Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Gramofon není jen pro hipstery. Vyzkoušeli jsme skvělou kombinaci

Najdete-li ve svém životě čas na soustředěný poslech hudby, možná jste uvažovali o pořízení gramofonu. A pokud jej chcete poslouchat sami, pak je kombinace se sluchátkovým zesilovačem a sluchátky skvělá volba.

Skvělá kombinace: gramofon Technics SL-1500C, sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2 a sluchátka Neumann NDH20. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Znovuobjevená popularita vinylových desek a gramofonů neklesá, ba naopak. Ale zatímco v digitálním světě jsme si zvykli, že levnější zařízení může mít docela přijatelný zvuk, u analogu to za stokoruny a nízké jednotky tisíc příliš nejde. S gramofonem za dva až tři tisíce jednak dostane mizerný zvuk, jednak si rychle opotřebuje za nemalé peníze nakoupené desky.

Jako „vstupní bránu“ pro hlasitý poslech vinylových desek jsme v dubnu otestovali all-in-one gramofon Pro-Ject JukeBox E v kombinaci s reprosoustavami Xavian BonBonous. Je za dostupnou cenu, opředen mnoha kompromisy, ale celkově rozumně fungující.

Tentokrát jsme vyzkoušeli úplně odlišný systém: pro soukromý poslech na sluchátka a splňující mnohem vyšší nároky na kvalitu zvuku. Základem se stal nový model SL-1500C společnosti Technics, která patří mezi gramofony k legendám. 

Jednou z jeho výhod je nečekaně povedený korekční předzesilovač, takže jsme si jej dovolili využít a vyvést z gramofonu zvuk na linkové úrovni. Ten jsme pomocí kabelů AudioQuest Evergreen vedli do elektronkového sluchátkového zesilovače Valhalla 2 od amerických Schiit Audio a do něj pak připojili sluchátka Neumann NDH20.

Gramofon

Technics SL-1500C je patří mezi manuální modely, což znamená, že přenosku musíte nad desku umístit a na desku spustit sami a na konci desky naopak raménko s přenoskou sami zvednout, gramofon neudělá sám nic. Zvedání ovládáte páčkou a je hydraulické. Oproti poloautomatickým a automatickým modelům tak má gramofon jednodušší konstrukci, což je vždy pozitivum, ale také nižší komfort obsluhy. Na konci desky na to musíte myslet a nenechat jehlu opotřebovávat v koncové drážce.

Přenoska Ortofon M2 Red

Technics gramofon osazuje přenoskou nižší střední třídy Ortofon M2 Red. Budoucí upgrade je samozřejmě možný.

Gramofon Technics SL-1500C - detail montáže raménka

Uložení raménka. Nastavit můžete jeho výšku, snadno nastavíte protiváhu a také antiskating. Vidíte i páčku po zvedání a pokládání přenosky. 

Hlavice raménka má přípravu na klasické půlpalcové uchycení přenosky, k raménku jej pojí běžný H-4 bajonet. Uložení raménka umožňuje snadné uživatelské nastavení „svislé váhy na hrot“ a antiskating.   

Gramofon využívá takzvaný přímý náhon, kdy stator motoru je součástí šasi a rotor součástí talíře. Pro přenos otáček se tak nevyužívá obligátního řemínku, talíř je přímou součástí motoru. To vyžaduje vysoké nároky na řízení motoru a jemnost jeho chodu, s tím má Technics již několik desetiletí zkušeností, přímý náhon byl vždy jeho doménou.

Gramofon Technics SL-1500C - detail pohonného ústrojí

Detail přímého náhonu - motor je rozdělen mezi tištěný spoj s planární cívkou, talíř je osazen silným magnetem.

Mimo páčky pro manipulaci s raménkem jsou na gramofonu jen čtyři ovládací prvky: hlavní vypínač, start a zastavení pohonu a volba rychlosti mezi 33,3 a 45 otáček za minutu.

Gramofon má na pantech umístěno krycí víko, které snižuje riziko poškození desky a přenosky a omezuje vnikání prachu. Má aretaci a dobře drží v různých polohách otevření, což je fajn, pokud nad gramofonem nemáte dostatek manipulačního prostoru. Jen při dovření bychom uvítali jemnější doraz.

Na zadní straně gramofonu naleznete přípojná místa. My jsme využívali linkový výstup z vestavěného korekčního RIAA předzesilovače, tvořené dvojicí cinch výstupů. Druhá dvojice je pak výstup přímo z přenosky, takže můžete připojit vlastní korekční zesilovač. To v budoucnu využijete v případě, že se rozhodnete pro významnější upgrade přenosky, s ní pak bude přechod na lepší RIAA zesilovač smysl. Pro tento typ zapojení je zde připraven zemnicí šroubek. 

Ačkoli to tak na obrázku možná nepůsobí, vrchní strana gramofonu je z hliníku a celý stroj má bez několika gramů 10 kg.

Sluchátkový zesilovač

Protože z gramofonu vychází signál na linkové úrovni s konstantní úrovní, je potřeba zařízení, které signál zpracuje pro napájení sluchátek a umožní regulaci hlasitosti. Valhalla 2 je sluchátkový zesilovač, kde se o zesílení signálu starají dvě dvojice triod. Na výstupu nejsou transformátory, ale jen výstupní kondenzátory. Napájení obstarává dvojice transformátorů, jeden pro žhavení elektronek, druhý pro zbytek signálové elektroniky.

Sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2

Sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2.

Valhalla 2 si poradí se sluchátky se širokou škálou impedancí a ačkoli výrobce uvádí, že nemá problém ani se sluchátky s impedancí nízkou (typickou pro sluchátka na ven), podle nás se lépe hodí ty s impedancí vyšší (řekněme nad 100 Ohm). To jsou zpravidla větší sluchátka pro domácí použití.

Na čelním panelu nejdete jen ovladač hlasitosti, bílou diodu signalizující zapnutí přistroje a sluchátkový výstup na konektoru Jack 6,3 mm. Vše ostatní je vzadu, není toho mnoho. Je zde síťový vypínač (snadno jej nahmátnete i zepředu), přepínač zisku (vyšší pro méně citlivá sluchátka, nižší pro více citlivá sluchátka), linkový výstup předzesilovače pro připojení aktivních reprosoustav a linkový vstup pro připojení zdroje zvuku. A to je vše. Asi bychom uvítali více vstupů a přepínač, na druhou stranu snahu o minimalismus signálové cesty vítáme.

Sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2

Přípojná místa zesilovače Valhalla 2 jsou poměrně spartánská.

Zesilovač se poměrně dost zahřívá, po několika hodinách provozu je horký v podstatě celý, včetně hmatníku ovladače hlasitosti. Elektronky nemají kryt a koukají skrze perforovaný plech ven. Chce to trochu opatrnosti s manipulací s jinými předměty.

Sluchátka

O Neumann NDH20 se příliš rozepisovat nechceme, podrobně jsme je rozebrali v červnové recenzi. Zmiňme jen, ze jde o uzavřená circumaurální sluchátka a zároveň prvotinu slavného výrobce mikrofonů a že na nás zanechala výborný dojem. Což je ostatně důvodem, proč jsme je do této sestavy zařadili.   

Poslech

Na sestavě jsme poslechli větší množství desek, jak nově vydaných, tak i starších a starých dobře udržovaných titulů. 

Skoro až překvapivě nás nadchla deska kytaristy Joa Satrianiho Surfing With The Alien. Album mám naposlouchané z CD a desku jsem z bazaru přinesl spíše jen tak pro potěchu. Celkem dlouho jen stála na poličce a pod jehlu se podívala až nyní při testu. 

Fotogalerie

Znáte ten pocit, kdy vás poslech pohltí tak, že zapomínáte dělat to, co jste původně u poslechu chtěli dělat? Tak přesně tak dopadlo psaní tohoto textu. Syrová, živá a dynamická reprodukce mě strhla a pohltila a já si ji s nejprve nevědomým podupováním nohou užíval. Výborné. 

Reprodukce je příjemná, plná, hutná. Při kritickém poslechu bychom ocenili lepší rozlišení na výškách a možná lepší celkovou mohutnost a sílu projevu, což jde na vrub použité přenosce. Střední pásmo nabízí hodně informací, docela rozumné vyjádření prostoru a již zmíněnou plnost a přirozenost. Výšky jsou měkčí a u metliček ve skladbě Closer od Stevea Strausse (Stockfish records) nejsou tak precizně kreslené, jak známe z digitálního hi-res souboru poslouchaném přes D/A převodník a stejném sluchátkovém zesilovači a sluchátkách. Na druhou stranu, při poslechu z gramofonu jsme dostali prezentnější pásmo středů s vokálem a hutnější a hlubší projev.

Sluchátka a zesilovač jsme vyzkoušeli i s USB D/A převodníkem Denon DA300USB, projev měl v takovém případně menší objem a hloubku, ale ostřeji a detailněji vykreslené výšky a celkově dával pocit větší podrobnosti reprodukce. Musíme ocenit čistotu, přesnost a určitou analogovou příjemnost sluchátkového předzesilovače, s dostatkem síly pro pevné dynamické špičky i při vysokých hlasitostech, nebo autoritativní podání hlubokých rejstříků varhan.

Závěr

Poslechli jsme i nově vydané tituly na 180g deskách, ale zde se musíme přiznat, že raději sáhneme po digitálním studiovém masteru ve vysokém rozlišení. Ano, sestava je schopná výborného zvuku a excelentního zvuku by se s kvalitnější (a mnohonásobně dražší) přenoskou a korekčním zesilovačem dosáhnout jistě dalo. 

Mnohem více nás baví právě poslech starých titulů, kterým byla na méně schopném studiovém vybavení leckdy věnována mnohem větší péče a zvuk nebyl znehodnocen remasterováním podle modního trendu „loudness war“, jak to mají mnohé reedice na kompaktních discích nebo digitálních souborech. 

Testovaná sestava uspokojí i náročnější posluchače o komorní analogový poslech. Technics SL-1500C pořídíte za 25 990 Kč, Schiit Audio Valhalla 2 za 11 990 Kč a Neumann NDH25 za 12 790 Kč. Za zápůjčku sluchátkového zesilovače děkujeme poslechovému salonu Audigo.cz.

A jak správně zacházet s gramofonovými deskami? Podívejte se na video.

15. října 2019

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Když méně znamená více. Test Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II

Sony je už roky premiantem na poli kompaktních smartphonů. V poslední době se sice trochu odchýlilo...

Levnější 5G telefon pro geeky. Test Oneplus Nord N10 5G

OnePlus N10

Výrobce OnePlus zkouší štěstí s levnějšími telefony, které v nabídce dosud prakticky neměl. Má...

Čistý Android a jistota aktualizací za fajn peníze. Test Nokie 5.3

Nokia 5.3

Tradiční značka Nokia, kterou pro svět smartphonů oživila firma HMD Global, možná nenaplnila své...

Je to pořádný kus mobilu. Test Motoroly G9 Plus

Motorola Moto G9 Plus

Kdo se nebojí přerostlých mobilů a zároveň shání něco za rozumné peníze, tomu by neměla ujít...

Špekáček je králem opékání. Řezníci radí, jak si uzeninu správně připravit

ilustrační snímek

S postupujícím létem sílí opékání a grilování. Do praskání ohně se ozve zasyčení, to když na klacku...

  • Nejčtenější

Kdo je tu kapitán? Výměna rolí v kokpitu vedla k tragickému konci

Vymyšlené příběhy z vojny obvykle nikoho život nestojí. Ale před třiceti lety na letišti přispěly ke smrti několika...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Se sluchátky od Microsoftu můžete ovládat PowerPoint, zvukem nenadchnou

Microsoft svá první zcela bezdrátová sluchátka pojal úplně jinak než většina konkurence. Slyšíte přes ně všechno dění v...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Domácí kino i muzika ve všech místnostech. Se Sonos si můžete vždy vybrat

Chtěli jsme otestovat nový soundbar Sonos Arc. Do větších místností se ale může hodit i bezdrátový subwoofer Sub,...

Staré byly lepší. I tak nový „kazeťák“ odvede dobrou práci

Vyzkoušeli jsme kazetový magnetofon TEAC W-1200, který přišel na trh zhruba dvě desetiletí poté, co kazety přestaly...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...