Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Gramofon není jen pro hipstery. Vyzkoušeli jsme skvělou kombinaci

Najdete-li ve svém životě čas na soustředěný poslech hudby, možná jste uvažovali o pořízení gramofonu. A pokud jej chcete poslouchat sami, pak je kombinace se sluchátkovým zesilovačem a sluchátky skvělá volba.

Skvělá kombinace: gramofon Technics SL-1500C, sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2 a sluchátka Neumann NDH20. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Znovuobjevená popularita vinylových desek a gramofonů neklesá, ba naopak. Ale zatímco v digitálním světě jsme si zvykli, že levnější zařízení může mít docela přijatelný zvuk, u analogu to za stokoruny a nízké jednotky tisíc příliš nejde. S gramofonem za dva až tři tisíce jednak dostane mizerný zvuk, jednak si rychle opotřebuje za nemalé peníze nakoupené desky.

Jako „vstupní bránu“ pro hlasitý poslech vinylových desek jsme v dubnu otestovali all-in-one gramofon Pro-Ject JukeBox E v kombinaci s reprosoustavami Xavian BonBonous. Je za dostupnou cenu, opředen mnoha kompromisy, ale celkově rozumně fungující.

Tentokrát jsme vyzkoušeli úplně odlišný systém: pro soukromý poslech na sluchátka a splňující mnohem vyšší nároky na kvalitu zvuku. Základem se stal nový model SL-1500C společnosti Technics, která patří mezi gramofony k legendám. 

Jednou z jeho výhod je nečekaně povedený korekční předzesilovač, takže jsme si jej dovolili využít a vyvést z gramofonu zvuk na linkové úrovni. Ten jsme pomocí kabelů AudioQuest Evergreen vedli do elektronkového sluchátkového zesilovače Valhalla 2 od amerických Schiit Audio a do něj pak připojili sluchátka Neumann NDH20.

Gramofon

Technics SL-1500C je patří mezi manuální modely, což znamená, že přenosku musíte nad desku umístit a na desku spustit sami a na konci desky naopak raménko s přenoskou sami zvednout, gramofon neudělá sám nic. Zvedání ovládáte páčkou a je hydraulické. Oproti poloautomatickým a automatickým modelům tak má gramofon jednodušší konstrukci, což je vždy pozitivum, ale také nižší komfort obsluhy. Na konci desky na to musíte myslet a nenechat jehlu opotřebovávat v koncové drážce.

Technics gramofon osazuje přenoskou nižší střední třídy Ortofon M2 Red. Budoucí upgrade je samozřejmě možný.

Uložení raménka. Nastavit můžete jeho výšku, snadno nastavíte protiváhu a také antiskating. Vidíte i páčku po zvedání a pokládání přenosky. 

Hlavice raménka má přípravu na klasické půlpalcové uchycení přenosky, k raménku jej pojí běžný H-4 bajonet. Uložení raménka umožňuje snadné uživatelské nastavení „svislé váhy na hrot“ a antiskating.   

Gramofon využívá takzvaný přímý náhon, kdy stator motoru je součástí šasi a rotor součástí talíře. Pro přenos otáček se tak nevyužívá obligátního řemínku, talíř je přímou součástí motoru. To vyžaduje vysoké nároky na řízení motoru a jemnost jeho chodu, s tím má Technics již několik desetiletí zkušeností, přímý náhon byl vždy jeho doménou.

Detail přímého náhonu - motor je rozdělen mezi tištěný spoj s planární cívkou, talíř je osazen silným magnetem.

Mimo páčky pro manipulaci s raménkem jsou na gramofonu jen čtyři ovládací prvky: hlavní vypínač, start a zastavení pohonu a volba rychlosti mezi 33,3 a 45 otáček za minutu.

Gramofon má na pantech umístěno krycí víko, které snižuje riziko poškození desky a přenosky a omezuje vnikání prachu. Má aretaci a dobře drží v různých polohách otevření, což je fajn, pokud nad gramofonem nemáte dostatek manipulačního prostoru. Jen při dovření bychom uvítali jemnější doraz.

Na zadní straně gramofonu naleznete přípojná místa. My jsme využívali linkový výstup z vestavěného korekčního RIAA předzesilovače, tvořené dvojicí cinch výstupů. Druhá dvojice je pak výstup přímo z přenosky, takže můžete připojit vlastní korekční zesilovač. To v budoucnu využijete v případě, že se rozhodnete pro významnější upgrade přenosky, s ní pak bude přechod na lepší RIAA zesilovač smysl. Pro tento typ zapojení je zde připraven zemnicí šroubek. 

Ačkoli to tak na obrázku možná nepůsobí, vrchní strana gramofonu je z hliníku a celý stroj má bez několika gramů 10 kg.

Sluchátkový zesilovač

Protože z gramofonu vychází signál na linkové úrovni s konstantní úrovní, je potřeba zařízení, které signál zpracuje pro napájení sluchátek a umožní regulaci hlasitosti. Valhalla 2 je sluchátkový zesilovač, kde se o zesílení signálu starají dvě dvojice triod. Na výstupu nejsou transformátory, ale jen výstupní kondenzátory. Napájení obstarává dvojice transformátorů, jeden pro žhavení elektronek, druhý pro zbytek signálové elektroniky.

Sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2.

Valhalla 2 si poradí se sluchátky se širokou škálou impedancí a ačkoli výrobce uvádí, že nemá problém ani se sluchátky s impedancí nízkou (typickou pro sluchátka na ven), podle nás se lépe hodí ty s impedancí vyšší (řekněme nad 100 Ohm). To jsou zpravidla větší sluchátka pro domácí použití.

Na čelním panelu nejdete jen ovladač hlasitosti, bílou diodu signalizující zapnutí přistroje a sluchátkový výstup na konektoru Jack 6,3 mm. Vše ostatní je vzadu, není toho mnoho. Je zde síťový vypínač (snadno jej nahmátnete i zepředu), přepínač zisku (vyšší pro méně citlivá sluchátka, nižší pro více citlivá sluchátka), linkový výstup předzesilovače pro připojení aktivních reprosoustav a linkový vstup pro připojení zdroje zvuku. A to je vše. Asi bychom uvítali více vstupů a přepínač, na druhou stranu snahu o minimalismus signálové cesty vítáme.

Přípojná místa zesilovače Valhalla 2 jsou poměrně spartánská.

Zesilovač se poměrně dost zahřívá, po několika hodinách provozu je horký v podstatě celý, včetně hmatníku ovladače hlasitosti. Elektronky nemají kryt a koukají skrze perforovaný plech ven. Chce to trochu opatrnosti s manipulací s jinými předměty.

Sluchátka

O Neumann NDH20 se příliš rozepisovat nechceme, podrobně jsme je rozebrali v červnové recenzi. Zmiňme jen, ze jde o uzavřená circumaurální sluchátka a zároveň prvotinu slavného výrobce mikrofonů a že na nás zanechala výborný dojem. Což je ostatně důvodem, proč jsme je do této sestavy zařadili.   

Poslech

Na sestavě jsme poslechli větší množství desek, jak nově vydaných, tak i starších a starých dobře udržovaných titulů. 

Skoro až překvapivě nás nadchla deska kytaristy Joa Satrianiho Surfing With The Alien. Album mám naposlouchané z CD a desku jsem z bazaru přinesl spíše jen tak pro potěchu. Celkem dlouho jen stála na poličce a pod jehlu se podívala až nyní při testu. 

Znáte ten pocit, kdy vás poslech pohltí tak, že zapomínáte dělat to, co jste původně u poslechu chtěli dělat? Tak přesně tak dopadlo psaní tohoto textu. Syrová, živá a dynamická reprodukce mě strhla a pohltila a já si ji s nejprve nevědomým podupováním nohou užíval. Výborné. 

Reprodukce je příjemná, plná, hutná. Při kritickém poslechu bychom ocenili lepší rozlišení na výškách a možná lepší celkovou mohutnost a sílu projevu, což jde na vrub použité přenosce. Střední pásmo nabízí hodně informací, docela rozumné vyjádření prostoru a již zmíněnou plnost a přirozenost. Výšky jsou měkčí a u metliček ve skladbě Closer od Stevea Strausse (Stockfish records) nejsou tak precizně kreslené, jak známe z digitálního hi-res souboru poslouchaném přes D/A převodník a stejném sluchátkovém zesilovači a sluchátkách. Na druhou stranu, při poslechu z gramofonu jsme dostali prezentnější pásmo středů s vokálem a hutnější a hlubší projev.

Sluchátka a zesilovač jsme vyzkoušeli i s USB D/A převodníkem Denon DA300USB, projev měl v takovém případně menší objem a hloubku, ale ostřeji a detailněji vykreslené výšky a celkově dával pocit větší podrobnosti reprodukce. Musíme ocenit čistotu, přesnost a určitou analogovou příjemnost sluchátkového předzesilovače, s dostatkem síly pro pevné dynamické špičky i při vysokých hlasitostech, nebo autoritativní podání hlubokých rejstříků varhan.

Závěr

Poslechli jsme i nově vydané tituly na 180g deskách, ale zde se musíme přiznat, že raději sáhneme po digitálním studiovém masteru ve vysokém rozlišení. Ano, sestava je schopná výborného zvuku a excelentního zvuku by se s kvalitnější (a mnohonásobně dražší) přenoskou a korekčním zesilovačem dosáhnout jistě dalo. 

Mnohem více nás baví právě poslech starých titulů, kterým byla na méně schopném studiovém vybavení leckdy věnována mnohem větší péče a zvuk nebyl znehodnocen remasterováním podle modního trendu „loudness war“, jak to mají mnohé reedice na kompaktních discích nebo digitálních souborech. 

Testovaná sestava uspokojí i náročnější posluchače o komorní analogový poslech. Technics SL-1500C pořídíte za 25 990 Kč, Schiit Audio Valhalla 2 za 11 990 Kč a Neumann NDH25 za 12 790 Kč. Za zápůjčku sluchátkového zesilovače děkujeme poslechovému salonu Audigo.cz.

A jak správně zacházet s gramofonovými deskami? Podívejte se na video.

15. října 2019

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Hodně střídmá evoluce. Test Samsungu Galaxy Z Flip 4

Samsung Galaxy Z Flip 4

Nové véčko od Samsungu se snaží být především sázkou na jistotu. Model Galaxy Z Flip 4 však hraje...

Test tabletů pro děti a žáky: I levný může uspokojit, musíte ale minout křápy

Test 11 tabletů pro děti, žáky, studenty

Pokud vám úhlopříčka displeje telefonu přijde malá a naopak velikost, hmotnost a cena notebooku...

Turbo nabíjení je jeho hlavní přednost. Test Realme GT Neo 3 150 W

Realme GT Neo 3 150 W

Svého rekordmana v rychlosti nabíjení má značka Realme v modelu GT Neo 3 150 W. Maximální výkon...

Je sexy a jedinečná, ale míří spíše na fajnšmekry. Test Sony Xperie 1 IV

Sony Xperia 1 IV

Smartphony značky Sony jsou prostě své, to platí už mnoho let. I proto mají vlastně svou relativně...

Takováto sluchátka jste v uších určitě neměli. Test unikátních LinkBuds

Sony LinkBuds jdou proti proudu, průniku hluku do uší nijak nebrání.

Jsou to sluchátka pro ty, co chtějí ze sluchátek poslouchat, ale nechtějí mít jimi ucpané uši. Co...

Obrněnec za pár korun vlastně dává smysl. Test Oscal S60

Oscal S60

U outdoorových telefonů často pochybujeme o jejich smyslu. Příplatek oproti běžným telefonům je...

  • Nejčtenější

Tuto technologii nejspíš používáte, ale dost možná ne naplno. Co vše umí NFC

Premium Používá se denně k bezkontaktnímu placení, ale také k tisku, párování sluchátek, načtení jídelního lístku, otevření...

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejblíž za 22 let. Vysloužilá sonda pořídila snímky Jupiterova měsíce Europa

Pět let letěla sonda Juno k Jupiteru, aby v roce 2016 u něj začala svou práci. Přestože již má své původní úkoly dávno...

Zabte je, než vylezou na břeh. I „hořící moře“ mělo zastavit německou invazi

Seriál Po neúspěšných diplomatických nabídkách se Hitler odhodlal k vypracování plánů na invazi do Británie. Britům bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZOR VLAK: Papírová RC lokomotiva je světovým unikátem

Toto jste ještě neviděli, štáb magazínu POZOR VLAK natočil naprostý železniční unikát, zářivě žlutý model elektrické...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Nová sluchátka Apple budou fungovat lépe, když poznají tvar ucha

Apple ve středu na speciální konferenci uvedl vedle nových hodinek a telefonu i další generaci malých sluchátek AirPods...

Malý OLED televizor jako skvělý monitor? Vyzkoušeli jsme novinku LG

Vyzkoušeli jsme malý OLED televizor v roli počítačového monitoru. A bylo to až překvapivě příjemné soužití. Chápeme...

Na stěnu, strop i stan. Přenosné projektory vytvoří kino skoro kdekoli

Premium Jednou z nejexponovanějších letošních novinek Samsungu je přenosný projektor The Freestyle. Vyzkoušeli jsme jej...

Polystyren a stahovací páska. Na výstavě nejlepší techniky umí překvapit

Prohlédněte si fotogalerii z výstavy Audio Video Show Praha 2022, která první červnový pátek a sobotu probíhá v...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...