HDD jukebox, ještě slimovější SlimX a 512MB flash - trumfy iRiveru pro rok 2003

aktualizováno 
Firma iRiver si pro letošek připravila velice zajímavé překvapení. Vydala se cestou pevných disků a na lednovém CES představila harddiskový jukebox iHP-100. Dočkáme se také discmanu SlimX 550 o tloušťce neuvěřitelných 13 mm a flash přehrávače s 512 MB paměti.

Korejská firma iRiver odhalila na lednovém veletrhu CES své další trumfy. Stalo se tak trochu mimo zájem hlavních internetových médií, nicméně prezentované výrobky dozajista způsobí na trhu s MP3 přehrávači značný rozruch.

První, ne zase tak žhavou, ale rozhodně očekávanou novinkou, je kapesní flashový MP3/WMA přehrávač s FM rádiem. Jeho 128MB verzi iFP-180T jsme loni testovali, v Česku už se prodává i 256MB modifikace, označená jako iFP-190T. Nejnovější model iFP-195T už je vybaven dokonce 512 MB. V USA má stát necelých 350 dolarů, což není zase tak moc. Ovšem za ty peníze už bych si raději počkal na následující kousek.

iRiver HDD jukebox iHP-100

Hlavním soustem pro přihlížející bylo totiž něco úplně jiného. iRiver si pro rok 2003 patrně odpočine od discmanů a zaměří se na jiné médium. Letošní bombou se má stát harddiskový jukebox iHP-100. Tento skvost se podařilo zachytit redaktorům japonského ZDNetu. Ačkoliv fotografie pořížené v přítmí stánku nejsou dvakrát kvalitní, obrázek o přehrávači si podle nich udělat můžeme.

iRiver HDD jukebox iHP-100

Na vzhledu přístroje má jako obvykle největší zásluhu korejská designerská dílna INNO, která navrhla i předchozí výrobky iRiveru. Dominantními prvky jsou křížový ovladač a velký grafický displej, připomínající krapet iPod od Apple. Rozměry jukeboxu jsou 105×59×18 mm, je tedy jen o něco málo silnější než populární MP3 discmany téže značky. Uvnitř se skrývá 1,8" harddisk s kapacitou 10 GB, do budoucna se počítá i s 20GB modelem. Přístroj je vybaven sluchátkovým výstupem, mikrofonním vstupem a také kombinovanými linkovými i optickými vstupy a výstupy! Signál ze všech zdrojů bude ukládán přímo v MP3. Ke komunikaci s počítačem slouží USB 2.0. Lithium-polymerový akumulátor dodá přehrávači sílu na 15 hodin provozu.

iRiver HDD jukebox iHP-100

Mezi podporovanými formáty se vedle MP3, WMA a pofiderního ASF oficiálně objevuje také Ogg Vorbis a další jsou prý na cestě (snad konečně mp3PRO?). Pro management hudebních nahrávek je připraven americký software MoodLogic, který umí servírovat muziku podle nálady svého pána. Otázkou je, nakolik se tato aplikace bude podílet také na případném zabezpečeném přenosu hudebních souborů mezi počítačem a přehrávačem a jak bude jukebox použitelný jakožto externí přenosný disk. První dodávky iHP-100 do obchodů v Koreji a USA jsou plánovány na květen. Přístroj se na pultech objeví za přibližně 300 dolarů, což je cena příjemná.

iRiver SlimX 550

Ještě investigativnější byli reportéři serveru IGN Gear, kteří vypátrali informace o zcela novém MP3/WMA discmanu SlimX 550. Nejedná se o konkurenta stávajících modelů, ale spíš o lowendovou alternativu pro méně majetné fandy MP3 (úder proti lacinější Safě?). Přehrávač, který vypadá jako placka bez výrazných designérských prvků, oslní svou konstrukcí teprve poté, co zjistíte jeho tloušťku. SlimX 550 je silný pouhých 13 mm! Na funkce není přehrávač tak bohatý jako předchůdci, např. kapacita vyrovnávací paměti je menší. Systém ovládání přehrávače dálkově z jednotky na kabelu zůstal. Naprosto fascinující je spotřeba energie - s battery packem vydrží nový SlimX hrát neuvěřitelných 70 hodin! Cena je velice solidní, 150 dolarů.

Novinky iRiveru pro letošní rok se nesou v duchu hesla "pro každého něco". A vybírat je opravdu z čeho. Teď už se můžeme jen těšit, až se některý z připravovaných kousků objeví v našich končinách.

Zdroj: ZDNet Japan, IGN Gear

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz