Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Gramofon není jen pro hipstery. Vyzkoušeli jsme skvělou kombinaci

aktualizováno 
Najdete-li ve svém životě čas na soustředěný poslech hudby, možná jste uvažovali o pořízení gramofonu. A pokud jej chcete poslouchat sami, pak je kombinace se sluchátkovým zesilovačem a sluchátky skvělá volba.

Skvělá kombinace: gramofon Technics SL-1500C, sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2 a sluchátka Neumann NDH20. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Znovuobjevená popularita vinylových desek a gramofonů neklesá, ba naopak. Ale zatímco v digitálním světě jsme si zvykli, že levnější zařízení může mít docela přijatelný zvuk, u analogu to za stokoruny a nízké jednotky tisíc příliš nejde. S gramofonem za dva až tři tisíce jednak dostane mizerný zvuk, jednak si rychle opotřebuje za nemalé peníze nakoupené desky.

Jako „vstupní bránu“ pro hlasitý poslech vinylových desek jsme v dubnu otestovali all-in-one gramofon Pro-Ject JukeBox E v kombinaci s reprosoustavami Xavian BonBonous. Je za dostupnou cenu, opředen mnoha kompromisy, ale celkově rozumně fungující.

Tentokrát jsme vyzkoušeli úplně odlišný systém: pro soukromý poslech na sluchátka a splňující mnohem vyšší nároky na kvalitu zvuku. Základem se stal nový model SL-1500C společnosti Technics, která patří mezi gramofony k legendám. 

Jednou z jeho výhod je nečekaně povedený korekční předzesilovač, takže jsme si jej dovolili využít a vyvést z gramofonu zvuk na linkové úrovni. Ten jsme pomocí kabelů AudioQuest Evergreen vedli do elektronkového sluchátkového zesilovače Valhalla 2 od amerických Schiit Audio a do něj pak připojili sluchátka Neumann NDH20.

Gramofon

Technics SL-1500C je patří mezi manuální modely, což znamená, že přenosku musíte nad desku umístit a na desku spustit sami a na konci desky naopak raménko s přenoskou sami zvednout, gramofon neudělá sám nic. Zvedání ovládáte páčkou a je hydraulické. Oproti poloautomatickým a automatickým modelům tak má gramofon jednodušší konstrukci, což je vždy pozitivum, ale také nižší komfort obsluhy. Na konci desky na to musíte myslet a nenechat jehlu opotřebovávat v koncové drážce.

Přenoska Ortofon M2 Red

Technics gramofon osazuje přenoskou nižší střední třídy Ortofon M2 Red. Budoucí upgrade je samozřejmě možný.

Gramofon Technics SL-1500C - detail montáže raménka

Uložení raménka. Nastavit můžete jeho výšku, snadno nastavíte protiváhu a také antiskating. Vidíte i páčku po zvedání a pokládání přenosky. 

Hlavice raménka má přípravu na klasické půlpalcové uchycení přenosky, k raménku jej pojí běžný H-4 bajonet. Uložení raménka umožňuje snadné uživatelské nastavení „svislé váhy na hrot“ a antiskating.   

Gramofon využívá takzvaný přímý náhon, kdy stator motoru je součástí šasi a rotor součástí talíře. Pro přenos otáček se tak nevyužívá obligátního řemínku, talíř je přímou součástí motoru. To vyžaduje vysoké nároky na řízení motoru a jemnost jeho chodu, s tím má Technics již několik desetiletí zkušeností, přímý náhon byl vždy jeho doménou.

Gramofon Technics SL-1500C - detail pohonného ústrojí

Detail přímého náhonu - motor je rozdělen mezi tištěný spoj s planární cívkou, talíř je osazen silným magnetem.

Mimo páčky pro manipulaci s raménkem jsou na gramofonu jen čtyři ovládací prvky: hlavní vypínač, start a zastavení pohonu a volba rychlosti mezi 33,3 a 45 otáček za minutu.

Gramofon má na pantech umístěno krycí víko, které snižuje riziko poškození desky a přenosky a omezuje vnikání prachu. Má aretaci a dobře drží v různých polohách otevření, což je fajn, pokud nad gramofonem nemáte dostatek manipulačního prostoru. Jen při dovření bychom uvítali jemnější doraz.

Na zadní straně gramofonu naleznete přípojná místa. My jsme využívali linkový výstup z vestavěného korekčního RIAA předzesilovače, tvořené dvojicí cinch výstupů. Druhá dvojice je pak výstup přímo z přenosky, takže můžete připojit vlastní korekční zesilovač. To v budoucnu využijete v případě, že se rozhodnete pro významnější upgrade přenosky, s ní pak bude přechod na lepší RIAA zesilovač smysl. Pro tento typ zapojení je zde připraven zemnicí šroubek. 

Ačkoli to tak na obrázku možná nepůsobí, vrchní strana gramofonu je z hliníku a celý stroj má bez několika gramů 10 kg.

Sluchátkový zesilovač

Protože z gramofonu vychází signál na linkové úrovni s konstantní úrovní, je potřeba zařízení, které signál zpracuje pro napájení sluchátek a umožní regulaci hlasitosti. Valhalla 2 je sluchátkový zesilovač, kde se o zesílení signálu starají dvě dvojice triod. Na výstupu nejsou transformátory, ale jen výstupní kondenzátory. Napájení obstarává dvojice transformátorů, jeden pro žhavení elektronek, druhý pro zbytek signálové elektroniky.

Sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2

Sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2.

Valhalla 2 si poradí se sluchátky se širokou škálou impedancí a ačkoli výrobce uvádí, že nemá problém ani se sluchátky s impedancí nízkou (typickou pro sluchátka na ven), podle nás se lépe hodí ty s impedancí vyšší (řekněme nad 100 Ohm). To jsou zpravidla větší sluchátka pro domácí použití.

Na čelním panelu nejdete jen ovladač hlasitosti, bílou diodu signalizující zapnutí přistroje a sluchátkový výstup na konektoru Jack 6,3 mm. Vše ostatní je vzadu, není toho mnoho. Je zde síťový vypínač (snadno jej nahmátnete i zepředu), přepínač zisku (vyšší pro méně citlivá sluchátka, nižší pro více citlivá sluchátka), linkový výstup předzesilovače pro připojení aktivních reprosoustav a linkový vstup pro připojení zdroje zvuku. A to je vše. Asi bychom uvítali více vstupů a přepínač, na druhou stranu snahu o minimalismus signálové cesty vítáme.

Sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2

Přípojná místa zesilovače Valhalla 2 jsou poměrně spartánská.

Zesilovač se poměrně dost zahřívá, po několika hodinách provozu je horký v podstatě celý, včetně hmatníku ovladače hlasitosti. Elektronky nemají kryt a koukají skrze perforovaný plech ven. Chce to trochu opatrnosti s manipulací s jinými předměty.

Sluchátka

O Neumann NDH20 se příliš rozepisovat nechceme, podrobně jsme je rozebrali v červnové recenzi. Zmiňme jen, ze jde o uzavřená circumaurální sluchátka a zároveň prvotinu slavného výrobce mikrofonů a že na nás zanechala výborný dojem. Což je ostatně důvodem, proč jsme je do této sestavy zařadili.   

Poslech

Na sestavě jsme poslechli větší množství desek, jak nově vydaných, tak i starších a starých dobře udržovaných titulů. 

Skoro až překvapivě nás nadchla deska kytaristy Joa Satrianiho Surfing With The Alien. Album mám naposlouchané z CD a desku jsem z bazaru přinesl spíše jen tak pro potěchu. Celkem dlouho jen stála na poličce a pod jehlu se podívala až nyní při testu. 

Fotogalerie

Znáte ten pocit, kdy vás poslech pohltí tak, že zapomínáte dělat to, co jste původně u poslechu chtěli dělat? Tak přesně tak dopadlo psaní tohoto textu. Syrová, živá a dynamická reprodukce mě strhla a pohltila a já si ji s nejprve nevědomým podupováním nohou užíval. Výborné. 

Reprodukce je příjemná, plná, hutná. Při kritickém poslechu bychom ocenili lepší rozlišení na výškách a možná lepší celkovou mohutnost a sílu projevu, což jde na vrub použité přenosce. Střední pásmo nabízí hodně informací, docela rozumné vyjádření prostoru a již zmíněnou plnost a přirozenost. Výšky jsou měkčí a u metliček ve skladbě Closer od Stevea Strausse (Stockfish records) nejsou tak precizně kreslené, jak známe z digitálního hi-res souboru poslouchaném přes D/A převodník a stejném sluchátkovém zesilovači a sluchátkách. Na druhou stranu, při poslechu z gramofonu jsme dostali prezentnější pásmo středů s vokálem a hutnější a hlubší projev.

Sluchátka a zesilovač jsme vyzkoušeli i s USB D/A převodníkem Denon DA300USB, projev měl v takovém případně menší objem a hloubku, ale ostřeji a detailněji vykreslené výšky a celkově dával pocit větší podrobnosti reprodukce. Musíme ocenit čistotu, přesnost a určitou analogovou příjemnost sluchátkového předzesilovače, s dostatkem síly pro pevné dynamické špičky i při vysokých hlasitostech, nebo autoritativní podání hlubokých rejstříků varhan.

Závěr

Poslechli jsme i nově vydané tituly na 180g deskách, ale zde se musíme přiznat, že raději sáhneme po digitálním studiovém masteru ve vysokém rozlišení. Ano, sestava je schopná výborného zvuku a excelentního zvuku by se s kvalitnější (a mnohonásobně dražší) přenoskou a korekčním zesilovačem dosáhnout jistě dalo. 

Mnohem více nás baví právě poslech starých titulů, kterým byla na méně schopném studiovém vybavení leckdy věnována mnohem větší péče a zvuk nebyl znehodnocen remasterováním podle modního trendu „loudness war“, jak to mají mnohé reedice na kompaktních discích nebo digitálních souborech. 

Testovaná sestava uspokojí i náročnější posluchače o komorní analogový poslech. Technics SL-1500C pořídíte za 25 990 Kč, Schiit Audio Valhalla 2 za 11 990 Kč a Neumann NDH25 za 12 790 Kč. Za zápůjčku sluchátkového zesilovače děkujeme poslechovému salonu Audigo.cz.

A jak správně zacházet s gramofonovými deskami? Podívejte se na video.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Náhradní řešení je povedená volba. Test Huawei Nova 5T

Huawei Nova 5T

Huawei to má v posledních měsících čím dál těžší. V uvádění novinek ho omezují americké sankce, a...

Elektroniro by bylo výborné rodinné auto, Kia ho však nestíhá vyrábět

Kia e-Niro

VIDEO Elektromobil Kia e-Niro má vše, co byste od elektrického SUV mohli očekávat. Je prostorný, výborně...

Není praktický, ale stejně ho chcete. Recenze Samsung Galaxy Fold

Samsung Galaxy Fold

VIDEO Samsung Galaxy Fold je aktuálně nejdražším smartphonem na českém trhu. Je technickou perlou, jedním...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z...

Jak se tankuje vodík? Auto s elektrárnou na palubě je na skok v Česku

Elektromobil Hyundai Nexo na vodíkové čerpací stanici v Neratovicích

VIDEO Některé elektromobily nebude nutné nabíjet. Místo toho jim naplníte nádrž vodíkem, který palivový...

Gramofon není jen pro hipstery. Vyzkoušeli jsme skvělou kombinaci

Skvělá kombinace: gramofon Technics SL-1500C, sluchátkový zesilovač Schiit...

VIDEO Najdete-li ve svém životě čas na soustředěný poslech hudby, možná jste uvažovali o pořízení...

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Jako atomovka, ale bez radiace. Českému vědci nedá spát záhadný výbuch

Geofyzik Günter Kletetschka je v tuzemském prostředí fenomén. Svérázný vědec třináct let působil v NASA a také nyní se...

Windows 7 končí a s nimi jedna éra. Uživatelé stojí před těžkým rozhodnutím

Windows 7 uzavírá generaci operačních systémů Microsoftu, které zvládly bez omezení fungovat bez připojení k internetu,...

Filantropický rekord. Kolegové Antonína Holého věnují na vědu 200 milionů

Chemici Hana a Dalimil Dvořákovi věnují 200 milionů korun nadaci, která má podporovat mladé chemiky. Prostředky...

Opravte si Windows 10. Kritickou chybu objevila americká tajná služba

Microsoft a NSA doporučují urychleně aplikovat záplatu na kritickou zranitelnost ve Windows 10 a Windows Server...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Nové televizory promění domácnosti. Velké novinky přijdou již letos

Výběr nového televizoru bude stále obtížnější disciplínou. Vznikají nové zobrazovací technologie i koncepty televizorů,...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Někteří diváci přišli s DVB-T2 o zvuk ve sluchátkách. Náprava je snadná

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 s sebou přinesl jednu neočekávanou komplikaci. Někteří diváci s opticky...

Premium

Nové televizory promění domácnosti. Velké novinky přijdou již letos

Výběr nového televizoru bude stále obtížnější disciplínou. Vznikají nové zobrazovací technologie i koncepty televizorů,...

Zemřel geniální konstruktér a milovník špičkového zvuku Ken Ishiwata

Ken Ishiwata je pro milovníky skvělého zvuku významnou osobností. Nejen jako ambasador společnosti Marantz se čtyřicet...

Levněji už to nejde. Největší televizor z Opavy však má své mouchy

Nabídku LCD televizorů na českém trhu nově rozšířily modely značky GoSat. Všechny stojí do deseti tisíc korun a my si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz