Akční trhák, zpívající veverky a zombie horor. Nové blu-ray v testu

  1:00aktualizováno  1:00
Otestovali jsme další várku filmů ve vysokém rozlišení na blu-ray discích. Přehrávačem tentokrát prošel akční nářez "Hitman", postkatastrofický horor "28 týdnů poté", zombie vyvražďovačka "Resident Evil: Extinction", dětský animák "Alvin a Chipmunkové" a tupá slátanina "Vetřelci vs. Predátor".

Další dávka blu-ray disků

Formát blu-ray je dalším evolučním stupněm ve vývoji domácí zábavy. Jeho obrazové rozlišení je čtyřikrát větší, než tomu bylo u DVD. Na jednovrstvý disk se vejde až 25 GB multimediálních dat, na dvojvrstvý dvojnásobek. Množství filmů na médiu blízké budoucnosti se razantně zvyšuje i v tuzemských nabídkách. Samotné médium však kvalitu nezaručuje, zjišťujeme proto za vás, které disky nabízí "high definition" kvalitu a které do šuplíků blu-ray přehrávačů ani nepatří.

Při prohlížení novinek nás především zaujal množící se podíl bonusů natočených ve vysokém rozlišení. Dříve byl totiž HD pouze film, zatímco veškeré bonusy pouze v PALu. Tomu je snad naštěstí konec. Také úroveň bonusové výbavy stoupá - viz například Blu-Wizard u Resident Evil.

Hitman (extrémní edice)

Film

Po celém světě panuje násilí a v potemnělých uličkách se krade, přepadává a zabíjí. Hitman alias Agent 47 byl zrozen jako nástroj pro zabíjení těch, kteří to způsobují. Je přesný, důsledný, spolehlivý, nedá se vystopovat a nemá emoce. Hitmanovým úkolem je zavraždit jistého politika, kterého hledá Interpol i ruská armáda v celé východní Evropě. Něco se ale zvrtne a Agent 47 má v patách nejen armádu a Interpol, ale i ruskou mafii. Hitman se střetne s agentem Interpolu Mikem, který ho chce předat justici, i mafiánem Yurim, jehož jediným snem je mít v rukou moc a peníze, a je mu úplně jedno, jak toho docílí. Začíná vysoká politická hra a nekompromisní bitva o přežití, ve které musí Agent 47 čelit nejen přesile protivníků, ale i náhlému emočnímu vzplanutí, které má na svědomí půvabná ruská dívka lehčích mravů.


Film vznikl jako adaptace stejnojmenné počítačové herní série, která už několik let trhá žebříčky prodejnosti. Agent 47 je produktem pokusu šíleného vědce, který spojil pět různých DNA, aby získal nezničitelného zabijáka, který by bojoval ve službách dobra. Hitman je v neustálém nebezpečí, které ještě víc vyniká v kontrastu s luxusem dnešního znovuzrozeného Ruska. I když film přímo nevychází z herních zápletek, zcela respektuje způsob, jakým se příběh vypráví. Temná atmosféra filmu odkazuje ke špionážním filmům z dob studené války; je plnokrevnou akční podívanou plnou přestřelek, honiček a fyzického vypětí. Režisér Xaver Gens spolupracoval na filmech jako Ronin nebo Maximální riziko a jako autor krátkých filmů pronikl například do programu slavného filmového festivalu v Benátkách. V hlavní roli se představí Timothy Olyphant, který se letos v létě stal protivníkem Bruce Willise ve čtvrtém pokračování Smrtonosné pasti. (oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Naprostá špička ve všech ohledech. Dokonale ostrý, čistý, přirozeně barevný obraz neztrácí kvalitu ani ve tmavých scénách. Zvuk je mohutný, dynamický, s dostatečně razantními ruchy a pompézním sountrackem. Ten je mimochodem perfektní, charakterem připomíná legendární soundtrack z filmu Skála. Pokud chcete vychutnat své kino úplně naplno, tohle je ten správný disk.

Bonusy

Perlou bonusů Hitmana je dokument o použitých zbraních. Zde expert představuje jednotlivé ve filmu použité pušky a pistole a vysvětluje, co je na nich zajímavé a proč je zvolili. Potěší i záběry z herní předlohy, kde překvapí relativně vysoká podobnost filmového představitele agenta 47 s tím herním a dokument o vzniku soundtracku. Dále již obligátní film o filmu, komentář režiséra, vynechané scény a nepovedené záběry. blu-ray disk  hodnoty
 název:  Hitman (extrémní edice)
 stopáž:  94 min.
 titulky:  české, italské, španělské, ruské, ukrajinské, maďarské, polské, arabské, řecké, hebrejské, islandské, portugalské, chorvatské, slovinské, turecké, bulharské, rumunské, srbské, estonské, litevské, lotyšské
 jazykové mutace:  české, anglické, italské, španělské, ruské, polské
 zvukové formáty:  5.1 DTS HD (AJ), 5.1 Dolby Digital (české, italské, španělské, ruské), Dolby Digital 2.0 polské
 obrazový formát:  širokoúhlý 2,35:1/AVC MPEG4/1 080p
 počet disků:  1
 doporučená cena:  899 Kč

  

28 týdnů poté

Film

Donald Harris (Robert Carlyle) jako jeden z mála přežil vražedné šílení nemocných. Teď, půl roku po biologické katastrofě, která zabila 99 % obyvatel Británie, žije uprostřed Londýna na ostrově, kde si americká armáda zřídila základnu sloužící k zásobování při obnově britské společnosti. I jeho děti žijí, protože v době epidemie byly právě na prázdninách na kontinentu. Teď se vracejí domů a samozřejmě nový začátek nebude lehký pro nikoho i proto, že jejich matka zemřela. Jenže když se děti na vlastní pěst vydají do svého starého domu pro pár osobních drobností, čeká je nevídané překvapení. A možná nejen jedno...
(zdroj: Česko-Slovenská Filmová Databáze)

Obraz a zvuk

Jediným "nedostatkem" obrazu je opravdu výrazné filmové zrno. Uvozovky jsem použil proto, že zrovna u tohoto filmu je takový charakter obrazu víceméně adekvátní - mohlo tak jít i o záměr. Především proto, že v jiných ohledech je obraz perfektní, ostrý s výrazným kontrastem. Opravdu výborná bizarní podívaná.

Zvuku samozřejmě dominuje vřískot a skřeky zobíků a jejich obětí, spolu s mohutným soundtrackem a razantními ruchy perfektně dokresluje strašidelnou atmosféru filmu.

Bonusy

Na dodaném disku se vyskytla poměrně nepříjemná chyba - zcela chybělo hlavní menu disku. Film tak začal hrát hned po vložení do mechaniky, veškerá nastavení a výběry bylo nutné provádět pomocí "pop-up menu".

Bonusy čítají film o filmu, záběry z natáčení, dokument o natáčení davů infikovaných lidí, vynechané scény a komentáře tvůrců.


 blu-ray disk  hodnoty
 název:  28 týdnů poté
 stopáž:  99 min.
 titulky:  české, anglické, francouzské, italské, holandské, polské, portugalské, řecké, arabské, hebrejské, islandské
 jazykové mutace:  české, anglické, italské, francouzské, polské
 zvukové formáty:  5.1 DTS HD (AJ), 5.1 Dolby Digital (české, francouzské, italské), 2.0 Dolby Digital (polské)
obrazový formát/ rozlišení:  1,85:1/AVC MPEG-4/1 080p
 počet disků:  1
 cena:  799 Kč

  

Resident Evil: Extinction

Film

Nastal konec světa. Pokusný T-virus, vyrobený společností Umbrella, byl vypuštěn do světa a proměnil jeho obyvatelstvo v hordu potácejících se zombie, které mají v oblibě maso. Protože ve městech není bezpečno, dávají Carlos Oliviera a L.J. dohromady skupinku přeživších, mezi nimiž jsou i nováčci Claire, K-Mart a sestra Betty, a vydávají se na cesty. Přesunují se v ozbrojeném konvoji po opuštěných pouštních dálnicích. Hledají další svého druhu – ty, kteří přežili, nenakažené. Nacházejí ale ty, kterých je v pouštích plno: nemrtvé. A budou potřebovat spousty zbraní, tisíce nábojů a pár plamenometů, aby se ubránili. Pod opuštěným vysílačem v Nevadě se ukrývají špičkové kanceláře a laboratoře společnosti Umbrella. Dr. Isaacs, který má neustálý přístup ke špionážnímu satelitu, sleduje pouť konvoje, ale hledá přitom osobu, která je nejen klíčová pro vznik léku, ale také ztělesňuje vše, o co se experimenty společnosti Umbrella pokoušely. Tou osobou je Alice. Alice byla kdysi držena společností Umbrella a podrobena biogenním experimentům, následkem kterých získala nadlidskou sílu, zostřené smysly a zvýšenou obratnost. Ačkoliv se její mutace každou minutou zhoršují, sleduje Alice konvoj a ochraňuje ho v naději, že se jí nějak podaří doprovodit ho do bezpečí. Konvoj zamíří na Aljašku, která slibuje poslední možnost útěku před nemrtvými, ale předtím se musí zastavit v Las Vegas, aby doplnil zásoby paliva, a snažit se neupoutat na sebe pozornost firmy Umbrella. Alice se nezastaví, dokud společnost funguje. Boj teprve začíná...
(oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Obraz překvapí chladnějšími barvami, což zde však opět není chyba, ale záměr dokreslující tísnivou atmosféru. Zrno i šum jsou na minimální úrovni, obraz je příkladně ostrý a vyváženě kontrastní. V kombinaci se zajímavou kamerou opravdu skvělá podívaná.

Zvuk nemá chybu, je akčně dynamický, potěší skvěle snímané dialogy, bohužel někdy se zbytečně zvýrazněnými sykavkami.

Bonusy

Nejlépe zpracovaná bonusová výbava, jakou jsme u filmového disku kdy viděli. Je zde totiž použita technologie Blu-Wizard, díky které se mohou bonusy stát přímo součástí filmu. Při jeho přehrávání na obrazovce vyskakují upozornění na bonus vztahující se k dané pasáží, případně je film prokládán vynechanými záběry. Lze podrobně nastavit s jakými bonusy má pracovat a samozřejmě vše vypnout. Mezi další bonusy patří film o filmu, záběry z herní předlohy, komentáře (obraz v obraze), storyboardy, vynechané scény a trailery. blu-ray disk  hodnoty
 název:  Resident Evil: Extinction
 stopáž:  94 min.
 titulky:  české, chorvatské, bulharské, dánské, anglické, estonské, finské, hindi, maďarské, islandské, lotyšské, norské, polské, rumunské, slovenské, švédské
 jazykové mutace:  česká, anglická, polská
 zvukové formáty:  5.1 PCM (AJ), 5.1 Dolby Digital (české, anglické, maďarské, hindi, polské)
obrazový formát / rozlišení:  2,40:1/AVC MPEG-4/1 080p
 počet disků:  1
 cena:  899 Kč

  

Alvin a chipmunkové

Film

Neobyčejné veverky umí mluvit i výborně zpívat. Jednoho dne narazí na Davida, který si jejich talentu všimne a nechá je natočit desku. Následují koncerty, davy fanoušků a Chipmunkové se čím dál tím víc pouštějí do různých dobrodružství s dramatickými následky a Davidova trpělivost pomalu naráží na strop. Podaří se Alvinovi a ostatním zachránit přátelství s Davidem? Jak se budou smiřovat s nově nabytou popularitou? Alvin a jeho parta jsou totiž nezbední až běda a David bude mít co dělat, aby je uhlídal před mnoha nástrahami, o kterých si doposud myslel, že nemohou způsobit nikomu nikdy nic. Situační humor doprovázený vtipnými písničkami patří k těm nejlepším zbraním, se kterými na diváky Chipmunkové vyrukují.

Snímek je podobně jako filmy s Garfieldem, za kterými stojí stejný realizační tým, kombinací animovaných a hraných postav. Chipmunkové patří mezi kultovní americké animované postavičky. Trio zpívajících veverek přivedl na svět Ross Bagdasarian v roce 1958. Bylo to vůbec poprvé, kdy někdo nahrál desku za použití techniky zrychlení původního zpěvu tak, jak ho známe z animovaných seriálů. Právě za tuto techniku si trio Chipmunků odneslo několik cen Grammy.

Obrovská popularita postaviček vedla studio 20th Century Fox k rozhodnutí oživit původní příběh o tom, jak se Chipmunkové objevili a jak začali budovat svou kariéru. Film je kombinací hudební a rodinné komedie. Alvin a spol. jsou také poprvé trojrozměrní a pohybují se mezi normálními herci. Důkazem kvality pak může být i spolupráce hlavních tvůrců filmu. Tim Hill režíroval například film Garfield 2. Scénárista Jon Vitti se podílel na filmové sérii Doba ledová a na seriálu a filmu o rodince Simpsonových.
(oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Obraz je potřeba hodnotit ve dvou rovinách. Animované části (tedy především veverky) jsou vykresleny perfektně, se spoustou detailů a nuancí. Oproti tomu natočené části mají hodně zrna i šumu.

Zvuk je poutavý a zbytečně přebasovaný, hiphopová muzika tak dostane energii i na horších domácích kinech. Poslech pištících animovaných veverek v DTS HD považuji za bestiální zvrácenost, dětem se to však bude líbit. Rodičům, sousedům a veverkám poněkud méně.  

Bonusy

Velmi zajímavý a hezky zpracovaný dokument o historii chipmunků a dokument o hudební složce filmu. Početně malé, ale kvalitní.


 Blu-ray disk  hodnoty
 název:  Alvin a Chipmunkové
 stopáž:  91 min.
 titulky:  české, anglické, italské, španělské, ruské, ukrajinské, maďarské, polské, arabské, řecké, hebrejské, islandské, portugalské, chorvatské, slovinské, turecké, bulharské, rumunské, srbské, estonské, litevské, lotyšské
 jazykové mutace:  česká, anglická, španělská, maďarské, ruská, polská, portugalská
 zvukové formáty:  5.1 DTS HD (AJ), 5.1 Dolby Digital (český, maďarský, ruský, španělský, polský, italský, portugalský)
 obrazový formát/rozlišení:   1,85:1/AVC MPEG-4/1 080p
 počet disků:  1
 cena:  899 Kč

Vetřelci vs. Predátor 2

Film

Připravte se na akční podívanou, která je nabitá adrenalinem a dechberoucím napětím. Film Vetřelci vs. Predátor 2 je delší o sedm minut scén, jež jsou nasáklé krví a byly příliš odvážné na to, aby mohly být promítány v kinech. I proto se film řadí mezi nejděsivější sci-fi horory všech dob! U malého městečka v Coloradu ztroskotal vesmírný koráb s velmi nebezpečnými pasažéry. Jsou jimi hybridní Predátoři - Vetřelci, kteří zabíjejí každého, na koho v okolí narazí, a v nedobrovolných hostitelích hromadně produkují své potomky. Místo, které je doslova zamořeno násilím, přijíždí "vyčistit" osamělý Predátor. Začíná totální souboj na život a na smrt, bitva bez pravidel a bez slitování, do které jsou zataženy i stovky nevinných lidí. Se stále větším krveprolitím se hrstka přeživších lidí rozhoduje pro odvážný únik. Americká vláda ale možná chystá svůj vlastní smrtící plán...
(oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Obraz je pouze průměrný, trochu zrnitý, lehce přebarvený a doostřený, se zdůrazněnými konturami a kontrastem. Kvalita přepisu digitálních efektů je velmi dobrá, netrpí tolik nectnostmi zbytku.  

Zvuk je výborný s velmi slušnou atmosférou, dynamikou i razancí. Kovové zvuky a vysoké ruchy by však mohly být ostřeji a cinkavěji vykreslené.

Bonusy

Nejzajímavější je databáze příšerek, kde se o každém slizkém mimozemském monstru dočtete spoustu podrobností, včetně charakterových rysů. Dále naleznete osm featurettek z  natáčení filmu, vynechané scény, komentář režiséra a tvůrců a nakonec fotogalerii a trailery. Zkrátka sběratelská edice. blu-ray disk  hodnoty
 název:  Vetřelci vs. Predátor 2
 stopáž:  94 min.
 titulky:  české, anglické, italské, španělské, ruské, maďarské, polské, arabské, řecké, hebrejské, islandské, portugalské, chorvatské, slovinské, turecké, bulharské, rumunské, srbské, estonské, litevské, lotyšské
 jazykové mutace:  anglicky, španělsky, italsky, maďarsky, rusky, polsky
 zvukové formáty:  5.1 DTS HD (anglicky, španělsky, italsky, rusky), 5.1 Dolby Digital (maďarsky, polsky)
 obrazový formát / rozlišení:  1,85:1
 počet disků:  1
 cena:  899 Kč
   
  • Za laskavé zapůjčení filmů na blu-ray discích děkujeme firmě Bontonfilm a organizaci Blu-ray Forum.cz.

 Referenční testovací sestava:  
 LCD televizory:  

 Samsung LE40F71B


S Full HD LCD televizorem Samsung s úhlopříčkou 40" nám při testování filmů ve vysokém rozlišení neunikne žádný detail.

 Gogen LCD TV 42831


Druhý alternující televizor Gogen zastupuje třídu levných, ale přesto kvalitních LCD televizorů s úhlopříčkou 42".

 blu-ray přehrávače:  

 Panasonic DMP-BD30

Na tomto stroji přehráváme blu-ray a DVD disky. 

 Sony PlayStation 3

Redakčním blu-ray přehrávačem je herní konzole Play-station 3. Ačkoliv je určena primárně na hry, nabízí funkce, které konkurenční BD přehrávače nemají (včetně např. BD Live). Navíc patří k nejlevnějším přístrojům na trhu. 

 reprosoustavy:  zesilovač:

 Xavian XN-185II
 

Špičkové české dvoupásmové reprosoustavy Xavian XN-185II konstruktéra Roberta Barletty nám při testech pomáhají svým bohatým, a přesto neutrálním přednesem.

 Yamaha AX-892

Starší, ale stále vynikající zesilovač má dostatek výkonu na nezkreslenou reprodukci při vysoké hlasitosti, glanc ale neztratí ani při tichém hraní. A to se u testů hodí.

 sluchátka: Plasmový televizor:

 Beyerdynamic DT-880
 

High-endová circumaurální sluchátka odhalí v nahrávce každou nectnost a nechají vyniknout jen kvalitním záznamům.

Panasonic TH-42PZ700

Full HD plasmový televizor je při testech HD materiálů neocenitelným pomocníkem.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Spotify má sto milionů platících uživatelů, kupuje firmy na podcasty

Aplikace Spotify.

Populární streamovací hudební služba Spotify se rozrostla i na indický trh, kde za první týden přilákala milion...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz