dokáže oba tyto kodeky přehrát, je dobré si zjistit, které verze přehrávač podporuje - optimálně DivX 3.11, 4.0, 5.0, 5.2 a 6. Výhodou je, pokud je přehrávač certifikován jako DivX Ultra kompatibilní - vyhovuje pak specifikacím kodeku DivX 6, jehož součástí jsou i interaktivní menu a funkční výbava podobná jako u DVD.
Pro většinu Čechů je poměrně klíčové, zda přehrávač dokáže přehrát titulkový soubor u DivX filmů - naprostá většina filmů na internetu je totiž v originálním zvukovém znění, takže zpravidla v angličtině.
Titulky u DivX jsou řešeny samostatnými textovými soubory (tedy zcela jinak než titulky u DVD - vkládané obrázky) a ne každý přehrávač je dokáže zobrazit. Ještě menší skupina přehrávačů si poradí s českou diakritikou - místo písmenek s háčky a čárkami pak vidíte jen změť znaků. Pokud chcete sledovat DivX filmy a anglicky neumíte nejlépe, pak si schopnost korektně přehrávat české titulky ohlídejte.
Dříve platilo, že mají s češtinou problém především značkové výrobky - to dnes již není úplně pravda. Mnoho velkých výrobců si již na podporu češtiny u titulků dává pozor.
Vyspělejší přehrávače si poradí i s konkurenčními formáty - Windows Media Video (WMV) nebo NeroDigital. Zatímco druhý jmenovaný se používá jen minimálně, první jmenovaný je častý především v internetových videopůjčovnách.
Hlavní otázky při výběru: |
- přehraje DivX ? |
Posloucháme muziku: z obou kvalitativních konců - MP3 i SACD
Drtivá většina přehrávačů přehraje komprimované hudební MP3 soubory. V poslední době již není ani třeba věnovat pozornost datovým otázkám - přehrávače přehrají VBR i CBR od 32 do 320 kbit/s. Podstatnější je tedy komfort přehrávání. Nejčastější je obyčejný výpis skladeb na vloženém médiu, případně podstatně vhodnější listování adresářovou strukturou.
Optimální je, když přehrávač podporuje ID3 tagy. To jsou metadatové informace o každé skladbě, ve kterých je obsaženo jméno interpreta, název alba, název skladby, pořadí skladby na albu, žánr... Pokud přehrávač tyto informace zobrazí, máte vždy přehled o tom, co posloucháte. Lze tak i předejít případnému chybnému seřazení pořadí skladeb.
Ve výjimečných případech dokáže přehrávač údaje o přehrávaných skladbách zobrazovat i na svém displeji - během poslechu tak nemusíte mít zapnutý televizor a zároveň můžete listovat hudební knihovnou.
Praktické je, pokud si přehrávač poradí i s WMA (Windows Media Audio) soubory. Není sice praktický důvod pro jejich domácí tvorbu a v internetových peer-to-peer sítích jich také moc nenaleznete, ale je to častý formát on-line hudebních obchodů. Pokud těchto služeb využíváte, musíte si dát pozor na jednu komplikaci - DRM ochranu. Většina DVD přehrávačů s ní neumí pracovat a svoji nakoupenou muziku si na nich nespustíte.
S ostatními formáty to bývá bída - například OGG Vorbis nebo bezztrátový FLAC naprostá většina přehrávačů nezvládne. Pokud máte hudební knihovnu v těchto formátech, výběr se vám značně zužuje.
Na opačném kvalitativním konci spektra, tedy u formátů s vysokým rozlišením DVD-Audio a SACD, je výběr složitější - tyto formáty podporují jen některé, zpravidla dražší přehrávače. Nutno podotknout, že pokud si tyto disky pustíte na přehrávači za 4-5 tisíc korun, pak bude hlavním vylepšením prostorová hudební reprodukce. Kvalitativní náskok oproti CD je potlačen limity levnější elektroniky.
K využití kvalitativního potenciálu SACD a DVD-Audio je nutno sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit opravdu kvalitní přehrávač a adekvátní poslechovou sestavu.
Hlavní otázky při výběru: |
- jaké hudební formáty přehraje? |
Prohlížíme obrázky: někdy hot, někdy čehý
Standardní funkcí DVD přehrávačů je prohlížení obrázků - nejčastěji fotek z digitálního fotoaparátu. Zpravidla si poradí jen s formátem JPG, což ale bývá dostačující. To se hodí například při návštěvách - prezentovat fotografie z dovolené na velkém televizoru je rozhodně pohodlnější, než se tísnit kolem počítače.
Ačkoli si většina přehrávačů poradí i se snímky z 8 či 10 megapixelových fotoaparátů, některým přehrávačům trvá poněkud déle tyto snímky zobrazit. Je proto lepší je mít na CD/DVD disku ve zmenšené podobě - prohlížení je potom svižnější. Vzhledem k rozlišení obrazovek ani není důvod se pokoušet snímky v plném rozlišení zobrazovat.
Velké plus mají při prohlížení snímků modely s HDMI výstupem, schopností zobrazení vyššího (1080i) rozlišení připojené k plochým zobrazovačům. Takové pak dokáží zobrazit perfektní snímky. Přístroje připojené Scartem do CRT televizoru poskytují mnohem horší podívanou.
Při prohlížení obrázků se může hodit funkce automatického přehrávání, neboli slideshow. Při ní jsou obrázky měněny po určitém časovém úseku. Pokud prohlížíte syrové fotky, které neprošly předchozí editací, pak oceníte možnost otočení snímku (rotace) o 90, 180, nebo 270 stupňů. Především u snímků větších skupinek lidí se může hodit funkce lupy (zoom), s jejíž pomocí si můžete jednotlivé obličeje zvětšit.
Velice efektní je, pokud přístroj umožňuje současné přehrávání hudby a fotografií. Snadno tak docílíte ozvučené slideshow a k fotkám z exotické dovolené tak pustíte třeba jejich místní hudbu.
Hlavní otázky při výběru: |
- umí zobrazit fotografie ve vysokém rozlišení? |
Kvalita obrazu a zvuku
Čím se jednotlivé přístroje liší docela výrazně, je kvalita zvuku a obrazu.
To rozděluje cenové kategorie více než funkční výbava. Známkou nejvyšší kvality obrazu nemusí být ani HDMI konektor - i zde jde vypozorovat kvalitativní rozdíly, dané především úrovní zpracování a dekódování výstupního signálu. O jakosti obrazového výstupu pozitivně vypovídá kupříkladu použití špičkového obrazového procesoru Faroudja DCDi, případně upscaling obrazu na 1080i či 1080p.
Na zvuk mají vliv především použité D/A převodníky a operační zesilovače. To však obtížně zjistíte, proto je nutné věřit buďto vlastní zkušenosti (získané u známého či prodejce) nebo testům.
Průřez předvánočním trhem |
Pioneer DV-600A
cena: 5 490 Kč |
cena: 1 660 Kč |
Cena: 2 855 Kč |
Cena: 4 990 Kč |
Cena: 495 500 Kč |
Cena: 9 995 Kč |
Cena: 8 990 Kč |
cena: 3 490 Kč |
cena: 5 990 Kč |
cena: 11 990 Kč |
cena: 2 490 Kč |
cena: 2 490 Kč |
Cena: 1 490 Kč |
Přípojná místa