Fotoaparát Sony H1: Digitální dříč za dobrou cenu

aktualizováno 
Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot ´DSC-H1 dá již na první pohled pohled znát, že je určen do rukou pokročilejšího fotografa. Množství manuálních funkcí plně využívá 12x zoom se stabilizací. Co tento přístroj neumí?

Model Cyber-shot DSC-H1 se drží v ruce velmi pohodlně, přestože je robustní a relativně i hodně těžký (591 gramů) - na spoušť bez problémů dosáhnete, ovšem palcem budete ovládat kolébku optického zoomu jenom velmi těžko. Ovládání je celkově mírně nepraktické a málo intuitivní.

Výbava

Tato elektronická zrcadlovka má pětimilionový snímač typu Super HAD CCD, jehož citlivost se pohybuje od 64 do 400 ISO. Bohužel se snímky ukládají pouze v JPEGu a jen ve dvou kompresních poměrech. Kromě statických snímků umí novinka natočit i ozvučený videozáznam v rozlišení 640 x 480 bodů, a to až rychlostí 30 snímků za sekundu.

 Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1

Firemní objektiv má rozsah ohniskových vzdáleností od 6 do 72 milimetrů při velmi dobré světelnosti (od F2,8 do F3,7). Asi jenom málokdy vám nebude stačit toto 12-násobné optické přiblížení, takže asi uživatelům nebude vadit pouze dvounásobný digitální zoom.

Daleko důležitější a u ultrazoomů skoro povinná je stabilizace obrazu (jde o technologii Super Steady Shot fungující na principu pohybu čoček), která pracovala velice dobře a spolehlivě. Optickou soustavu můžete ještě vyšperkovat dokoupením širokoúhlé předsádky (0,7x) nebo telekonvertoru (1,7x).

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1 

V balení najdete i sluneční clonu. Optika rychle zaostří i při zhoršených světelných podmínkách, kdy si vypomáhá přisvětlovacím paprskem.

Model je vybaven elektronický hledáčkem s úhlopříčkou 0,3", který ovšem v praxi nezobrazoval 100 procent dané scény. Použít při zaměřování můžete také barevný 2,5 palcový LCD displej, který má ale nečekaně nízké rozlišení (115 200 bodů), přesto poskytoval relativně ostrý a nezrnitý obraz.

Snímky nebo video se ukládají buď přímo do vnitřní paměti (o kapacitě 32 MB), anebo na paměťové karty typu Memory Stick či Memory Stick PRO. Snímky přesunete do vašeho počítače přes rychlejší rozhraní USB 2.0.

Vlastnosti

Cyber-shot DSC-H1 umožňuje při snímání plnou kontrolu nad expozicí díky manuálnímu nastavování jednotlivých parametrů expozice, k dispozici jsou i režimy s prioritou clony nebo času, ale také pro méně zkušené fotografy několik přednastavených scén (například Portrét, Krajina nebo Sport).

Expozice můžete doladit pomocí korekce, a to v rozsahu +- 2 EV. Kontrolu nad expozicí vám usnadní i reálný histogram. Automatika nastavuje časy v rozsahu od 1/2000 až po dvě sekundy, ovšem při přepnutí na manuál si můžete nastavit až půlminutovou expozici.

Ještě lze nastavit přímo v modelu několik stupňů ostrosti, kontrastu nebo saturace. K dispozici je i několik barevných filtrů. Teplotu bílé můžete vykalibrovat manuálně nebo pomocí několika přednastavených scén.

Dosah blesku při širokoúhlém snímání je výborných 6,8 metru (při teleobjektivu pak 5,2 metru). Blesk má běžně dostupné programy (včetně synchronizace s dlouhým časem závěrky), ovšem redukci červených očí můžete vybrat pouze přes Menu až v Set upu, což je velmi nepraktické. Bohužel nejde k modelu připojit externí blesk. Podrobná apecifikace zde.

Kvalita snímků

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (1,75 MB)

Barevné podání snímků je mírně do studena a barvy jsou méně syté, což ovšem snadno vyřešíte použitím zmíněných funkcí kontrastu nebo saturace přímo ve fotoaparátu.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (2,12 MB)

Při širokoúhlém snímání jsme nemohli přehlédnout relativně výraznou soudkovitost.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (1,82 MB)

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (2,3 MB)

Stabilizace obrazu Super Steady Shot funguje spolehlivě při menších otřesech a kratších časech ve dvou režimech: můžete ji mít zapnutou neustále (což ovšem vede k větší spotřebě energie), anebo se aktivuje pouze při samotné expozici.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (2,15 MB)

Fotografie mají ještě při hodnotě 200 ISO velmi nízkou hladinu šumu.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Originál snímku (1,7 MB)

Aberace se vyskytuje na snímcích pouze v malé míře.

Jak H1 umí videosekvence zjistíte zde (MPG soubor 8,5 MB).

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
1,7 s

2,4 s

1,2 fps

1,8 s

První expozici uděláte už za 1,7 sekundy, což patří k lepšímu časovému průměru u elektronických zrcadlovek. Při sekvenčním snímání pořídíte standardně devět fotografií za sebou rychlostí 1,3 snímku za sekundu (v praxi jsme dosahovali nepatrně pomalejších časů), v režimu Multi Burst potom až 16 snímků za sebou v rychlé dávce, které se uloží do jednoho snímku.

Proč ho koupit?
stabilizace obrazu, velký dosah interního blesku
Proč ho nekoupit?
neintuitivní ovládání, nízké rozlišení jinak obrovského LCD displeje
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
15 990 Kč s DPH
Závěr

Tento model společnosti Sony je určen spíše pro náročnějšího fotografa, jelikož nabízí manuální nastavování jednotlivých parametrů expozice nebo například ruční kalibraci teploty bílé. Optická soustava je také velmi kvalitní, navíc 12-násobný optický zoom je vybaven stabilizací obrazu.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Najdete na iDNES.cz