Muchová porazila Venus W. Končí Kristýna Plíšková, Siniaková i Veselý

• 40
Jedno vítězství a tři porážky přinesl českým tenistům druhý den US Open. Postup slavila Karolína Muchová, která zdolala Venus Williamsovou 6:3, 7:5. Solidní zápas odehrála Kristýna Plíšková, ale nakonec podlehla Donně Vekičové 6:3, 6:7, 4:6. Kateřina Siniaková vůbec nestačila na Kaiu Kanepiovou - vypadla po setech 1:6, 2:6 - a neuspěl ani Jiří Veselý, jenž prohrál s Corentinem Moutetem 4:6, 4:6, 5:7.

Další soupeřkou Muchové bude 110. hráčka světa Anna Kalinská z Ruska.

Sebevědomí a trpělivost. Muchová vyřadila Venus

Klidná mysl, účinný styl a chybující soupeřka posílají do druhého kola Karolínu Muchovou.

Zápas s dvojnásobnou vítězkou turnaje Venus Williamsovou zahájila prolomeným podáním soupeřky a šikovně používala svůj způsob boje. Tvrdý servis a přechod do útoku. Skvělá byla její hra na síti.

Venus Williamsová na podání v souboji s Karolínou Muchovou.

Williamsová sice několikrát předvedla báječné returny i prohozy, ale české hráčce výrazně pomohla sedmnácti nevynucenými chybami. Muchová tak třikrát sebrala protivnici servis, svůj neuhájila pouze v jednom případě a sadu ovládla 6:3.

Ve druhém setu Muchová ztratila podání ve třetí hře a dlouho se zdálo, že Američanka může stav utkání srovnat - přestala dělat zbytečné chyby. Muchová však nepanikařila a počkala si na šanci. Williamsová šla podávat na výhru v setu, jenže o servis přišla a Muchové patřily také dvě další hry.

Karolína Muchová vs. V. Williamsová

zápas jsme sledovali v podrobné reportáži

„Ani nevím, jak jsem druhý set otočila. Snažila jsem se udržet koncentraci, soustředit se na servis a nenechat se rozhodit stavem. Od začátku jsem chtěla být uvolněná, hrát svoji hru a jsem moc ráda, že jsem těžký duel zvládla. Zase získávám sebedůvěru ve své údery a nabírám sebejistotu,“ řekla Muchová v rozhovoru na kurtu.

Kristýna Plíšková nezvládla zlomový okamžik

Kristýna Plíšková vlétla do zápasu báječně. Výborně podávala, Vekičovou bombardovala vítěznými údery a na své poměry minimálně chybovala. Za necelou půlhodinku byl první set její.

Kristýna Plíšková vs. Donna Vekičová

Zlomová byla sada druhá. Plíšková ještě zvýšila počet vítězných úderů, na servisu už nebyla tak dominantní, ale stále vypadala herně dobře. Česká tenistka získala brejk na 3:2 a následně ho potvrdila. Za stavu 5:4 pak šla podávat na vítězství v zápase. Klíčový okamžik nezvládla, Chorvatka srovnala a v tie breaku set získala.

Kristýna Plíšková v prvním kole US Open.

Ve třetím setu už se Plíškové nedařilo, zhoršila se v pohybu, eso trefila pouze jedno a začala dělat chyby. Pod tlakem si nevypracovala ani jeden brejkbol a Vekičová z nabídnutých pěti šancí jednu využila.

Siniaková nestíhala, s Kanepiovou uhrála tři gamy

Od začátku nestíhala. Poměr vítězných míčů po prvním setu byl 14:1 pro soupeřku. Kateřina Siniaková v souboji s robustní Kaiou Kanepiovou ztratila úvodní sadu za pouhých 27 minut 1:6.

Kateřina Siniaková na turnaji v New Yorku

Kateřina Siniaková vs. Kaia Kanepiová

Obě hráčky se spokojily s přestřelkami od základní čáry, ve kterých měla razantnější a přesnější ruku estonská tenistka. Siniakové většinou nezbývalo než běhat ze strany na stranu a snažit se strojové rány vracet.

Ve druhé sadě Siniaková vzdorovala o něco statečněji, ale nátlaková hra soupeřky jí v podstatě nenabídla šanci na zvrat.

Veselý doplatil na nevyužité šance a hodně chyb

Ve dvouhře US Open už není žádný český tenista. Jiří Veselý nezvládl souboj stylů a s nevysokým Corentinem Moutetem neuhrál ani set.

Jiří Veselý vs. Corentin Moutet

Veselému nepomohlo ani čtrnáct es, zoufalé bylo jeho neproměňování brejkbolů. Z devíti pokusů uspěl pouze jednou.

Francouz, který spíš než na hrubou sílu spoléhá na šikovnost, si rozhodně nemusel sáhnout na dno - Veselý udělal 42 nevynucených chyb.

Murrayho touha vyhrávat přinesla velký obrat

Obrovskou vůli po vítězství předvedl Andy Murray. Po zdravotních problémech nabitý optimismem smazal ztrátu dvou setů a porazil Jošihito Nišioku.

Murray ze začátku působil málo agresivně a dělal příliš nevynucených chyb. Naopak Japonec hrál uvolněně, nekazil a nekompromisně využíval nabídnuté brejkboly. Tedy až do třetího setu, ve kterém za stavu 5:5 neproměnil hned tři.

Andy Murray si sundavá roušku před soubojem s s Jošihito Nišiokou.

Murray se pak dostal do hry, zvítězil v tie breaku a hlasitým výkřikem si dodal elán. V dalším průběhu zápasu se zlepšil a především velkou zarputilostí duel dovedl k výhře 4:6, 4:6, 7:6, 7:6, 6:4.

„Jsem opravdu hodně unavený. Nejhůř jsou na tom moje palce na obou nohách. Potřebuju ledovou lázeň,“ řekl Murray. „Na začátku jsem trefoval údery pozdě a chyboval. Pak jsem našel rytmus a ke konci lépe podával,“ uvedl.

Serena Williamsová si poradila s Kristie Ahnovou a dál pomýšlí na 24. grandslamový triumf, kterým by vyrovnala rekord Australanky Margaret Courtové.

Serena Williamsová se povzbuzuje v utkání 1. kola US Open.

Bývalá světová jednička Kim Clijstersová při návratu na grandslamy po osmi letech neuspěla. Sedmatřicetiletá belgická tenistka prohrála 6:3, 5:7, 1:6 s Ruskou Jekatěrinou Alexandrovovou.

Clijstersová absolvovala první zápas na grandslamovém turnaji od roku 2012, kdy právě po US Open ukončila podruhé kariéru. Trojnásobná vítězka newyorského turnaje se letos v roli trojnásobné matky a coby členka Síně slávy snaží o comeback.

Pavouky US Open

„Je to postupný vývoj. To jsem si řekla hned na začátku, když jsem se pustila do téhle výzvy - čeká mě hodně tvrdé práce a porážek,“ uvedla šampionka US Open z let 2005, 2009 a 2010, která zatím prohrála všechny tři své zápasy.

Vítězka 41 turnajů WTA si nestěžovala na zdravotní trable, které ji v poslední době brzdily. Prý se cítila dobře a jediný problém pro ni představovala Alexandrovová. „Začala mnohem lépe podávat. Měla jsem pocit, že ve třetím setu vidí lépe míč a vždycky trefí svůj cíl,“ řekla Clijstersová na adresu 21. nasazené soupeřky.

Grandslamový turnaj US Open v New Yorku

(tvrdý povrch, dotace 53,4 milionu dolarů)

Muži
Dvouhra - 1. kolo:
Moutet (Fr.) - Veselý (ČR)6:4, 6:4, 7:5.
Thiem (2-Rak.) - Munar (Šp.) 7:6 (8:6), 6:3, skreč
Kuzněcov (Rus.) - Querrey (USA) 6:4, 7:6 (8:6), 6:2
Nagal (Indie) - Klahn (USA) 6:1, 6:3, 3:6, 6:1
Ruud (30-Nor.) - McDonald (USA) 4:6, 4:6, 6:4, 6:3, 6:2
Ruusuvuori (Fin.) - (Slovin.) 6:3, 3:6, 6:1, 4:6, 6:1
Auger-Aliassime (15-Kan.) - Monteiro (Braz.) 6:3, 6:7 (7:9), 7:6 (8:6), 7:6 (8:6)
Evans (23-Britain.) - Wild (Braz.) 6 2, 6:1, 7:6 (7:5)
Wolf (USA) - Pella (29-Arg.) 6:2, 0:6, 6:3, 6:3
Čilič (31-Chorv.) - Kudla (USA) 6:7 (3:7), 3:6, 7:5, 7:5, 6:3
Pospisil (Kan.) - Kohlschreiber (Něm.) 7:6 (7:4), 7:5, 7:6 (7:3)
Rubljov (10-Rus.) - Chardy (Fr.) 6:4, 6:4, 6:3
Chačanov (11-Rus.) - Sinner (It.) 3:6, 6:7 (7:9), 6:2, 6:0, 7:6 (7:4)
A. Murray (Brit.) - Nišioka (Jap.) 4:6, 4:6, 7:6 (7:5), 7:6 (7:4), 6:4
Medveděv (3-Rus.) - Delbonis (Arg.) 6:1, 6:2, 6:4
Berrettini (6-It.) - Soeda (Jap.) 7:6 (7:5), 6:1, 6:4
Bautista (8-Šp.) - Sandgren (USA) 6:4, 6:4, 7:6 (7:3)

Stephensová (26-USA) - Buzarnescuová (Rum.) 6:3, 6:3
Džabúrová (27-Tun.) - Kawaová (Pol.) 6:2, 7:6 (8:6)

Program třetího dne US Open

Petra Kvitová začne program třetího hracího dne grandslamového US Open na centrkurtu. Šestá nasazená se ve středu na stadionu Arthura Ashe utká od 18:00 SELČ ve druhém kole s Ukrajinkou Katerynou Kozlovovou.

Turnajová jednička Karolína Plíšková bude hrát třetí zápas na dvorci Louise Armstronga a její soupeřkou bude bývalá světová čtyřka Caroline Garciaová z Francie. "Je výborná hráčka a bude na tohle rychlém povrchu nebezpečná," řekla Plíšková, která má s aktuální padesátou hráčkou světa vyrovnanou bilanci 3:3.

Loňská finalistka Roland Garros Markéta Vondroušová bude hrát od 17:00 SELČ na dvanáctce s Aljaksandrou Sasnovičovou z Běloruska.

Kurt Arthura Ashe: 18:00 Kvitová (6-ČR) - Kozlovová (Ukr.), Djokovič (1-Srb.) - Edmund (Brit.), 1:00 Ósakaová (4-Jap.) - Giorgiová (It.), Tsitsipas (4-Řec.) - Cressy (USA).

Kurt Louise Armstronga: Kerberová (17-Něm.) - Friedsamová (Něm.), A. Zverev (5-Něm.) - Nakashima (USA), Karolína Plíšková (1-ČR) - Garciaová (Fr.), Shapovalov (12-Kan.) - Kwon Sun-u (Korea), Brengleová (USA) - Jastremská (19-Ukr.).

Kurt č. 12, 1. zápas: Vondroušová (12-ČR) - Sasnovičová (Běl.).