Andy Murray zaskočil za zraněného Rogera Federa a sehrál exhibici s Novakem...

Andy Murray zaskočil za zraněného Rogera Federa a sehrál exhibici s Novakem Djokovičem. | foto: AP

Pardon. Zjevně jsem dal Rogerovi ve čtvrtek co proto, vtipkoval Murray

  • 2
Londýn (Od našeho zpravodaje) - V Londýně by se jistě našlo dost fanoušků, kteří si přáli vidět Andyho Murrayho na kurtu v závěrečný den Turnaje mistrů. Ne však za okolností, které nastaly. Britský tenista sloužil pouze jako náhrada za zraněného Rogera Federera. "Neměl jsem ho tak unavit," rozesmál publikum.

V exhibici s Novakem Djokovičem, vítězem Turnaje mistrů, prohrál 5:8. Jeho záskok na poslední chvíli byl ušlechtilým gestem, nemohl však natěšeným divákům vynahradit zklamání z toho, že přišli o vysněné finále Federer vs. Djokovič.

Ještě jednou se londýnská O2 arena pro 17 500 lidí vyprodala. V hledišti seděl třeba slavný anglický herec Hugh Grant nebo portugalský fotbalový trenér José Mourinho. Místo vyhlížené bitvy prvního s druhým hráčem světa však viděli zápas, který už o ničem nerozhodoval.

Bude Federer hrát finále Davis Cupu?

Ohledně Federerova odstoupení se vyrojila řada spekulací. Leckdo se divil, že na tiskové konferenci po sobotním semifinále žádné problémy se zády nezmínil. A John McEnroe prozradil, že Federer s Wawrinkou spolu po zápase dlouho diskutovali v šatně. "Něco se tam dělo a trvalo to dlouho do noci," řekl pro ESPN. Co bylo tématem? Mohlo jít o konflikt, který měl Stan Wawrinka během semifinále zřejmě s někým z Federerovy lóže. Situace před daviscupovým finále s Francií, které se koná už příští víkend, pro Švýcary vypadá zapeklitě. "Roger mi řekl, že ještě neví, jestli bude hrát," řekl Djokovič.

Murray však dokázal v pozápasovém rozhovoru situaci náramně odlehčit. Hrál jste po vyřazení z Turnaje mistrů tenis? „Ne, ležel jsem na gauči a hrál jsem Mario Kart. Momentálně mi to jde lépe než tenis.“ Publikem projela vlna pobavení.

A za chvilku se už smálo nahlas. „Musím se omluvit, protože jsem zjevně dal Rogerovi ve čtvrtek co proto,“ vtipkoval Murray. V jejich vzájemném zápase podlehl jednoznačně 0:6, 1:6 za 56 minut.

Skotova show však ještě nekončila. Když došla řeč na jeho další plány, připomněl, že bude příští týden svědkem na svatbě bývalého tenisty Rosse Hutchinse. „Nabídl mi, že když budu dnes hrát, můžu zkrátit svůj proslov o dvě minuty,“ pokračoval v dobrém rozmaru.

Vedle stojící Djokovič se usmíval. Bylo krátce po tom, co získal třetí titul na Turnaji mistrů v řadě, což dokázal jako první od Ivana Lendla, který triumfoval v letech 1985-1987. Jeho úspěch však trochu zapadl ve stínu nečekaného závěru turnaje.

„Není to způsob, jakým bych chtěl vyhrát,“ uznal. „Je to velké zklamání pro všechny, kdo přišli. Děkuju Andymu. Snad jste si tuto hodinu užili.“

To nemůžete myslet vážně!

Je třeba uznat, že londýnští organizátoři udělali vše pro to, aby nastálou situaci zachránili. Vrátí držitelům vstupenek část peněz a dají jim přednostní právo na lístky pro příští rok. Narychlo povolali Murrayho. Jako náplast připravili pro fanoušky ještě exhibiční čtyřhru, v níž proti sobě nastoupili Andy Murray s Johnem McEnroem proti Timu Henmanovi a Patu Cashovi.

A zatímco duel Djokoviče s Murraym připomínal spíše normální zápas, debl zejména zásluhou zkušených bavičů Cashe a McEnroea bavil. McEnroe si během osmého gamu sednul na lavičku. Naznačoval: „Murray hraje tak dobře, že to zvládne i beze mě.“

Když poté Skot skutečně získal bod sám proti přesile, sbalil si věci a předstíral, že odchází. Nakonec se vrátil, ale na druhou stranu kurtu - a proti Murraymu najednou stáli tři hráči.

Cash zase bouřlivě slavil získané fiftýny, zkoušel uplatit rozhodčího, jindy schválně poslal podání až do publika - a ještě si vyžádal jestřábí oko.  „You cannot be serious!“ objevilo se na kostce pod střechou arény. Tedy: To nemůžete myslet vážně!

U vstupu do O2 areny se v neděli večer jistě našlo dost fanoušků, kteří na zprávu o Federerově zranění reagovali podobně. A ani pohotově připravený náhradní program jejich zklamání zcela nevynahradil.