Německá tenistka Andrea Petkovicová v utkání Fed Cupu proti americkému výběru.

Německá tenistka Andrea Petkovicová v utkání Fed Cupu proti americkému výběru. | foto: AP

Sport, hymny a trapasy: Němky nejsou samy, zněli Borat i Ricky Martin

  • 18
Stát při státní hymně a zděsit se? Tenhle pocit znají nejen německé tenistky, jejichž šok nad nacistickou verzí zazpívanou nyní při Fed Cupu v USA obletěl svět. V Americe byli v podobné roli třeba i čeští tenisté, při fotbale pak sami Češi zneuctili Litevce a své trable si odžili i další sportovci.

Měla to být vítězná jízda na Havaji, místo toho list Rheinische Post psal: „Z ostrova snů se stala noční můra.“ Německé tenistky ve Fed Cupu ztratily zraněnou Julii Görgesovou, prohrály a ještě musely strávit obří trapas, když američtí pořadatelé nechali místního učitele zazpívat verzi hymny, kterou zprofanoval nacistický režim.

Původní hymna Výmarské republiky obsahuje i spojení „Deutschland, Deutschland über alles“ a kvůli hrůzám Hitlerova režimu se přestala používat.

„Je šokující, že se v roce 2017 může něco takového stát. Že může zaznít verze, která každému asociuje tolik kruté minulosti,“ uvedl prezident německého tenisu Ulrich Klaus.

Jediná útěcha? Němky v tom nejsou samy. Po opravdu mimořádném přešlapu na Maui se oprašují další a další podobné scénky minulosti a figurují v nich i Češi. Zde je seznam toho, co sice někdy vypadá jako další skeč od Monty Python, ale doopravdy se to stalo.

Místo Čechů Slováci

V Americe mají na tenise s hymnami problém, který se - slovy klasika - opakuje maximálně jednou za 17 let, neboť v roce 2000 při Davis Cupu tehdejším svěřencům Jana Kukala znělo do uší: „Nad Tatrou sa blýská.“ Německé tenistky letos zvažovaly odchod, Čechy tehdy dusil hlavně vztek, ale zmenšila jej senzační výhra Jiřího Nováka nad Petem Samprasem. „Počkejte, až budete příště hrát u nás. Místo americké hymny vám zahrajeme mexickou,“ říkal pak Američanům s vážnou tváří, ale nikoli vážně Ctislav Doseděl.

Pobaltské faux pas v Edenu

Možná si ještě vzpomínáte, jak v roce 2008 při fotbalové přípravě místo litevské hymny zahrála lotyšská. Litevci si demonstrativně dali ruce v bok a svazový mluvčí Václav Tichý se kál: „Je to selhání lidského faktoru. Strašně nás to mrzí.“ Jenže nešlo o selhání jediné, neboť žáčci na hřišti navíc drželi převráceně litevskou vlajku a novináři z Pobaltí měli v programu u národního svazu místo zástavy své vlasti tu lotyšskou...

Kazašský trapas I.: Borat

„Kazachstán je číslo jedna ve vývozu draslíku... Kazachstán je domovem nejlepších prostitutek v regionu.“ Rychlá ukázka z parodické verze hymny z filmu, kterým Sacha Baron Cohen „proslavil“ svého reportéra Borata i tuhle středoasijskou zemi, stačí na to, abyste pochopili, jaký šok zažila kazašská sportovní střelkyně Maria Dmitrijenková v Kuvajtu v roce 2012, když slyšela místo reálného textu tenhle popěvek. Pořadatelům z Perského zálivu se hodně „dařilo“, neboť podle kouče Kazachů pustili špatně i srbskou hymnu.

Kazašský trapas II.: Ricky Martin

Zmíněný rok zemi nepřál, ovšem za tohle už si Kazaši mohli sami. Ve městě Kostanay se místní funkcionáři u příležitosti lyžařské slávy srovnali k poslechu národní hymny, položili pravice na srdce - a rozeřval se hit Rickyho Martina Livin‘ La Vida Loca. Aspoň že ne na dlouho, neboť zodpovědní diskotékový evergreen uťali relativně včas.

Jihoafrické zděšení

Německým tenistkám mohou hodně rozumět pozemní hokejistky Jihoafrické republiky republiky, které na sebe zděšeně zíraly ve Velké Británii v roce 2012 při zvuku hymny „Die Stem“, tedy symbolu vlády apartheidu. „Nejdřív jsem si říkala: Co to hrají? A pak jsem nedokázala uvěřit vlastním uším,“ pronesla Marissa Langeniová. Hostitelé se omluvili a celý incident označili za „nešťastný“ a „citlivý“.

Španělský vztek

Znovu historie, na kterou není současnost hrdá. Tentokrát z Evropy, protože Španělsko nechce více slýchat hymnu z let 1931 až 1939 - už proto, že republikánská verze s oblibou zpívala o popravě královny. Jenže z CD ji v roce 2003 pustili Australané; mimochodem zase při tenise, dokonce při finále Davis Cupu. „Požadujeme formální omluvu prostřednictvím našeho velvyslanectví a vysvětlení od australské vlády,“ řekl znechucený ministr sportu Juan Antonio Gomez-Angulo.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga