VÍTĚZSTVÍ PO 52 LETECH. Nizozemská euforie na mistrovství světa. Nad Brazílií...

VÍTĚZSTVÍ PO 52 LETECH. Nizozemská euforie na mistrovství světa. Nad Brazílií vyhráli naposledy v roce 1966. | foto: FIVB

Senzace na MS: Brazílie prohrála s Nizozemskem, padli i Rusové

• 0
Olympijští vítězové a největší aspiranti na zlaté medaile na mistrovství světa nečekaně padli. Brazilští volejbalisté prohráli 1:3 s Nizozemskem a v tabulce své základní skupiny jsou až na čtvrtém místě. Prohráli i další favoriti Rusové, kteří uhráli proti USA jen jeden set.

Mistrovství světa společně hostí Itálie a Bulharsko. V každé ze čtyř šestičlenných základních skupin se hraje o čtyři postupová místa. Nejúspěšnější týmy už hlásí postupovou jistotu, a jsou mezi nimi i ti, od kterých se taková dominance nečekala.

Zato Brazilci ještě mohou teoreticky vypadnout, i když vzhledem k jejich síle a dosud nulovému zisku Číny i Egypta to vůbec není pravděpodobné.

Už jejich sobotní prohra s Nizozemskem je obrovským šokem, o kterém se bude dlouho mluvit.

První set vyhráli díky své agresivitě a soupeřovým chybám Brazilci, ale pak přišel nečekaný obrat. Evropané přestali chybovat, dařilo se jim v útoku i na bloku a bodově byli rázem skoro pořád nad svým favorizovaným soupeřem.

Vítězství 3:1 je prvním triumfem Nizozemska nad Brazílií na MS po 52 letech; naposledy se jim to podařilo na šampionátu, který v roce 1966 hostilo a také vyhrálo Československo.

Souboj o první místo ve skupině C vyzněl nečekaně pro Američany, kteří proti silnému Rusku získali první tříbodové vítězství za výsledek 3:1. Dosud brali body jen za tie breaky.

Kanada si splnila cíl, po výhře 3:1 nad Čínou má postup jistý ještě před zápasy s nejsilnějšími soupeři Brazílií a Francií. „Zkusíme i z těchto zápasů získat maximu, protože na tomhle turnaji hraje roli každý bod,“ řekl kouč Stephane Antiga.

Jistý postup a třetí výhru si užívají i Slovinci, kteří prohráli s Belgií první dva sety, ale pak připravili velký obrat. Prohraná koncovka druhého setu s Finskem 26:28 nabudila Poláky, kteří rychle přidali výhry 25:16 a 25:15 a oslavili svoji třetí tříbodovou výhru a samozřejmě i postup.