Tenistky zdolaly ve Fed Cupu Švýcarsko

B r a t i s l a v a - Daniela Bedáňová s Květoslavou Hrdličkovou zvítězily ve čtyřhře nad Emmanuellou Gagliardiovou a Patty Schynderovou po třísetovém dramatu 4:6, 6:1 a 6:1, čímž rozhodly o výhře českých tenistek nad Švýcarskem v poměru 2:1. Češky mají po dvou zápasech v semifinálové skupině Fed Cupu v Bratislavě dvě výhry a jistotu, že nesestoupí. Pokud porazí v sobotu domácí Slovensko, dostanou se do finálové skupiny, kterou v listopadu hostí Američanky.

Lepší vstup do utkání si české tenistky nemohly přát, prorazily servis Schnyderové a vedly 3:0. Z této psychické výhody ale nedokázaly nic vytěžit. Hrdličková přišla po dvojchybě o servis, a když ztratila podání i Bedáňová, Švýcarky otočily na 4:3. České hráčky získaly další hru, ale pak podruhé prohrála
podání Hrdličková a Schnyderové set doservírovala bez ztráty bodu.

Ve druhé sadě se dařilo české dvojici držet vlastní podání, jen Hrdličková ho jednou ztratila. sedmnáctiletá Bedáňová dokázala zahrát excelentní lob a na druhé straně nahraný volej zatlouci do sítě. Postupem času převažovaly u loňské první juniorské deblistky světa lepší údery, a když se přidala
Hrdličková, získaly české tenistky druhý set poměrem 6:1.

Na vlně euforie vletěly Češky do třetího rozhodujícího setu. Při podání Schnyderové se blýskla vítězným returnem a prohozem Bedáňová, na servis Gagliardiové platila razantním bekhendem Hrdličková. Obě si udržely podání a brzy to bylo 4:0. Šňůru osmi českých gamů v řadě přerušila Schnyderová. Další dvě hry už zase patřily soupeřkám a utkání ukončila Bedáňová, která smečí těsně za síť proměnila za devadesát tři minut čtvrtý mečbol.

Skvěle vyšel Květoslavě Hrdličkové už úvodní utkání, když ve dvouhře porazila Emmanuellu Gagliardiovou 6:1 a 7:6 a poslala tým do vedení nad Švýcarskem 1:0. Ve druhé dvouhře byla ale Patty Schnyderová nad síly Denisy Chládkové, vyhrála 6:2, 6:2, a vyrovnala stav utkání na 2:2.

Hrdličková v prvním setu při vlastním podání prohrála pouze tři míče, z toho jeden dvojchybou. Výměny rozehrávala pestře, posílala Švýcarku do obou rohů dvorce, trpělivě si připravovala finální útok a dvanáctkrát ukončila rozehru tvrdým vítězným úderem. Gagliardiové, 65. hráčce světového žebříčku, občas i z prvního servisu vystřelila po lajně nechytatelný míč. Od stavu 1:1 získala pět her v řadě a set vyhrála za 28 minut 6:1.

Ve druhém setu bylo najednou všechno jinak. Hrdličková sice ještě vyhrála své podání čistou hrou, ale pak párkrát trefila síť a znejistěla. Ztratila poprvé servis a prohrávala 1:4. Ale znovu dokázala získat klid, vydřela příští tři hry a vyrovnala na 4:4. V jedenáctém gamu donutila říznými forhendy Švýcarku chybovat a získala brejk na 6:5. Jenže při vlastním servisu moc spěchala, vyházela z dvorce čtyři míče a hrál se tie-break. Ve zkrácené hře povolily Gagliardiové nervy, dala dvě dvojchyby a Hrdličková proměnila třetí mečbol.

ČR - Švýcarsko 2:1

Chládková - Schnyderová 2:6, 2:6
Hrdličková - Gagliardiová 6:1, 7:6 (7:4)
Bedáňová, Hrdličková - Gagliardiová, Schnyderová 4:6, 6:1, 6:1

Tabulka:

1. ČR  2:0 4:2 9:7 78:67
2. Švýcarsko 1:1 3:3 8:7 70:67
3. Rakousko 0:1 1:2 4:5 40:45
4. Slovensko 0:1 1:2 3:5 34:43

(poměr vyhraných/prohraných utkání, jednotlivých zápasů, setů a gamů)

Skupina A (Bari):
Španělsko - Chorvatsko 2:1
Sanchezová-Vicariová - Majoliová 6:4, 6:2, Martinezová - Kostaničová 6:3, 6:2, Sernaová, Torrensová-Valerová - Majoliová, Kostaničová 3:6 6:7 (3:7).

Skupina C (Moskva):
Francie - Austrálie 2:1
Dechyová - Prattová 6:4, 5:7, 6:2, Dokičová - Testudová 6:7 (4:7), 7:5, 6:3, Tauziatová, Halardová-Decugisová - Stubbsová, Moliková 6:0, 7:6 (7:3)