Porada volejbalistek VK Brno | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Neblbni, brzdi, žádá doma manželka kouče volejbalových Šelem

  • 2
Unikátní rok 2019, v jehož průběhu coby nováček české extraligy napřed uhrály 5. místo v nejvyšší soutěži, aby pak po letním doplnění kádru od nové sezony tabulku extraligy vedly a zahrály si i evropský Pohár CEV, mají volejbalové Šelmy Brno možnost trumfnout hned v prvních dnech roku 2020.

Ve zbytku základní části jim stačí v jednom ze dvou zápasů uhrát dva sety (nebo druhá Olomouc body ztratí) a Šelmy základní část vyhrají.

„V letošní sezoně jsou největším favoritem. Zatím neměly výpadek, prohrály jen jednou s námi, mají dobré smečařky a výbornou nahrávačku. Na ligu to stačí,“ řekl třeba Petr Zapletal, trenér mistrovské Olomouce.

Na konci roku 2019 ji Šelmy doma porazily 3:2, čímž se k prvnímu místu přiblížily. Je to sice jen dílčí meta, následuje nadstavba a pak play off, přesto to o lecčem vypovídá. „Když jsem do týmu přišla, řekla jsem, že chci vyhrát extraligu. I když se asi holky dívaly lehce pobaveně. Nezůstala jsem v Brně, abych byla druhá,“ neskrývá letošní posila Soňa Mikysková. I ve druhé sezoně Šelem platí, že sdružuje hlavně dámy po mateřských nebo pracující veteránky – samozřejmě za splnění podmínky, že musí jít o výborné hráčky.

„U nás je rozhodující, že si volejbal fakt užíváme. Je to na nás vidět. Neříkáme si ale, že si jdeme jen zahrát, když na sport nemáme tolik času. My se o výsledek opravdu dereme. Akorát kvůli tomu nepotřebujeme trénovat tři hodiny denně,“ přidává svoji zkušenost Mikysková.

Pohodovější atmosféra než jinde, v kombinaci s nepřebernými zkušenostmi, Šelmy charakterizuje. Nikde jinde v ženské extralize není družstvo s tolika reprezentačními starty a tituly na kontě jako v Brně. Zároveň platí, že nikde jinde se asi netrénuje tak málo jako u Šelem.

„Mladší holky chodí trénovat pětkrát týdně, zkušenější ale třikrát a některé jen dvakrát za týden. Mají práci, děti, nestíhaly by,“ počítá trenér Ondřej Boula. Ve svém prvním trenérském angažmá v extralize se dostal do zajímavé situace. „Kdyby holky trénovaly víc, byly by unavené a dostavily by se bolístky. Takhle mají chuť do hry větší. Na druhou stranu mi chybí čas na prohloubení souhry, třeba na bloku. Je to dvousečné,“ připouští.

Manželé Kristýna a Ondřej Boulovi se synem Štěpánem

Jeho manželka Kristýna je stále ještě vedena na soupisce Šelem, ale už se věnuje hlavně manažerské práci. „Právě žena mě doma brzdí, když se moc rozvášním nad trénováním. Říká mi: klid, pořád to je postavené na kloubení volejbalu, práce a mateřství, brzdi, neblbni,“ líčí Boula.

Veteránkám klub ještě víc upravil režim tím, že hodiny jógy, které měly loni jako součást tréninkového plánu kvůli regeneraci, jsou letos dobrovolné. „Chodím tím pádem míň, z čehož jsem sama zklamaná, ráda bych víc. Ale další trénink v týdnu už zkrátka nestihnu,“ krčí rameny nahrávačka Soňa Nováková.

I na kádru je ale vidět posun. Proti minulé „inaugurační“ sezoně už letos za Šelmy hrají i zahraniční posily. „Máme silnou lavičku. Dá se střídat, což loni nebylo,“ hodnotí Nováková. „Myslím, že se vedení klubu zase snažilo sehnat české hráčky, které by měly něco za sebou a už chtěly sport kloubit s prací nebo rodinou, ale nebyly. Tak došlo na cizinky,“ míní.

Znovu je vedle atypického režimu potřeba připomenout hlavně to, že Šelmy do své haly koncentrují volejbalovou kvalitu.

Co je může zradit? Ne individuální, ale týmová nezkušenost. Teprve rok a půl existence se může projevit. „Teď se vezeme na vlně, ale když jsme si někde řekli, že musíme, třeba v Českém poháru v Ostravě nebo v Poháru CEV, tak to tak slavné nebylo,“ připomíná trenér Boula varovný vykřičník. Z Poháru CEV dokonce jeho svěřenky – byť byly proti finské Hämeenlinně favoritem – neslavně vypadly.

Vizitka Šelem

Osobnosti týmu: vítězky extraligy i reprezentantky

Soňa Nováková (44 let): Čtyřikrát vyhrála českou a šestkrát rakouskou ligu. Plážový volejbal si zahrála na dvou olympiádách, z písku má zlaté a bronzové medaile z mistrovství světa a Evropy.

Markéta Chlumská (37 let): Desetinásobná mistryně republiky patřila ve své době k nejlepším liberům v Evropě, byla nejlepší přihrávačkou Ligy mistryň. Pořád se drží na vysoké úrovni.

Simona Janečková (30 let): Pomalu už chtěla končit kariéru, pak se přidala k Šelmám a odtud se loni prosadila jako nováček do reprezentace.

Soňa Mikysková (30 let): Sedm let hrála profesionálně ve Francii, prošla si Thajskem a Polskem a naposledy působila v ruské Kazani. Ráda by ještě jednou do zahraničí, pro tento rok ale upřednostnila Brno. Volejbalem se živí.

Ivona Svobodníková (28 let): Po osmi letech v zahraničí hraje za Šelmy a zároveň pracuje jako interiérová designérka. 

Šárka Sklenářová (29 let): Kromě Králova Pole si zahrála i za Prostějov, dva roky byla členkou jeho mistrovské dynastie.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž